- Jan Čáp --- 3. 6. 2004
Re: Langstroth nebo Optimal (6087)
> Nešlo by ty výhody a nevýhody konkretizovat?
Šlo (ale ztuha :), právě proto, že se jedná o 'drobnosti' a jak nějakou nezapomenout nebo nepřecenit, když si je sám cením až v jejich souhrnu - bylo to tak, že ať jsem se zaměřil na kterýkoliv detail, měl Optimal 'navrch' - zkrátka se mi v úvahách pořád vracel a nedal pokoj .. (když tak mne někdo doplňte:)
* čtvercový půdorys Optimalu je praktický jak pro včelař (manipulace), tak pro včely (nenutí je zplošťovat chomáč/plodové těleso od ideální krychle, velikostí díky 11 rámkům vyhovuje silným včelstvům i při šířce rámku 42 cm
* výška rámku 17 cm je velmi dobrý kompromis - 3 nástavky jsou skoro krychle (pro včely koule)
* Optimal počítá s osovou roztečí plástů 38 mm (horní hranice, vyhovuje silným včelstvům), Langstroth jen 35 mm
* standardní rámek Langstrothu je strašně moc dřeva - šikovný pro výrobu (loučky se nařežou z 3/4 coulovejch prken ze kterejch je i nástavek) a pro strojový odvíčkování-vytáčení (masivní horní loučka), ale moc dřeva pro včely - 8 nástavkovej Optimal má v plástový ploše při pohledu z boku 9,7% dřeva a stejně velkej, resp. o 80 dm2 oboustranný pl. plochy menší 2/3 Langstroth má 17,2 % dřeva - tedy dvojnásobek. Pokud do Optimalu použiješ rámky se stejnou tloušťkou všech oušek 8 nebo dokonce 7 mm (jako př. Karásek), bude toho dřeva 8,6 nebo 7,5 %.
* Optimal málo roste do výšky, osminástavkovej úl má bez dna a střechy 144 cm a plástovou plochu cca 1080 dm2 oboustranně, 2/3 Langstroth (v. rámku 159 mm) má při 9 nástavcích a výšce 151,2 cm plástovou plochu cca 1000 dm2
* délka (šířka) rámku 42 cm je postačující pro tenkostěnný úl a přitom neznamená příliš velký nástavek na manipulaci (vnější půdorys 485x485 při 25 mm stěně)
* 42 cm je taky nejrozšířenější šířka rámku ve střední Evropě, takže se s ní mnohdy počítá u stávajícího vybavení - např. se vejde do staršího medometu
* je v Čechách asi nejrozšířenějším typem NN úlu
Hezky to na svém webu shrnul Mirek Sedláček(http://www.vcelarstvisedlacek.cz/vcelareni.php) : "Jedná se o naši českou úlovou sestavu, kterou považuji za jedinou konkurenceschopnou pro vstup do EU či světa. Šířka 42cm (více méně běžná na Slovensku, Maďarsku, Rakousku, Německu, Švýcarsku) a výška 17 cm byly velmi zdařile zvoleny, výhodou je čtvercový půdorys, i když způsobuje nárůst hmotnosti nástavku - je to na hranici zdravé únosnosti. A proč jsou ony rozměry velmi vyhovující - jsou to opravdu posunuté (zmenšené) rozměry Langstrothu pro středoevropské snůškové a klimatické poměry. Šířka 42 cm vyhovuje neuteplenému úlu a chovu silných včelstev s širší základnou a výška 17 cm je optimální výška pro to, aby matka musela vždy ignorovat situaci, že klade na mnoha malých nástavcích a nestane se, že se nám „kousne“ na jednom nástavku. Při této výšce nám zkrátka matka po úle běhá a klade, kde je potřeba. Toto platí i u výšky 15,9 cm, ale zde cítíme, že přece jen je rámek nižší - šíře 44,8 cm tento handicap však vynahrazuje. Při výšce 18,5 cm se dostáváme k sice k lepším podmínkám pro plodování, ale zároveň k větší hmotnosti nástavku a také k tomu, že se nám matka daleko dříve a spíše stáhne na kladení v jednom nástavku a na jaře se později pouští do kladení v dalším (zejména) nižším nástavku."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 6102
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |