78178

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Lada Trubac (212.90.227.221) --- 23. 4. 2006
fumigace

Pro p. Turcani: Vaše metodika fumigace a hlavně její systematičnost Vám dává skrze své výsledky zapravdu, nedivte se však Českým přátelům, že se do Vás pustili kvůli poloze zapáleného knotu při fumigaci. Nevím jak Slováci, ale Češi jsou rození experimentátoři s vrozeným odporem k autoritám, a každá zmínka o tom, že to funguje i jinak než je psáno mnohé jedince podnítí k tomu, aby si práci ulehčili, případně experiment vylepšili tím, že na knot do véčka už není třeba kapat léčivo. Sám jsem se také snažil si metodiku z Dolu usnadnit až mě dosažené výsledky přiměly dělat to pořádně, jak je psáno. Takže jsem poslední dva roky fumigoval aerosolem, ve druhé polovině října a na vánoce, vždy s acetonem, protože je to rychlé a také laciné. 280 včelstev na zhruba 15 stanovištích jsme ve dvou přeléčili za sobotu a nedělní dopoledne. Spad jsem kontroloval pouze namátkově, výrazné rozdíly mezi včelstvy nebyly, po první fumigaci kolem 100-150 roztočů, po druhé se ještě nejací našli, v únorové měli do 3 roztočů.
Co mě však na rozdíl od většiny Českých přátel zaujalo více, než vcelku u nás dost dobře řešená problematika léčení nákazy roztočem VD, je Vaše zmínka o systematickém výkupu pylu ve pro Slovensko významném oběmu, zaštítěném dokonce dohodou se Slovenskými včelaři. Myslím, že v dneštní době nadprodukce medu u nás a výkyvům výkupních cen medů, by zvýšená produkce pylu navíc na úkor produkce medu, mohla být alespoň berličkou na podlomené zdraví Českého včelaře. Myslím, že si to přímo říká o zájem funkcionářů ČSV, aby obrátili svůj zrak na Slovensko a případně se pokusili přesvědčit holandského vývozce pylu, že i český včelař umí udělat kvalitní pyl a možnost výkupu v ČR by nebyla ztrátová investice. Je nutno však konstatovat, že u nás byla vždy produkce pylu velmi okrajová záležitost a poslední metodika produkce pylu byla ve Včelařství popsána ne před lety, ale před desetiletími. Proto bych Vás p. Turcani požádal snad i za české včelaře, o informaci o dopadu produkce pylu na produkci medu, to znamená, okolik klesne při produkci 1 kg pylu produkce medu na včelstvo, jaká je možná produkce pylu na včelstvo, výkupní cena pylu, stabilita této ceny, platební schopnost výkupce, případně jiné významné věci související s tématem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 16048


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turcani (213.81.170.189) --- 24. 4. 2006
Re: fumigace

Ani vo včelárstve nemôže byť jednostranné nariadenie dogmou a v tomto sa píšuci včelári dostali do tejto polohy. Aj Výskumný ústav včelárstva v Dole dospel k tekémuto postupu mysliac si, že je to dokonalé. Aj slovenskí včelári nie sú o nič lepší a ani horší ako českí a veselo experimetujú. Ja si myslím, prečo by to človek nemohol robiť ľahšie a lepšie, ako je to zakotvené v technologickom postupe. Veď samotné včelárenie je tak rôznorodé a väčšinou to smeruje k dobrému výsledku. Npr. Aj naša organzácia má aerosolový prístroj, ten istý, ktorý používate Vy a ja som ho napriek tomu doteraz nevyužil. Včelári, ktorí sa podujali na jeho využitie, po zime obviňovali manipulátora s aero. prístr., že im včely padli preto, že ich tak rozrušili, že sa nevedeli vrátiť do chumáča. Pravda však bola iná, včelstvá začali pozde ošetrovať a výsledok sa dostavil. Vidíte, pravda môže byť relatívna, preto včelár vždy obviní radšej druhých len svoje chyby nevie priznať. Mne zatiaľ postup, ktorý používam vyhovuje a nemienim sa ho vzdať.

Odber peľu len v krátkosti. Odber peľu včelám je praktisky zadarmo (platíte len za zhotovenie peľového dna), lebo ostatné dáte včelám pre produkciu medu. Môžem smelo prehlásiť, že za päť rokov odberu (tohoto roku mám pripravené 56 včelstiev). včely absolútne netrpeli nedostatkom peľu a dokonca čo by bolo žiadúce, anmi rojenie včiel nebolo nijak obmedzené. Len v skratke. Možno nabudúce, ak ma o to niekto od Vás požiada, to napíšem podrobnejšie.
Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 16049


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu