78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Stonjek (213.151.87.17) --- 6. 5. 2007
Re: Chov matek

Je to tak, jak píše Anton.Chceme li mít jistotu nerojivosti, uspokojí nás pouze matky 0 ročníku, tzn vylíhlé letos na jaře. Jednoleté matky se již rojí poměrně rády a to i navzdory přednáškám uč. včelařství i jiných odborníků. Pouze rojů je méně než u matek dvouletých ap. Tuším před rokem o tom vyšel zajímavý článek ve Včelárovi. Všichni odběratelé matek, kteří odebrali nad 5 matek dostali anketní lístek, který měli vyplnit a odeslat zpět. Co z ankety vyplynulo. Matky z prošlechtěných chovů, včelaři, kterým záleží na výsledcích a přesto se jim 25% matek vyrojilo. Počet včelařů byl dost velký na to, aby zpracování dat mělo nějaký smysl.Takže až někdo vymyslí metodu jak včelařit bez rojů, sem s ní. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22525


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.222) --- 6. 5. 2007
Re: Chov matek- nultý ročníki sa nerojí

Je to tak, jak píše Anton.Chceme li mít jistotu nerojivosti, uspokojí nás pouze matky 0 ročníku, tzn vylíhlé letos na jaře.

Už som raz písal i na Konferenci, že táto teória nultého ročníka je nepravdivá! Prečo? Preto, že rojenie nie je npr. závislé od toho, či som podložil "nástavek" pred čerešňou alebo po nej. Rojenie je prirodzený biologický prejav rozmnožovania! Už pred vlani som na www.vcely.sk predpovedal bohaté rojenie včiel v čase keď kvitli vŕby a mal som k dispozícii sumu plusových denných teplôt od januára po kvitnutie vŕb. Tohoto roku je to tam znovu s dodatkom, že rojenie tohoto roku môže byť ešte vššie, lebo suma denných teplôt bola ešte asi o 80˚C vyššia.

Chcel som však písaať o matkách nultého ročníka.
Pred asi 12 rokmi som chcel odskúšať túto "vynikajúcu radu" a preto som v predstihu urobil umelý chov matiek. Matky sa zdarne oplodnili a pridal som ich do včelstiev, kde som 1- 2 ročné odobral. Všetkých 10 matiek začalo plodovať, ALE:
VÝSLEDOK: 3 včelsttvá s pridanými matkami sa nevyrojili, ale 7 včelstiev, ÁNO! A je to FAKT! Vysvetlil som si to tak, že v týchto včelstvách už bola naštartovaná skrytá- latentná rojová nálada a nová matka nultého ročníka pokračovala v RN, včely prinútili matku položiť do materských misiek položiť vajíčka a prebehla celá fáza zjavnej-floridnej RN s rojením.
Rozmýšľajte a vyberte si. Už v raňajšom komentári som to zdôvodňoval.
Ešte dodávam, že verím čo píšu niektorí včelári, že oni roje nemali, lebo "včas rozšírili" plodové plochy. Áno aj to sa môže stať, veď matka žije aj 5 rokov a nemusí preto ihneď vyrojiť, ale ak na to má včelstvo vytvorené podmienky, tak sa rojiť bude.
Môj priateľ (má 150 vč.), mal označenú matku, ktorá bola každý rok vynikajúca a po prezimovaní v piatom roku, pracovníci )ing. J.Kopernický a MVDr. Jendreják) z Ústavu včelárstva v Lip. Hrádku je chceli použiť na odchov matiek s jej vlastnosťami. Odcestovala z juhu Slovenska pod V.Tatry. Hneď prvú sezónu sa vyrojila! Čo si myslíte, prečo asi. Bolo pred 2-3 rokmi. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22529


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu