78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (83.208.54.27) --- 24. 11. 2009
Re: Medomety

"Radime, tu hovadinu co jsi napsal o svařovaných či letovaných koších tak když si neděláš srandu, tak je vidět že o tom moc nevíš. Naopak náhrada letovaného koše anticorovým je dobrá modernizace medometu, která moc nestojí"
No je třeba přečíst pořádně text, než na něho zareaguji. Já jsem nikde nenapsal, že náhrada letovaného koše antikorovým je zbytečná a že to není modernizace medometu.
Já jsem jenom napsal, že spousta dnešních nerezových košů je svařována jen letmo případně rovnou jakoby by byla kulatina svařována levným a rychlým odporovým bodováním místo nějaké důkladnější, ale i dražší technologie. Kolikrát takový svar kulatiny na kulatinu o průřezu pár milimetrů čtverečních je na místě konstrukčně namáhaného svaru, který při vytáčení drží polovinu nebo významnou část celé hmotnosti rámku, která při vytáčení může být odstředivou silou výrazně vyšší, než je vlastní klidová hmotnost. Formálně na hmotnost rámků při odstřeďování jsou nejspíš ty svary vypočítány dobře, ale co jsem viděl ty koše, jsou často svařovány z tak masívní kulatiny, že při případném nečekaném namáhání je pevnostně nejslabší místo ve svarech. Pružná i plastická deformace se soustředí na svary, které jsou už z principu křehké a životnost takového koše se tím podstatně sníží. A různé nečekané namáhání za plánovanou dobu desítek let životnosti takového koše statisticky nastane téměř na 100 %, třeba pád koše vybraného z medometu na zem, zablokování medometu za chodu něčím vypadnutým z rámku... O nevhodné konstrukci koše, kdy k takovému namáhání dochází i při běžném provozu, ani nemluvím. Zatímco staré pocínované koše, co jsem viděl, zvláště koše vyráběné firmami, byly dělány ve spojích podstatně důkladněji.
Takže na to bych si dával při výběru medometu kromě vlastního konstrukčního provedení taky pozor. Medomet s "frajersky" letmo svařeným košem bych nebral, raději bych bral místo toho medomet s fest provedenými svary, i když by třeba byly trochu "ulepené" a méně vzhledné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38984


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu