78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv (74348) (74352) (74354)
"Rozklad přeměna nebo degenerace je u všeho. I ropný parafiny se rozkládají, stejně tak vosky, pryskyřice, atp. "
a.
No, ropné parafiny se tam nepoužívají, ale lehké těkavější ropné oleje . Z principu a vzhledem ke svému složení to jsou v podstatě stálé rozkladu nepodléhající inertní látky.
Při léčení v úlu se potom zřejmě většina toho ropného oleje, jak se odpaří z knotu či rozptýlí aerosolem, naabsorbuje do včelího vosku a přidá se tak svým účinkem k případnému parafínu, kterým by byl vosk mezistěn pančován. Ostaně chemicky to jsou úzce příbuzné látky. Ale řekl bych, že těch pár kapiček oleje moc ten vosk nepoškodí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74357
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv (74348) (74349) (74351) (74353)
"A přesně to se neděje. Všichni to svádějí na zavíčkovaný plod, ale ten byl tenkrát taky, proto je metodika na 3x, právě kvůli přítomnosti plodu. Včelstvo které má nyní přirozené spady přes 100VD za den, asi je v nich odhadem 5 tisíc VD ??, loni v létě mělo dobře obsednutý gabon flum 200VD, pak fumigace po 200VD, vánoční aerosol do 100VD, na jaře mělo i nátěr plus zakouření varidolem dalších 30VD a teď už se asi zachránit nepodaří, neobjevily se zatím viry, proto asi žije, tak se zkusí dál KM. Léčiva byly nové. A v minulosti vím že se občas použily i několik let prošlé a nebyl rozdíl v účinku, takže opravdu vydrží někde ve sklepě mnoho let. Vypadá to tedy jako rezistence?"
a.
Toto mně už jako téměř jistá rezidence připadá.
Tam už možná ani nemá smysl ošetření třeba ještě jednou nebo dvakrát opakovat. Tam by to chtělo vyzkoušet druhou látku. Jestli ty slabé spady byly na amitrazu, tak potom vyzkoušet fumigaci fluvalinatem - pyrethroidem a opačně. jestli to na té druhé látce není lepší. Pyrethroidy mezi sebou asi nemá cenu zkoušet.
Tam už se musí dělat přes sezónu intenzívní ošetření kyselinami.
A zřejmě i měnit technologii, preferovat takovou, která má za následek třeba i menší výnosy, ale usnadňuje léčení atd. Třeba používat umělé roje a ty ošetřovat nebo obecně vychovávat víc nových včelstev oddělky a víc na konci léta rušit včelstva atd.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74355
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv (74348) (74352)
Vše je skryto v popisu léčiva výrobce, jen jsem si všiml, že se používají stále nové slova pro popis ale na lékopisech je je to lepší ale také tam není vše.
Princip účinných látek je jasný, když se vyrobí, jsou suché, mají ustálené vlastnosti, nepodléhají při správném uskladnění rozkladu. Jenže ktomu se Dol ani včelař nebo jiný koncový uživatel nedostane. Dol se dostane většinou ke sloučenině s ředící složkou, včelař s něčím a to několikrát přepracovaným - naředěným.
Rozklad přeměna nebo degenerace je u všeho. I ropný parafiny se rozkládají, stejně tak vosky, pryskyřice, atp.
Ke spadu u naředěného amitrazu, spad je jasný, učící na VŠ při výkladu sdělil, že VD, roztoč reaguje spadem na hodně různých věcí, třeba na bramborovou nať,
ale jde o c e l k o v o u f u n k č n o s t léčiv.
Logické je, že pokud např. varidol vytvoří v úlech pachovou značku kterou si létavky pamatují od podletí do jara, může to znamenat, že ví při svých průzkumech, kam mají emigrovat když vlivem jiné synergie léčiv začne destrukce v jejich obydlí. Značka jim sdělila že v okolí je jiné stejně označené včelstvo. A ví s hodně dlouho že včelu lze vycvičit jako psa např. na hledání min v minovým poli. Dresurou se vytvoří cvik spolu s pamlskem. Pamlskem jsou krmiva a jeho doplňování. Prostě problém není ukončen Radime jen tím, že roztoče umíš shodit na dno. To jo, jenže tím že varidol použiješ sdílíš lép.ř. ujednotíš létavky při emigracích a jejich pátrání a zatraktivníš své stanoviště jako minu a ani otom nevíš.
Ty ředící látky se podílí na rozkladu úč. látek, vtom vidím největší problém. A rezistence je spíš genetická věc která ale není věčná, dříve se toho využívalo a dělala se tzv. obměna léčiv. Dnes vidím problém vtom, že se vyrobí nechtěně zmetek jako léčivo a ten lokálně způsobí kolaps včelstev.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74354
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.212.49) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv (74348) (74349) (74351)
Třeba na podzim, jak se má provádět dvojí ošetření v rozmezí cca 10 dnů, může být druhý spad maximálně desetina prvního. Spíš ještě méně
-------------------------------------
A přesně to se neděje. Všichni to svádějí na zavíčkovaný plod, ale ten byl tenkrát taky, proto je metodika na 3x, právě kvůli přítomnosti plodu. Včelstvo které má nyní přirozené spady přes 100VD za den, asi je v nich odhadem 5 tisíc VD ??, loni v létě mělo dobře obsednutý gabon flum 200VD, pak fumigace po 200VD, vánoční aerosol do 100VD, na jaře mělo i nátěr plus zakouření varidolem dalších 30VD a teď už se asi zachránit nepodaří, neobjevily se zatím viry, proto asi žije, tak se zkusí dál KM. Léčiva byly nové. A v minulosti vím že se občas použily i několik let prošlé a nebyl rozdíl v účinku, takže opravdu vydrží někde ve sklepě mnoho let. Vypadá to tedy jako rezistence?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74353
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv (74348)
"Ty chemikálie vydrží při dobrém uložení klidně i několik let v pořádku, takže pokud bude mít takhle zakoupený Varidol expirační dobu třeba další 4 roky, tak se mně ten varidol i se všemi těmi příplatky dokonce vyplatí. "
a.
Já jsem to napsal paušálně. Obecně to totiž je jasné, že koncentrované chemikálie mají dost dlouhou dobu životnosti a že chemikálie, tady tyto léčiva, namíchané na pracovní koncentraci, se tím namíchaním začínají rozkládat.
Ale konkrétně za prvé moc nevím, co vůbec je všechno v těch lahvičkách s léčivy namícháno a i kdybych věděl, nemám takové chemické znalosti, abych dokázal konkrétně říct, za jak dlouho se to začne nějak konkrétně rozkládat.
Jen obecně předpokládám, že to složení je formulováno tak, aby léčivo v běžném prostředí, to znamená uložené někde třeba v chodbě na schodech nebo přes léto v garáži atd nějaký rok vydrželo.
Jediné výhrady mám k tomu "žluknutí oleje". To podle mne totiž není možné, protože v těch lahvičkách téměř na 100 % není olej rostlinného nebo živočišného původu. Páry toho oleje z knotu jsou totiž při fumigaci nositelem účinné látky toho léčiva a proto se musí při rozumné teplotě 150 - 200 st C nebo tak nějak odpařovat. To ale rostlinné či nějaké živočišné oleje nedělají, ty zůstávají a při podstatně vyšší teplotě se rozkládají, za vzniku drářdivých látek. V těch léčivech jsou proto lehké oleje na ropné bázi.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74352
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv (74348) (74349)
Účinnost se přece dá snadno orientačně ověřit při opakovaném léčení podle vývoje spadů roztočů.
Třeba na podzim, jak se má provádět dvojí ošetření v rozmezí cca 10 dnů, může být druhý spad maximálně desetina prvního. Spíš ještě méně.
Jinak vývoj je jasný, stávající léčiva dříve nebo později ztratí účinnost a ve fungujícím systému už měly být dávno nalezena a připravena záložní léčiva. Bohužel kvůli zelenému šílenství se nic nehledalo a nezkoušelo. Takže zůstávají jen málo účinné kyseliny a všelijaké pochybné eko a biometody.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74351
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.212.49) --- 4. 8. 2020
Re: kvalita léčiv (74348)
Jenže účinnost je slabá u všech léčiv, to jsou 3 různé látky. Třeba ty suroviny berou od jiného dodavatele, china?. Jinak poslední 3 roky klesla účinnost brutálně, v jednom pozorovaném úle u nátěru M1 až na cca 20%, a to je druh léčiva které se používá jen když je nejhůř, takže jo po nátěru VD padaly, stejně jako padají po gabonech, a teď se to zase jenom sype, tam měla být od jara teoretická nula VD!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74349
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 8. 2020
kvalita léčiv
Omlouvám se za delší reakci.
Problematika varidolu, gabonu flum nebo fluv nebo acri, nebo M1, vše je to problém kvality léčiv a ne rezistence. Jsem otom sice krátce přesvědčen ale mám důvod si to vážně myslet. Nepřímým důkazem, to jsem si vypůjčil reakci Radima z dovolením, koupí si něco očem se domnívá že je OK, jenže jestli se jako chemik podívá do složení každých úč. látek, musí změnit názor protože amitraz v momentě ředění ze suché formy do obchodní přetváří na svoje základní složky buď na jednu stranu nebo druhou stranu a degeneruje. Plus žlukne olej v kterém se uchovává.
Gabony coby naředěné koncentráty olej voda nebo voda olej plus úč. látka aplikované na dřevo to samé, u pyretroidů stačí pouhé teplo a ztrácí účinnost, stačí vyrobit gabon s naředěným koncentrátem blbě ztrácí časem účinnost. Upozornění na obalu je velmi důležité, uchvávejte v suchu při teplotě mezi xy stupni a chraňte před světlem. U pyretroidů stejně i u M1 varidolu platí, že jsou to použitý v podstatě pesticidy nepoškozující včely, ale jakmile jsou aplikovaný nebo naředěný, započala degenerace použitých sloučených látek. A když se vezmou příklady jiných účinných látek jako u otrav včel a prokazování u octomilky, pro důkaz přítomnosti se uchovávají v ledničce a v chladu jinak v podstatě nejdou identifikovat jako jedovaté a octomilky u chlazeného vzorku zemřou ale u nezachlazeného nebo přepravovaného za slunečního světla nebo naředěné deštěm vlhkem atp prostě přežijí a vzorek je neprokazatelný na přítomnost pesticidu. Tak to funguje i u např. gabonu.
Kdo ví že látky nefungují kvůli zásobám DOlu? Nefunguje právě proto flumethrin v Gabonu protože jde o čerstvé zásoby? Nefunguje gabom Fluvalinat nebo M1 nebo varidol protože to jsou vlastně ležáky které "fungují" ale kvůli degenraci jsu neúčinné nebo pro včelu na druhý pohled jedovaté?
R. Polášek (90.178.51.173) --- 3. 8. 2020
Ty chemikálie vydrží při dobrém uložení klidně i několik let v pořádku, takže pokud bude mít takhle zakoupený Varidol expirační dobu třeba další 4 roky, tak se mně ten varidol i se všemi těmi příplatky dokonce vyplatí.
(91.221.212.49) --- 3. 8. 2020
varroáza
,,Tak to je potěšující zpráva, že alespoň něco proti roztoči funguje."
-------------------------------
Po Gabonu flum může spadnout 2000VD, ale kolik jich to přežije, to je to podstatnější. To samé varidol použitý bez plodu, nebo nátěr M1 - účinnost přes 90% je dávná minulost.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74348
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 3. 8. 2020
Re: Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021 (74337) (74338) (74340) (74343) (74344)
"Jo, 800,koupena na primo u Rietche bez prostrednika,usetrilo se i za jejich zaskoleni, montaz atd. To dokazali nasi sami.Ted se setri na druhy. "
a.
Pokud máte v podnikatelském záměru ty mezistěny i prodávat, byl bych opatrný. Já myslím, že s rozvojem techniky cena forem na mezistěny rapidně spadne a lisovat vlastní mezistěny tak bude množství včelařů, kteří dnes mezistěny kupují.
Sám mám už doma v krabici 3D tiskárnu, zítra, jak bude pršet, ji možná už budu skládat. A nějakou hromadu za výprodejovou cenu skouených filamentů ABS a PETG. Do příštího roku mám čas na laborování a formu na mezistěny na moje rámky 39x24 bych měl zvládnout vytisknout na několikrát za cenu nějak od 500 po 1000 Kč.
Taky i dotace přímo na včelaření, kteríé ještě nyní lákají pořád nové a nové včelaře, kteří logicky musí kupovat mezistěny, nebudou na furt.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74347
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 3. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74317) (74318) (74319) (74323) (74324) (74325) (74335)
Gupa: "No odpovídám tak, protože včelaři jsou staré držgršle, takový postup jsem si prošel před 15ti lety, tak promiň ale nevěděl jsem že to v ČSV je tak špatné, že si musíš objednávat varidol čerstvý protože v ZO je starý."
a.
V ZO není starý. Či vlastně je, s expirační dobou takovou, že ho můžu použít jen jednou, pak už bude expirační doba pryč. Vzhledem k tomu, že se šarže použitého léčiva píše do formuláře o léčení, musím tam mít na ošetření napsanou takovou šarži, která ještě nemá expirační dobu. Ty chemikálie vydrží při dobrém uložení klidně i několik let v pořádku, takže pokud bude mít takhle zakoupený Varidol expirační dobu třeba další 4 roky, tak se mně ten varidol i se všemi těmi příplatky dokonce vyplatí.
Prostě objednám to přes veterináře a vyzkouším to. Momentálně mi ani tak nevadí, že to i s poštovným a balným bude stát
Časem se přirozeně můžu domluvit třeba s jinými včelaři, léčit původní lahvičkou a využít tak všechno léčivo, co v ní je. A od jiného včelaře jen opsat aktuální šarži, která ještě nemá tu expirační dobu vyčerpanou.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74346
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 8. 2020
Re: Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021 (74337) (74338) (74340)
Také tak myslím, ale D1 zatím stále využívám, protože jde o jednodušší dotaci než EU dotace.
1,2mil.Kč, to je nový Rietsche, kolikátka? VA800?
.......
> JosPr (46.135.19.68) --- 3. 8. 2020
Re: Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021 (74337) (74338)
Lis se koupil za vlastni za 1200000 a bylo to nejjednodusi,co se mohlo udelat.Uz se nikdy ukecat nenecham, zadne dotace,hezky za vlastni. <
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74342
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 8. 2020
Re: Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021 (74337) (74338)
Ale jsou lidi typu MAS. Je jejich životním cílem bojovat a pracovat a soutěžit a politicky přeměřovat schopnosti s ČSV.
třeba zde, o několik příspěvků níž psáno: "když stádo drží .."
tak ať si udělá někdo vlastní členstvo a stará se zadarmo když je tak chytrý ...
nakonec mohou být včelařské spolky kde se nastaví ja mobilní tariv poplatky a spolky budou něco jako operátoř i a budou se starat za včelaře u MZe a SZIF o jejich požadavky. Někdo volá zadarmo když platí víc za měsíc, někdo platí každý hovor někdo po minutě atp.
.....
JosPr (46.135.19.68) --- 3. 8. 2020
Re: Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021 (74337)
O administrovani dotaci bych nerekl, ze bude ze strany spolku zajem.Vracet za nekoho penize,zadat je po nem vratit, vymahat soudne vratky,tohle bude chtit delat malokdo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74341
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.19.68) --- 3. 8. 2020
Re: Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021 (74337) (74338)
Na dotacich se nabali a prizivi kde kdo. Pred par lety jsem se nechal ukecat, a vyrobna zadala o dotace na 2 nove stroje. Priprava zadosti ve stanovenem rozsahu a formatu s poctem priloh-zadano firme, zpracovani 50000 kc, vyberove rizeni dle zakonu, vyveseni na net atd, opet zadano firme-40000 kc. Dotace udelena, ale v zapeti zrusena pro vycerpani prostredku. Vysledek-90000 kc v prdeli z uctu. Pote zruseni zadosti opet podle pravidel. Lis se koupil za vlastni za 1200000 a bylo to nejjednodusi,co se mohlo udelat.Uz se nikdy ukecat nenecham, zadne dotace,hezky za vlastni.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74340
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 8. 2020
Re: Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021 (74337) (74338)
Tak to je past pro OO. Unás dá předseda při schůzi ZO na stůl objednací tabulku ve známost, tam jsou léčiva, jména členů, napíšu pod mým řádkem kolik čeho, vytáhnu peníze zaplatím a čekám na dodání. Což je cca 2 měsíce. To je jednou zarok a sám musím vědět a je moje riziko když to přepísknu nebo mi chybí.
.......
JosPr (46.135.19.68) --- 3. 8. 2020
Re: Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021 (74337)
O administrovani dotaci bych nerekl, ze bude ze strany spolku zajem.Vracet za nekoho penize,zadat je po nem vratit, vymahat soudne vratky,tohle bude chtit delat malokdo.
OO ma tri terminy objednani leciva dle pozadavku jednotlivych ZO,kdy Dol vyridi dotace.Nekolikrat uz se mi stalo, ze pochybelo mensi mnozstvi (ono vedet v breznu,kolik bude v srpnu vcelstev, kdyz vcelari nepovazuji za nutne neco pozadovat, to bych musel byt Sybila. Pak to resim cestou souseda veterinare,ktery to co pripadne chybi, objedna a doda.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74339
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.19.68) --- 3. 8. 2020
Re: Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021 (74337)
O administrovani dotaci bych nerekl, ze bude ze strany spolku zajem.Vracet za nekoho penize,zadat je po nem vratit, vymahat soudne vratky,tohle bude chtit delat malokdo.
OO ma tri terminy objednani leciva dle pozadavku jednotlivych ZO,kdy Dol vyridi dotace.Nekolikrat uz se mi stalo, ze pochybelo mensi mnozstvi (ono vedet v breznu,kolik bude v srpnu vcelstev, kdyz vcelari nepovazuji za nutne neco pozadovat, to bych musel byt Sybila. Pak to resim cestou souseda veterinare,ktery to co pripadne chybi, objedna a doda.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74338
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 8. 2020
Podávání žádostí o dotace pro včelařský rok 2020/2021
Kdo má jako spolek cca 500 členů, může žádat a třeba bez poplatků když je nechce.
Pokud někdo nanáboruje členy, může se o bezplatné zprostředkování EU dotace jako činnost podělit jako členskou výhodu.
Např. kdo má klientelu přes E-shop, obchodník s medem pro své dodavatele, nové a nové spolky kde se přetransformuje členstvo od někud někam.
ČSV jak vidno aktuálně opravdu opratě už nedrží co se týká dotací.
https://www.szif.cz/cs/CmDocument?rid=%2Fapa_anon%2Fcs%2Fzpravy%2Fkomodity%2Fzv%2F07%2F01%2F1595945417127.pdf
PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTÍ O DOTACE
PRO VČELAŘSKÝ ROK 2020/2021
V Praze dne 27. července 2020
Dne 1. srpna 2020 začíná nový včelařský rok 2020/2021. Je to zároveň termín pro podání žádostí o včelařské dotace. Žadatelem může být v souladu s nařízením vlády č. 148/2019 Sb. včelařský spolek působící v oblasti chovu včel nejméně od roku 2017 a sdružující nejméně 500 chovatelů.
Informace potřebné k podání žádosti včetně formulářů žádostí o dotaci naleznete www.szif.cz. > SZIF poskytuje > společné organizace trhu > včelařství > včelařské eurodotace - podle NV č. 148/2019 Sb. >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74337
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 8. 2020
Re: příspěvek na adminintrativu, český med (74320) (74322) (74333) (74334)
Protože každý chce pražskou výplatu a proto musí stanovovat nové a nové poplatky a ty posléze zvyšovat. A také je o dotace neskutečný zájem, takže dotace zdražit je logický ne? :/
.........
>
(178.255.168.151) --- 3. 8. 2020
Re: příspěvek na adminintrativu, český med (74320) (74322) (74333)
no proč si neurvat když stádo drží.....<
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74336
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74317) (74318) (74319) (74323) (74324) (74325)
No odpovídám tak, protože včelaři jsou staré držgršle, takový postup jsem si prošel před 15ti lety, tak promiň ale nevěděl jsem že to v ČSV je tak špatné, že si musíš objednávat varidol čerstvý protože v ZO je starý. Osobné jsem úplně zas jinde co se týká léčiv.
Jen mne udivuje jak se i staré zvyky mění.
Vše dobré a snad ti představy uskuteční ne moc vysoká cena za lahvičku. Potom by bylo dobré tedy sdělit nakolik tě vyšla, protože marže plus doprava je plus 100% plus min. 60Kč za dopravu. Což může být ve finále až 250,-Kč za jednu objednanou lahvičku. A to každý rok furt dokola. Proto se člověk spolčuje aby měl něco výhodněji. Ale jak jsem napsal, v ČSV to asi opravdu hodně skřípe.
......
R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74317) (74318) (74319) (74323) (74324)
"Nejsem si jistej ale unás to zprostředkovává OV, ZO to jen zažádá. Tak zkus sehnat někoho z OV kdo to má pod palcem a jestli není nějaký přebytek a pořídit tam. "
Všude bylo přece mnohokrát napsáno, že mimo ZO se dá léčivo získat na recept veterináře a já nyní chci té cesty využít. Tak naco bych sháněl někoho z OV ČSV, to bych mohl rovnou zamířit na ZO.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74335
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74314) (74327)
"med prodává levně,protože se ho potřebuje zbavit."
a.
A zbavit se ho potřebuje, protože třeba kvůli tomu, aby mu dotace D1 zaplatila všechny příspěvky na včelaření či proto, že je normální mít aspoň 4 včelstva, spíš ještě víc, může mít klidně za lepší rok 100 kilo medu i víc. Což je víc než dokáže spotřebovat rodina i než dokáže rozdat. A šušnit s prodejem se mu třeba moc nechce, protože v tom počtu včeltev to stejně moc nevynese a rozšiřovat počty včelstev taky nechce. A do výkupu může dát med, co je mně známo, zas jen tehdy, když má aspoň na zaplnění jednoho 200 litrového sudu. A tolik zas dá dohromady dost těžko.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74330
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (31.30.172.112) --- 2. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74314)
A proto prodava med levneji, nez ten, co dotace nebere? Tenhle narod vyletel z Capiho hnizda?
med prodává levně,protože se ho potřebuje zbavit.Tím podráží nohy všem okolo,bez toho jestli dotace berou nebo ne.
Kdo se včelama živí nebo aspoň počítá prachy,dotace bere.
Až budou dotace od určitého počtu včelstev,klima se vyčistí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74327
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (2a00:1028:96c4:8366:ac6c:a26b:741f:976d) --- 2. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74317) (74318) (74319) (74323) (74324) (74325)
Normálně zajdeš na nějakou soukromou veterinární ordinaci, řekneš co chceš, nahlásíš číslo chovatele a zpravidla do dvou dnů jak kde vyzvedneš léčivo.
Ale počítej s vyšší cenou. Např Gabon stál balení 900, a to je ve výzkumáku za 700.
Pavel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74326
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74317) (74318) (74319) (74323) (74324)
"Nejsem si jistej ale unás to zprostředkovává OV, ZO to jen zažádá. Tak zkus sehnat někoho z OV kdo to má pod palcem a jestli není nějaký přebytek a pořídit tam. "
Všude bylo přece mnohokrát napsáno, že mimo ZO se dá léčivo získat na recept veterináře a já nyní chci té cesty využít. Tak naco bych sháněl někoho z OV ČSV, to bych mohl rovnou zamířit na ZO.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74325
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74317) (74318) (74319)
Já jsem taky na letošek zvědav. Letos po velmi dlouhé době nebudu žádat o dotaci D1 a s tím, jak jsem na jaře nahlásil nenahlásil úhyny všech včelstev (než jsem to stihl nahlásit, tak to kdosi nahlásil za mne a to mám včely ve své zahradě tak 15 m daleko od chodníku, ovšem zahradu nezamykám,) tak mám od ZO klid. Možná kromě nějakých mailů, které rozesílají paušálně všem, které mají v seznamu kontaktů.
Tak jsem zvědav, kdy se ozvou, pokud se vůbec ozvou. Léčiva z loňského roku už jsou expirovaná, tyto léčiva distribuovaná přes ZO jsou zásadně s půl až 3/4 roku expirační dobou, nikdy ne delší, aby se musely kupovat znova každý rok. Takže plánuji, že pokud se neozvou sami, tentokrát zkusím léčivo zakoupit přes recept od veterináře, snad přes tento kanál bude expirační doba výrazně lepší.
Mimochodem, jaké máte zkušenosti se zakupováním léčiva na předpis mimo ZO?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74323
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Roman (193.17.251.115) --- 1. 8. 2020
Český med
Dobrý den,již několik let se zučastnují akce Český med,kterou
pořádá Český svaz včelařu,pokaždé jsem obdržel tiskopis o složení medu a o vynikající kvalitě medu,kterou jsem vystavil při prodeji medu na trzích a zákazníci o toto hodnocení projevovali celkem velký zájem a samozřejmě se to kladně projevilo při prodeji medu Tento rok jsem chtěl opět zaslat vzorek do soutěže a najednou jsem zjistil že rozbor stojí 860Kč a v minulých letech to stálo okolo 400Kč,mohl by mi někdo prosím vysvětlit proč je tam takový nárust v ceně a kde jinde se dá udělat rozbor medu a kolik to stojí.Velmi děkujiza odpověd
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74320
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.92.121) --- 1. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74317) (74318)
A kdyz uz jsme u lednove vyplaty 1.D,doufam,ze nebude zmena a clenske se bude platit v prosinci jako dosud. Videt ty kysele ksichty jak jednou budou muset hrabnout do vlastni penezenky jako clenove jinych zajmovych spolku a zaplatit clenske ze sveho, to za to stat bude,i kdyz rozdilne terminy placeni clenskeho a vyplaty dotaci pridela pokladni praci.To bude krouceni, prevraceni penez, brblani. Pohled k nezaplaceni. Mozna je pak zacne zajimat, jak je s jejich clenskym nakladano,ne jako dosud.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74319
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.19.75) --- 1. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313) (74317)
Kdyz se naucis mesicne vyjit s 10 tisici, tak vyjdes,kdyz s 15 tisici, vyjdes taky nebo 30 tisici, znova vyjdes a dokonce dost usetris,pokud neni clovek pitomec a neutraci za to,co nutne nepotrebuje.(nove auto, dovolena,a jine zbytecnosti nenutne pro pohodovy zivot).Jiny nevyjde s pul milionem mesicne,ma barak na hypoteku, auto na leasing,domacnost na pujcky (aby byl neco a nekdo,aby se rovnal sousedum a pritom ma holy zadek).
O tom je mit dost penez.Ma cenu mit vic, kdyz je nepotrebujes?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74318
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 1. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74313)
> (82.142.105.69) --- 31. 7. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311)
Proc mam z nekoho dostavat korunu,kdyz si ji muzu sam vydelat?
protože ten,co ti konkuruje,tu korunu dostává...<
Je možné k těmto duchaplnostem alespoň napsat svou používanou přezdívku do kolonky Jméno: ? Diky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74317
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 1. 8. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311) (74312)
> JosPr (46.135.68.201) --- 30. 7. 2020
Re: Dotace (74301) (74302) (74303) (74310) (74311)
"Dotace deformuji trh a motivaci podnikat. Vytvaret neco vlastnimi prostredky nebo uverovymi s osobni odpovednosti a rizikem se nenosi..." Mgr. J. Machova,uvodnik Vcelarstvi 8/2020.
Zkuste si na tahle slova vzpomenout v lednu pristiho roku pri vyplate dotace 1.D.<
Paní prezidentka ČSV asi o dotace jako včelařka nežádá, to se dá pochopit. Jsou včelaři ale co žádají a jako zvolený nejvyšší zástupce která je pověřena a zodpovědna přerozdělováním dělá svou práci. To lze přeci také pochopit. Oco ti tedy JosPr touto poznámkou jde? Včelaři mají dostat prd, protože ty máš svou dobře placenou práci a peníz máš jak sděluješ jinde na VF dost? Dost sebestředné. Co nedeformuje trh? Tvoje momentální finanční situace? Vždy si říkám, že lépe už ve včelařství jako oboru nebude a ono se to často potvrzuje, že lépe už bylo. Nyní dochází na sbírání drobečků a bídu. Proto kdo chce žádat ať žádá, kdo nechce dotace ať se naně vykašle, když je nepotřebuje nebo má jiný důvod je nepožadovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74316
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 30. 7. 2020
Re: tak jak dál (74305)
Tak to je potěšující zpráva, že alespoň něco proti roztoči funguje.
> Ehra (78.80.113.145) --- 29. 7. 2020
tak jak dál
>Vzhledem k tomu , že věcná diskuze poněkud vázne a to jak
na VK i na VF.Současná situace ve včelstev je velice vážná
až přímo hrozivá!! Na základě obdržených informací od přátel
včelařů sdělují včelstva uplně bez zásob, velice málo
otevřeného plodu zavíčkovaného je více než dost.Pylu je
dostatek. Varoáza se " vesele množí pod víčky plodu "
Svědomitý včelař, který již včelstva pokrmuje,vložil do včelstev Gabon flum.a za 24 hodin.spady kolem 2 tisíc na
včelstvo.A kolik roztočů je pod víčky plodu a jak budou
poškozené samotné včely. Příkaz DNE okamžitě krmit a okamžitě
léčit.
Ehra.Svitavy tel. 732372995<
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74309
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.4.169) --- 29. 7. 2020
Re: tak jak dál (74305) (74306)
Tak nejak to vidim na jarni vytaceni az v pripade, ze ve vcelach bude vic nez 15-20 kg medu,zelezna zasoba na leto. Jinak to vzhledem k snuskove mizerii v agrarni pousti a sezranem lese moc smysl nema.Mnohde hladova vcelstva jsou toho dusledkem. Ponechany 1 mednik jarniho medu vcelam nikoho nezabije, vcely pak nemusi trpet hlady a stresem.Pokud se tak stalo,na vine ne priroda, ale vcelar.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74307
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.4.169) --- 29. 7. 2020
Re: tak jak dál (74305)
U nas je porad jeste (nebo konecne) krasna snuska z lesa a svazenky, plodiste plna zasob, medniky se plni.Prelecit vcely byl cas cele jaro a cerven(varromed).Roztocu minimum.Do oddelku zatim nedano ani kg cukru, zasobi sa samy.Jarni med ponechan vcelam, tmavy vytocim v sobotu, zavickovane ramky do medometu, ridina roztahnout, at si prenosi do plodiste.Vytvoteno 100 % oddelku. Bez vytaceni medu je ten vcelarsky rok uplne v klidu,malo prace, spousta zabavy.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74306
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ehra (78.80.113.145) --- 29. 7. 2020
tak jak dál
Vzhledem k tomu , že věcná diskuze poněkud vázne a to jak
na VK i na VF.Současná situace ve včelstev je velice vážná
až přímo hrozivá!! Na základě obdržených informací od přátel
včelařů sdělují včelstva uplně bez zásob, velice málo
otevřeného plodu zavíčkovaného je více než dost.Pylu je
dostatek. Varoáza se " vesele množí pod víčky plodu "
Svědomitý včelař, který již včelstva pokrmuje,vložil do včelstev Gabon flum.a za 24 hodin.spady kolem 2 tisíc na
včelstvo.A kolik roztočů je pod víčky plodu a jak budou
poškozené samotné včely. Příkaz DNE okamžitě krmit a okamžitě
léčit.
Ehra.Svitavy tel. 732372995
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74305
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (81.30.243.226) --- 20. 7. 2020
Vážení přátelé,
jestli žijeme v právním státě ,měla by být dána každému stejná možnost.Tedy každému naměřeno stejně, jak členu tak i nečlenu svazu.
Nečlenové at řeší tuto hanebnou záležitost právní cestou.
d) Řešení žádostí nečlenů o unijní dotaci
Tento bod uvedla předsedkyně. V pravidlech máme, že unijní dotaci zpracováváme
zásadně pro naše členy. I přesto jsme obdrželi 78 žádostí od nečlenů. PRV však může dle
závěrečných ustanovení Pravidel pro administraci unijní dotace rozhodnout i jinak.Jelikož
se jedná o první rok nového nařízení vlády a ne všichni žadatelé se s novými podmínkami
seznámili a vzhledem k problémům souvisejících s koronakrizí PRV rozhodl
administrovat požadavky konečných příjemců nečlenů svazu viz usnesení níže. Nečlenové
zaplatí administrativní poplatek ve výši 5 % z požadované částky. Ve výši poplatku za
administraci se členové PRV drželi stejné výše jako je stanovena pro administraci dotace
1.D. Členové svazu mají zpracování zadarmo. Dále stejně jako pro členy svazu dle
Pravidel platí, že svaz nebude administrovat požadavky nečlenů na nová zařízení podle
tabulky D a opatření kočování příloha č. 3 bod 2.
Usnesení: PRV
a) schvaluje zúřadování unijní dotace pro nečleny za těchto podmínek:
- konečný příjemce nečlen svazu bude souhlasit tak jako každý konečný příjemce člen
svazu s Pravidly administrace dotace podle NV č. 148/2019 Sb., souhlas projeví
doložením Prohlášení konečného příjemce – viz formulář
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74298
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.212.49) --- 19. 7. 2020
Re: (74293) (74295) (74296)
Taky je tady důvod, proč nemůže být více nekonvenčních včelařů lako LD, prostě je to něco za něco - kus práce, menší výnos hlavně v blbých letech a pak za 340kč/kg med, byť je to cena odpovídající ve světě, prostě je běžně neprodejný, ale pan Dvorský asi z prodeje medu nežije :-)
A taky s mednou komoru můžete praktikovat 10 let po sobě, někdy sice vytočíte kulový, ale to až do roku jako je tento, kdy je mnoho včelstev bez letošního točení - nebráno ani kilo - byť byly zimované na 20kg medu! a teď se musí zakrmit cukrem jinak by dál nepřezimovaly. Prostě máte štěstí a dobrou lokalitu. Třeba na jihu, kde je slunečnice, akát, zemědělci sejou kvetoucí plodiny nebo svazenky, tam musí být medná komora brnkačka, ale na severu bez lesa jak nevyjde jaro, tak je průser, a lípa nevyšla taky to je dorážka, takže není co řešit, navalí se cukr a metodika končí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74297
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78508 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 74297 do č. 74357)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu