78081

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Lada Trubac (80.78.146.242) --- 3. 5. 2007
Chov matek

Pro Martina: Nevím, kde děláš chybu ty, ale já když jsem začínal dělat oddělky, tak jsem na tom byl podobně. Problém byl v tom, že jsem do oddělku dal vajíčka, nebo otevřený plod a zavíčkovaný matečník z jiného včelstva - ten včely zlikvidovali, aby upřednostnili vlastní chovný materiál. Nebo jsem do oddělků dával nazralé matečníky a ty jsou velmi citlivé k takové manipulaci a včely je poté zlikvidovaly. Takže dej si pozor, aby jsi dal do oddělku pouze zavíčkovaný plod a zralý matečník, nebo ještě lépe čerstvě vylezlou matku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22502


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš (193.85.238.34) --- 4. 5. 2007
Re: Chov matek

Já jsem 3 roky zkoušel všechny možné metody chovu, až jsem se ustálil na chovu ve směsném oddělku (odborník možná namítne, že to není ideální) dle návodu ve Včelařských novinách - myslím velmi vhodná pro začátečníky.
Při rozšiřování o medník - začátek května - rozkvět řepky (zimuji na 3 nástavkách 39x24 - 2 nástavky matečné včelstvo a 3 nástavek oddělek přidaný koncem října) v jedné operaci provedu základní prohlídku, a do medníku (je to spodní prázdný nástavek - nahradím nástavkem mezistěn) nad mřížku přeložím 1-3 ometané plásty s plodem a 1-3 plásty se zbylými zimními zásobami (umyslně proto krmím tak, aby včelstvo mělo cca 22 - 24 kg cukru) - vzhledem ke horšímu zraku matku najdu pouze v malém oddělku.
Druhý den vytvořím dvounástavkové směsné oddělky - dolní nástavek plásty s plodem a horní plásty smedem - medníky v mateřáku doplním soušemi z loňska - oddělky nechám stát za úly a večer je převezu na kolečku bokem stanoviště cca 30 metrů.
4. a 8. den je prohlídnu a vyřežu nouzové matečníky - získám tak mateří kašičku pro larvení a vložím laťku s cca 10 miskami na ovonění.
Z 20 včelstev tak vytvořím cca 5 směsných oddělků.
9 den nalarvím - plemenivo buď od nejlepšího včelstva, nebo letos mám domluvený plást s larvičkama od inseminované matky.
Po 9 dnech mám z cca 5x10 misek aspoň 30 matečníků a do nástavků - vždy 2 nad sebou s mezidnem otočeným o 180 stupňů udělám cca 30 oddělků - souš, 1-2 bývalých plodových plástů, 1-2 plásty s medem a mezistěmu - vždy celkem cca 5 plástů (jen na místě kde stál původní směsný oddělek doplním celý nástavak mezistěnami - sem se slétne nejvíce včel a pravidelně mi za 14 dní vše prostavěl divočinou) a připíchnu matečník - když jich vyjde více tak vybírán ty největší, nebo do oddělku pro jistotu píchnu dva.
A pak už jen čekám jak to dopadne.
Při prvním medobraní ještě každý oddělek posílím jedním plodovým plástem z matečných včelstev (to ještě nevím zda matka klade - vajíčka nevidím). Kolem 10. června (platí u nás v Českém ráji) již je plod zavíčkován a tak nástavek doplním soušemi a mezistěnami a bezmatečné oddělky zruším (včely jen na místě oklepu, oni se k sousedům vžebrají).
Z celé této akce mám pak cca 20 - 25 oddělku - 5-7 jich nechám přes zimu do rezervy a zbytek v říjnu připojím k matečným včelstvům podle výkonu v medu (od nejslabšího - dostane nejsilnější oddělek).
A to je vše - loni jsem si psal spotřebu času - 28 minut na jeden oddělek je pro mne vyhovující.
Mně tento způsob vyhovuje neboť:
- v mateřáku se hrabu jen jednou (pak už jen přidávám nebo ubírám nástavky při medobraní a zazimování) a pak se vše odehrává mimo
- nedochází k loupežím (s tím jsem míval problémy)
- zásadně rozděluji jen daný směsný oddělek a nemíchám je mezi sebou - včely v oplozovacím oddělku mají vlastní zásoby i vlastní matečník - ještě se mi nestalo, aby ho vykousaly.
Letos tak jedu 4 rokem a výnosy mi tak z roku na rok stouply o cca 40 % (před tím jsem se byl v prsa, když jsem měl průměr 30 kg a loni jsem měl 56 kg - 4 včelstva přes 80 kg. - Ta půlhodina za těch 20 - 25 kg medu stojí - jen se nebát začít - jinde na včelaření tak nevyděláte.
Letos zkouším 2 uly jako dvoumatečné (tedy původně byly 4, ale po měsíci ve dvou již dole nebyly matky) - a to jen proto, že si chci dokázat, že to jde i přes 100 kg - ale je to hrůza - již mají 6 nástavků 2pl+2pl+2med a zítra jdu nasazovat další - a lezu tam po štaflích a čekám kdy mi ten mrakodrap schoukne vítr, nebo až je to přestane bavit a odletí do lesa.
P.S.: příroda je u nás proti minulým letům o cca 2-3 týdny vepředu, ale zdá se mi z pohledu rojení, že včelstva tak ne.
Zatím žádný matečník.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Martin Olsak (e-mailem) --- 6. 5. 2007
RE: Chov matek

> Od: uživatele Ale
> Já jsem 3 roky zkoušel všechny možné metody chovu, až jsem se ustálil na
> chovu ve směsném oddělku (odborník možná namítne, že to není ideální) dle
> návodu ve Včelařských novinách - myslím velmi vhodná pro začátečníky.

Mily priteli,
s radosti a peclive jsem si procetl vas obsahly prispevek.
Mam na Vas dotaz na rojivost vasich vcel.

Pokud dobre pocitam s Vami, zimujete 20 vcelstev, udelate okolo 25 oddelku
a na podzim je spojite s kmenovymi. (Zbyle oddelky jsou rezerva).
Vychazi mi, ze ve kmenovych vcelstvech mate de facto matky jednoho roku
stari, starsi ne. Slysel jsem, ze se jednorocni matky v podstate neroji.

Jaka je Vase prakticka zkusenost?

Diky, Martin

No virus found in this outgoing message.
Checked by AVG Free Edition.
Version: 7.5.467 / Virus Database: 269.6.4/790 - Release Date: 5.5.2007
10:34


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22520


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
A.Turčáni (62.168.124.222) --- 6. 5. 2007
Re: Chov matek

Vychazi mi, ze ve kmenovych vcelstvech mate de facto matky jednoho roku
stari, starsi ne. Slysel jsem, ze se jednorocni matky v podstate neroji.

Prečo by sa jednoročné matky nemali rojiť? Ak matky po vyliahnutí oplodní stáva sa "dospelá", čím je pripravená na kladenie vajíčok. Nie matka rozhoduje čo bude včelstvo robiť v budúcom roku, o tom rozhodujú včely, počasie (vhodné podmienky) a vnútorný stav včelstva. Jediným poslaním včelstva je rozmnoženie ako každého iného druhu hmyzu. V našich mysliach je utkvelá myšlienka, že včely sú tu preto, aby nosili (a hodne) med pre ľudí. Včely v prírode prinesú do svojho príbytku toľko medu, aby prežili zimu a v nasledujúcom roku ich vývoj bude spieť k tomuto fenoménu tohoto hmyzu, rojeniu. Obnova života je u každého hmyzu daná a je daná podmienkami daného biotopu kde žijú. Nadprodukciu im umožňuje človek "poskytnutím príbytku a inými výhodami, ktoré v prírode nemajú".

K otázke: o tom, či je matka vo včelstve jedno alebo viacročná, rozhodujú včely žijúce v tomto spoločenstve, nie samotná matka. Matka je dôležitá v tom, že spája včelstvo svojím feromónom - materskou látkou v jeden celok a zabezpečuje obnovu včelstva (aj včely sa upracujú a hynú) kladením vajíčok.
Ak matka položí vďaka potrave, ošetrovaniu plodu včelami určité množstvo včiel a dosiahne svoj biologický vrchol, vtedy pri dobrých podmienkach včelstvo sa začne pripravovať na rojenie.
Dlhé roky som sledoval vplyv mladých matiek (umelý vlastný chov) na rojenie v budúcom roku, keď bolo vo včelstve až 97% ročných matiek a výsledok bol alarmujúci, tieto matky sa rojili jedna radosť. Toto posledné štvrťstoročie (od roku 1982) bolo tak prajné pre včely (ale i pre iný hmyz), že posledné roky (ak včelár nezasiahol drasticky do ich života) bol rojenie na včelniciach aj 100%. Anton

P.s. Berte to ako môj názor, no ja som k nemu došiel poctivým pozorovaním života včiel. Ale pravdu ešte nemusím mať.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22521


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Stonjek (213.151.87.17) --- 6. 5. 2007
Re: Chov matek

Je to tak, jak píše Anton.Chceme li mít jistotu nerojivosti, uspokojí nás pouze matky 0 ročníku, tzn vylíhlé letos na jaře. Jednoleté matky se již rojí poměrně rády a to i navzdory přednáškám uč. včelařství i jiných odborníků. Pouze rojů je méně než u matek dvouletých ap. Tuším před rokem o tom vyšel zajímavý článek ve Včelárovi. Všichni odběratelé matek, kteří odebrali nad 5 matek dostali anketní lístek, který měli vyplnit a odeslat zpět. Co z ankety vyplynulo. Matky z prošlechtěných chovů, včelaři, kterým záleží na výsledcích a přesto se jim 25% matek vyrojilo. Počet včelařů byl dost velký na to, aby zpracování dat mělo nějaký smysl.Takže až někdo vymyslí metodu jak včelařit bez rojů, sem s ní. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22525


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
A.Turčáni (62.168.124.222) --- 6. 5. 2007
Re: Chov matek- nultý ročníki sa nerojí

Je to tak, jak píše Anton.Chceme li mít jistotu nerojivosti, uspokojí nás pouze matky 0 ročníku, tzn vylíhlé letos na jaře.

Už som raz písal i na Konferenci, že táto teória nultého ročníka je nepravdivá! Prečo? Preto, že rojenie nie je npr. závislé od toho, či som podložil "nástavek" pred čerešňou alebo po nej. Rojenie je prirodzený biologický prejav rozmnožovania! Už pred vlani som na www.vcely.sk predpovedal bohaté rojenie včiel v čase keď kvitli vŕby a mal som k dispozícii sumu plusových denných teplôt od januára po kvitnutie vŕb. Tohoto roku je to tam znovu s dodatkom, že rojenie tohoto roku môže byť ešte vššie, lebo suma denných teplôt bola ešte asi o 80˚C vyššia.

Chcel som však písaať o matkách nultého ročníka.
Pred asi 12 rokmi som chcel odskúšať túto "vynikajúcu radu" a preto som v predstihu urobil umelý chov matiek. Matky sa zdarne oplodnili a pridal som ich do včelstiev, kde som 1- 2 ročné odobral. Všetkých 10 matiek začalo plodovať, ALE:
VÝSLEDOK: 3 včelsttvá s pridanými matkami sa nevyrojili, ale 7 včelstiev, ÁNO! A je to FAKT! Vysvetlil som si to tak, že v týchto včelstvách už bola naštartovaná skrytá- latentná rojová nálada a nová matka nultého ročníka pokračovala v RN, včely prinútili matku položiť do materských misiek položiť vajíčka a prebehla celá fáza zjavnej-floridnej RN s rojením.
Rozmýšľajte a vyberte si. Už v raňajšom komentári som to zdôvodňoval.
Ešte dodávam, že verím čo píšu niektorí včelári, že oni roje nemali, lebo "včas rozšírili" plodové plochy. Áno aj to sa môže stať, veď matka žije aj 5 rokov a nemusí preto ihneď vyrojiť, ale ak na to má včelstvo vytvorené podmienky, tak sa rojiť bude.
Môj priateľ (má 150 vč.), mal označenú matku, ktorá bola každý rok vynikajúca a po prezimovaní v piatom roku, pracovníci )ing. J.Kopernický a MVDr. Jendreják) z Ústavu včelárstva v Lip. Hrádku je chceli použiť na odchov matiek s jej vlastnosťami. Odcestovala z juhu Slovenska pod V.Tatry. Hneď prvú sezónu sa vyrojila! Čo si myslíte, prečo asi. Bolo pred 2-3 rokmi. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22529


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
M. Václavek (213.29.160.5) --- 6. 5. 2007
Re: Chov matek

Tvrzení, že včelstva s jednoletými matkami se nerojí, není pravdivé. Pouze mají menší sklon k rojení ( mladá matka produkuje dostatek mateří látky, která působí proti rojové náladě ).
Ostatně mohou se rojit i včelstva s 0-ročními matkami. Mladá rojová matka se oplodní, rozklade a později je omezena snůškou... vzniká druhá rojová nálada. To se stávalo v malých úlů typu prvorepublikových zadouváků.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22528


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 6. 5. 2007
Re: Chov matek

Podle mých zkušeností včely v malém prostoru zadováku a s nultou matkou
hlavně omezí přínos další sladiny, takže matka má pořád dost místa ke
kladení. Platí to pro 12 - 14 rámků v plodišti a v medníku, tedy na plástové
ploše 24 - 28 rámků 39 x 24. Teprve pokud se letošní matka nechá jen na
10 - 12 rámcích 39x24, spíše se vyrojí. Stačí ale třeba jen polovinu
plodiště vystrojit mezistěnami a nutkání k rojení přestane, včelstvo dokonce
může na zbytku plástů zrušit už naražené matečníky. Vedle té záměny a
vybrání s¨plodových plástů ale hraje asi určitou roli i rozrušení včelstva
při manipulaci, když jsem to zkoušel v nastavcích přidáním nastavků s
mezistěnami, bylo to mnohem méně účinné. Myslím, že staří úspěšní včelaři,
co měli třeba v kočovném včelíně tři nebo možná i 4 včelstva nad sebou v
zadovácích, nějakým takovým podobným způsobem museli včelařit, aby zmenšili
počet rojů na přijatelný.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, May 06, 2007 9:54 AM
Subject: Re: Chov matek


> Tvrzení, že včelstva s jednoletými matkami se nerojí, není pravdivé. Pouze
> mají menší sklon k rojení ( mladá matka produkuje dostatek mateří látky,
> která působí proti rojové náladě ).
> Ostatně mohou se rojit i včelstva s 0-ročními matkami. Mladá rojová matka
> se oplodní, rozklade a později je omezena snůškou... vzniká druhá rojová
> nálada. To se stávalo v malých úlů typu prvorepublikových zadouváků.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22534


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Aleš (193.85.238.34) --- 7. 5. 2007
Re: Chov matek

"Mam na Vas dotaz na rojivost vasich vcel."

Pro vysvětlení - oddělky přidávám k cca 12-14 včelstvům. Ty nejvýkonější včelstva nechávám do dalšího roku (letos mám jedno včelstvo i s tříletou matkou, ale loni pořád patřila mezi 4 nejvýkonější včelstva a letos je stále velmi silné, asi se vyrojí - uvidíme).
Zbylé oddělky v řijnu ponechám nebo pospojuji, aby byly do zimy silnější (přes 15-20 produkčních včelstev zatím nechci jít -včelaření mám jako víkendového koníčka a prodat cca 600-800 kg medu ze dvora a nakvasit cca 100 - 200 kg taky zabere nějaký čas).
Loni jsem např. díky vosám přišel o 5 oddělků - přímo napadli nejslabší oddělky - v úlu jich bylo snad 100 i více - nešli tak po medu jako po plodu - včely se stáhly k plodu a přestaly strážit česno a v tu chvíly byly vykradeni silnými sousedy. (poučení - hledat a likvidovat vosí hnízda).
Ale k rojivosti :
nemyslím si, že by stáří matek mělo výraznější vliv na rojivost (mám za poslední 3 roky rojivost 2-0-1 z cca 15-20 včelstev). Za základ považuji prostor a zaměstnanost.
Včelařím v tachovácích (9 rámků 39x24) - nechávám až do cca 20. června plodiště na 3 nástavkách (používám mřížku) a již nyní mají nejsilnější včalstva (cca 30%) 3 medníky a ostatní 2.
Každé včelstvo již dostalo 14 mezistěn.
Stále se snažím aby měly o 1 nástavek více než potřebují.
Návod - rozšiřujte až se včely objeví v podmetu - u mne neplatí - já si myslím, že v tuto chvíli je již pozdě a máte zaděláno na rojení. Stále mi musí připadat, že mají jeden nástavek zbytečně nevyužitý navíc.
Když jsem na to přišel začal jsem litovat, že jsem začal v tachovácích, neboť teď to jsou 2 metrové komíny (i s podstavcem)- na prohlížení plodišť na matečníky nemám čas a při této výšce bych se asi strhnul.
Takže na nedávný dotaz - mám již rozšiřovat, když mám 1/3 podmetu obsazenou včelami, bych odpověděl - ano před 14 dny a pokud mezistěnami tak ještě o týden dříve. Všude říkám, že jediný návod na včelaření je:
Jakmile se objeví na ptačí třešni první kvítek během 14 dnů rozšířit o 2-3 nástavky, pak odebrat plod pro chov a chovat,pak už jen do konce července točit med, pak nakrmit, léčít a pak zase čekat na další rok.
K medobraní (Český ráj - 330 m/m): 3-4 nástavky plné, ale řídké sladiny a pokud se nyní ochladí, tak si ještě počkám než to zahustí - loni - chladný květen - jsem čekal až do 5.června.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22542


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu