78219

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Josef Křapka (77.237.138.69) --- 9. 1. 2008
Klíckování matek

V září mám včelstva pouze ve 4 nástavcích (nízkých). Mohu říci, že i zde vyhledat matku za účelem zaklíckování je skutečně složité a velmi zdlouhavé. Neumím si to představit u 100 včelstev. Zná někdo z diskutujících jednoduchý a spolehlivý způsob vyhledáví matka? Pozn. Všechny matky mám značené. Zkoušel jsem i přesívání přez mateří mřížku. Ani to není 100%ní.
Pepča

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26656


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 9. 1. 2008
Re:Kl?ckov?n? matek

Kdyz ji napoprve nenajdu (mam take NN ), tak ten ve kterem ji ocekavam oddelim zhora a zdola materi mrizkou - jeji prostor se tak zmenci. Ale to asi znate :-)
Neni to to prave ale v pripade 4 nastavku kdyz tusim, ze je treba ve 2 a oddelim ho tak za par dni uz nemusim hledat na 40 ramkach ale dle plodu se pozna ve kterem je takze v nejhorsi variante je to 20 ramku - taky nic moc, navic dvojnasobny pocet materich mrizek :-(

T.H.


>V září mám včelstva pouze ve 4 nástavcích (nízkých). Mohu říci, že i zde
> vyhledat matku za účelem zaklíckování je skutečně složité a velmi
> zdlouhavé. Neumím si to představit u 100 včelstev. Zná někdo z
> diskutujících jednoduchý a spolehlivý způsob vyhledáví matka? Pozn. Všechny
> matky mám značené. Zkoušel jsem i přesívání přez mateří mřížku. Ani to není
> 100%ní.
> Pepča       
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 9. 1. 2008
Re: Klíckování matek

Zná někdo z diskutujících jednoduchý a spolehlivý způsob vyhledáví matka? J.K.

- pri včelách nič nemôže byť jednoduché, každá práca si vyžaduje svoj fortieľ, ten si musí vytvoriť a osvojiť sám včelár.

- v čase vrcholiaceho rozvoja, keď je úľ preplnený včelami,je to naozaj ťažké a nič nám neostáva iné ako matky značiť, aby sme nestrávili mladosť jej hľadaním. Lepšie je úľ uzavrieť a pokračovať po 3-5 hodinách alebo na budúci deň. Tradície hovoria, že najpravdepodobenejšie sa oplodnená matka nachádza tam kde je voľné miesto na plodovanie, ale ani to nemusí byť vždy pravda, veď matka často mení miesto svojho pobytu a v čase hľadania by mohla byť i na zaviečkovanom plode.

- iné je vyhľadať matku npr. v 9. mesiaci, keď plodovanie ustáva a včiel ubúda. Vtedy je vždy matka tam, kde je plod, ale nevhodným zásahom matku vytlačíme z miesta plodu a potom je je naozaj ťažké nájsť.
S dlhšou praxou pri včelách, nepotrebuje včelár za každých okolností matku vidieť. Stačí sa pozrieť na plod, a zistiť či sú v bunkách vajíčka a utvoríme si obraz o matke.

- ak Ste reagovali na uzatváranie matky vo včelstve pre účely fumigácie (včelstvo bez plodu), tak ja hovorím nie klietkovaní matiek, ale o izolovaní matiek. Je to dôležité vedieť, že včelstvo aj za prítomnosti matky v klietke, vždy začalo s náhradným chovom matky, preto matku musíme izolovať v izolátore, do ktorého vždy musia mať včely voľný vstup. A to preto, že včelám nestačí "vôňa " matky, ale potrebujú jej materskú látku, ktorý získajú le priamym kontaktom! Kto to neverí, nech to vyskúša.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26662


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Jan Hübner (83.208.66.181) --- 9. 1. 2008
Re: Klíckování matek


Kdysi jsem někde četl, pokud se nepodří najít matku ve včelstvu, které je na vrcholu rozvoje, stačí vložit do takového včelstva plodový plást s otevřeným plodem, zbavený včel ze sousedního včelstva a úl uzavřít. Asi po hodině při znovuotevření tohoto úlu, prý prakticky 100% tně bude matka na tomto vloženém plástu. Vůně cizí mateří krmné kašičky prý ji tam přiláká za účelem vyhledání sokyně. Sám jsem to v praxi ovšem nikdy neověřoval, protože jsem se do takové situace ještě nedostal.
Zdraví Honza.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26683


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu