77625

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Chemco - Miroslav Muller (e-mailem) --- 20. 4. 2007
stanovisko DUBEN vcely a mobily

vcely/=/v.or.cz

http://www.svscr.cz/index.php?art=2119

Pečou" mobily včelám mozková centra?
18.04.2007
Nedávno publikované výsledky vědeckých pozorování úbytku včel v souvislosti s „elektronickým smogem“ nelze úplně zlehčovat. Je známo, že včely jsou citlivým hmyzem, který mohou různá „vlnění“ a „záření“ při cestách za potravou a zpět dezorientovat. Lze konstatovat, že včel opravdu nepřibývá, spíše naopak. Je to ale zřejmě způsobeno přece jen spíše úbytkem včelařů, jde většinou o starší osoby. A včelařů nových úměrně nepřibývá. A určitě lze připočíst i negativní vlivy civilizační, a to včetně většinou neúmyslných, nicméně zbytečných otrav, apod.
Včelařství bylo vždy spíše vnímáno jako zájmová činnost, která přinášela užitek včelaři a jeho rodině i ostatním zájemcům v podobě medu a vosku, popřípadě dalších produktů, jako mateří kašičky, či propolisu, které jsou využívány k farmaceutickým i kosmetickým účelům. Ovšem další efekt chovu včel je ten, že včely jsou důležitým opylovačem ovocného stromoví i mnoha zemědělských plodin. Dnes je včelaření vnímáno sice i jako možnost podnikání za účelem výdělku, ale jde o tak specifické a náročné podnikání, že o nějakém velkovčelaření lze slyšet opravdu málo. A divoké včely se v současné kulturní krajině nemají příležitost příliš uplatnit.

Označit za jednu z příčin ubývání včelstev právě záření z mobilů je zajisté možné. Ale zřejmě si to nelze představit tak, že by včelař, sedě u úlu, řešil po telefonu problémy zdravotního stavu svého včelstva se vzdáleným kolegou tak dlouho, až by mu podrážděné svěřenkyně ulétly do neznáma.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
.......................................................

Dobrý den,
zlehčující ton mě vadí. Jinak se dá souhlasit s velkou nepřízní "společnosti" spíše hejna individualistů vůči všemu živému - tedy i včelařům a včelám.

Zároveň jsem názoru, že velkoplošné aplikace nejrůznějších chemických látek oslabují jak včely, tak lidi i další zvířata i rostliny a účinky se někdy sčítají jindy zeslabují. Oslabeným organismům pak mohou vadit různé fyzikální jevy.

Ovšem například je možné, že armáda používá tak silné radarové prostředky - byť krátkodobě, jak je to uvedeno z případu radoarové lodě z války v někdejší Jugoslávii. Pak poškození včal za pár okamžiků, je poškozením na celý včelí život...

Müller
20.04. 2007

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22309


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Eman (84.244.110.98) --- 21. 4. 2007
Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily

S tím článkem i názorem souhlasím. Na ubývání včelstev u nás v Česku mnohem více než cokoli jiného působí nízké ceny ve výkupu medu a s tím související dovoz nekvalitních (i falšovaných) a levných medů do supermarketů. Bohudíky je 80-90% včelstev u hobby včelařů, které výkup medu nezajímá. Informovaní lidé nakupují med přímo u včelařů. Mají za nižší cenu zaručenou kvalitu.

Ve světě, na rozdíl od nás, jsou včely především byznys.
Kalamita se včelami v USA ale nabrala apokalyptických rozměrů. Něco podobného tu v minulosti ještě nebylo. Bohužel vědci a včelaři tam zatím nepřišli na skutečné příčiny katastrofického vymírání včel. Elektromagnetické vyzařování mobilů a jiných zdrojů je však mezi desítkami dalších výzkumných hypotéz na posledním místě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22310


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 21. 4. 2007
Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily

Život včel závisí na hodně souvislostech s přírodou. U CCD to logicky
ukazuje na nějaké poškození orientace včel nebo poškození identifikace k úlu
jako příbytku a takových možností je strašně moc. Docela dobrý článek
napsal Eman na
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0704/casto-kladene-otazky-na-nemoc-zhrouceni-v
celstva Nezbývá než si ho přečíst, doufat, že se to tady neobjeví a čekat,
až zjistí, čím to je.
Pokud by se měla prosadit tady diskutovaná "elektromagnetická " teorie,
nebude to určitě z mobilů. Zdrojem silných impulzů elektromagnetického
záření mohou být třeba bojové radary. Třeba někdy před půl rokem zavedlo
letectvo USA přísně tajný nový typ leteckého radaru............

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22311


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Karel (88.103.157.154) --- 21. 4. 2007
Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily

Na ubývání včelstev u nás v Česku mnohem více než cokoli jiného působí nízké ceny ve výkupu medu .....
.........
Úbytek včelstev je zřejmě způsoben úbytkem včelařů :-)
Pokud mluvíme o včelstvech evidovaných.
Problém s odbytem a cenou je vždycky u všech výrob a je limitujícím faktorem. U medu, aut, obilí(tady budou zase letos boje zpracovatelů o nízkou cenu a strašení s hladomorem - světová cena prý utěšeně stoupá :-) ) a u většiny dalších produktů určených k volnému prodeji.
Problém prodeje včelích produktů nebude asi větší než u jiných, protože to by jinak nerostl počet včelstev u velkovčelařů, kteří jsou na prodeji závislí. Může někdo vysvětlit tento rozpor?
Ubývá a stárne skupina malovčelařů - tady by výkupní ceny neměly být vůbec problémem. Problém je, že není dostatečný příliv nových včelařů.
ČSV dělá politiku uzavřené sekty. Nebo kolik akcí pro nové včelaře dělá? Kolik hobby včelařů se vzdělává v Navrkách a nakolik vyjde jeden absolvent kursu.
Pěkná analýza byla od P. Texla v MV a taky pěkné akce které s PSNV dělá. Škoda že mu neprošel projekt u kraje na vzdělávací centra pro mladé včelaře.
Pokud by ČSV produkovala takové akce, asi by nebyl problém s novými včelaři.
Taktéž je třeba vzít v úvahu, že jsme asi převčelenou zemí.
A stávající počet včelstev bude zřejmě ještě možné redukovat aniž by nastal nějaký problém.
A pokud nastane, třeba zemědělcům a ovocnářům, je to jednoduché - alespoň od té doby co lidstvo vynalezlo peníze. Zaplatí si za opylování a přísun.

Problém pro hobby včelaře nastane, pokud se povede projekt Cechu. Tedy vytvoření dotované linky od velkovčelařů do supermarketů s podporou reklamní akce EU-ČSV. Viz zápis z jednání cechu a ČSV.

Až bude český med bežně nabízen v supermarketech s reklamou placenou i členy ČSV :-), asi jim ubydou jejich zákazníci. proč jezdit někam na venkov, do lesa atd, když stejně kvalitní med koupím v supráku? A bude tam na něj směrována reklama.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22316


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu