78403
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Stonjek (194.228.235.95) --- 30. 1. 2008
Re: rámek
Ze spodní loučkou jsem vykonal několik pokusů a tak mé postřehy: V původních úlech jsem měl loučky stejně široké 25 mm. S přechodem na Dadanty jsem začal laborovat. Uvěřil jsem Dr. Kamlerovi, že výrazně zůžená spodní loučka je hrozně výhodná nejen kvůli kvalitě dostavění, ale je i pro nejmenší prostavění mezi nástavky. Samozřejmě blbost. Na kurzu o racionalizaci jsem si prohlédl hromadu jejich vyřazených plástů čekajících na vyvaření a světe div se dokonale dostavěný byl tak každý třetí a to kdoví jestli. Dále jsem zjistil, že čím je spodní loučka užší, tím lépe jsou nástavky mezi sebou prostaveny. Nejméně včely prostavují při loučkách stejně širokých. A tak se opět vracím k loučkám širokým 26 - 27 mmm. Letos poprvé zkouším řezat všechny loučky 10 mm tlusté a tak uvidím co to udělá. Kdo má pořád přestavovat pilu. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27033
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Míra P. (213.192.0.246) --- 30. 1. 2008
Re: rámek
Máte pravdu.Dává to logickej smysl.Snaží se zastavět každou větší mezeru a ta mezi úzkýma spodníma loučkama je. Jenom se chci zeptat-vy budete dělat i horní loučku silnou pouze 10mm?Dělal sem nedávno rámky39x26 s horní loučkou síly 16mm a boky a spodek taky těch 10mm.Šířka rámku 25mm.Drátkoval jsem to nerezem a pořádně napínal a musím říct že drží skvěle.Dřevo jsem použil smrk a borovici.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27034
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 30. 1. 2008
Re: rámek
Já jsem kdysi, nějak před 20 lety zkoušel používat horní a spodní loučky poloviční šířky, tak 12 mm a sbité asymetricky na jedné straně. Sliboval jsem si od toho rychlé drátkování, protože jsem neprovlékal drátek otvory v loučce, ale omotával kolem hřebíčků natlučených do boku těch louček, stejně rychlé oddrátkování před vyřezáním plástů a propojení rámků nad sebou do jedné plástové plochy. Tehdy to kdosi z novátorů zdůrazňoval. V praxi se ukázalo, že za prvé zavěšení rámku do drážky musí být symetrické, jinak rámek visí šikmo a dělá problémy , taky se ukázaly problémy s pevností rámku, problémy s tím, jak rámek uchopit, musel se promačkávat kus plástu obvykle těsně pod horní loučkou plný zásob, které tekly a v neposlední řadě se ukázalo u rámku 39x24, že to propojení do jedné plástové plochy není v podstatě žádný přínos. Zkrátka s rámky se mnohem obtížněji manipulovalo kvůli obtížnému braní do ruky a malé pevnosti, oddrátkování starého plástu, čištění a rychlá drátkování se taky ukázalo jako málo výhodné proti staré spolehlivé klasice a prostavování se projevili spíše jako problém než přínos. Takže jsem přešel zpátky na původní rámky. Přínos bych viděl jedině v tom, kdybych začal používat mezistěny s vlisovanými drátky. Rámek by potom měl horní a spodní loučku z dvou latěk šířky zhruba těch 12, z toho by se vždy jedna laťka přibitá na každé straně jedním dlouhým hřebíčkem odklepla, do mezery by se vložila mezistěna a laťka zase přiklepla. mělo by to jít při šetrné práci několikrát, než by se rámek musel vyhodit.
R. Polášek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27035
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu