78014

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


A.Turčáni (62.168.124.210) --- 4. 1. 2008
Re: Re:Racionalizace z jedne i druhe strany

S Radimom sa dá skoro vo všetkom súhlasiť, hlavne, že všetko bolo neiekedy už vyriešené. Ale keďže človek má krátku pamäť, často na veci známe zabúda, pretp je tieto pravdy neustále treba pripomínať.

Radim: Co se týká třeba komínového efektu, před hodně lety se zkoušel taky. Takovým systémem, že se někde ve strůpku udělal otvor, kterým měla potřebná vlhkost odcházet z úlu. Vyzkoušení dopadlo katastrofálně,protože včely vesměs hynuly.

Zdůvodnilo se to tím, že komínový efekt odtáhl
z úlu teplý vzduch a včely uhynuly na zimu a vysokou spotřebu zásob danou nutností nahražovat teplo odváděné komínovým efektem. Z tohoto důvodu bylo tehdy striktně doporučováno v horní části úlu nenechávat žádný otevřený
otvor.

Trochu si zaspomínam: pred 20 timi rokmi som používal na nadstavkových úľoch povalové kŕmidlá (5 litrov), ktoré slúžili aj ako vrchnák uzatvárajúci úľ, rovnako v lete ako v zime.
Keďže vlhkosť bola každú zimu vyššia, ako bolo žiadúce, prispôsobil som kŕmidlo na odvod prebytočných pár. Otvor priemeru 28 mm som urobil na prednej strane kŕmidla z priestoru, kadiaľ včely vchádzali na kŕmne miesto, teda nad hlavou zimujúceho chumáča.

Hneď po prvej zime boli výsledky kladné, úľový prietor suchý, všetky včely prežili bez ujmy, spotreba zásob minimálna, rozvoj dobrý, výnosy vynikajúce.
Tento systém má jednu dobrú vlastnosť, pri teplote pod -3˚C sa postupne zatvára prirodzenou cestou a to na princípe autotermostatu, aj ten sa nízkej teplote uzatvára a keď stúpne teplota, sa otvára, čím si úľ sám regukuje odchod a vstup teplého vzduch nasiaknutého vodnými parami.
Tento vetrací otvor ešte pred prvým jarným preletom sa musel uzatvoriť, aby včely lietali len cez hlavný letáč.

Nekonala sa žiadna katastrofa, včely mi ani doteraz na komínový efekt neuhynuli. Tento systém prebral včelár, ktorý choval 160 včelstiev, nikdy nezaznamenal žiaden úhyn.

Ja prakticky tento systém odvetrania úľovej zostavy prektizujem doteraz, le s malým doplnkom k vôli sýkorkám, do otvoru vkladám dýchajúcu vložku z trávy tzv. Afrik, ktorý je dobre porézny a ten je chránený kovovou sieťou, aby sýkorky nevytiahli Afrik z otvorov.
Ak chcete vidieť moju zimnú spotrebu zásob z pohľadu priameho odvetrávaniu úľového priestoru, môžete si nájsť zaznamenané výsledky po dekádoch, mesiacoch počas celej zimy na www.vcely.sk od r. 2005

Aj preto je dobre písať a pripomínať o tých istých veciach častejšie, aby sa včelárili utvrdili v tom, že vlastne včelám neškodia.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 26474


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
karel novotný (217.170.102.205) --- 17. 3. 2013
Re: Re:Racionalizace z jedne i druhe strany

Je to skoro 1 rok a marně čekám na proplacení náhrad za utracená včelstva v důsledku moru včelího plodu.Může někdo poradit

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
JosPr (217.77.165.33) --- 17. 3. 2013
Re: Re:Racionalizace z jedne i druhe strany

Pokud zadost dorazila na MZe v poradku,tak vydrzet cekani..Kdyz nahore davaji,nemaji naspech..Pokud vzpomenu na svuj pripad,nejvic me stvala korespondence,kdy mi MZe oznamovalo,ze moji zadost prijalo a ma ji referent ten a ten,za cas ji predal referentovi tomu a tomu,pak za cas referentovi xy,pak ze ji predava slavnostne ministerstvu financi.Pak oznamovalo min.financi,ze zadost prijalo,ma ji referent ten a ten.Najednou se skoro po 11 mesicich zjevily penize na uctu a dorazkou byl po 14 dnech dopis,ze ministerstvo financi vyda prikaz k proplaceni..! Vsechno doporucene s pruhem,na postu do vedlejsi vesnice,urednice z posty uz z nas meli srandu.Zajezd vcelaru pro obalky z pruhem..Takze vydrzet,urednici to mezi kaficky stihnou,snad uz na jare...JosPr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60815


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(83.208.183.206) --- 19. 3. 2013
Re: Re:Racionalizace z jedne i druhe strany

Pane JosPr, proč by měl někdo žádat o něco co mu bylo zákonem zlikvidováno. Tady by měla naše slavná SVS změnit své chování a přístup k věci. Jsou celí žhaví a jen se tetelí, aby mohli dělat velký oheň, ale to je vše. Sami by měli přes Hradištko dát na ministerstvo befel, kolik peněz promptně včelaři, kterému byl ze zákona zlikvidován chov, včetně provozního materiálu, se má vyplatit a to neodkladně. Všechny řeči okolo, že to nejde z různých důvodů považuji jen za kecy, jen aby se mohli starat o svá teplá místečka, měli svou židli a stůl za naše peníze a mohli si v klidu pošušňávat na kafíčku. SVS, jako státní orgán má sloužit chovatelům!! No jo, a jsme zase u politické vůle.


J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60820


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
JosPr (217.77.165.46) --- 19. 3. 2013
Re: Re:Racionalizace z jedne i druhe strany

SVS je v tomhle pripade pr.Palo ten posledni clanek,ktery by neco zdrzoval,naceni skodu a odesle.Otazka par dnu.Po zbytek roku to putuje naprosto nekde jinde,misto aby to dostal 1 ourada,zaevidoval,zkontroloval,dal stempl a nechal proplatit...JosPr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60821


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
(83.208.183.206) --- 20. 3. 2013
Re: Re:Racionalizace z jedne i druhe strany

Pane JosPr, zřejmě jste mi plně nerozuměl. Nechtěl jsem všechny vyjmenovávat, všechny ty vyžírky co žijí z našich peněz, a ani bych to nesvedl. Tady v první řadě má zakročovat náš ÚV se svým advokátem a ne jen na různých jednáních pokašlávat a šoupat nohama pod stolem, jak jsem se zde v konferenci dočetl. Jsem toho názoru, že postižený včelař by měl mít připsané peníze na účtě do deseti dnů, či složenku nejpozději do týdne!!!!

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60823


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Jan Cervenka (e-mailem) --- 20. 3. 2013
Re: Racionalizace z jedne i druhe strany

Dne Sunday 17 of March 2013 17:58:47 karel novotný napsal(a):
> Je to skoro 1 rok a marně čekám na proplacení náhrad za utracená včelstva v
> důsledku moru včelího plodu.Může někdo poradit

univerzalni rada - jak casto volate "sveho" referenta ?
Zkuste mu volat kazdy den. Pokud mu kazdy den zavolate , jak to vypada, verte,
ze se to pohne. Idealne jeste obcas zavolat nadrizenemu.

--S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 60826


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu