78509

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Vítězslav Vrána (85.71.69.51) --- 8. 11. 2007
Pro začínající včelaře

Poslední dobou tu zaznělo hodně nářků,že nejsou mladí,začínající včelaři.Každý mladý,začínající včelař by si měl uvědomit,do čeho de.Především by měl vědet,že tento koníček není jen o tom,že se mu líbí práce se včelkama ale taky zodpovědnost.Láska ke zvířatům je hezká věc ale mnohdy jsme svědkem toho,že darované zvíře za vysvědčení či k narozkám rozšíří řady v útulcích pro zvířata.Prvotní nadšení pomine s nástupem každodenních povinnosti ve škole i při pomoci zajištění chodu domácnosti.Možná budu špatně pochopen,ale při chovu včel je třeba mít spoustu znalostí a informací ze života těchto užitečných tvorečků,z jejichž práce bychom si měli vzít příklad.Je to živý organismus,který se vyvíjí a zásah chovatele je nutný v pravý čas zejména v boji proti varroáze a jiným chorobám.Já osobně,než jsem začal včelařit,jsem prostudoval veškerou mně dostupnou literaturu,ověřil jsem si na vlastní kůži,zda nemám alergii na včelí bodnutí.Dále jsem zvážil možnost,kde umístím úly,kde budu mít uskladněné pomůcky nutné ke včelaření.Ale abych to zkrátil:často čtu,jak se mladým nepomáhá,nejsou dotace na pořízení vybavení.Na to,aby přibylo mladých včelařů z řad školní mládeže stačí,aby měli pochopení pro tento koníček rodiče.Určitě se najde v rodinném rozpočtu pár tisícovek na pořízení dvou či třech nástavkových úlů a potřebného nejnutnějšího vybavení.Když není rodičům líto peněz na počítačové vybavení,značkové oblečení či jiné zbytnosti.Až nabudu přesvědčení,že mě tento koníček opravdu chytil a láska ke včeličkám mi vydrží,není problém postupně chov včelstev rozšiřovat.Ono dostat dneska dotaci kolem 15 000 Kč,myslet si jak ze včelaření nezbohatnu,při prvním neúspěchu s tím praštit,tak to si myslím,že jsou zcela vyhozené peníze oknem.A při tom se jedná o peníze nás,daňových poplatníků.Myslím si,a to je můj názor,že daleko účinnější by bylo podpořit stávající dlouholeté včelaře,kteří se nebojí včelařit moderními metodami a mají už nějaké zkušenosti.Není zde dostatek prostoru,abych vyčerpávajícím způsobem sdělil své myšlenky,jen ve zkratce jsem chtěl naznačit že nejdříve musím něco dokázat,že mám o včelaření zájem a na podkladě nějakých výsledků teprve žádat o podporu.Ne naopak.Nemusíte se mnou souhlasit ale cítil jsem potřebu sdělit svůj názor. Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25677


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Vojtěch (85.13.78.3) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře

Když mne požádal včelař s tím, že přišel o včely, abych mu pomohl ke včelám , věřil jsem , že to umí, když už včelařil s otcem , ale zase o ně přišel a nachytal si roje. Dalšímu včelaři nepřežilo zimu všech 6 včelstev, ale hlásí se do akce Kluci včelaří.Docházelo k ohrožování , ale ne k rozšiřování. Proto jsem běžný způsob rozšiřování včelaření zavrhl a zavedl jak popisuji na webu . Cílem je, ne jen naučit se včelařit, poznávat přírodu přes včely, ale učit se tvořivosti, zručnosti, tím poznat další profese, které mladí v životě uplatní.Nevětší radost jsem pozoroval , když si ve svém úle, značkovali svoji první vychovanou matku. Přípravkem, který jsem vyrobil se jim to snadno podařilo. Jsou to jednotlivci, kteří to zvládnou, ale určitě úspěšného včelaření moderně nenechají, protože je jednoduché. Poslední akce bude odebrání mělí, a potom jak bude možnost si úly převezou na své zahrady. Aby měli památku na začátky včelaření, dostanou diplom.Obávám se ohrožení včelstev různými neuváženými podporami. Ještě k tomu s podmínkou , že musí včelařit 3 roky, aby včely udržel za každou cenu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25679


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře

...jen ve zkratce jsem chtěl naznačit že nejdříve musím něco dokázat,že mám o včelaření zájem a na podkladě nějakých výsledků teprve žádat o podporu.Ne naopak.Nemusíte se mnou souhlasit ale cítil jsem potřebu sdělit svůj názor. Víťa

Je to dobrá a správna myšlienka, totiž mnoho včlárov, ktorí začali zhurta, rýchlo dovčelárili a potom uznáte, že peňažný vklad získaný od štátu bol zle investovaný.
Včelárske krúžky na základných školách by mohol byť dobrou investíciou do mladých ľudí, no ani to nemusí byť pravda. Lenže deti ako také, väčšinou do krúžku vstupujú s romantizmu po poznaní niečoho nového ale ich nadšenie chytro vyprchá. Z mojej praxe mám overené, že asi tal 5 až 10% sa v dospelosti, po usadení sa, po získaní finančného zázemi,a ak vo svojej blízkosti sa stretáva s včelármi a hlavne ak sú dobré podmienky na včelárenia, sa vráti k tomuto krásnemu koníčku. Vyplýva to aj z toho, že mladý človek je bez investícií, po štúdiách hľadá zamestnanie, založí si rodinu a pod. až potom môže uvažovať o nejakom koníčku, trebárs k včeláreniu.

A funguje to, napriek plaču starších včelárov, nový včelári sa rodia a zaujímajú miesta po odídených včelároch. Ono je prevda, že v minulosti stačilo vidieť včelárenie z rýchlika, zbiť niekoľko úľov a začať včeláriť. Tento trend je dávno za nami, k čomu dopomáha hlavne Varro destruktor, čo mnohí nezvládajú a prirodzenou cestou vypadnú z tohoto procesu. Nič sa nedeje, kvantitu (myslím počet včelárov) v dnešných časoch nahradila kvantita - množstvo včelstiev, ktorá je spojená spojená s kvalitou- myslím tým vyspelých včelárov, čo je spojené s dobrými vedomosťami z oboru a musia ovládať hlavne menežment.

Pred vari 20 rokmi som napísal úvahu na túto tému "aký bude trend do budúcna" (vtedy bolo u nás na papieri bolo vyše 400 tis. včelstiev), v ktorej som udal optimálny primeraný počet včelstievpre územie Slovenska 200-240 tisíc včelstiev. A stalo sa! Svetový trend v počte včelstiev je mať vysoko na tisíc na jedného šikovného včelára, potom bude stačiť niekoľko tísíc vlastníkov fariem a k tomu niekoľko sezónnych pomocníkov.

Môžete namietať, že krajina ostane bez opeľovačov, lebo budú sústredené na jednom mieste a pod. Aj veľkovčelár musí svoje včelstvá umiestnňovať tam, kde je zdroj znášky, bude kočovať. Môže sa zdať, že dedinské záhrady pri totmo trende ostanú bez opeľovačou, ale je to iba zdanie, príroda u nás má aj iné opeľovače (čmele, včely samotárky, osičky, muchy pestrice, motýle, chrobáky-brouky a rad ďalších).

Túto úvahu zakončím pohľadom do minulosti. V roku 1963 (už som mal niekoľko včelstiev) ako včelársky elév, som bol na prvej včelárskej prednáške. Sedel som medzi šedivými hlavami a počúval s otvorenými ústami rozumy, ktoré dával učiteľ včelárstva, pri debate o prosperovaní včelárstva sa včelári obávali budúcnosti. Presne tak ako teraz, sa starší dlhoročný včelár pred koncom svojej kariére sa vyjadril k budúcnosti slovenského včelárstva, " ak my starý odídeme , nebude mať kto včeláriť"! No nič také sa nestalo, vždy znovu a znovu sa našlo pár odvážlivcou, ktorí niesli včelársku pochodeň ďalej. Aj keď svieti pomenej, včelárenie ako také nezaniká.

Antony

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25680


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Eman (194.149.115.135) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře

Zcela s tímto názorem souhlasím.
Zajímavá myšlenka je ale placený pronájem včelstev - dělali to v Německu. Tak může zájemce kdykoli vycouvat, když zjistí, že to není pro něj to pravé.

------------------------------
Vítězslav Vrána
...jen ve zkratce jsem chtěl naznačit že nejdříve musím něco dokázat,že mám o včelaření zájem a na podkladě nějakých výsledků teprve žádat o podporu.Ne naopak.Nemusíte se mnou souhlasit ale cítil jsem potřebu sdělit svůj názor. Víťa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25684


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Vojtěch (85.13.78.3) --- 9. 11. 2007
Re: Pro začínající včelaře

Zcela s tímto názorem souhlasím.
Zajímavá myšlenka je ale placený pronájem včelstev - dělali to v Německu. Tak může zájemce kdykoli vycouvat, když zjistí, že to není pro něj to pravé.

Zatím náklady raději nepočítám,ale pokud by si to museli platit, možná by to u nás i schopné odradilo.Využíváme zbytků prken ,skla atd.Byl jsem kopírovat
diplomy jeden 25Kč,atd.Poznatky z našeho výzkumu: Např. letáky u běžných úlů jsou pokáleny od ptáků,zachycují sníh , ale celý problém s nemocemi včel by se snižoval na minimum pokud by včelaři začali přecházet na hygienické podmety, který jsem popsal ve Včelařství č.9/2007/243.
Umožňuje snadnou kontrolu síta i podložky přes skla.Pokud nebude pravidelná a řádná kontrola, celé léčení se časem stane nepřehledné a neúčinné.
Při zkoušce jak vyhovuje včelám skleněný nástavek je zatím výsledek takový.Včelstvo, které má skleněný nástavek uprostřed úlu, jsou nastěhované ve skle, a
nástavek dřevěný nahoře, tak dole opustily. Jsou to první zkoušky, které je nutno ověřovat delší dobu.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 25687


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu