78123

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 23. 8. 2007
Re: krmen?

Eman:
>Vysvětlím to na vlastní situaci. Jsem bohužel v ochranném pásmu moru v.p. - asi 1 km ode mne se před měsícem trápila včelstva prolezlá miliony nebezpečných bakterií a spor.<
....

Krmení včelstev se omezuje pokud vím jen na med a není ve vyhláškách zmiňováno nebezpečí ani mnohdy i u toho krmení medu, natož s "hromadným krmením" přes cukerný sud s plovákem.

Můžeš Emane přiblížit ten mechanismus, který by měl prospívat k přenosu spor? Jestli jsou ohniska moru dohledaná a zlikvidována, tak potom je to asi takové riziko jako by se ti měl mor objevit najaře na plodu u tebe. Ono mít poblíž mor a krmit cukrem (!ne medem nebo s medem!) přes sud, je to samé riziko, jako krmit či doplňovat přes krmítka. Proč?

Pokud by jsi měl mít přehled nad migrací dělnic (a to doufám máš odpozorované) tak můžeš říci, že včelstva které krmíš jsou více provokováka ke slídivosti než včestva nekrmená. Ale není tomu podle mne tak. Pokud slídivost je v lokalitě kde jsou včely, tak dojde k celkovému rozrušení všech včelstev. A které padne na loupež tak padne na loupež. Je to to tvoje? ... Nebo to opodál u druhého včelaře, které může být eventuálně pozitivní?

Samozřejmě, že na druhou stranu je klidnější to včelstvo, u kterého proběhl co nejmenší zásah a má česno v "zákrytu".(to není možné při dodávání zásob, protože tam k významnému rozrušení dojde vždy ať chceme nebo ne)

Takže jestli bych nazval prasárnou něco, tak by to bylo hlavně krmení - zpětné dodávání medu byť jako příměs k "ovonění" roztoku. U toho čistého roztoku cukru v sudu bych to tedy přeběžně viděl asi tak stejné riziko jako u krmení přes krmítka. Zkušenosti ale nemám. Každopádně budu (jako ÚV MV ;-) ) reagovat na případné nové ohnisko moru v té oblasti, kde známý takto jak popisoval, krmil.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24572


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Eman (194.149.115.135) --- 23. 8. 2007
Re: krmen?

Vidím to tak, že volně přístupný společný zdroj přiláká včely z okolí a včely z nakažených včelstev obalené sporami si smočí sosáky, a "čisté" včely si mohou tyto spory přinést domů. Pokud jsi dělal (nebo o něm víš) nějaký vědecký výzkum, který by dokazoval, že to takto vůbec není možné, pak sem s ním. Pokud si to ale jenom myslíš, je to tvoje věc a každý ať se zařídí jak to cítí. Vždyť si tu stejně jen vyměňujeme názory a nic není definitivní.

Podobná situace prý vznikla u Dvora Králové, kde se máčely plásty s melicitozním medem v neckách a rozšířila se tak ohniska moru po roce 2003.

Já si myslím, že i kdyby byla malá pravděpodobnost, tak proč pokoušet osud a machrovat?

>Můžeš Emane přiblížit ten mechanismus, který by měl prospívat k přenosu spor?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24573


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 23. 8. 2007
Re: krmen?

Eman:
>Podobná situace prý vznikla u Dvora Králové, kde se máčely plásty s melicitozním medem v neckách a rozšířila se tak ohniska moru po roce 2003. <

......
Tak u toho medu je to doufám jasné. Tam se spory mohou šířit naprosto prokazatelně. Ale u toho sudu s cukrem mi to připadá jak názory s podáváním vody a se šířením nosemy. A u moru se plod malým počtem spor z nějakého zažívacího traktu uhynulé včely nenakazí, který se navíc ještě z velkou pravděpodobností naředí tím cukerným, vzhledem k obsahu spor - "sterilním" sirupem. Možná by stálo dohledat kontakt na toho kanaďana, kterého postupy publikovalo Včelařství s tím, jestli je v jeho lokalitě prokazatelné šíření moru cestou podávání cukrového sirupu v sudu s plovákem. (prý stačí i ta sláma)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24587


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu