- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 23. 4. 2007
Re: Neva si to (88.100.95.205)
Já myslím, že se takhle nedá uvažovat, že je nějaký počet včel na opylení potřebný a když jich bude méně, že bude nějaký krach. Příroda se přizpůsobí. Když ten květ včela neopylí druhý den po rozkvětu, tak květ neodkvete a pokvete třeba ještě dalších 14 dnů, dokud si na něho nějaká včela cestu nenajde. Nebo pokud nezavane vítr a nepřinese pyl z nějakého jiného květu. taky jsou i jiní opylovači, čmeláci a nakonec brouci, mouchy atd, kteří v květech hledají sladkou šťávu. Taky hlavně divoké rostliny se většinou rozmnožují vegetativně rozrůstáním, rozmnožování semenem je kolikrát jen jako doplněk. Každoroční opylování nejvíc potřebují jednoleté rostliny a to jsou u divokých prakticky jen rostliny průkopníci, to je ty, které se objevují první rok, dva na odkryté půdě. Ze včelařských třeba ohnice, hořčice nebo komonice. Jednoletá je většina polních plevelů, pokud by nebyly včely, objevovaly by se asi méně. Absence opylování včelami by se tedy projevila v znevýhodnění rostlin, které spoléhají na rozmnožování hlavně semeny, jejich místo by zabraly rostliny, které se rozmnožují hlavně vegetativně. A projevilo by se za roky až desítky let. za roky u vytrvalých rostlin s krátkou životností a desítky let u třeba lip a javorů, kdy je nyní běžné, že každý takový strom rozsévá každý rok pomocí větru semena do stovek metrů daleko. Otázka je, jak moc by se posunula ta rovnováha směrem k nekvetoucím rostlinám. Pravděpodobně není žádná ostrá hranice od běžné naší krajiny, kde jsou co kilometr v nějaké zahradě včely po krajinu, kde včelaři ze záliby skončili, pro komerční včelaře to je nevýnosné a kvalitní přirození opylovačí jako čmeláci a včely samotářky tam vyhubilo znečištění prostředí.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, April 23, 2007 12:02 PM Subject: Re: Neva si to (88.100.95.205)
> Týmto problémom som sa zaoberal, pred 10 rokmi, keď sa u nás stav včelstiev > rapídne znížil vďaka morovej rany V.D. a bilo sa na poplach. > Keď som vychádzal s potreby včiel na ha pôdy (odpočítal som zalesnené > plochy), zistil som, že pre Slovensko vďaka priemernej vzdialenosti dedín > od seba niečo 2,2km a v každej dedine sú včely, vyšla mi potreba včelstiev > na dokonalé opelenie ovoc. stromov, krov a poľnohospodárskych plodín, niečo > cez 200 tisíc včelstiev. > Potom na dvojnásobnú plochu v Česku by hádam stačilo niečo cez 400 tisíc > včelstiev. Tam kde sú vzdialenosti väčšie a osevy sú na 50 a viac ha sa > musí počítať i tak s dovezením včelstiev, kde by (aspoň tam) mal užívateľ > včelárovi priplatiť za opeľovanie.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22338
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |