78285

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


E.M. (88.100.95.205) --- 3. 7. 2008
SOUSEDOVY VČELY

EvaRandová (213.250.208.34) --- 2. 7. 2008
Re:bezpečné umístění úlů od plotu souseda (9531) (9532)
Jak daleko nejméně musí mít soused umístěn včelý úl od našeho plotu,aby nám včely neohrožovaly vnoučata?
Tržek u Litomyšle
---------------------------------------------------------
Radimova rada je sice dobrá,ale trochu je ji třeba doplnit.Nepíšete ve svém dotazu trochu podrobností,které by upřesnily odpovědi na tento váš případ.
Většina lidí se včel bojí a včelaři si to mnohdy nepřipouští a také tak konají.Včely lze umistňovat na svém pozemku libovolně,ale s výletem na pozemek svůj.Jenže hraje v tom velkou roli světová strana.Takže již kvůli ní se někdo snaží umístnit včely na jih,jihozápad,jihovýchod
což je nejlépe.Zapomíná však na sousedy,kteří se včel bojí
a jsou se svojí zahradou zrovna v tom směru.Mnohdy to zkouší tak,že včely umístní nedaleko plotu souseda.
Takovouto věc zkušený včelař prostě nedělá,pokud má větší zahradu,dá si je o mnoho metrů dozadu a ne k plotu se sousedem.Dříve za RU platila zásada,že včely mohly být umistňovány ve vzdálenosti 35 metrů od sousedova pozemku.To dnes neplatí,protože od té doby uplynulo přes 100 let a taky včela se značně změnila,je o mnoho mírnější.
Co doporučit té paní : Pokud sousedovy včely jsou do 3 metrů od Vašeho plotu a výlet mají tam taktéž,žádná překážka aspoň 2,5m tam není zhotovená tím včelařem,podejte stížnost na obecní úřad a bude se to řešit.Pokud zmíněný včelař má na svém pozemku včely otočeny
jejich česny na pozemek svůj a vy máte jen ten strach z nich že je tam vidíte,je to bezpředmětné.Pokud podáte žalobu k soudu,když prohrajete,budete platit výlohy a advokáta,včelaře zastupuje spolkový právník zdarma.
O správnosti a nezávadnosti umístění včel u soudu rozhoduje soudní znalec v oboru včelařství a jeho verdikt
ve většině sporů také soud akceptuje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30287


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Zdenek (79.127.160.5) --- 5. 7. 2008
Re: SOUSEDOVY VČELY

>Dříve za RU platila zásada,že včely mohly být umistňovány ve vzdálenosti 35 metrů od sousedova pozemku.To dnes neplatí,protože od té doby uplynulo přes 100 let a taky včela se značně změnila,je o mnoho mírnější.

To je zajimave, to mate odkud? 35 metru od hranice platilo za rakouska? To snad za rakouska mohl mit vcely jen velky sedlak s obrovskou zahradou? Ja myslim, ze to bylo jinak.
Kdo ze ma nebo tenkrat mel tak velkou vzdalenost od obou sousedu?

A pokud jde o mirnost ci bodavost to nevim vubec jak hodnotite. Nektera vcelstva jsou tak agresivni, ze na vcelare vyleti z ulu mracno utocicich vcel jen co otevre viko. Zvlaste pred bourkou. To se asi za sto let vubec nezmenilo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30328


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu