- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 14. 3. 2008
Re: barva úlů
No, já budu vždycky kolem česna mít nějaký orientační nátěr pro včely. Co se týká návratu matek v kočovných včelínech, soudím, že vysoké ztráty hodně způsobuje prostý boční vítr. Matka je sice zalétána na česno vlastního úlu, ale pokud ty česna nejsou odlišená, může ji poryv větru strhnout a ona se nebrání přistát na česně nebo jen na stěně, která je ovládána včelami vedlejšího úlu a ty ji přirozeně zabijí. V přírodě totiž není obvyklé, že by na jednom místě kmene stromu sídlily dvě včelstva, vracející matky si tudíž uvykly, že není problém, když přistanou kvůli větru na kmeni třeba půl metru od česna a zbytek "dojdou" pěšky. Vedle toho, že česna nástavkových úlů jsou podstatně níže a tudíž vítr tam je menší je lepší orientace matek při návratu z oplozovacího výletu způsobena zřejmě i tím, že na rozdíl od stěny včelína jsou mezi nastavkovými úly mezery a matka potom chápe vedlejší úl jako jiný strom a v případě stržení větrem si tam nesedne.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, March 14, 2008 7:41 AM Subject: Re: barva úlů
> istě té orientaci napomáhá i očekávání dělnic na příchod své právě > "korunované královny" ( pozoroval jste také někdo, jak to vítání nové > "panovnice" včelstvo rozrušeně a cílevědomě prožívá?, jak intenzivněji > stráž > střeží česno?, jak hrdým, sebevědomým krokem vejde "královna" do úlu po > předchozím nejistém váhání a "pečlivém rozvažování"? ).J.K. > > Áno, mal som to šťastie pozorovať návrat oplodnenej matky (bola poznačená > oplodňovacím znamienkom), ale nič také o čom sa domnieva Josef (..jak hrdým > sebevědomým krokem vejde "královna" do úlu ....), som nepozoroval. > Nevidel som "hrdý ani sebavedomý krok", bol to skôr strach o svoj život. > > Bolo to zaujímavé divadlo, zachytil som M ako odlieta z oplodňovacej > jednotky (OJ), rozvážnym krúživým letom do výšky (orientácia na letáč) a aj > jej vrátenie, to sa opakovalo niekoľkokrát. Snubný let trval dlhšiu dobu a > práve tento návrat bol pre mňa nevšedný a pritom zaujímavý. > > Niekoľko včiel (5-10) kontrolovalo letáč, Navrátivšia oplodnená M so > znamienkom v zadočku sa priblížila pred letáč a váhavo poletovala, ak sa > priblížila do blízkosti včiel na letáči, tie ragagovali popudlive proti M, > vyletovali proti nej a zrazili ju do trávy pred OJ. To sa opakovalo > niekoľkorát (5_6), matka zakaždým vzlietla, včely taktiež a znovu sa > vracala na letáčovú pätku. Napokon M si doslova prezila cestu pomedzi včely > a bleskove sa stratila v útrobách OJ, tie chvíľu pobehovali a taktiež vošli > do OJ. > Anton > > Práve táto ostražitosť včiel na letáči pri návrate M z oplodňovacieho letu, > by mohla byť príčinou strát matiek pri opldňovacích letoch, hlavne na > letáčoch kočovných vozov, ak sú npr. dva rady letáčov na sebou (zrazenie M > na spodný letáč). Ale toto je skôr koštrukcia ako by mohlo byť a nie > realita, priamo som to nepozoroval.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28057
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |