78392
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - A.Podhájecký (82.99.163.242) --- 19. 5. 2006
Re: Rotace nástavků a panenské plásty v medníku
Rotuje se s plodištěm s třemi, případně čtyřmi nástavky. Proto, aby se včely rozjely ve všech nástavcích a cukr se dostal dolů. U silných se ani nemusí a může se dát nahoru hned prázdný nástavek. V době, kdy se provádí rotace už je plod ve všech nástavcích. Tak to dělá př. Zelený. Pokud se prázdný nástavek podsadí, tak z vrchního starší souše jdou použít na oddělky a pak vytavit.
Tonda.
>jako začátečníkovi mi není jasné, jak provádět rotaci nástavků a obměnu
díla, pokud chci pro med používat pouze panenské plásty. Jedná se mi o
nízké nástavky (v mém případě 3/4 Langstroth). Je tu někdo, kdo takto
včelaří?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16562
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Karel (194.138.39.55) --- 19. 5. 2006
Re: Rotace nástavků a panenské plásty v medníku
jak provádět rotaci nástavků a obměnu
díla, pokud chci pro med používat pouze panenské plásty
......
Jedna metoda je v Liebig - Vcelarime jednoduse.¨
Vloni jsem to zkousel a kupodivu to fungovalo. Nevim jak s rojovkou, ale vloni jsem mnozil vcely na dvojnasobek stav u a v repce mi to jeste postrikali, takze normalni vcely nemely na rojeni pomysleni. A 1 rojovky se stejne vyrojily.
Rotace ramku se provadi jednoduse. Nerotuje se. V principu
se na plodiste jednoduse polozi mrizka a nasadi nastavek, ve kterem jsou uprostred souse, okolo mezisteny, a protože se v tu dobu davaji do plodiste stavebni ramky, tak by mohl takto prendany plast z plodiste byt prehozeny doprosted medniku. Chce to ale skladovat jeden nastavek panenskych sous. pres zimu mimo.
Ja si to modifikoval, protoze chci mit co nejmin veci okolo, tak jsem po vyndani mrizky nechal vcely vybehnout nahoru a zimoval je na trech hornich nastavcich.
Letos, pokud bych neemigroval od vcel:-) bych vzal spodni nastavek(1), (2) a (3), coz by byly lonske medniky bych nechal v plodisti, na to dal mrizku a spodni nastavek bych rozrovnal do dvou podle vyse uvedeno. Tedy uprostred by zustavali v teto metode plasty po 1roce v plodisti. /tedy polovina jednoletych, polovina pananeskych - to je podle mne dostatecne/.
Zkousel jsem to poprve na Langstr.24cm, vcely v loni vybehli nahoru prekvapive rychle a neslysel jsem dosud o nikom, kdo by to taky delal. Popira to vetsinu bezne hlasanych zasad. Budu rad, kdyz se kdokoli dalsi podeli o zkusenosti. Zajima me prave treba rozpor s GP a setrvavanim mladusky na miste vybehnuti.
V mem pripade pusobily proti rojovce (v tomto kontextu/ jednak odebirani ramku na oddelky a chov matek, a prevesovani 1 ramku kdyz jsem delal misto pro stavebni. Prevesil jsem zavičkovany.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16564
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu