78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (e-mailem) --- 6. 9. 2013
Re: Fumigace
podle mne je to prašť, jak uhoď
1. Běžně se dnes zimuje na dvou nástavcích 2. včelstvo na pozim by mělo být ve spodním 3. takže při zapálení nahoře kouř s výpary stoupá nahoru kde se ochladí o strůpek, částečně kondenzuje. Následně pak přes prázdný nástavek teprv klesá k zimnímu hnízdu včel do spodního nástavku. Druhá varianta
1. Knot zapálený ve spodním produkuje kouř s výpary které prochází právě přes ten nástavek se včelami do horního se zásobami 2. Ochladí se o strůpek a zase klesá zpět do spodního se včelami. Já osobně používám slovenskou oficiální metodu z podmetu. Po několik let jsem zkoušel obě a výsledky byly vždy stejné a ti i po kontrolním přeléčení obu metod Ta slovenská je však jednodušší a rychlejší Česká vycází z prxe kdy vznikala, to je z budečáků a podobných úlů kdy se jenoduče příchl knot za okénko. Dnes to moderních úlech znamená rozebrání strůpku.
pepan
---------- Původní zpráva ---------- Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan> Datum: 6. 9. 2013 Předmět: Re: Fumigace
""Pokud by to byla pravda, tak by nemělo vadit když se pásek zapaluje ve sklenici na okurky nasazené na krmný otvor. Nevidím rozdílu mezi takovým prostorem a prostorem neobsednutých nástavků. Povídání o kondenzaci na skle je pro ty co si na něj po zapálení pásku šáhli a porovnali s teplotou hmotnějších rámků z leckdy zaizolovaných a promrzlých prostor nade dnem úsměvné. Přesto je tento zůsob aplikace oficiálně zatracován a zároveň tvrzeno, že to vše skončí na povrchu včel. Zapáleno v krajní prochladlé uličce zatímco sklenice je nad chomáčem. " Tam se jedná o kvalitě povrchu, respektive o prostupu tepla z povrchu do plynné fáze těsně u povrchu. Sklo jakožto celistvý materiál má proti dřevu, které je teplý materiál s vzduchovými dutinami, ten prostup mnohem větší. Proto tam je taky větší množství zkondenzované vlhkosti i léčiva. Podobně to má i proti vosku a propolisu, ten má zase jako materiál menší prostup tepla než sklo. Otázka je potom , o jak moc je ta kondenzace větší. Ale oficiální postup je, pokud si pamatuji, zapalovat knot pouze namístě vyjmutého plástu v nejhořejším nástavku. Léčivo potomm stoupá nahoru a pod víkem úlu se rozšiřuje až ke včelám ,které tak chytí to léčivo z "první ruky". Ostatní možnosti, zapalování knotu v podmetu znamená delší cestu léčiva ke včelám a tím větší kondenzaci. U té sklenice toje ještě horší, protože obvykle ta sklenice je mimo zimní chumáč. A kouř tak kondenzuje v sklenici, potom na plástech a až teprve poto mse dostane ke včelám."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 62291
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu