78506
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn
Zdravím, i já doplním. Loupež je přirozená vlastnost včel (včelstev). Svá včelstva v některých letech již od poloviny července podněcuji cca 2 kg cukru týdně. Mám možnost sledovat váhy úlů, takže nezakrmuji dávkou, ale dle potřeby tak, aby do cca 10. září bylo zakrmeno. Přesto včelstva loupí asi každoročně. Zda se jedná o roje v lese, nebo o včelstva "s majitelem" nevím. Mluvím s okolními včelaři a ti většinou uvádějí, že mají loupež v rámci svého stanoviště. Podle váhy jde o poměrně významné množství (2-6 kg) v chladném období na přelomu října a listopadu. Přítomen jsem byl stavu: +6 stupňů Celsia, sychravo, padající mlha. Vyletovala a vracela se jedna včela za cca 2-3 vteřiny ze dvou úlů, ostatní zcela bez letu. Včelstva si přinesou samozřejmě také roztoče. To se dá zvládnout posledním ošetřením při oteplení cca v polovině prosince. Horší je, pokud je vyloupeno silně napadené včelstvo na jaře. Pokud si vylupující včelstvo přinese stovky roztočů a včelař to nezachytí je odsouzeno k zániku. Já samozřejmě o nějaký oddělek také občas přijdu. Na jaře zatím jen o jeden. A ten byl prokazatelně s kladoucí matkou vyloupen, zůstaly zbytky zavíčkovaného plodu a poslední zbytky zásob. Ten rok bylo také v únoru teplo jako letos. VP
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72648
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.26.192) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn (72643) (72644)
Legalnost,nelegalnost.V CR je schvalen vzdy vlp s konkretnim nazvem,ne slozka vlp.Tudiz i to,ze vcelari leji kyselinu mravenci do odparovacu ci hobraliftu ci houbicek,uterek je v podstate taky "nelegalni", nebot schvaleni ma pouze vlp formidol 40 a formidol 81.U stavelky oxuvar a varromed,priprava cukerneho roztoku k pokapu svepomoci je opet "nelegalni".
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72646
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PavelA (93.90.164.80) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn (72643)
(e-mailem) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn
Zdravím
>> Mě tady prostě včely NIKDY na jaře neslídily ptž.,aby loupily.
Z několika zdrojů i z vlastní zkušenosti vím, že včely při prvních letech v nové sezoně se orientují na místa, kde "loni končily", přednostně tam kde nacházely sladinu. Pokud provedu v tuto dobu, kdy není v přírodě nektar ani pyl, prohlídku včelstva, tak vyvolám loupež. Je zcela jedno, zda "není nic" v srpnu nebo v únoru. Jen napadené včelstvo se snáze ubrání, protože je nižší teplota a kratší den.
A těm kdo se diví, že jsou loupeže napovím. Kde máte plod? Máte jej blízko u česna? Nebo někde ve druhém nebo třetím nástavku? Pokud Vám včelstvo sedí a ploduje v horním nástavku a pod ním je bedna souší, tak česno není česno. Pro úl 11x39x24 máte 12 česen o rozměru 40x1 cm (všechny uličky). To Vám žádné včelstvo neubrání.
VP
jen doplním,asi to vyznělo,že teď mi včely loupí: "ANI TEĎ MOJE VČELY NESLÍDÍ ANI NELOUPÍ!",protože,máte pravdu,na podzim taky nevylupovali sousední úly
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72645
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn
Zdravím >> Mě tady prostě včely NIKDY na jaře neslídily ptž.,aby loupily. Z několika zdrojů i z vlastní zkušenosti vím, že včely při prvních letech v nové sezoně se orientují na místa, kde "loni končily", přednostně tam kde nacházely sladinu. Pokud provedu v tuto dobu, kdy není v přírodě nektar ani pyl, prohlídku včelstva, tak vyvolám loupež. Je zcela jedno, zda "není nic" v srpnu nebo v únoru. Jen napadené včelstvo se snáze ubrání, protože je nižší teplota a kratší den. A těm kdo se diví, že jsou loupeže napovím. Kde máte plod? Máte jej blízko u česna? Nebo někde ve druhém nebo třetím nástavku? Pokud Vám včelstvo sedí a ploduje v horním nástavku a pod ním je bedna souší, tak česno není česno. Pro úl 11x39x24 máte 12 česen o rozměru 40x1 cm (všechny uličky). To Vám žádné včelstvo neubrání. VP
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72643
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 20. 2. 2019
Re: Re
Zdravím po delší odmlce, >> tak rychle zapracovali do schematu Cely rok proti varoaze kyselinu stavelovou? Nevím odkud máte tuto informaci. Já mám informace z již poměrně vzdálené minulosti, nejméně 4 roky, že KŠ je otestovaná a připravená jako alternativa neboli náhrada za stávající léčiva, pokud se stanou neúčinná. Nasazena nebyla z důvodu vyššího poškození včel a v případě aerosolu i nebezpečná pro včelaře. O hemolimfě ve výkalovém vaku včel po aplikaci KŠ toho bylo také publikováno mnoho. Pokud jsou má někdo informace jiné, rád si je vyslechnu. VP
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72642
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Re (46.135.6.196) --- 20. 2. 2019
Re: Re (72640)
..na to co Dol vyrabi nebo prodava.Proc v tom schematku nejsou zapracovany dalsi schvalene vlp na bazi thymolu ci kyselin,ci amitrazu?..Protoze z nich Dol nema zadny profit..Veskery zajem o zdravotni stav vcelstev se smrskl pouze na kseft s lecivy.
Doporuceni SVS se smrsklo na popis,kdy pouzit schvaleny vlp.Na zaklade zimni nesmyslme meli na VD.Jinak leta opisuji to same.Kde je narizeny letni monitoring,metoda jak ho kontrolovat,analyzovat,posuzovat letni zamoreni na plose,letni tabulky,grafy,ktere by meli nejakou vypovidaci hodnotu?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72641
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.82.200) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn (72636) (72637)
Na to aby vcelar zjistil,ze vcelstvo uhynulo a zavrel ul,tak to musi dojet taky na stanoviste.Vzhledem kolik balkonaku ma vcely na ruznych mistech po chatach,zahradach pribuznych,po lesich,casto nekolik desitek km od domova,nekteri cekaji az je tam nekdo z pribuznych zaveze,protoze se na stanoviste z autobusu ani vlaku nedosmajda o berlickach,tak je relita takova,jaka je.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72639
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 20. 2. 2019
Re: prolet
Já nic neomezuji, Každý ať má včelstev kolik chce. Jen se mi zdá, že spousta včelařů se drží tradic které vznikaly před objevením varroázy. Tak jí více méně umožňují její rozvoj.
Osobně si myslím.
1) Nákaza pochází ze subtropů a vyhovuje jí teplo a ne chladné stanoviště
2) včelař vyřeže všechen plod, ale včelstvo obohatí na podzim mladou matkou která bude dlouho plodovat. Já ponechávám matku cca 4 roky a spoléhám více na tichou výměnu. Stará matka brzy přestane plodovat a nemusím nic vyřezávat.
3) Nákaze zřejmě napomáhají zateplené úly Já mám úly ze sítem a tenkostěnné bez jakéhokoliv zateplování a zimuji na 1,1/2 nástavku
4) Kolem včel se pohybuji od svých 10 let se svým otcem který byl v JZD velmistrem asi 40 úlů a doma od 10 -40. zažil jsem práci s německými stojany, budečáky, moravský úly, lesany, tachováky a dnes na tenkostěnných.
5) Chov včel si po nástupu varroázy opravdu vyžaduje změnu chování včelaře a napomáhá mně využívání právě chování kleštíka z jeho domoviny
6) Snad těm ztrátám napomáhají časté nákupy stále nových matek a nespoléhá se na místní nebo vlastní zdroje, Občasná změna sice je potřeba, o tom není třeba pochybovat.
Ve velkých chovech to asi dělá problémy asi to nezvládá jeden člověk a nelze to tak snadno uhlídat. Je nutné maximalizovat zisk.aby bylo na výplaty Ale všeho do času.
V malých chovech vidím jako problém to různé laborování a vymýšlení něco jiného než doporučuje Dol a SVS. Tito téměř pravidelně na jaře schánějí včelstva a po několika letech včel zanechají nebo používají klasická mnohými zavrhovaná doporučení
pepan
---------- Původní e-mail ---------- Od: gupa <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 19. 2. 2019 13:54:51 Předmět: Re: prolet "Pepane tvé zkušenosti okolo zazimování více jak jednoho sta včelstev jsou velmi omezené. Spočívá tvé malovčelařství a praktikum vtom, že se snažíš mít v okolí svých včelstev co nejmíň včelařů, nebo omezovat v tvém okolí větší včelařstí? Jestli ano, jak toho dociluješ? A . Co ti radí Dol že je tak tvou velkou modlou? Díky za odpovědi.
..... (e-mailem) --- 19. 2. 2019 Re: prolet
Přesně tak, MŮŽE ZA TO PUTIN. Kdo také jiný:-)
Pepan "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72638
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn
Večer zavřu úl Včelstvo uhynulo.
Pepan
---------- Původní e-mail ---------- Od: PavelA <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 20. 2. 2019 9:30:35 Předmět: Re: uhyn "mě v tuhle chvíli nejvíc udivuje to slídění. to mám jen já "normální" včely,který na jaře neslídí,nejdřív nosí vodu a první pyl a potom teprve nektar? Mě tady prostě včely NIKDY na jaře neslídily ptž.,aby loupily.
Co s těma včelama děláte? "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72636
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.68.157) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn (72620) (72621) (72622) (72630)
Nic nekvete,neni pyl,vcely nosi vodu a hojne slidi.Kdovi kolik kde stoji ulu plnych zasob,kde vcelar jeste ani nevi,ze vcely nejsou,pac u nich jeste nebyl.
Preziti oddelku je pochopitelne,zadna nebo mala zatez v dile,mlada matka,nove dilo.Bez ztraty kyticky mi prezimovalo vsech 12 oddelku a 8 smetencu v 6 ramkovych plemenacich,takze mam cim doplnit.Nevim jestli nebude rozumnejsi po poslednim medobrani nejsilnejsi vcelstva premest do smetencu do rezerv,nez riskovat jejich ztratu.Dilo vyvarit,aspon bude vosk.Jinak www.bee-info.cz-metodika svata Anna.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72631
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.212.49) --- 19. 2. 2019
Re: uhyn (72620) (72621) (72622)
ten jarní med na kterém byly zimované je z čeho?
tedy z větší části?
loupež v únoru po proletech,to je nevídané,tady to nikdy nebylo.....
podotýkám,že tady jsou lesy,takže zimuji zásadně na cukru...
------------------------------------------------------------
Med je z 500m daleké řepky, jako každoročně, ovocné stromy proplodují.
------------------------------------------
Největší pecka je na momentálních loupežích to, že jsou rabované ty co ještě neměly prolet. Dívám se na ně pod folií, 6 uliček střední síla, a na česnech mrtvolky a rušno.
Další nejsilnější co měly prolet před 3mi dny - jako jedny z prvních - říkal jsem si jak to udělaly že se neoslabily? no přestaly náhle létat a jsou rabované taky.
A kdo že si tak troufá loupit? 2 poslední včelstva a oddělek na 4 rámcích v plemenáči. Domino pokračuje, do 14 dní bude i po nich. To už je na úrovni moru, kdy se při prvním příznaku likviduje vše! To není k pláči, to je k smíchu :-) :-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72630
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Gusto (195.98.2.246) --- 19. 2. 2019
Re: uhyn (72625)
Tak u nás úhyny celkom velké..včelar co ma priamo v obci 34 tak všetky ko..druhý včelar mal 40 kmenových a z nich urobených 70 odlozencov ,všetko na vlečkách typu kolomý porozkladané na cca 1ha pozemku- tak odložence neuveritelne žijú všetky a kmenové 40 všetky ko..a tak mozem pokracovat doradu z celeho okolia.. uhyny zacali na prelome rokov,ked este na vianoce vacsina ok,tak potom postupne to islo do kopru..niekde sa vytratia postupne,inde padne cele vcelstvo na podložku,prípadne chumáciky včiel zostanú uhynuté rozne po úli,castokrat aj priamo na zasobach....vírusy,ceranae,serratia..všetko potencované velkou chemizáciou v polnohospodarstve..
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72629
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 19. 2. 2019
Re: prolet (72626)
Pepane tvé zkušenosti okolo zazimování více jak jednoho sta včelstev jsou velmi omezené. Spočívá tvé malovčelařství a praktikum vtom, že se snažíš mít v okolí svých včelstev co nejmíň včelařů, nebo omezovat v tvém okolí větší včelařstí? Jestli ano, jak toho dociluješ? A . Co ti radí Dol že je tak tvou velkou modlou? Díky za odpovědi.
.....
(e-mailem) --- 19. 2. 2019
Re: prolet
Přesně tak, MŮŽE ZA TO PUTIN. Kdo také jiný:-)
Pepan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72628
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 19. 2. 2019
Re: prolet
Krásná hloupost. I když na podzim ošetříš na varozu a to dva plus jedna acetonem, vyčistíš podložky , nejlépe dáš novy, můžeš mít ve vzorku víc rostočů, než v prvním ošetření. Vysvětlím jak to může být možné. Buňky na díle jsou mírně šikmo dolu. Do nich padnou po 3 ošetřeních mrtví roztoči. Vyčistíš podložky a trochu se oteplí. Jakmile se hnízdo zvětší včely tyto okrajove buňky vyčistí a máš tam roztoče i ty co jsou mrtví z prvního ošetření. Tady prosazuji , nenatírat na jaře plod maurikem, to je další jed a na nejmladší včely a pokud na mě roztoč nemrká ,muže byt dávno mrtvý a našli ho ve vzorku. Standa ---------- Původní e-mail ---------- Od: e-mail/=/nezadan Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 18. 2. 2019 19:03:45 Předmět: Re: prolet "Můžete sdělit jak to děláte vy když máte ve včelách Nosemu Cerane a viry?
To si vzpomínám na jistého včelaře, který mi podobně dával najevo něco ve smyslu o zanedbání. Když jsem se ho ptal jak řeší viry a nosemu, odpověď: mě se to netýká, já je ve včelách nemám. "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72627
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 19. 2. 2019
Re: uhyn
Zatím nám to lítá všechno. Včera 9 stupnů ale zatím nic moc. Že potřebují prolet to je jasný, ale zase se má ochladit. Starý lonský včely , deně sto až dvě sta mrtvolek na podložce. Mám 6 - 7 uliček měli ale taky se bojím jak píšete že to hodně zeslabne, Zimuji vyloženě na cukru. Prosím kdo tomu rozumí, ten cukr co je ve slevě prý je něčím nastavený. Kdo dělá v cukrovaru , měl by o tom něco vědět. Já tomu nevěřím i když krmím 15 až 17 kg není to nic moc. Standa Já chci taky sluníčko a teplo. Včera v 13,00 devět stupnů , dorána mínus 8. ---------- Původní e-mail ---------- Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz Komu: vcely/=/v.or.cz Datum: 19. 2. 2019 9:52:21 Předmět: Re: uhyn " Úspěšné zimování na cukru se projevilo hned po jeho zavedení za císaře pána
kdy se musel pro válečné účely dodávat med a byl pro včelaře zaveden příděl
cukru jako náhrada.
I když to bylo známo o pár let dříve projevilo se to až po těch povinných dodávkách a příspěvku na zimování, který se mimo jiné zachoval až do roku 2000.
Pepan
---------- Původní e-mail ---------- Od: e-mail/=/nezadan Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 19. 2. 2019 9:07:18 Předmět: Re: uhyn "Kdyby za to mohl aceton, musel by negativně působit pořád.
Všechno to jsou důsledky úhynů, jestli nosema, varoa, viry, aceton, varidol, kyselina ... ta příčina je jednoznačná a velmi obecná - oslabená obranyschopnost včelstev. Pak stačí cokoliv a je kolaps.
Na tom by nebylo nic podivného, kdyby nepadaly včelstva zimující na jarním medu, s volným dílem, absolutně žádné rozdíly mezi těmi vedeny konvenčně s cukrem - paradoxně naopak, ty na cukru lítají jako o závod, ty na jarním medu teď ruším jako jednouličkové často s pokálenými plásty (medovice u nás
není) - to je výsledek již několika let, žádná náhla změna včelaření.
Přirozenější chov jak propaguje např. L. Dvorský určitě funguje, ale za dobrých snůškových podmínek, dobrých lokalit, zavčelení.
No včera rabovaly na více stanovištích, volal mi kolega to samé, a to je půlka února.
Mám stanoviště kde je vyzimování 100% úspěšné, stejný typ prostředí, stejně
vedené. Naproti tomu nejhorší 2km vedle je nad 80% ztráta. " "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72625
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 19. 2. 2019
Re: prolet
Pak to může být právě ta snaha o maximalizaci zisku. Ta má také svoje hranice. Jakmile se překročí je zle! Může to být přehánění léčení nebo i jeho nedocenění, přílišné laborování a zrovna tak nákazy a jejich podceňování. Také mnoho včelařů čte na netu nekriticky spoustu hloupostí které se rozhodne vyzkoušet a pak je již podruhé opatrnější. To si ale musí každý přebrat sám jakou a kde udělal hloupost. Také jsem je občas ze stejných důvodů udělal. Moje zkušennost je DŮVĚŘOVAT Dolu a veterině.
Pepan
---------- Původní e-mail ---------- Od: PavelA <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 19. 2. 2019 7:32:40 Předmět: Re: prolet " JosPr (46.135.71.21) --- 18. 2. 2019 Re: prolet (72612) (72614) (72615)
Dnes jsem Pepane mluvil se vcelarem,kterymu kleklo cca 130 vcelstev.Mate pocit,ze pokud je nekdo na prijmech se vcelareni zavisly a zivi ho to,dovoli si pohodlnost nebo hloupost???
že se do toho pletu,ale JAK MŮŽE NĚKOMU SPADNOUT 130 VČELSTEV?
naráz nebo od podletí?
a netvrď mi,Josefe,že za to může zlej vir,kterej kde se vzal tu se vzal, zlikvidoval vše najednou.A přenesl se vzduchem! nebo,jak bývá s oblibou tvrzeno "migrujícími roztoči"! "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72624
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 19. 2. 2019
Re: uhyn
Úspěšné zimování na cukru se projevilo hned po jeho zavedení za císaře pána kdy se musel pro válečné účely dodávat med a byl pro včelaře zaveden příděl cukru jako náhrada.
I když to bylo známo o pár let dříve projevilo se to až po těch povinných dodávkách a příspěvku na zimování, který se mimo jiné zachoval až do roku 2000.
Pepan
---------- Původní e-mail ---------- Od: e-mail/=/nezadan Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 19. 2. 2019 9:07:18 Předmět: Re: uhyn "Kdyby za to mohl aceton, musel by negativně působit pořád.
Všechno to jsou důsledky úhynů, jestli nosema, varoa, viry, aceton, varidol, kyselina ... ta příčina je jednoznačná a velmi obecná - oslabená obranyschopnost včelstev. Pak stačí cokoliv a je kolaps.
Na tom by nebylo nic podivného, kdyby nepadaly včelstva zimující na jarním medu, s volným dílem, absolutně žádné rozdíly mezi těmi vedeny konvenčně s cukrem - paradoxně naopak, ty na cukru lítají jako o závod, ty na jarním medu teď ruším jako jednouličkové často s pokálenými plásty (medovice u nás není) - to je výsledek již několika let, žádná náhla změna včelaření.
Přirozenější chov jak propaguje např. L. Dvorský určitě funguje, ale za dobrých snůškových podmínek, dobrých lokalit, zavčelení.
No včera rabovaly na více stanovištích, volal mi kolega to samé, a to je půlka února.
Mám stanoviště kde je vyzimování 100% úspěšné, stejný typ prostředí, stejně vedené. Naproti tomu nejhorší 2km vedle je nad 80% ztráta. "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72623
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.212.49) --- 19. 2. 2019
Re: uhyn (72620)
Kdyby za to mohl aceton, musel by negativně působit pořád.
Všechno to jsou důsledky úhynů, jestli nosema, varoa, viry, aceton, varidol, kyselina ... ta příčina je jednoznačná a velmi obecná - oslabená obranyschopnost včelstev. Pak stačí cokoliv a je kolaps.
Na tom by nebylo nic podivného, kdyby nepadaly včelstva zimující na jarním medu, s volným dílem, absolutně žádné rozdíly mezi těmi vedeny konvenčně s cukrem - paradoxně naopak, ty na cukru lítají jako o závod, ty na jarním medu teď ruším jako jednouličkové často s pokálenými plásty (medovice u nás není) - to je výsledek již několika let, žádná náhla změna včelaření.
Přirozenější chov jak propaguje např. L. Dvorský určitě funguje, ale za dobrých snůškových podmínek, dobrých lokalit, zavčelení.
No včera rabovaly na více stanovištích, volal mi kolega to samé, a to je půlka února.
Mám stanoviště kde je vyzimování 100% úspěšné, stejný typ prostředí, stejně vedené. Naproti tomu nejhorší 2km vedle je nad 80% ztráta.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72621
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PavelA (93.90.164.80) --- 19. 2. 2019
Re: statistika nuda je, ma vsak cenne udaje (72617)
ano,je teplo.
k tomu málo snůšky,pylu
a borci co si pořizují včely,které plodují do aleluja....
včelstva u polí s postřikama...
pak přijde poslední spouštěč,což může být Varidol anebo KŠ....
a nakonec i včelstva s "brojleřími geny" a ona,mnohdy zoufalá snaha mít co nej nej nej nejsilnější včelstva.....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72619
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PavelA (93.90.164.80) --- 19. 2. 2019
Re: prolet (72612) (72614) (72615) (72616)
JosPr (46.135.71.21) --- 18. 2. 2019
Re: prolet (72612) (72614) (72615)
Dnes jsem Pepane mluvil se vcelarem,kterymu kleklo cca 130 vcelstev.Mate pocit,ze pokud je nekdo na prijmech se vcelareni zavisly a zivi ho to,dovoli si pohodlnost nebo hloupost???
že se do toho pletu,ale JAK MŮŽE NĚKOMU SPADNOUT 130 VČELSTEV?
naráz nebo od podletí?
a netvrď mi,Josefe,že za to může zlej vir,kterej kde se vzal tu se vzal, zlikvidoval vše najednou.A přenesl se vzduchem! nebo,jak bývá s oblibou tvrzeno "migrujícími roztoči"!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72618
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 18. 2. 2019
statistika nuda je, ma vsak cenne udaje
Ať si kdo chce co myslí otom co tu níže napíšu a popíšu, ale umne na JM jsou stanoviště mrtvá až na číslech nula.
Myslím si, že statistická data v součtech a teplotách v mírném pásmu ukazuje přímou uměrnost s destrukcemi včelstev.
To by měl být odrazový můstek. Vedle dalšího odrazovýho můstku zapříčiňující úhyny - chemie která se pere okolo stanovišť do pol, chemie kterou pere do úlů včelař.
Pro zamyšlení. Rozdíly ve počtech dnů a teplot. Rok 2017 a 2018:
Meteorologické záznamy - rok 2017
Teplotní statistiky
Průměrná roční teplota: 10.6°C - rok byl teplotně průměrný.
Počet arktických dní (dní kdy maximální teplota nevystoupila nad -10 °C) - celkem 0 dní.
Počet ledových dní (dní kdy maximální teplota nevystoupila nad bod mrazu) - celkem 26 dní.
Počet mrazových dní (dní kdy minimální teplota poklesla pod bod mrazu) - celkem 107 dní.
Počet jarních dní (dní kdy maximální teplota vystoupila nad 20 °C) - celkem 142 dní.
Počet letních dní (dní kdy maximální teplota vystoupila nad 25 °C) - celkem 91 dní.
Počet tropických dní (dní kdy maximální teplota vystoupila nad 30 °C) - celkem 39 dní.
Počet tropických nocí (nocí kdy minimální teplota nepoklesla pod 20 °C) - celkem 4 dní.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Meteorologické záznamy - rok 2018
Teplotní statistiky
Průměrná roční teplota: 12°C tj 1.35°C teplotně nad průměrem.
Počet arktických dní (dní kdy maximální teplota nevystoupila nad -10 °C) - celkem 0 dní.
Počet ledových dní (dní kdy maximální teplota nevystoupila nad bod mrazu) - celkem 20 dní.
Počet mrazových dní (dní kdy minimální teplota poklesla pod bod mrazu) - celkem 97 dní.
Počet jarních dní (dní kdy maximální teplota vystoupila nad 20 °C) - celkem 175 dní.
Počet letních dní (dní kdy maximální teplota vystoupila nad 25 °C) - celkem 126 dní.
Počet tropických dní (dní kdy maximální teplota vystoupila nad 30 °C) - celkem 47 dní.
Počet tropických nocí (nocí kdy minimální teplota nepoklesla pod 20 °C) - celkem 9 dní.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72617
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.71.21) --- 18. 2. 2019
Re: prolet (72612) (72614)
Zanedbani ceho? To je takovy alibismus.LD nam ted na VF omlatil o hlavu ozdravna opatreni proti podobnym jevum,coz je v podvedomi siroke vcelarske verejnosti pole neorane.Kdybych to dokazal poznat vcas,neprisel bych o 5 na podzim a 2 na jare.Kdyz podobny uhyn dik navstevam na vcelnici potkal mne,pridala ae jeste melicitoza,premetl jsem vetsinu vcelstev,ktere prezili na mezisteny,co jsem si nechal nepremetene na med a osetroval je bezne,o to jsem prisel dalsi podzim.Mnel jsem se na med vykaslat a premest vsechno.Co letos slysim od vcelaru,tak vesmes jsou letos vyzimovana vcelstva slaba,nekteri to pozoruji uz vice let,i kdyz k uhynum u nich zatim nedoslo,rada to nedava ani do souvislosti s varroa.Vi cert,kde je pravda.Co jsem zmenil je,ze jsem zacal pouzivat stavelku,ta pulka,kde jsem ji kapal je dobra.Jestli je to nahoda,nebo ne,to nevim.Nerad bych se dostal k pouzivani metody sv.Anna,v tu dobu odstranit plod a provest ozdravna opatreni,ale mozna nam nic jineho nezbyde.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72615
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.212.49) --- 15. 2. 2019
Re: prolet (72602)
U nás na severu moravy jsou dnes taky prolety.
Na jednom stanovišti mi lítaly všechny, další stanoviště jen sem tam, zbytek prázdné úly nebo 1 ulička včel. V jednom případě téměř celý vůz KO. Nebo venku jedny vedle druhých celá řada KO.
3 roky jsem s opatrností obsazoval úly po plošném úhynu v roce 2014/15. A prásk je to tu zase. Nějaká genetická odolnost z minulých přeživších ... ani náznak, dcery od ,,odolných" matek a dcery dcer ... všechny fuč.
Tentokrát na úhyn nebylo potřeba varroa, ani rabování na podzim. V poklidu a tichosti, běžný kontakt včel na stanovišti.
Otázka co dál? Množit? Ze kterých? V 90% nejvitálnější a nejsilnější včelstva hynou na podzim jako první, do zimy jde nevýrazný střed a slaboši za kterých úhyny pokračují.
Teď můžu včechny ty chytré knihy jako Chováme silná včelstva, Včelaření v prostorných nástavcových úlech apod.... hodit tak akorát na oheň.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72605
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 2. 2019
Re: (72591)
"Za socíku se evidovaly slepice, králíci, kozy, prasata na porážku, krávy,
ovce. včely a kožešinová zvířata. Jen byla jiná metodika zběru dat."
-----------------
Slepice za socíku s evidovaly jednou za pár let, spíš to byla evidence kapacity chovu slepic než skutečný počet. Pokud nehrozilo šíření nějaké slepičí nemoci, to se potom celá vesnice musela obejít za den, dva dny a slepice se musely uvádět přesně. Králíky si nepamatuji, že by se za socíku vůbec nějak evidovali. Pravděpodobně se jednalo o chov pro vlastní potřebu, chovy pro nějaký drobný prodej, pokud to tehdy šlo dělat, se asi evidovaly.
Včely taky nevím, že se za socíku zvlášť evidovaly, pokud ovšem soudruzi netahali počty včelstev z místní organizace včelařů, kde to měli všechno pohromadě.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72598
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.14.83) --- 11. 2. 2019
Re
A o tom samozasobeni to presne je.K cemu je statu clovek,ktery si vypestuje brambory,prase,zeleninu,med? Narod potreba nahnat do prace do vecera,ocesat o dane,pak do obchodu utratit co vydelal,aby z toho zase jini dali statu desatek.Ekonomika frci,urednictvo se mnozi.Takovy samozasobitel nepochopil vyhody podobneho zivota a tak je mu vse potreba ztizit,nahnat ho do registru,do kontrol,do hlaseni blbosti a vse znechutit,jak se da.Nez dostane rozum,a zaradi se mezi bezny lid,ktery vydelava a utraci jak o zivot.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72595
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- PavelA (93.90.164.80) --- 11. 2. 2019
Re: (72593)
jenže tohle je realita,viz. kontrola finačáku na nějaké svatbě a obávám se,že to směřuje k likvidaci jakéhokoliv samozásobitelství,ze kterého stát má prd.
Začínám pomalu chápat Kalouska a jeho výrok o ohrožení svobod/nebo tak nějak/.Je to plíživé,je to všude a právě proto,že mnoho lidí to nesleduje,tak díky tomu je to o to horší.
pak přijde pár udání,třeba na smrad z prasat nebo bodnutí včelama a najednou zjistíš,co je nových zákonů,omezení a povinností v tomhle směru....
Ale nebojme se,ony ty dvě tuny medu ze dvora taky dlouho nevydrží...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72594
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 11. 2. 2019
Re:
Pavle to je maličkost. Proč nadáváš. Ukradni nejmín 3 miliardy a všichni se tě budou bát a ani finančáci se tě nebudou všímat. Vyjímka je mudr Rát. Vzal si málo a jak vydíš pokoj mu chudákovi nedají Standa ---------- Původní e-mail ---------- Od: PavelA <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 11. 2. 2019 12:11:56 Předmět: Re: "je to stále stejný scénář.Jako u včel-registrace u ČMSCH a pak LPIS a dál.....? Prasata-reg. u ČMSCH a pak jebání od FÚ kvůli zabíjačce?
Utahování šroubů postupuje jak mor!Hanba blít! "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72593
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 11. 2. 2019
Re:
Za totáče se registrovali i slepice. Dnes nad 50 ks taky. A za totáče jsme zaplatili za porážku vlastně vykrmeného prasete Tam jsme dostali tzv. kruponku a potvrzenou museli odevzdat žes prodal krupon, za který si dostal 10 až 12 kč a lístek za autobus stál 4,20 a zpět taky tak co ti zůstalo. Rýma a kašel když si tam vystál frontu venku v zimě. To bylo naše mládí. Dnes se to doma nevyplatí krmit. Koupíč polský kvalitní maso za pár euro ale musíš si tam dojet. Standa ---------- Původní e-mail ---------- Od: JosPr <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 11. 2. 2019 10:38:36 Předmět: Re: " S registrovanim vseho mozneho uz urednikum asi zacina hrabat.Registraci vcelstev jeste pochopim,ve hre jsou dotace a jejich zneuzivani,ale registrovat domaci prase v chlivku,to uz je vrchol otravnosti uredniku EU.A to plati od 25.1.2019.(www.cmchs.cz) "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72592
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 11. 2. 2019
Re:
TA EVIDENCE BYLA CO SI PAMATUJU
Za socíku se evidovaly slepice, králíci, kozy, prasata na porážku, krávy, ovce. včely a kožešinová zvířata. Jen byla jiná metodika zběru dat.
pepan
---------- Původní e-mail ---------- Od: JosPr <e-mail/=/nezadan> Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz> Datum: 11. 2. 2019 10:38:38 Předmět: Re: " S registrovanim vseho mozneho uz urednikum asi zacina hrabat.Registraci vcelstev jeste pochopim,ve hre jsou dotace a jejich zneuzivani,ale registrovat domaci prase v chlivku,to uz je vrchol otravnosti uredniku EU.A to plati od 25.1.2019.(www.cmchs.cz) "
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 72591
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78506 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 72589 do č. 72649)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu