78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Sroll Josef (e-mailem) --- 8. 1. 2009
RE: Zluna?

Stačí čelní stěnu pobít umakartem. Datlové a podobní nemají šanci.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Radim Polášek
Sent: Thursday, January 08, 2009 8:57 AM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Re: Zluna?

Kromě pletiva, soused ochránil strom s černými jeřabinami od špačků tím, že na něho navěsil za středovbý otvor snad 200 vadných CD. Má kontakty v počítačové firmě, tak neměl problém jich tolik sehnat. CD zavěšená svisle se ve větru točí a házejí spoustu odlesků, vypadalo to jak vánoční stromeček, ale špačky, pro které jsou jinak černé jeřabiny velice lákavé, to odradilo.
Potom když se nemá použít pletivo, tak bych zkusil silonový vlasec na tažený tak 5 centimetrů od úlů, předpokládám, že žluna bude o něho brnkat a odplaší ji to. Nakonec to vidím přece jen na tenkou plastovou síťovinu, ale ne přímo na stěnách úlu, ale takových 10 cm od stěn úlů. Pokud nebude přímo na stěně úlu, ale volně kolem, žluna bude muset nejdřív najít způsob, jak se na pletivu pohybovat, protože taková věc se v lese normálně nevyskytuje.
Pták se bude do pletiva zamotávat, což pro něho znamená instinktivně smrtelné nebezpečí stejně tak jako kdyby se pokusil proniknout pod pletivem do úlu, protože v případě vyrušení nemá volnou cestu ven, zazmatkoval by a zamotal se do toho pletiva. Ideální by potom bylo, kdyby se pták při příchodu včelaře zamotal do pletiva a byl by chycen přímo do ruky. S největší pravděpodobností by to byl pro ptáka tak stresující zážitek, že kdyby byl potom vypuštěn, ještě případně po prohlídce včelařem a společníky, na úly by se už neodvážil.
Jinak to vypadá, že v dnešní mrazivé zimě zimuje hodně ptáků, za předchozích dvou teplých zim jich hodně přežilo a přes léto se ještě namnožili. Takže letos v mrazivé zimě jsou možná běžné zdroje potravy těchto hmyzožravců, hmyz na stromech, už hodně vyčerpány a žluna proto se snaží překonat i poměrně pevné úly a dostat se k potravě. Pokud žluny budou v lese úly likvidovat často, nezbude asi nic jiného než vytvořit nastavky na zimování přímo pobité kovovým pletivem.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Roman" <paprna/=/gmail.com>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, January 07, 2009 4:12 PM
Subject: Zluna?


> Zdravim,
> opet mne radi na lesnim stanovisti zluna, nejspis. pPar ulu uz nacala,
> vcelstva byla dost rozrusena. Mam nejake jine moznosti ochrany ulu, krome
> obehnani nejakym pletivem? Popripade, na jakou potravu zlunu odlakat? Diky

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33314


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu