78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


KaJi (88.103.157.154) --- 21. 3. 2009
Re: osetrovani vcelstev

zdravim a ptam se, zda je ucelne vklkadat v dobe snusky do ulu kapsova krmitka naplnena navlhcenym krysalem pro preklenuti prestavek ve sberu,aby pokracovalo kladeni matky, nebo vcely cukr bez uzitku jako krystaly vynesou. za odpovedi dekuji.med
-----------
Oddlěky krmím rámkovými krmítky naplněným krystalem.
Ta prvá krmítka byla vyodotěsná a tak jsem tam na poprvé dával roztok a pak jen krystal, ty další jsem jednou dělal ve spěchu a nejsou vodotěsná tak tam krmím jen krystalem nebo krupicí (to je častější stav - jemný cukr je prý výrobně nenákladnější a je ho víc v akcích).

Cukr nasypu a zaleji vodu až po povrch, pak při kontrolách pokud mám mlžičku nebo vodu po ruce navlhčuji.

Suchý cukr včel odebírají pokud vlhne. Odběr cukru není nijak závratně rychlý, takže si myslím, že do medu by se ho moc nedostalo. Ale včelstva před vytočením nekrmím.
V našich podmínkách buď přínos je a když skončí tak vytočím a krmím. Takže ty povídání o přestávkách v kladení nejsem schopen posoudit.
Jsem skeptický k tomu, že včelstvo klade v závislosti na snůšce.
Spíše na stavu zásob. !!!

Takže já intenzívně krmím oddělky a snažím se aby šly do zimy s co největším množstvím zásob. Ne vždy se mi to podaří.
A tady si myslím že rámková krmítka jsou výborná, pokud jsou i na roztok, tak je to ideální kombinace. Než nějaký plemenáč, tak do nástavku dvě krmítka.
Krmení suchým cukrem má podle mě výhodu, že neprovokuje loupež.

A já jsme ten pavčelař, co krmí suchým i v kilovkách a naposledy i v pětikilovkách.
Už to zkouším pár sezon, (od vstupu do EU co začala být regulována velkoobnchodní cena cukru, aby se ochránili někteří zemědělci a kilovyk jsou výrazně lacinější než pytle). Loni jsem tak právě krmil i oddlěky na záložním stanovišti kde jsem ze 4 vyzimovaných zazimoval 13 velstev a včelstvíček. A zatím jsou v pohodě.
Právě díky krmení suchým cukrem v krmítkách a u silnějších nad plodištěm. Vylepšil jsem to o kus pytle, co jsem položil na plodiště - procházela jím vlhkost, krystalky nepadaly dolů. Zalitím pytlíku vodou vytvořím hroudu. Na to plácnu igelit, aby vlhkost končila v cukru. Protože jsem tam neměl čas vozit roztok, tak jsem krmil v kombinaci se sklenicemi 1L a 3,5L klasicky s krystalem. Spíše 1,5 ku jedné než ono 3 ku 2. Právě aby přišla do plodiště voda a tam kolovala. To stanoviště je v řepkařské oblasti.

Tady u nás pod horama je větší vlhko a snůška a oddělky krmím bez dodávání vody jen krystalem. Ale není to na konec srpna a později.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34774


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (88.103.157.154) --- 21. 3. 2009
Re: osetrovani vcelstev

Můj vytipovaný dodavatel mezitím změnil sortiment a tak jsme při pátrání po rámkovém krmítku objevil tuto inspiraci pro ty co neví co s časem.
Obdoba toho co vyráběl kolega pod Přimdou.
Kdyby v Ještědu vyráběly krmítka ze slušného matroše, tak by člověk nemusel nic bastlit. Ale tohle je dobrý:

http://go.netgrab.com/secure/kelleystore/asp/prodtype.asp?prodtype=82

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu