78134

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Karel (194.138.39.52) --- 18. 4. 2007
Re: Gusta a ještě další bývalí dopisovatelé

A tak máme jaro se vším jak má být,jenom že nám vše kvete najednou oproti létům minulým,jak jsme byli zvyklí.Asi si mnoho včelařů z těch začínajících co včelaří 5 - 8 let nebude vědět rady.Nejsem si jist,že rady které zajisté
poskytnou ti 2 - 3 stálí na této konferenci dobře poradí.
Chybí zde bývalí přispěvatelé jako Gusta a ještě další ,kteří přešli asi ke konkurenci a je to zajisté škoda pro tuto konferenci.Starým dovčelařujícím včelařům
to jistě chybět nebude,stejně budou končit,neb každý koníček je pěkný,ale pokud si na sebe vydělá,je ještě krásnější.Stačí se zadívat na inzerci ať již do časopisu Včelařství či na stránky www.Včelařských novin , Vcelin.webz,cz a do regionálních novin a tam je obrázek dnešní situace ve včelařství.Je třeba pochopit dva druhy včelařů,ti kteří mají pro svoje potěšení řekněme do 10 včelstev a kteří prodají "ze dvora řekněme 100 - 200 kg
medu za poměrně slušnou cenu a to jim bohatě stačí aby vydělali na svůj provoz.
Ta druhá skupina včelařů,většinou staršího data,která má
40 - 50 včelstev a tato včelstva jim v minulosti zajišťovala slušný výdělek,najednou jim v posledních několika létech zajišťuje pouze práci a takřka zdarma.
Takže z velkých včelařů se budou stávat malí včelaři,kteří
si ponechají pro radost 10 - 15 včelstev a zbývající med
poté lehce prodají ze dvora,neb taková je dnes situace.
.......
Za Gustu mluvit nehodlám. Ale protože patřím k jedněm z těch co si tuhle konferenci "obsadili" dovolím si na to reagovat.
Pokud se někdo pohrabe v archívu, asi mi potvrdí můj tehdejší dojem, že se konference stala terčem útoků. Nehodlám tvrdit že organizovaných. Najednou se vylíhlo mnoho přispěvatelů kteří měli starost o "úroveň" konference, hodnotili kvalifikaci účastníků atd. Kromě invektiv měli společného ještě mimo jiné to, že na ní nikdy nikomu neporadili, nebo jen vyjímečně.
Osobně jsem chtěl konferenci taky opustit, ale pak jsem dostál svému přesvědčení že pitomcům a pitomosti se mají pozice uvolňovat až po intenzívním a dlouhém boji. (v předem prohrané válce:-) )
Takže konference je taková jaká je. Pokud někdo pasívně přihlíží, věci neovlivní. Stýskání je nanic.
........
Hodnotit včelaře, jejich prodej medu a počet včelstev je zavádějící. Místo počtu včelstev je třeba uvažovat o produkci medu - tedy metrácích a tunách. A ani to nevede k ničemu. Jsou včelaři, co nemají problém prodat tuny v drobném a pak jsou i ti, co mají problém se stočením několika sklenic a jejich zabalením. Je to oschopnostech.
Jsou třeba ZO, co mají splečnou svoji prodejnu a pak i jiné na opačné straně.
.....
Vývoj počtu včelařů je zajímavé sledovat. Podle mě dochází k selekci a přesunům. Když se podívám jak roste skupina velkovčelařů a mění se struktura. Podle mě dochází k tomu, že ti co pořád doufali v návrat centrálně plánovaného hospodářství s garantovaným odbytem a cenami konečně pochopili, že už asi nebude. Myslím že odezněla vlna předsjezdových slibů o intervenčních nákupech, dotacích atd. Stačí si zalistovat starými Včelařstvími a číst titulky o vyjednávání pomoci atd. Teď je tam už jen nějaký nedatovaný (jako obvykle) článek o setkání ČSV s se stínovým ministrem. ČLánek je buď starý, nebo na něj přinesli včelaři stará data /2005/.

Osobně odchod bývalých včelařů (tzv čtyřicátníků - kterým kdysi zajišťovaly včely při malém počtu slušný životní standard a posledních patnáct let jen přežívali bez investit do včel) kterým jen zůstali včely bez náležité péče za pozitivní. Včelaření je buď byznys, nebo koníček(či oboje). Ani jedno se bez náležité péče a zájmu dělat nedá.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22239


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu