78016

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Krassimir Petrov, Ph.Dr. (84.47.101.247) --- 1. 5. 2006
Světlo na konci tunelu


Jak se říká, není mraku aby neměl stříbrnou obrubu. A všechno zlé je k něčemu dobré.
Věřím, že v přírodě existuje něco jako samočistící funkce. Proces očisty, který nás čeká, bude asi bolestivý. Možná bude znamenat zřetelný úbytek populace (z důvodu válek o zbytky ropy nebo uměle vytvořených nemocí), ale i to je pro Zemi dobré. (Heslo dne: Myslete globálně!) Planetě by velmi prospělo, kdyby se současná populace snížila na polovinu až třetinu. Zní to drasticky, ale pro zachování života je to nezbytné.
Vezměme si například katastrofické předpovědi o tom, co bude, až světu dojde nafta a zemní plyn. Celá naše civilizace se stala závislou na ropě a ropných výrobcích. Ropa dnes neslouží jen jako palivo, ale používá se k výrobě plastů, léků, oděvů, tisíců předmětů denní potřeby, které vnímáme jako samozřejmost.
Vedle největšího spotřebitele ropy, Spojených států, se dnes objevuje na obzoru nový gigant s ještě větším apetitem než USA: Čína.
Zemní plyn se dnes používá v elektrárnách na výrobu elektřiny, v továrnách a slouží v miliónech domácností jako topivo.
Analytici se ještě stále přou, zda už jsme vrcholu těžby dosáhli nebo ještě ne, ale jisté je, že nových nalezišť je poskrovnu a v nich uložená ropa se navíc bude muset dobývat náročnější (a tedy dražší) technologií. Stávající ropná naleziště už téměř nestačí, o zemním plynu nemluvě.
Je zcela jisté, že za naftu, benzín a zemní plyn budeme platit více. Mnohem více. Je to tragédie? Možná ani ne.
Lidská civilizace trvá nějakých dvacet tisíc let a po celou tu dobu lidstvo dokázalo žít, tvořit a budovat bez ropy. Ta se stala strategickou surovinou teprve v minulém století. Kdybychom celou existenci lidské civilizace vtěsnali do 24 hodin, objevila by se ropa minutu před dvanáctou. A všechny předchozí generace žily docela dobře i bez nafty.
Posledních padesát let si všichni žijeme nad poměry. Chováme se způsobem „po nás potopa…“. Jako kdybychom měli neomezený účet v bance. Produkujeme stovky tun odpadků, ačkoliv by stačilo docela málo, aby jich byla jen desetina. Létáme na dovolenou kraj světa, protože si to můžeme dovolit. Kupujeme si vozy velké a silné jako tanky. Proč ne, když na to máme. A navrhnout kupujícímu, že tutéž službu by jen s malinko menším pohodlím zastalo i menší vozidlo, je pro něj téměř urážka. Po celý rok si můžeme v obchodě koupit jahody, třešně, maliny, ostružiny, melouny, jinak typicky sezónní ovoce, dovážené letadly z míst vzdálených tisíce kilometrů. Obalová technika dostoupila takové kvality, že obal bývá pevnější než samotný výrobek (který naopak často bývá navržen tak, aby dlouho nevydržel a musel se koupit nový). Slovo „síťovka“, což byla oblíbená nákupní taška do kapsy, už mladá generace nezná. Zboží si dnes odnášíme v prakticky nezničitelných plastových sáčcích, jejichž užitečnost je maximálně několik hodin, než nákup doneseme domů. Pak končí na skládce. Je to opravdu všechno nezbytné k životu?
Jak asi bude vypadat život v době, kdy ropa bude pětkrát dražší než dnes (řekněme 300 - 400 dolarů za barel)?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 16214


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu