78079

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václevek (213.29.160.5) --- 23. 12. 2006
Re: Chov matek = základ racionalizece

Jak to bylo s tím morem ????
Znova upozornuji, že mor se síří dobře přes roje!!! Než včelstvo v přírodě umře na mor tak je schopno vyprodukovat i několik rojů, které jsou touto nemocí též napadeni, protože včely mají na sobě a i v sobě spory moru. Potravní cestou se tyto spory dostanou do živých mladých larev, kde vyklíčí a začnou se lavinovitě množit. Avšak na to, aby larvu zahubily, je jich potřeba několik tisíc a musí nakazit larvu do 3 dní. Jinak budou příznaky nulové.
Pokud je ve včelstvu relativně málo spor, pak má šanci se vyléčit tak, že včely kontaminované morem prostě pomřou přirozenou smrtí..............nebudu to okecávat,prostě jednoduše.....úbytek spor ( smrtí kontaminovaných včel ) je větší než přírůstek ( rozmnožování spor v larvách )
Taková situace nastává pokud do včelstva vletí menší počet zamořených trubců. V tomto případě má včelstvo velkou šanci, že mor nepropukne. Ale pokud usadíme zamořený roj nebo dáme do včelstva zamořené dílo tak jeho osud je zpečetěn. V tomto případě získáme včelstvo kontaminované mnoha miliardami spor. Pak už jen záleží na typu moru a podmínkách pro rozmnožování spor.....dříve nebo později propuknou klinické příznaky ( do 2-3 let ) a včelstvo posléze hyne (do 4-5 let ).
Podobně se šíří také nosema, zvápenatění a virové nákazy ( varrozu ani nepočítám,jde o nemoc, která se nejrychleji šíří a stačí k tomu pouze zalétlí trubci ).
Proto bacha na roje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Moje situace byla trošku jiná.
Jezdil jsem k jednomu včelařovi u něhož jsem získával praxi a také veškeré včely co jsem měl ( zadarmo...proč nebrat, zdáli se úplně zdravé,pan (...) včelař říkal, že nepamatuje, že by měl nějakou jinou nemoc kromě varroázi ).
Jezdil jsem tam 3 roky a nenašel jsem žádný náznak jediné nemoci ( až na tu zmíněnou varroázu ). Tak jsem si řek, že to bude dobrý a veškeré včely jsem měl od něj.
Jelikož to byl pavčelař ( nic ve zlém, jsem mu vděčný za to, že měl tak dlouho se mnou strpení,...já jsem velmi zkoumavý člověk ( což ostatně asi víte ) a mé pokusuchtivosti se nevyhnuli ani včely ( pár včelstev se mi podařilo zdevastovat.......nicméně metoda pokus-omyl je také dobrý zdroj mého vědění....nikdo není dokonalí...člověk se učí chybami... z vlastní zkušenosti vím, že včelař má být zkoumavý a hned všemu nevěřit, pokud to chce někam dotáhnout a také musí rozumět myšlení včel ( zákonům včelstva ))).
Pavčelaři rojaří a nechovájí matky. A v tom byl zakopaný pes.Chtěl jsem tam u něho začít rozchovávat matky (letos si koupil tři F1 a jednu matku inseminovavanou ), aby nemusel mít jen rojové matky.To však jsem už nestihl. V říjnu u něj nelezli 4 pozitivní vzorky moru ( ze 30 včelstev ). Jelikož měl pan (...) včelař ve svém provozu chaos v rámcích ( jednou byl tenhle rámek ve včelstvu číslo 5 pak ve včelstvu č. 9, pak 4.....) rozhodl se, že vše spálí. A já jsem to taky vše spálil ( skoro vše, mám ještě 3 nové nepoužité Optimaly,které plánuji příští rok obsadit ).
Přece nebudu pokoušet osud, měl jsem včely z ( v současnou dobu ) ohniska a pochybuji, že bych měl včely bez moru. Radši to spálit ted než čekat, až se objeví klinické příznaky.
Otázka, jak se dostal mor do včelstev pana (...) včelaře???
Já bych tvrdil, že přes zalétlý roj. Roj může za jistých okolností uletět i více jak 10 km ( četl jsem o roji, který uletěl asi 22 km ). Takoví roje jsou roje nečekané, kdy se včelstvo ani nechtělo rojit, ale situace ho donutila ( 2 matky rojové, které jsou ve stejné kondici a nejsou schopny jedna zabít druhou....to vede k rozdělení mateřáku...vylétne roj ....včely tohle nečekali, takže nevědí kam mají letět...tak prostě letí a letí až se unaví a někde si sednou ( kdo ví kde a jak daleko).
Zhruba 12 km od stanoviště pana (...) včelaře bylo ohnisko ( před pár lety ). Myslím si, že tem mor má ze zalétlého roje od tamtud.
Doufám, že se už nikdy nesetkám s morem. Poslední dobou je však morová situace alarmující.
Snad jednoho dne s touto zákeřnou nemocí nadobro skoncujeme!

zdravím.........M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19762


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu