| - Ing . Arno?t Hrdina (e-mailem) --- 24. 4. 2009
Re:
> Je to tak, že veterinární správa nařizuje leckde povinný odběr měli v > ochranných pásmech pod dohledem oné komise. Asi už včelařům nevěří.
Včelaři jsou velice vynalézaví. Znám zajímavé story, kdy se ještě neléčily včely při varoáze, ale pálilo se stejně jako u moru. Kam v dokázali včelaři zašít včelstva, aby o ně nepřišli. Dnes to není jiné. Na jaře na okrese přednesl okresní veterinární referent zprávu o nákaze, tak jsme se dozvěděli, že přes zákaz se přesuny včelstev děly - dokonce i do jiných krajů. Že byly převezeny včely z brněnska na Vysočinu načež se na tom stanovičti našel mor . To stejné bylo i opačně. Nejspíš byli přesvědčení, že se nic nemůže stát, a ono se kupodivu stalo. Takže včelaři jsou nejspíš též jen lidi a u lidí praví jedno přísloví "důvěřuj, ale prověřuj" :-)!
> Ale něco jiného je nechat si strkat nos místními včelaři, které někdo > vybral za prohližitele do vlastního majetku, třeba když máte stanoviště v > cizí obci. Z takové praxe nic dobrého nekouká.
V tom vám poradím jen to, abyste si zásah zdokumentoval. Přizvat např. prohlížitelem z vaší domovské organizace.
Probíhá to přesně jak tu bylo napsáno! Když zemřel otec, tak byl na jaře mor ve vesnici, kde bydlel. Prohlíželo se. Dva z organizace stáli u mě a prohlíželi já jsem vyndaval rámky a ometal si včely sám. Ať to bylo léčení na varoázu při velkém spadu, nebo prohlížení kvůli moru. Tuším, že se o tom vyhotovuje i protokol. To si dobře pamatuji.
Pokud se najde klinické stádium a je podezření na mor, musí se odebrat vzorek plástu a poslat do laboratoře. Pokud je pozitívní musí i kontrolní opakovaný odběr být pozitívní, pokud by mělo dojít k likvidaci. Pokud by byl kontrolní negatívní, musí se odebrat další a až podle toho se rozhoduje co bude. Stejně ale je další vyšetření v zimně na měl, takže kdyby u vás něco bylo i přes negatívní testy, tak se na to příjde příští rok.
Vím o tom, že je dost nevraživosti mezi včelaři (upřímně nevím proč) pokud má člověk umístěna včelstva jinde. Velkovčelaři a kočovníci mívají problémy. Je to v kompetenci KVS, pod kterou spadáte, aby k vám vyslala prohlížitele. Měl by u toho být člověk z místní organizace, jinak se dá popřít, že byl nález odebrán správně. Takže jsem přesvědčený o tom, že to škodění není zase až tak jednoduché.
Asi by bylo na pováženou, kdyby nějaký autit ve státních orgánech dělali kmarádi straníci ;-). To by se nám asi taky nelíbilo. Takže se nedivím místní organizaci, že chce vědět, jestli je u vás vše v pořádku.
Mám pocit, že když se objeví metla moru, tak lidé zbystří a zostražití. Obzvlášť co se týče těch druhých :-)!
Jaký je vlastně důvod toho, že vám to prohlížejí? Na prohlížení po pozitívním vzorku ze zimní měli už je dost pozdě.
Arnošt
----- Původní zpráva ----- Od: "Ladislav" <e-mail/=/nezadan.chello.at> Komu: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Odesláno: 24. dubna 2009 15:04
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35365
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |