78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 13. 1. 2009
Re: Zateplené úly
Včelaři se dosud ani neshodli na tom, v čem je lepší tenkostěnný úl a v čem je lepší zateplený úl. Natož pak aby se shodli na lokalitách. Jinak já bych nerozdělil úl na zateplené a nezateplené, ale na tři druhy. Na tenkostěnné nezateplené, kde je včelstvo přímo vystaveno veškeré nepřízni i přízni počasí se stěnou cca 2 cm běžného prkna coulky. Na zateplené, které mají imitovat několik centimetrů silnou stěnu dutého kmene v včelstvem v přírodě. To jsou nastavky s izolací cca 1 - 3 cm polystyrenu nebo něčeho jiného. Na superzateplené úly se stěnou od 5 centimetrů polystyrenu a více bez tepelných mostů a s uteplením vedle strůpku i dna, kde tepelný režim i vlhkostní režim - odvádění vlhkosti z potravy v zimě je víceméně nezávislý na venkovním prostředí a určují ho včely a včelař. V praxi se ukázalo, že včely se přizpůsobí téměř všem kombinacím úlu, počasí, mikroklimatu stanoviště a metodám včelaření kromě úplných extrémů. Nevhodné kombinace kromě těch extrémů jsou kryty pouze zvýšenou spotřebou cukru přes zimu o desetiny až jednotky kg. Největší extrémy bývají způsobeny nekvalifikovaným zásahem včelaře. Takže v praxi bývá pro včelaře mnohem více důležitější výrobní a provozní jednoduchost a levnost úlů a snadnost manipulace s takovými úly, případně rozměry, které takové úly zaberou, takže z toho vycházejí lépe jednostěnné. Úly od výrobců nabízené bez objednávky volně, mně připadá, že v mnoha případech se tak truhlárny snaží zhodnotit i méně kvalitní řezivo, které by jinak končilo v odpadu a ze kterého by jednostěnný úl měl malou životnost, dvoustěnný izolovaný se z takového materiálu dá vyrábět v pohodě. Ovšem to platí i pro domácí samovýrobu, kde se dá použít na dvoustěnné úly ještě horší materiál za cenu různé individuální úpravy těchto jinak palivových kusů dřeva, která by kvůli velkému zvýšení pracnosti byla ve výrobě úlů na prodej nemyslitelná.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Radim" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, January 12, 2009 10:47 PM Subject: Zateplené úly
> Existuje nějaké "pravidlo", pro které lokality v ČR je doporučen zateplený > úl? Podle toho, co jsem se dočetl v literatuře a na netu, by snad všude u > nás měly vyhovět tenkostěnné úly.....tak proč je většina nabízených úlů v > zateplené verzi? Děkuji, s pozdravem R.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33382
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu