78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Josef Kala (e-mailem) --- 16. 9. 2009
RE: varroa
Nedělám si nárok na "jediný správný názor". Vzhledem k tomu, že jsem gabon za svůj včelařský život použil jen 2x, tak ani nemám dostatečné zkušenosti. Tak spíš očekávám, že se díky své reakci něco dozvím od skutečných odborníků.
Dovolím si však presentovat stručnou ukázku z mnoha dotazů, které bych si položil, kdyby mne potkala stejná událost. A při kladné odpovědi aspoň na jednu z nich bych do včel nasadil kyselinu mravenčí. Ten průměr denního spadu je u všech včelstev hodně podobný? Jaký spad mají včelaři v doletovém okolí? Je na podložkách větší počet světlých roztočů? Byl proti kleštíkovi v předchozích letech nasazen stejný typ gabonu?
Jak se znám, neváhal bych kyselinu nasadit hned i v souběhu s gabonem. Nejde mi přece prvořadě o sledování účinnosti gabonu, ale o co nedřívější uchránění (nesnížení) počtu zdravých přezimujících včel.
Po 26. září nemusejí být takové podmínky, aby účinnost odpařovačů kyseliny byla dostatečná. Většina včelstev již teď by měla omezovat rozsah zaplodovaných ploch. Říjnová fumigace by ukázala, zda bude nutný i prosincový aerosol. J. Kala
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Libor Sent: Wednesday, September 16, 2009 9:49 PM To: Včelařský mailing list Subject: varroa
Zdravím, již cca 18 dní mám ve včelstvech vložen Gabon a denní spad 30 až 50 kusů není problém (gabon jsem vložil až po zaregistrování denního spadu 1 až 3 ks) ......náš zdravotní referent plánuje fumigaci na polovinu října a v prosinci aerosol. Gabon plánuji vyndat dle návodu po 25-30 dnech, tj třeba 26.září. Předpokládám, že tenhle "pěknej spad" vydrží až do vyndání gabonu....Ale co pak? Vyčkat až do říjnové fumigace, nebo mezitím použít KM? Je tohle při gabonu normální spad, nebo kritický spad, nebo jinak? Díky, Libor.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 37732
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Tomáš Heřman (e-mailem) --- 17. 9. 2009
RE: varroa
> Dovolím si však presentovat stručnou ukázku z mnoha dotazů, které bych si > položil, kdyby mne potkala stejná událost. A při kladné odpovědi aspoň na > jednu z nich bych do včel nasadil kyselinu mravenčí. > Ten průměr denního spadu je u všech včelstev hodně podobný? > Jaký spad mají včelaři v doletovém okolí? > Je na podložkách větší počet světlých roztočů? > Byl proti kleštíkovi v předchozích letech nasazen stejný typ gabonu?
Dovolim si pridat dalsi otazky, ktere si vnitrne resim ja v souvislosti s lecenim KM (s Gabonem to ale muze byt podobne). Po aplikaci KM se da ocekavat spad diky leceni. Jak dlouho je to jeste diky KM a kdy uz ne? Ma pusobit pod vicky, cili 20dni az mesic? Ci jeste vice? Nekolikrat jsem cetl na netu, ze po aplikaci KM prestava byt v.d. schopen reprodukce i kdyz hned neuhyne.
Svetli roztoci - nyni mi pada prevaha - je to diky KM ktera pracovala i pod vicky nebo naopak diky mnozeni roztocu?
Zkusil jsem u vcelstev lecenych formidolem zopakovat lecbu nahodnym vyberem a vrazil jsem ho do 3 vcelstev - zatim nic moc nespadlo - do 15ks v jednom, zbytek temer 0. Obecne celkovy spad od cervence co monitoruju je v radu 10tek, jen 2-3 vcelstva z 20monitorovanych prekrocily 100ks. Jsou i vcelstva kde je skoro 0. Takze bud blbe lecim KM (f, nh, mg) nebo jich moc v okoli nemame, uvidime po fumigaci.
Na zaver kuli dotazu co padl co delat mezi letnim a podzimnim leceni me napada otazka: Jak moc skodi roztoci co jezdi na vcelach (foreticti jestli se nemylim), jsou napichly na vcelu cimz ji zabijeji nebo jen ji pouzivaji jako "dopravni prostredek" ? Plodu jiz ubyva takze bud jsou vsichni natesno uvnitr bunek nebo uz jich je jich vetsi pomer na vcelach.
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 37737
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu