78023

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


88.100.95.205 (88.100.95.205) --- 9. 3. 2008
zasíťov.dno a ještě očko...

zdenek (212.71.136.70) --- 8. 3. 2008
Re: zasíťované dno a ještě očko... (27876) (27877)
Hlavně klid a nenech se deprimovat. Pochybuji, že se najde někdo na tomto fóru, kdo Ti seriozně poradí. Možná tak přendat včely do budečáku nebo MV ležanu, obložit je slámou případně je úplně zrušit. Tím se nechci nikoho dotknout, ale před pár lety jsem tady něco podobného zažil. Kdybych se řídil radami, které jsem dostal od místních pravidelných diskutérů, už bych dávno nevčelařil.
Je ještě brzy. Zavři šuplík a nech včely v klidu, tak za měsíc uvidíš, jestli jich je málo nebo dost. zdenek

Vážený neznámý,
v Tvé odpovědi nebylo uvedeno, zda jsem něco udělal špatně, že jsem to měl udělat jinak, ani kousek rady, pouze kontatování, že moje včelařská éra skončí špatně, a že snad nezanevřu. Díky za to, že jsi se podělil o svoje zkušenosti a za podporu.

Tvůj přítel Jiří. Odpověď č.2 od ortodoxního včelaře
Také zdravím a píši podruhé . Rad jsi měl do teďka přehršel , co s tím ?.Mě vyčítáš,že nic neuvádím,co jsi udělal špatně.To nelze,pokud to člověk neposoudí na místě.Jedno je však jisté,máš obavu o osud toho včelstvíčka,zřejmě nemáš jich více. To je taky třeba brát v úvahu,všichni jsme nějak začínali.Stará praxe praví,začínej včelařit s alespoň třemi a potom se nemusíš s tím jedním trápit a také poznáš na třech lépe začátky včelaření.Takže moje poslední sdělení,týkajícího se této kauzy… Máš asi jenom 2 možnosti :
1.       Podle rad okamžitě včelstvo zúžit na 4 – 5 plástů,musí mít ale dostatek zásob v těch co obsedají,neb když ne, dodat plást zásobní dozadu a zúžit česno asi na 3 cm.Takovéto včelstvíčko nelze krmit cukrem . Takovýto oddělek v dnešním čase dá hodně starostí a péče,věřím,že to dokážeš. Běžný včelař se tímto vůbec nezabývá a okamžitě spojí.
2.       Co dále,máš asi jenom 2 možnosti,postupně rozšiřovat podle líhnoucích se včel,ale nepočítej s tím,že to bude brzy.Pak do podzimního krmení to bude včelstvo silné,které může dát dobrý výnos.Nebo také po zesílení můžeš je rozdělit na 2 poloviny a dodat chybějící matku,raději kladoucí a budeš mít 2 včelstva a věř,že Tě to bude daleko víc bavit. Tvůj nejbližší včelař Ti velmi ochotně poradí a zajisté lépe nežli tato konference,neb každý má svůj způsob včelaření a těch způsobů je hodně…...
3.       Obavu jak Ti tady někdo radil,že se Ti mohou vyrojit je bezpředmětná,dlouho bude slabé a po slunovratu se včely nerojí,pokud to nejsou extrémní rojivky.Hodně zdaru…
.....................................................................
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 9. 3. 2008
Re: zasíované dno a jetě očko... (27876) (27877) (27888) (27891)
Ono u toho slabého oddělku zas o tolik nejde. Pokud přežil do teď a není
extrémně slabý, už vydrží. Jaro je teď posunuto prakticky o měsíc, takže
nyní je to jako jiné roky první týden v dubnu. Problém je v tom, že i když
vydrží, může zůstat slabý i v květnu. To uteplení urychlí vývoj oddělku tak
o dva týdny. Tato konference nebude seriózní, pokud někteří přispěvatelé
budou označovat postupy, které oni nikdy nevyzkoušeli, šmahem za neseriózní.

R. Polášek
....................................
Stonjek (213.151.87.17) --- 9. 3. 2008
Re: slab? odd?lek - co s n?m (27875) (27878) (27884) (27886) (27893)
Jen jestli autoři sledující často pouze své teoretické vize nezapoměli na další velký problém slabých včelstev a to je Nosema. A její čas se blíží. Jediná ochrana dnes je takového chcípáčka udržet v teple kolem 35 stupňů. Ať si myslíme o nekonečných Řeháčkových seriálech co chceme, v tomhle má pravdu.Co si včely myslí o otevřeném dně na to stačí jednoduchý pokus. Stačí nechat vpředu ve dně styrodurového plemenáče otevřeno větrání a hned bude každému jasno podle polohy plodu jak ohromě jim to svědčí! Já jsem párkrát na větrání zapoměl a není přesvědčivější odpověď. Ono i u včelařiny platí méně teoretizovat a víc se dívat kolem sebe.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 27915


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu