78433

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Ing . Josef Třeštík (e-mailem) --- 10. 2. 2009
Vliv metody VLB na reinvazi roztočů

Sami autoři metody VLB poukazují na její úskalí, kterým je podle jejich zjištění, že ve včelstvech ošetřovaných metodou VLB, je 3,8x vyšší populace roztočů, oproti včelstvům ošetřovaným tradičně. Domnívám se, že skutečný rozdíl bude pravděpodobně ještě mnohem vyšší, protože pokud byla srovnávaná včelstva ze stejné včelnice, musela tradičně ošetřovaná včelstva, jako mnohem chudší na trubce, nasávat zamořené trubce z nejbližšího okolí.



Vyvozuji si z toho tento závěr: malý včelař, který ošetřuje například svých 10 včelstev tradičně a který má v sousedství včelaře s mnoha včelstvy, ošetřovanými metodou VLB, bude metodou svých sousedů poškozován. Jeho včelstva, která by mohla být za normálních okolností po dobře provedeném jarním zásahu i na konci produkční sezóny téměř čistá, budou po celé následující období nasávat zamořené trubce z okolí. Zvláště markantní to může být v podletí za situace, kdy tento včelař zahájí léčení dříve (například bezprostředně po odkvětu lípy), zatímco jeho sousedé, protože buď nestíhají, nebo vyčkávají na pozdní snůšku a léčí třeba o 14 dnů později.



O tom ale autoři metody VLB nepíší, respektive naopak tvrdí:

"Věříme, že kdyby naši metodu plošně přijali všichni včelaři po dobu alespoň 5 let, pak by varroáza na našem území byla silně zredukována, protože by ve včelstvech nepřežila následkem precizního léčení a naše včelstva by nebyla rekolonizována z divokých rojů, které by byly snad jen zcela ojedinělé."



Potíž je v tom, že metoda VLB má a vždy bude mít jak své zastánce, tak své odpůrce. Nebo se mýlím?



J. Třeštík



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34089


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 11. 2. 2009
Re:Vliv metody VLB na reinvazi roztočů

> Potíž je v tom, že metoda VLB má a vždy bude mít jak své zastánce, tak své
> odpůrce. Nebo se mýlím?

> J. Třeštík


Myslim ze ne :-)

viz treba komentare http://ovcsvpardubice.blog.cz/0805/chvala-vcelich-roju

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34091


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
M. Václavek (213.29.160.115) --- 11. 2. 2009
Re: Vliv metody VLB na reinvazi roztočů

Toto řeší důsledné ošetřování a varroamonitoring ( a zřejmě i zimování na panenském díle ). Proto p. Linhart nemá problémy s varroázou. Myslím, že není zavádějící tvrzení, že stanoviště vedené LBV metodou v kombinaci s nedůsledným léčením může představovat zvýšené riziko pro okolní stanoviště skrze reinvazi roztočů.

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 34099


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu