78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 27. 1. 2013
Re: Stanoviště bez včel (60204) (60223) (60228)
"Jako hlavni priciny zimnich uhynu popisujete VD a spatne nacasovane leceni VD.Souhlas,jen to doplnim podle mne dulezitou veci a to je zazimovavanim jen tech nejkvalitnejsich vcelstev,zbytek v zari pospojovat s oddelky,nebo i v rijnu,mit plne uly zimnich dlouhovekych vcel,treba za cenu snizeni zimovanych vcelstev na polovinu stavu,nez o ne v zime prijit."
Pozdně podzimní ( cca konec listopadu) úhyny včel na plných zásobách spojené s vytracením téměř všech včel z úlu si u svých včelstev pamatuji dva. Oba dva byly někdy v období 1990 - 1995 , tedy v období, kdy se u nás skrz pravidelnou fumigaci a vyšetřování měli na příchod roztočů teprve čekalo nebo byl spad po první fumigaci v jednotkách roztočů. U obou včelstev jsem už dva roky předtím, už na předchozí matce, pozoroval sníženou sílu včelstva , sníženou intenzitu odebírání cukru na zimu atd. Ovšem nechával jsem to tak, protože tyto včelstva sice měly pomalejší jarní rozvoj, menší první snůšku z řepky a v létě dosahovaly menší síly, ale produkce pozdního červencového mnohem více ceněného lípového a medovicového medu byla stejná jako u jiných včelstev nebo jen o něco menší. A menší síla včelstev ve vrcholném létě v zadováku znamenala, že se v nich znatelně příjemněji pracovalo.
Tehdy jsem si myslel, že ty včely jsou přešlechtěné, protože jsem už takových 10 let držel linie jednotlivých úlů a nové matky odchovával zásadně jen z materiálu staré matky, takže v každém úlu ve včelíně byla téměř vždy nová matka dcera předchozí matky. Nyní si myslím, že už tehdy zřejmě šlo o nějakou virovou nákazu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 60241
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu