78144

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Knopf (83.148.42.241) --- 8. 1. 2007
počasí

20034
Na naší výb. schůzi minulý týden, jsem s hrůzou zjistil, že jsem nedocenil vliv počasí na stav mých včelstev. Kolegové tam přišli s informacemi, že některá silná včelstva nepřestala od podzimu plodovat. Dál se diskutovalo co to může mít za následky.
Včelstva budou potřebovat pro toto plodování zásoby
V plodových buňkách se budou rozmnožovat roztoči
Nakonec jako nejrozumější bylo přijato, že nejpozději cca 1 března je nutno zkontrolovat stav zásob a eventeuelně dokrmit hladová včelstva.Nejlépe pastovaným medem ve vaničkách v podmetu. Kdo má zásobní souše se zásobama je Král.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20061


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Karel (194.138.39.52) --- 9. 1. 2007
Re: počasí

Já mám výčitky, že jsem se ke kontrole dosud nedostal. A v nejbližších dnech bez deště na to chci vyrazit. Nevím jestli je rozumné to nechávat na březen. Jednak už může být pozdě, taky může v březnu mrznout. Zásoby je možné kontrolovat v tomto počasí kdykoli.
Když jsem zjistil malér a neměl zásobní souše, dával jsem svůj zkrystalizovaný med ve skelnici nad včelstvo.
Je třeba posoudit stav medu, aby ten nevytekl. Buď jej obalit látkou a včely napřed odeberou přes textil tekutou část a pak je vpustit dovnitř. Nebo použít proděravěná víčka.
Letos potřebuji snižovat stavy, tak já budu spojovat, pokud to půjde.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20062


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 9. 1. 2007
Re:poèasí


Knopf :

> 20034
> Na naší výb. schůzi minulý týden, jsem s hrůzou zjistil, že jsem nedocenil
> vliv počasí na stav mých včelstev. Kolegové tam přišli s informacemi, že
> některá silná včelstva nepřestala od podzimu plodovat. Dál se diskutovalo
> co to může mít za následky.
> Včelstva budou potřebovat pro toto plodování zásoby
> V plodových buňkách se budou rozmnožovat roztoči
> Nakonec jako nejrozumější bylo přijato, že nejpozději cca 1 března je nutno
> zkontrolovat stav zásob a eventeuelně dokrmit hladová včelstva.Nejlépe
> pastovaným medem ve vaničkách v podmetu. Kdo má zásobní souše se zásobama
> je Král.
......

To samozřejmě hodnotíte a řešíte pouze zásoby, ale ne roztoče varrou.

Každopádně jsem rád, že se odhodlá sem někdo takové téma napsat a to i přesto, že žijeme prý v nejlepších podmínkách vědění a snad i jediném státě na světě, kde se s varroou (varroázou) dokážovu s pomocí VÚ Dol Libčice naprosto perfektně vypořádat.

Řekl bych, že je potřeba vznést obavy k rukám VÚ z nadměrného přežívání roztoče VD v zimním plodu no a jako ZO je požádat nejlépe písemně k vyjádření (opět písemně - to kvůli přesnosti sdělení). Také by jste se měli přesně zeptat, jak se takové zimování s vyšším teplotním průměrem řeší jinde ve světě, protože nejsme sami na světě v České republice s Varroa destructorem.

Snad kvůli takovému případu s např. výkyvem zimním výkyvem teplot tu máme v republice VÚ Vč se svými projekty které jako řešitel vyhrává a řeší. Má dokonce probíhající a nemalou dotaci (od 2004 - 2008 projekt - Komplexní zabezpečení funkcí včelařství v podmínkách světové krize způsobené varroázou ) přímo jako projekt, který jako řešitel VÚ vyhrál v soutěži, které jako vědecké cíle pořádají a jsou vyhlašovately různá oborová důležitá státní uskupení.(většinou MZe)

Takže sepište dotaz jako ZO (máte vlastní subjektivitu) na VÚ, který právě na výše zmíněný projekt právě čerpá už cca 2 roky ty nemalé finanční prostředky a měl by také odpovídat na vznešené dotazy z řad organizačních složek ČSV. (nemusí být vše řešeno jen přes vedení a sekretariát)

Byl bych rád kdyby jste takovou případnou zpětnou odbornou odpověď zveřejněnily např. ve Včelařských novinách, kde příspěvky berou např. i jako sken dopisu myslím bez problémů.

_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20063


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Radek Krušina (195.39.121.166) --- 9. 1. 2007
Re: počasí­

Gustimilián Pazderka napsal:

>To samozřejmě hodnotíte a řešíte pouze zásoby, ale ne roztoče varrou.
>Každopádně jsem rád, že se odhodlá sem někdo takové téma napsat a to i přesto, že žijeme prý v nejlepších podmínkách vědění a snad i jediném státě na světě,
>kde se s varroou (varroázou) dokážovu s pomocí VÚ Dol Libčice naprosto perfektně vypořádat.
.............

Roztoči můžou jistě problém být.
Pokud včely plodovaly (nebyly zaručeny podmínky pro vysokou účinnost fumigace či aerosolování), a přitom při fumigaci po gabonech padaly stovky roztočů, potom je možné že v některých včelách se namnoží přeživší roztoči.

Na to ale zřejmě pamatuje stávající metodika.
Tam kde budou roztoči ve vzorcích, budou na jaře opatření - nátěr plodu, v místech s případnou rezistencí možná něco jiného (formidol...)

Myslím, že ten kdo léčí podle návodů a metodiky, bude mít zřejmě včely do další sezony taky v pořádku.

Jedna věc by to mohla zřejmě špatně ovlivnit - tam kde by byla případná rezistence na gabon a včelaři neléčili v podletí kyselinou mravenčí (která je tuším zatím všude jen nepovinná). To by mohlo narušit výchovu zimní generace.
Ale to už by dotyční včelaři zřejmě teď vědeli - úly se zásobami bez včel (popřípadě v těchto teplých dnech už možná i bez těch zásob).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20065


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 9. 1. 2007
Re: poèasí­

Od: Radek Krusina




> Na to ale zřejmě pamatuje stávající metodika.
> Tam kde budou roztoči ve vzorcích, budou na jaře opatření - nátěr plodu, v
> místech s případnou rezistencí možná něco jiného (formidol...)
>
> Myslím, že ten kdo léčí podle návodů a metodiky, bude mít zřejmě včely do
> další sezony taky v pořádku.


> Ale to už by dotyční včelaři zřejmě teď vědeli - úly se zásobami bez včel
> (popřípadě v těchto teplých dnech už možná i bez těch zásob).
.........

Radku sám a asi nevědomky jsi dobře popsal to, co není slučitelné v tom, že není kvůli reinvazi možné mít nakonec úspěch v dokonalém potírání roztoče Vd při jarním potírání (aplikaci potěrem plodu) a likvidaci nadměrného zavíčkovného plodu.

Důvod? Včela "nezapomene" ve snůškově omezené době(hlavně podletí), a to i přes zimu a zimování příležitostný a hlavně "zajímavý pro včelu" zdroj snůšky. Prostě jestli se tvoje včely někde účastnily loupeže v podletí je jisté, že během proletů po zimním slunovratu se budou včely účastnit loupeže dále. Proto si myslím, že je možná reinvaze roztočů nejen v podletí ale hlavně i na jaře, kdy vytáhneš skleničku a štětec a pracně natírᚠa myslíš si, že vyhráváš.

Hodně zdraví po Novém roce nejen Tobě.


_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20067


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Podhájecký (82.99.163.242) --- 9. 1. 2007
Re: počasí

Měl jsem z toho taky strach, ale při čištění podložek začátkem ledna pro sběr tam bylo měli málo. To znamená, že hodně zásob nemohly odvíčkovat. Roztoče jsem viděl dva na 53 včelstev. Asi to nebude tak horký. Příroda si asi zase poradí sama.
Tonda

>Na naší výb. schůzi minulý týden, jsem s hrůzou zjistil, že jsem nedocenil vliv počasí na stav mých včelstev. Kolegové tam přišli s informacemi, že některá silná včelstva nepřestala od podzimu plodovat. Dál se diskutovalo co to může mít za následky.
Včelstva budou potřebovat pro toto plodování zásoby
V plodových buňkách se budou rozmnožovat roztoči
Nakonec jako nejrozumější bylo přijato, že nejpozději cca 1 března je nutno zkontrolovat stav zásob a eventeuelně dokrmit hladová včelstva.Nejlépe pastovaným medem ve vaničkách v podmetu. Kdo má zásobní souše se zásobama je Král.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20064


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 9. 1. 2007
Re: poèasí

Od: A.Podhajecky:

> Měl jsem z toho taky strach, ale při čištění podložek začátkem ledna pro
> sběr tam bylo měli málo. To znamená, že hodně zásob nemohly odvíčkovat.
> Roztoče jsem viděl dva na 53 včelstev. Asi to nebude tak horký. Příroda si
> asi zase poradí sama.
.......

Myslím si, že spad roztočů při stejných postupech léčení na mnoha stanovištích včelstev v terénu je velmi relativní záležitost.(nejen roztočů, ale i mrtvolek, měli atp.) Prostě to,co je vidět na podložkách jednoho stanovistě není pravidlem, že by odpovídající pohled byl i na druhém, třetím ...

A mohu potvrdit, protože mám postupy při léčení včelstev všude stejné, že i při stejném postupu lze dosáhnout při takových vlivech stanoviště různých výsledků z pozorování počtu roztočů na podložkách jednoho od druhého. To bych byl rád, kdyby jste mi to někdo z léčebných komisí potvrdily nebo vyvrátily, protože v případě komisionolního léčení je možné takových výsledků dosáhnout a zjistit to. (sběr měli a léčení je přeci komisionelní a to je dáno vyhláškama SVS)

Také to zmiňuji z důvodu možné metody "stopování" (monitoringu) divokých a neléčených včelstev.

_gp_
http://vindex.ic.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20066


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Karel (194.138.39.55) --- 9. 1. 2007
Re: poèasí

sběr měli a léčení je přeci komisionelní a to je dáno vyhláškama SVS
......
Já to ve vyhlášce nenašel. Čtu tam, že musím léčit a odevzdat vzorky. Zákon tam ukládá povinnost včelaři. Ten si za to zodpovídá. Někdo četl někde něco jiného?
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20068


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Jakub Dolínek (e-mailem) --- 9. 1. 2007
Re: poèasí

> Karel:
Někdo četl někde něco jiného?
____________________________________-

v "prazske" vyhlasce to je...
koukni na
http://www.dolinek.info/vyhlaska-mvs-pha-1-2006.doc

(odstavec podzim a zima - bod 2.)

jd

____________________________________-
____________________________________-

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20069


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
(e-mailem) --- 9. 1. 2007
Re: poèasí

ne nic jiného neplatí jiná věc je jestli si to v ZO nezavedli sami

> ------------ PĹŻvodnĂ­ zprĂĄva ------------
> Od: Karel <karel.jirus/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: poèasí
> Datum: 09.1.2007 12:21:22
> ----------------------------------------
> sběr měli a léčení je přeci komisionelní a to je dáno vyhláškama SVS
> .....
> Já to ve vyhlášce nenašel. Čtu tam, že musím léčit a odevzdat vzorky. Zákon
> tam ukládá povinnost včelaři. Ten si za to zodpovídá. Někdo četl někde něco
> jinĂŠho?
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20071


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Radek Krušina (195.39.121.166) --- 9. 1. 2007
Re: počasí­

Karel napsal:
>Já to ve vyhlášce nenašel. Čtu tam, že musím léčit a odevzdat vzorky.
>Zákon tam ukládá povinnost včelaři. Ten si za to zodpovídá. Někdo četl někde něco jiného?Karel
............

Myslím, že na opatření proti roztočům se komise nestanovují, na opatření proti moru ano.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20072


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
A.Podhájecký (82.99.163.242) --- 9. 1. 2007
Re: počasí­

My to tak v okrese Chrudim máme. Na každém papíru o léčení, kde jsou počty, datumy a podpisy včelařů dopisujeme dolů
"komise: a k tomu tři podpisy". Ta komise je ale bohužel jenom na papíře. Ve skutečnosti se to moc nedodržuje. Dodržuje se pouze tam, kde jsou pochybnosti o léčení, nebo sběru meli.
Tonda

>Myslím, že na opatření proti roztočům se komise nestanovují, na opatření proti moru ano.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20073


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
TomᚠJaša (80.79.28.155) --- 9. 1. 2007
Re: poèasí

Zdravím ve spolek.

Taky se pokusím o několik postřehů na toto téma.
Za prvé, ke grantům vúvč a se vyjadřuje někdo jiný. Nejlépe někdo z jednatelů. Já osobně si myslím, že by to nátěr plodu mohl zvládnout.
Já bych se pokusil toto téma nasměrovat trochu jinam.

Jak kdo máte otevřená dna???

Já osobně mám většinu vč. v neuteplených úlech se štěrbinou po obvodě podložek na sběr zimní měli o celkové ploše min 2 dm2.
Dnes jsem prohlížel několik podložek a řekl bych, že na nich bylo méně měli než jiná léta touto dobou. Pohledem z vrchu přes folii u polovičky včelstev ani není přes zásoby vidět včely a u poloviny jsou již u stropu a okolo nich je dostatek zásob.
Nechci nikomu vnucovat svůj názor. Ale nemyslíte, že jsou pudy rozumnější než naše rozumy. Okolo slunovratu snad poznají, že by měla být zima, když je krátký den – tak proč blbnout s plodem. A teď že plodují za těchto podmínek, kdy jím tak vydatně pomáhá jihozápadní proudění s topením. Vždy by byly skoro hloupé, kdyby ne. Ale zas je to o pudech.
Ale abych se vrátil k tomu větrání. Já si myslím, že vydatné větrání a tím i ochlazování alespoň v noci, je dostatečně odrazuje od nějakého výrazného blbnutí s nadbytkem plodu.

Z jiného soudku. Osobně jsem to neviděl, že prý v Polabí nakvétá řepka. A včely dneska nosily pyl. Je to pravda?

Co se týká plodu. Rád se zítra podívám a dám vědět.

TomᚠJaša

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20074


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
(82.99.163.242) --- 10. 1. 2007
Re: poèasí

Mám neuteplené úly 3/4 langstroth se zasíovanými celými dny. Podložka je asi 2 cm pod dnem. Jak jsem psal, měli málo.
Tonda

>Já osobně mám většinu vč. v neuteplených úlech se štěrbinou po obvodě podložek na sběr zimní měli o celkové ploše min 2 dm2.
Dnes jsem prohlížel několik podložek a řekl bych, že na nich bylo méně měli než jiná léta touto dobou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20076


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(e-mailem) --- 9. 1. 2007
Re: poèasí

Teď vám z podmetu nic nevemou pokud chcete přikrmovat tak jen placku z hora a již nesmíte přestat jelikož tak simulujete začtek snůšky Jinak jsou to zbytečné obavy Začátkem sedumdesátých let byla obdobná zima do jara ani nezamrzlo .
Tehdy jsme zimovali jen v budečácíh na sedmi až osmi rámcích a neuhynuli ani jedny

Pepan


> ------------ PĹŻvodnĂ­ zprĂĄva ------------
> Od: A.Podh?jeck? <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: poèasí
> Datum: 09.1.2007 10:58:53
> ----------------------------------------
> Měl jsem z toho taky strach, ale při čištění podložek začátkem ledna pro
> sběr tam bylo měli málo. To znamená, že hodně zásob nemohly odvíčkovat.
> Roztoče jsem viděl dva na 53 včelstev. Asi to nebude tak horký. Příroda si
> asi zase poradĂ­ sama.
> Tonda
>
> >Na naťí výb. schůzi minulý týden, jsem s hrůzou zjistil, Şe jsem nedocenil
> vliv počasí na stav mých včelstev. Kolegové tam přišli s informacemi, že
> některá silná včelstva nepřestala od podzimu plodovat. Dál se diskutovalo
> co to mĹŻĹže mĂ­t za nĂĄsledky.
> Včelstva budou potřebovat pro toto plodování zásoby
> V plodových buňkách se budou rozmnožovat roztoči
> Nakonec jako nejrozumější bylo přijato, že nejpozději cca 1 března je nutno
> zkontrolovat stav zásob a eventeuelně dokrmit hladová včelstva.Nejlépe
> pastovaným medem ve vaničkách v podmetu. Kdo má zásobní souše se zásobama
> je KrĂĄl.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20070


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu