78226

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Jiří Hudeček (89.235.0.90) --- 21. 11. 2009
Argentina, včelařův ráj a parádní servis pro včelaře

Argentina? včelařův ráj? je to vůbec možné? Vždyť kdejaký našinec dovozovému medu nemůže přijít na jméno! Proč tento příspěvek píši? Celý den odskakuji do sklepa, kde odlévám svíčky ze včelího vosku, celkem drbárna, ale prodej frčí, a vosk né a né chládnout! Co s volným časem? Internet a hledání nějaké té včelařské inspirace. Po bouřlivém klikání a odkazování jsem se dostal na docela zajímavou adresu nějakého argentinského sdružení producentů medu. Vše je v národním jazyce a tak googlovskej překladač měl co dělat:-)

http://www.culturaapicola.com.ar/apuntes.htm

Na tomto odkazu je 2 500 pdf souborů s nejrůznější tématikou. Od historie oboru, přes moderní chov včela, genetiku, světový trh s medem až po apiteripii a další obory.
V některých dokumentech jsou hodně zajímavé věci.
Z celého webu na mě jdou příjemné pocity a mám pocit, že to co dělají má nějakou filozofii a strategii.

To našemu včelařství zcela chybí. Bez filozofie a o strategii, to si můžeme nechat jen zdát. Na tuto strategii reaguje i politika, bohužel. Našemu včelařství chybí podnikatelský duch, trh s dalšími včelími produkty než je med je toho názorným příkladem. Pokud člověk poslouchá naše včelaře tak diskuse zabředne většinou u rámkové míry, to je naše speciality, ale hledal jsem dobře, v odborných příspěvcích úlovou otázku nikdo neřeší! Co se tam řeší?

Celý agrobyznis,

Od dodavatelů vstupů, přes včelaře (prvovýrobu) a po odběratele. Řeší technologii, většinou intenzivní s nákupem ověřených včelích matek, řízení včelstev v závislosti na snůškových poměrech, kočování, výhodnost jednomatečných včelstev kontra dvoumatečných, vyhodnocování snůškových poměrů-vegetace, řešení vytáčení, od skladování plných medníkových truhlíků v temperované místnosti, přes odvíčkování, vytáčení, čeření, až po plnění do spotřebitelsky atraktivních obalů a následné skladování, ztekucování a jiné. Pokud neprodukují třeba plástečkový med (bez vytáčení) .

U nás jsme hodně konzervativní. Trh s včelími produkty máme hodně zúžený, jen na med, jako kdyby ostatní včelí produkty neexistovali, o plástečkovém medu ani nemluvě. V nejbližší době máme volby do organizačních složek svazu a tak se uvidí jací jsme včelaři a co chceme.

V naší zemi je hodně vysoká organizovanost a tak je strašně důležité koho v čele svazu máme, kdo nás zastupuje a spoluvytváří NAŠI včelařskou politiku. Kdo vybuduje nebo zformuluje vize a strategie. Politika je strašně důležitá, a je vidět které země ji mají a které se v tom „jen“ plácají. Dobrá politika může oboru, včelařům v rámci možností pomoci, ale špatná, totálně potopit a odepsat! Svět se mění a my včelaři, chceme být u toho!

Korektnímu předsjezdovému jednání ZDAR.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38937


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu