78389

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (80.78.146.248) --- 25. 1. 2008
Re: prelet 2008

Pane doktore, začnu od konce a přeji Vám, aby jste měl také jen dobrou vizi jak pochopit škůdců včel, které dokážou plně využít jakoukoli benevolenci jak včelařů, tak v léčebných postupech na Vašem území.

3) Z Gabonu jsem zklamán a říkám to veřejně, protože mám proč. Indikace Gabonu totiž vyžaduje specifické postupy a ty včelaři nejsou schopni dodržet. Mluvím hlavně o reinvazích a špatné aplikaci nosičů. Ve výsledku jde o fiasko léčiva jako takového. Vyjímku tvoří oblasti s relativně nízkým zavčelením a s kolektivně přesnou aplikací léčiv.


2)
Je v každém případě chybou, jestli by mělo běžně fungovat to, že by přesun včelstev chovatelem měl mít vyjímky. Jakýkoli přesun nebo kočování musí mít platný průkaz (=rozbory na mor atp. z toho roku) pro přesuny.

A to není vůbec žádná zátěž pro inspektora, který má pod palcem včelaře, aby když mu zavolá ve věci přesunu včelstev kdokoli, aby věděl jestli má z toho stanoviště negativní vzorky nebo ne. A na základě toho se rozhodl povolit nebo nepovolit přesun. Možná by celou včelařskou veřejnost zajímaly podprobnosti Vašeho evropského systému registrů přesunů zvířat a jak se naučit takový systém respektovat.


1)
Jarní ošetření je bez významu a dá se to vlastně propojit s bodem 3) proč.

...........
Vzhledem k průběhu zimy se jako epidemiolog pokouším i tímto způsobem
vyzvat odborníky schopné ovlivnit dny příští, aby dle mého názoru bylo:
1) do nadmořské výšky alespoň 550m.n.m nařízeno jarní ošetření
2) provedeno vyšetření na mor z měli - dá se předpokládat větší pohyb
včelstev - pouze částečně po souhlasu veterinářů pro které jsou často
včely okrajovou záležitostí
3) nařízen Gabon plošně a to již nejpozději ve druhé dekádě července
2008..
Vše dobré

MUDr. Radek Hubač

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26978


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Vladimír Ptáček (81.19.4.77) --- 26. 1. 2008
Re: prelet 2008, varroasa, mor

1. Kolegovi ze Slovenska jsem odpovídal do jeho sitauce, nevím tamnejsi veterinarni predpisy. Vcelari mivaji nekolik stanovist a jen jednu vytacirnu skadiste atp. Proto jsem jeho samotneho upozornil na nebezpeci a vyzval k opatrnosti. Tim nehovorim proti predpisum veterinarni spravy.
2. Jarni osetreni lze dobre provest jen u slabsich vcelstev, nejlepe v jedinem nastavku. Take v omezenou dobu, kdy mnozdsvi plodu jestě male. Casto se to nestihne. Proto ja spoleham na osetreni podletni.
3. Gabonove pasky lze do vcelstev vkladat relativne snadneji nez delat jarni osetreni. Zatim likviduji prevaznou vetsinu roztocu, takze podzimni populaci vcel zachrani.
4. Zda se ze jsme postupne lecenim vychovali roztoce na nektera leciva rezistentni. Specialne v roce 07 spadalo po kontrolnim osetreni po Gabonech jestě od jednotek po desitky (pripadne stovky) roztocu, coz drive v takove mire nebyvalo.
5. Akaricidy na jedne strane pomahaji proti roztocum, na druhe strane nelze vyloucit, ze podlamuji vitalitu vcelstev, ktera pak podlehaji jinym choroboplodnym zarodkum - virum ci bakteriim poru plodu. Proto bychom meli hledat v prve rade moznosti snizeni skod pusobenych poatogeny biologickou cestou - technologii chovu a rezistenci.

Znamena to hledat nove postupy nejen v kombinacich leciv a jejich spravnem pouziti, ale i v metodach vcelareni prispusobenych hrozbe nakaz az po zmenu veterinarnich predpisu, aby vubec bylo mozne rezistentni vcelstva chovat.
Vse dobre,
Vladimir Ptacek
http://www.sci.muni.cz/ptacek/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26980


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu