78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polášek (e-mailem) --- 12. 5. 2005
Re: včelaření ve vyích polohách
Zdravím, mě by lákalo takové vysoko umístěné stanoviště jako kočovné. Kdyby tam byly třeba javory kleny. Ty kvetou teď tady dole, jak by dokvetly, převezl bych včely nahoru a snůška by se mohla opakovat. Asi by to bylo výhodné je převážet i bez snůšky, když je nahoře vegetace opožděná o 14 dní, tři týdny a na podzim je určitě o stejný čas urychleno ochlazení a příchod zimy. Zkrácení zimy o minimálně měsíc, o tolik prodloužená doba plodování, úspora cukru. Při takových 6 včelstvech by to nejspíš za to stálo, i kdyby bylo nutné to auto s přívěsným vozíkem vypůjčit.
R. Polášek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10282
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Václav Brenner (62.141.24.1) --- 12. 5. 2005
Re: včelaření ve vyích polohách
Dobrý den.
Klen je nedoceněný strom a já na něj nedám dopustit. Jinak na tom, co říkáte, něco je, protože obyčejně nahoře po klenech rozkvete maliník. Ale vloni jsem zkusil převézt včely do klenů - do 1 km cca 80 obrovských stromů - a počasí mě tak zaskočilo, že z toho bylo velké zklamání. A letos k tomu nemám - zase díky počasí odvahu. Ale za první republiky se něco podobného dělalo. Na zimu dolů, na pozdní jaro nahoru, po malině dolů a na jedle a vřes nahoru. A jsou snad i takové systémy, že včelstava se rozdělí na půl, polovina v nižších polohách slouží k tvorbě oddělků a odchovu matek, druhá polovina se vyveze na medovici a po skončení snůšky se vysíří. Příští rok se zase vezme polovina zespodu. Možná to lze, ale nedovedu si představit, že bych sířil včelky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10286
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 13. 5. 2005
Re: včelaření ve vyích polohách
Zdravím, ty vyšší polohy v květnu budou asi podobný případ jako řepka na začátku května tady. Když přijde špatné počasí, odnese to spousta létavek a většina přínosu se potom použije jen na výchovu nových včel. Ten vřes je nebo byl kde u nás?
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Václav Brenner" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, May 12, 2005 7:38 AM Subject: Re: včelaření ve vyích polohách
> Dobrý den. > Klen je nedoceněný strom a já na něj nedám dopustit. Jinak na tom, co > říkáte, něco je, protože obyčejně nahoře po klenech rozkvete maliník. Ale > vloni jsem zkusil převézt včely do klenů - do 1 km cca 80 obrovských stromů > - a počasí mě tak zaskočilo, že z toho bylo velké zklamání. A letos k tomu > nemám - zase díky počasí odvahu. Ale za první republiky se něco podobného > dělalo. Na zimu dolů, na pozdní jaro nahoru, po malině dolů a na jedle a > vřes nahoru. A jsou snad i takové systémy, že včelstava se rozdělí na půl, > polovina v nižších polohách slouží k tvorbě oddělků a odchovu matek, druhá > polovina se vyveze na medovici a po skončení snůšky se vysíří. Příští rok > se zase vezme polovina zespodu. Možná to lze, ale nedovedu si představit, > že bych sířil včelky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10296
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Václav Brenner (62.141.24.1) --- 13. 5. 2005
Re: včelaření ve vyích polohách
Dobrý den.
Vřes snáší ty nejhorší podmínky - kyselost pH 3-4, půdu abnormálně chudou, surový humus a dokonce i surovou rašelinu, větrná stanoviště. Provází často borovici lesní a vím, že velké plochy bývyly na Šumavě. Myslím ale, že prakticky ve všech pohořích až na výjimky lze nalézt rozlehlé plochy s vřesem. Brenner
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10298
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Karel (194.212.187.5) --- 13. 5. 2005
Re: včelaření ve vyích polohách
R. Polášek napsal:"...mě by lákalo takové vysoko umístěné stanoviště jako kočovné...... Při takových 6 včelstvech by to nejspíš za to stálo,..."
Včelařím v oblasti (Podkrkonoší), kde na 50km je rozdíl v rozkvětu pampelišek, řepky atd i přes 14 dní. Ale vzhledem k nákazové situaci a rizicích to ani nezvažuji. A jen pro šest včelstev ten případný průšvih snad nestojí za to.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10304
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 14. 5. 2005
Re: včelaření ve vyích polohách
Zdravím, přirozeně nákazová situace je jeden z podstatných faktorů. Jinak jsem asi trochu automaticky předpokládal situaci podobnou jako tady v Beskydech, kdy na některých místech může stačit převézt včelstva o 8 kilometrů a dostat se tím o několik stovek metrů výše. třeba Rožnov, Frenštát, Frýdlant nad Ostravicí atd. Já bych na to potřeboval asi 20 km.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Karel" <> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, May 13, 2005 6:39 PM Subject: Re: včelaření ve vyích polohách
> R. Polášek napsal:"...mě by lákalo takové vysoko umístěné stanoviště jako > kočovné...... Při takových 6 včelstvech by to nejspíš za to stálo,..." > Včelařím v oblasti (Podkrkonoší), kde na 50km je rozdíl v rozkvětu > pampelišek, řepky atd i přes 14 dní. Ale vzhledem k nákazové situaci a > rizicích to ani nezvažuji. A jen pro šest včelstev ten případný průšvih > snad nestojí za to.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 10312
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu