78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 27. 12. 2013
Re: zĂĽsoby
Za a) vždycky porovnávám alespoň 2 včelstva a ten projev hladu je markantní a ještě jsem tam zapomněl napsat, že zalézají do buněk. b) V tuhle dobu mám sedisko včel tak asi nejvýš v dolní polovine horního nástavkua včely se pohybují po plástech směrem nahoru. c) Já napsal že se placka dává přímo na loučky. Někdo tady totiž napsal, že se dá na foli položenou na loučkách a včely iji prokoušou neřešil jsem kdy to tam dát. d) Opotřebování včel se přisuzuje činnosti kdy včely štěpí sacharózu na jednodušší cukry a ne když odebírají med. Zchalď si pupek a pečlivěji čti a zamysli se, co čteš. neuraz se .Je to totiž Tvůj všeobecný problém u mnoha Tvých reakcí.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 27. 12. 2013 Předmět: Re: z?soby
""Mudrci, chcete poučovat a žádný mu neřekne tu nejjednodušší věc, jak pozná , že včelstvo hladoví. Velký úbytek na váze je nic neříkající údaj o stavu včelstva. Měsíční spotřeba v zimě je cca 1 kg zásob. to přibližně plný rámek. HLADOVÉ VČELSTVO SEDÍ AZ NA HORNÍCH LOUČKÁCH RÁMKŮ. Včely se pohybují malátně. Při tomto stavu je nutné jim pomoci. Někdy se stane, ze včelstvo sedí nahoře a pod sebou mají plno zásob, PAK JE NUTNÉ PŘEHODIT NÁSTAVKY MEDOVOU PLACKU zase PODÁVÁME PŘÍMO NA HORNÍ LOUČKY. teď musí stav včelstev posoudit sám a rozhodnout jestli vůbec jakou pomoc potřebují."
HLADOVÉ VČELSTVO SEDÍ AZ NA HORNÍCH LOUČKÁCH RÁMKŮ. je čistý nesmysl, protože pokud mají včely před sebou pod horní loučkou pás zásob, pohybují se pod strůpkem na horních loučkách vodorovně ve směru těch zásob a normálně je spotřebovávají.
Včely se pohybují malátně. je další polonesmysl. Každé včely se za chladu pohybují malátně. Ale nasycené včely se za teplého počasí nebo po rozrušení , v závislosti podle venkovní teploty pohybují podstatně rychleji. Rozdíl proti hladovým včelám je ten, že hladovějící včely se pohybují stejně pomalu i při teplém počasí i při rozrušení - šetří energii, aby vydržely místo dalšího jednoho týdne třebas ještě týden a půl. Hlavní znak hladovění u včel je ten, že po (mírném) rozrušení, třeba klepnutí na úl syté včely masívně zašumí, zatímco hladové včely jen trochu jakoby zaškrábou a zašustí. Ale to už dávno předtím musí včelař vědět podle uliček měli na podložce.
MEDOVOU PLACKU zase PODÁVÁME PŘÍMO NA HORNÍ LOUČKY je další polonesmysl. Podat nyní na začátku zimy medovou placku je minimálně poukázka na opotřebení a úhyn spousty včel a velké zeslabení včelstva. Pokud budou na stanovišti následovat delší zimní mrazy, tak to je rovnou na úhyn včelstva. Medová placka se podává nejdříve v předjaří anebo maximálně pár dnů před jistou oblevou a nástupem předjaří. Jestli se jedná o hladové včely teď na konci prosince, je nejlepší způsob jejich záchrany spojení se včelstvem s dostatkem zásob."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 63236
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu