78141

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


J. Tulkan (213.29.160.5) --- 16. 7. 2007
Ztluštělé plásty místo mateří mřížky?!

Přeji dobrý den,
mateří mřížka je působí jako dělící faktor, skrz který nerady včely ukládají med do medníku a raději ho uloží do plodiště, čímž omezují matku v kladení.
Četl jsem o používání ztluštělých plástů (35-40 mm) v medníku do niž matka neklade.
Máte někdo s tím zkušenosti?????
Plánuji to příští rok vyzkoušet. Obávám se, že mi začnou včely prostavovat divočinou rozšířené mezery (20 mm) mezi plásty.
Je možné vložit mezistěny rovnou se zvětšenou mezerou mezi sebou, aniž by to včely neprostavili, nebo se mohou vložit teprve vystavěné plásty na rozšíření ( vytvořením mezery 20 mm mezi plásty )????
Předem děkuji za všechny odpovědi.
J. T.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23810


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Karel (88.103.157.154) --- 16. 7. 2007
Re: Ztluštělé plásty místo mateří mřížky?!

Plásty se nechají včelám stavět postupně. Ve stand. rozteči a až to dostaví, tak se to roztáhne. M.J. to používá př.Přeslička, popsáno v MV.
Já jsem po rozšířených plástech pokukoval v začátečnických dobách, kdy jsem měl včely co zkoušely žihadly můj vztah k nim a s nalezením matky jsem měl problém. Když jsem u jednoho včelaře viděl tlusté medníkové plásty, tak jsem se s nadějí ptal, zda do nich matka neklade a zda se nemusí dávat mřížka. Ten mě zklamal a řekl, že když si včely zamanou, že tam půjdou klást, tak to prostě okoušou a matce upraví a kladou tam. Že mu to jen šetří čas.
Já jsem ztluštělé plásty začal používat v NN systému a mohu to potvrdit. Zavedl jsem si je, abych ušetřil čas odvíčkování atd. To že když se včely rozhodnou do nich klást, tak kladou, tak to mohu potvrdit. Ale další jsem nedělal.To jsem včelařil NN systémem. Pak jsem přešel i ke kombinovanému systému (dadant) a tam by to asi význam mělo. Už jenom tím, že 8 nízkých rámků v nástavku je jeden koš medometu a mohl bych vracet ty samé plásty do stejného nástavku a ůlu.

Na udržení matky v plodišti bez mřížky - vyšší výškou plástů v plodišti oproti nízkým medníkovým, nebo jen NN.

Vloni a letos jsem u 24cm nástavků mřížku nedával a spoléhal, že med stlačí plod. Byla to taková nouzovka, vloni jsem musel cestovat a letos pořád chovám ( jako tedˇ, jednoho z kluků na rameni :-).
Vloni mi to vyšlo a přestože jsem se k vytáčení dostal až na konci července, vytočil jsem si 20 kilo průměr.
A letos na to dojedu, protože to asi vytočit nepůjde - beton. :-)
A v příštím roce se vracím ke kombinovanému systému. Na nové délce loučky.
Když už mám vysoké rámky. Jinak na včelaření bez mřížky s minimálním vlivem na včelstvo je asi nejlepší NN Systém. Tam to kopíruje přírodu. Kombinovaný systém už je trochu nepřirozený, plodové těleso je uměle drženo na stejném místě, i když včely mají volnost v rozsahu plod. tělesa.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 23814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu