78692

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (85.71.180.241) --- 15. 11. 2011
Re: varidol-fumigace (54783) (54788) (54793) (54795) (54801) (54803) (54808) (54817) (54823) (54824) (54835)

"O fumigaci se ale v literatuře píše něco jiného. A protože se fumigant šíří na molekulární úrovní vzduchem nezdá se, že by ho včely dokázaly odvětrat:
Fumigace je způsob boje se škůdci pomocí účinných látek v plynné formě (molekuly ve vzduchu). Oproti aplikaci aerosolů (pevné nebo kapalné částice ve vzduchu) má plyn jiné vlastnosti. Největší výhodou je prostupnost molekul plynu do cílového substrátu (difuze) a naopak jeho unikání z něj. Aerosoly zůstávají v povrchových vrstvách. Účinnost ošetření fumigací je vynikající. V ošetřených materiálech nezůstávají po uplynutí určité doby po fumigaci žádné rezidua fumigantu.
Fumiganty jsou chemické látky, které se za běžných atmosférických podmínek vyskytují v plynné formě. Jedná se jedovaté látky klasifikované jako vysoce toxické (T+). Nejběžněji používaným fumigantem je fosforovodík. Další jsou nejrůznější zápalné dýmovnice, u kterých bývá účinnou látkou pyretroid (syntetická insekticidní látka). Tyto látky jsou zdraví škodlivé (Xn). Fumigaci smí provádět jen řádně školený pracovník."

To jsou s prominutím pěkné nesmysly. Pokud máte mluvit o plynné formě toho léčiva, musíte zase znát fyzikální konstanty té chemikálie. Musíte vědět teplotu varu, musíte znát parciální tlak par při aplikační teplotě a ještě pár dalších věcí. Z toho, co se dá z chemického vzorce Amitrazu a ještě víc z fluvalinátu odhadovat,dojde k odpaření léčiva teplotou toho hoření, ovšem takřka vzápětí dojde k ochlazení těch zplodin a následně ke kondenzací na kapalinu. V čistém vzduchu by docházelo ke vzniku mlhy léčiva ve vzduchu, taky dojde k jejímu naabsorbování na částečky kouře , které budou fungovat jako kondenzační centra. Takže definitivně velikost účinných částic při fumigaci je určena velikostí částic toho kouře.
To už je lepší ten olej, kde velikost částic s léčivem je určena velikostí zkondenzovaných částic oleje.

"V ošetřených materiálech nezůstávají po uplynutí určité doby po fumigaci žádné rezidua fumigantu."
Tak to je věta stoprocentně převzatá z nějakého reklamního letáku určeného k oblbování neznalých důvěřivých nakupujících. To, jestli někde zůstanou nějaká rezidua nebo nezůstanou je určena dohromady chemickou reaktivitou látky, afinitou látky k danému prostředí a koncentrací látky při aplikaci. Selským rozumem, pokud má být látka na roztoče účinná, musí být účinná i ve smyslu pozůstatku nějakých reziduí, tomu se nedá vyhnout.

Fosforovodík (fostin PH3 ) je hořlavý , dokonce za určitých podmínek až samozápalný plyn, který nemá s fumigací nic společného. Je prudce jedovatý a používá se pro trávení hlodavců. Tušim fosfid zinku je ta účinná látka, kterou hlodavec sežere nebo která se strčí do nory a která reakcí s vlhkostí se rozloří na fosforovodík.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 54844


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: Vlhkost řeziva
Předchozí:KaJi - Re: varidol-fumigace


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu