76749

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Milan Vokráčko (213.168.183.207) --- 28. 6. 2008
Přelarvování

Když v přelarvovcí sérii včely matečníky vytáhnou a pak na některé tyto matečníky začnou včely nastavovat dílo,vylíhnou se z těchto matečníků matky nebo ne?Abych věděl,jestli je mám dávat do oddělků nebo ne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30183


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
J. Šefčík (90.176.2.8) --- 28. 6. 2008
Re: Přelarvování

To dílo nastavují včely tehdy pokud nemají jinou možnost produkovat vosk na mezistěny, ale někdy si dělají co chtějí.Za těch 22 let co chovám matky jsem to našel mockrát zastavěné. Pokud jste udělal serií a včely řádně dochovaly tyto matečníky s tím dílem se nic neděje. Stačí ohřat nůž a opatrně to oříznout. Tento zákrok by neměl být dříve než 11 den od přelarvování, tedy v den kdy budete tyto matečníky školkovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30188


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
tomas (141.113.85.22) --- 30. 6. 2008
Re: Přelarvování

A neni problem, kdyz tu divocinu kolem matecniku zanesou medem? Takto jsem prisel o serii, mozna to bylo jinou chybou, ale nekde jsem slysel nebo cetl, ze se larvy udusi? Je to pravda?

Diky

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30207


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Stonjek (90.183.70.9) --- 30. 6. 2008
Re: Přelarvování

Už se to tu probíralo, jsou to asi dva měsíce. Zalitá serie medem znamená zbytečně vykonanou práci, protože je po matkách a děje se to dost často. Na vině je včelař, protože umisťuje matečníky na místa, kde by je včelky nikdy nenarážely. Mě se velmi osvědčil způsob, kdy je v medníku napíchám na plásty s otevřeným plodem asi tak jako při rojení, tzn na bocích a spodku plástu. No a od těch dob mám větší počet dochovaných matečníků a na zalité serie medem mohu vzpomínat pouze jak na zlý sen. České misky s napichovátkem jsou k tomu výborné, teď používám misky z dovozu, které jen zamáčknu do plástu a drží také. Co se týká výběru plemeného včelstva, zásadou je to, že včelstev musí být povícero, udává se něco kolem 40 a podle mě je to spíš spodní hranice. Pro ty co mají včelstev méně je dobré plemený materiál dovézt odjinuď. Není to tak drahé. Otevřený matečník do 30 Kč, matky něco kolem 130 Kč a inseminovaná matka nad 500 Kč. Tedy je to rada pro ty, pro které je prioritou vysoký výnos medu. Ať si jí ale neberou k srdci ti, co u včel tráví sposty času utratí dost peněz a výsledky mají mizerné. Hlavně, že si to umějí zdůvodnit! Co si o tom ale myslí jejich okolí, rodinní příslušníci, popř nástupci to ať raději nechtějí vědět. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30217


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu