76762

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Michal (46.13.38.168) --- 7. 4. 2011
Elektrický medomet se zárukou za 5000 Kč

Prodám medomet s pohonem na 12V i stransformátorem na 230V. Možno použít jak doma tak i ve voze. Regulace otáček plynulá od nuly po maximum s pravým i levým chodem. Elektrická brzda. Nátěr loni potravinářskou barvou, zvratný koš 39x17 na 3 rámky + přidám tangenciální koš na 39x24 a výš. Koš zvratný je nerezový. Cena 5000 Kč. dávám záruku 14 dní, jelikož funguje bezvadně. Telefon 775 025 020

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51561


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

misoka (88.101.65.175) --- 6. 4. 2011
Re: cukr (51528) (51554) (51555) (51556)

Já byl taky pro a pro Euro bych byl taky.

Ona EU za všechno nemůže, to jen ta naše mentalita potřebuje to na někoho ustavičně házet.

Udělají se blbý zákony a odůvodní se to EU i když to leckdy po nás EU nechce.

Po revoluci se taky všechno špatný házelo na komanče i když kolikrát s tím nic společnýho neměli

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51560


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaro (217.12.62.38) --- 6. 4. 2011
Odloženec najjednoduchšie

Chcem spravit odlozenec no neviem v akom case ak nemám materskú bunku. Do odloženca potom musím pridať aj plást s otvoreným plodom a vajíčkami alebo sa otvorený plod už nachádza na pridaných plodových plátoch. To preto aby si odloženec vychoval na pridanom plode vlastnú matku. Samozrejme, to trvá dlhšie pokiaľ dôjde až do doby, keď mladá matka začne klásť vajíčka.No neviem kolko plastov odobrat vcelstvu a ako to presne spravit a mam este problem ze nemam de odviest odlozenec od stanoviska chcem ho ponechat na tom istom mieste ako aj ostatne vcelstva za radu dakujem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51559


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jenda (85.239.224.126) --- 6. 4. 2011
Invert

Prodám invert od fa. Agrana pro krmení včel do přinesených nádob za 24,9kč/kg.
Soukup Jan
Kutná 68
Psáry
tel: 737557099

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51558


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ales molcik (e-mailem) --- 6. 4. 2011
Re: cukr, doplnění zásob (51528) (51554) (51555) (51556)Přeji dobrý den, v souvislosti s cukrem a doplněním zásob na zimu, bych měl dotaz, jestli si někdo objednával hotové krmení na zimu? Zajímalo by mě jaké, u koho a zkušenosti s celým procesem. Ptám se na to, třebaže je ještě čas, ale nerad dělám věci na poslední chvíly. A hlavně nerad bych, aby mě něco v srpnu překvapilo. Za info děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51557


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.106) --- 6. 4. 2011
Re: cukr (51528) (51554) (51555)

A já byl pro apokud by se hlasovalo pro Euro tak taky.

No a že je tady drahá práce - zažívám osobně snahy jak ji zlevnit - neomezené přesčasy, pohotovosti, kdykoli se dostavit do práce když si chlebodárce představuje, atd.

Takže jsem rád za snahy "zdražit" práci.
Dodržovat přestávky 8hod. mezi směnami, přípaltky za práci přesčas, zákoník práce a jiné socialistické nesmysly.

Prostě vím, že jsem teď zaměstnanec. A co je pro mě výhodnější.
Proto nechápu důchodce a jiné zaměstnance.

Když se podívám na snahy současné "reprezentace" tak sjem rád, že existují jisté limity v jejich snaze "zprivatizovat si" všechno.

Pokud někdo má iliuze, tak ať sepodívá na návrh ministerstva finací na poplatky které by si měly vybírat penz.fondy od spořících - je toněkolikanásobek toho co berou normální komerční invest.fondy.

Pokud by se nerozkladlo z veřejných zakázek těch "kalkulovaných 100 miliard ročně od ministerstva po Obecní a Městké úřady" tak je rozpočet v přebytku.

Právě lidem co byli pár let venku za hranicema /díky otevřeným hranicím/ to nepřijde normální, narozdíl od nás, kteří v tom jedeme.

No a Evropa Dílna Světa.
Úsměvné - kolega byl včera na návštěvě v jedné firmě - prodává do celého světa modely - v ČR jen konstrukce, kanc. práce, marketing atd. Ostatní vyrábí v Číně.

Tady by narazili na mnoho věcí - mimo jiné nedostatek kvalifikované pracovní síly - ať se kvalifikací myslí třeba jen to, že s epracovník dostaví ráno střízlivý do práce a dělá na 100% to co s emu řekne a nemusí se to po něm 100% kontrolovat.

http://www.penize.cz/slevy/199437-tomas-cupr-cesi-nechteji-mit-dobre-firmy-ale-jen-vydelat-prachy

A českou legislativu bych neshazoval na EU. Británie je taky v EU založení SRóčka tam je za tři dny.
A kolik tady musím zaplatit jen za přepsání obhodního podílu notářům a dalším přiživším se?

Nevidím důvod proč by kdokoli obchodval s republikou, která není v EU. Pokud někdo měl zkušenosti s tím, že nepřstržitě chodil na celnici aby mu dovolili rozbalit zboží které už měl dva dny na skladě vidí trochu rozdíl v situaci před a po.

Nevím, kolik by stál cukr až by jsme si jej vyráběli úplně smaoi v cukrovarech, co jsme nikdy nedokázali ani dokončit k poloprovozu. Viz Cukrovar Kopidlno.
Ukázka naprosté paralýzy ekonomického systému, co si vše naplánoval a vyrobil sám.
Kolik by stál cukr a byl by vůbec k mání? A nebo by se jezdíl shánět jako kdysi?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51556


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 6. 4. 2011
Re: cukr (51528) (51554)

"Ano pane kolego, i já bulik před mnoha lety řekl "své ano" v referendu, zdali vstup do evropské unie nebo nevstup. Dnes, s odstupem času vidím, že to byla chyba, a nejen co se cukru týče. Česká republika prostě měla zůstat sama sebou.....ale my (já) jsme se nechali zlákat hesly typu "otevřené hranice" apod. Pozdě bycha honit, já tomu tenkrát nerozuměl, nerozumím tomu ani dnes, ale alespoň si teď ledacos uvědomuji."

Ale jen si neházejte tolik popela na hlavu! Kdyby byla Evropa pořád dílna světa, jako před 10 - 20 lety, bohatě by zaplatila nejen ten cukr, ale úplně všechny socialistické experimenty a zelené nesmysly, které si politici, úředníci, odboráři a kdovíkdo, kdo je v Evropě zrovna u moci a u koryta, vymyslel. Před těmi 6 lety nebo kdy bylo to referendum, už sice Čína a Asie začínala stoupat a práce tam začala utíkat, ale nikoho, snad kromě expertů s vizí, nemohlo napadnout, jak se to všechno rozvine. Že vstupujeme do Evropy, která bude v následujících letech klesat ke dnu téměř jako Titanik. Dneska práce z Evropy utíká před vysokými náklady a všelijakými zákonnými a úřednickými obstrukcemi. Zatímco výše uvedení parazité, místo aby ty svoje kohoutky, kterými čerpají ze společného kotle bohatství evropské ekonomiky, trochu utáhli, tak naopak se je otvírat až na doraz, aby pro sebe urvali co nejvíc, dokud ještě v tom společném kotli něco je....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51555


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor V. (62.168.45.106) --- 5. 4. 2011
Re: cukr (51528)

Ano pane kolego, i já bulik před mnoha lety řekl "své ano" v referendu, zdali vstup do evropské unie nebo nevstup. Dnes, s odstupem času vidím, že to byla chyba, a nejen co se cukru týče. Česká republika prostě měla zůstat sama sebou.....ale my (já) jsme se nechali zlákat hesly typu "otevřené hranice" apod. Pozdě bycha honit, já tomu tenkrát nerozuměl, nerozumím tomu ani dnes, ale alespoň si teď ledacos uvědomuji. Teď nezbývá než doufat, že se my, co máme s křížkem po funuse podobný názor, prostě jenom pleteme. Ať se daří, Libor V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51554


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš (88.101.217.64) --- 5. 4. 2011
Medomety Kovář

Dobrý večer, uvažuji o koupi nového medometu. Máte někdo zkušenosti s firmou Kovář? ( http://medomety-kovar.cz ) Nebo můžete doporučit nějakou jinou firmu?
Díky.
Tomáš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51553


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: Re: v?m?na matky (51531) (51538) (51543) (51545) (51549)

"To je blbost. Právě toto je ta práce. Ty libé záběry vytáčení nebo řad úlů jsou právě o tomto umět chovat včely a blbě tlachat jak na běžícím pásu něco dělat nebo rušit. Představ si, že bych 10-15% ze stavu zrušil kvůli nějakému absurdnímu názoru a kolik by mne to stálo. Pokud se dá matka nějak z jara využít, jen vůl by ji rušil bez testu pomoci nějaké plodové brigády. _gp_"

No, když jsem měl víc včelstev, takovéhle "nadbytečné" matky jsem z chodu opatřil vším potřebným, co bylo zrovna dostupné a potom nechal tak. Když byl čas využít od nich plod na posilování atd nebo když uplynula delší doba, prostě jsem je otevřel a vidělo se. Buď se mezitím rozjely a potom jsem je prostě využíval nebo se matka nerozjela nebo včely prostě vymizely a potom jsem včelstvíčko rušil, vybíral prázdné plásty, případně s náběhem na zavíječe a rozděloval je do ostatních včelstev.
Dneska, když mám málo včelstev, tak o takové matky se starám průběžně a to i kdyby matka byla slabá a jiný přínos než plodové plásty a včely k posílení produkčních včelstev neslibovala.
Přirozeně musí se najít hranice, kdy už je to tak slabé nebo neživotaschopné, že to piplání by byla ztráta času...
Nebo kdy je to nemocné, ale jediné známky nemoci, co jsem kdy viděl u svých slabších včelstev, byly na jaře trošku pokálené plásty.
Soudím, že jak se včelami zkouším všelijaké věci, jako třeba pozdní krmení nebo pozdní norské zimování - loni jsem nastrkal mezistěny k vystavění do jednoho včelstva 15 září, , každá jen trochu nemocná včela tak velice rychle uhyne a včelstva jsou tak stále ozdravovaná a zdravá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51552


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sex (89.102.253.82) --- 5. 4. 2011
sex

sex sex sex šuk šuk á chci to dělat chcete někdo se mnou?
jesi jo napište na můj email
Muffinek000/=/seznam.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51551


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

hovno (89.102.253.82) --- 5. 4. 2011
hovno

hovno a hovno spolu dělají sex jako R.Polášek a K.Gott
sou to gayové

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51550


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gp (93.92.52.23) --- 5. 4. 2011
Re: Re: v?m?na matky (51531) (51538) (51543) (51545)

RP: Ospravedlnitelný jedině tehdy, pokud včelař má včelstev velice moc, takže si nemůže dovolit trochu času navíc věnovat tomu slabšímu včelstvu.
........
To je blbost. Právě toto je ta práce. Ty libé záběry vytáčení nebo řad úlů jsou právě o tomto umět chovat včely a blbě tlachat jak na běžícím pásu něco dělat nebo rušit. Představ si, že bych 10-15% ze stavu zrušil kvůli nějakému absurdnímu názoru a kolik by mne to stálo. Pokud se dá matka nějak z jara využít, jen vůl by ji rušil bez testu pomoci nějaké plodové brigády. _gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51549


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: Re: Re: v?m?na matky (51531) (51538) (51543) (51545) (51547)

Já zas se snažím držet linii. Když měním matku, beru plod na ni vždy z tohoto včelstva, ve kterém potom bude. Dělám to, i když je včelstvo a matka slabší. Teprve když i druhá a třetí generace matky je slabší, linii ruším, včelám dávám na matku plod z jiné vynikající linie. Akorát je to trochu složitější než napráskat všechny matky z plodu jednoho vybraného včelstva.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51548


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač (e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: Re: Re: v?m?na matky (51531) (51538) (51543) (51545)

Neruším žádná včelstva bezhlavě. Jde mně hlavně o zdraví včel a pak samozřejmě o užitek, protože jinak bych neměl takovou podporu u rodiny, i když včelařím výlučně pro dobrý pocit, že dělám něco pro přírodu a samozřejmě pro své potěšení. Můj pohled na slabé včelstvo viz předchozí příspěvek. Pokud jde o nemoce, mám velmi špatné zkušnosti z pokolí, kdy včelaři za každou cenu udržují při životě doslova žebráky, které ve finále nejsou schopné zesílit ani v květnu.
Radek


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Re: v?m?na matky
> Datum: 05.4.2011 12:52:27
> ----------------------------------------
> "Tuto diskuzi nechápu. Jediný správný postup je slabé včelstvo nyní
> připojit k silnému, stejně žádný užitek nepřinese a za 3-4 týdny začít
> dělat oddělky ze kterých si nějaký pěkný vybereš na doplnění stavu. Chovat
> matku nyní ve slabém včelstvu je barbarství (i když se použije dobré
> plemenivo). Pokud neumíte dělat oddělky, je třeba se to naučit nebo přestat
> včelařit!"
>
> Pokud byla matka a včelstvo nějak znevýhodněna v podletí nebo na podzim a
> tím včelstvo přežilo zimu slabé, dostane ještě nějaký týden na nápravu.
> Potom taky platí, že silné včelstvo plus slabé včelstvo vyprodukuje
> dohromady dohromady do května víc včel než jenom o něco silnější včelstvo
> posílené tím slabým. Je tedy lepší slabé včelstvo nechat a potom v květnu
> případně použít na oddělky.
> Takzvaný "správný" postup by byl správný jen tehdy, pokud by včelstvo bylo
> slabé tak, že by ještě v dubnu uhynulo nebo kvůli nedostatku včel při ještě
> poměrně nízkých dubnových teplotách kvůli nedostatku včel výrazně oslabilo.
> V jiném případě to je nesmysl. Ospravedlnitelný jedině tehdy, pokud včelař
> má včelstev velice moc, takže si nemůže dovolit trochu času navíc věnovat
> tomu slabšímu včelstvu.
> Jinak přirozeně, pokud se včelaří pro peníze, je nejvýhodnější mít všechna
> včelstva zhrube stejně silná a to hodně silná. A mít jich co nejvíc. Jedině
> tak se na vyprodukované kilo medu spotřebuje nejmíň práce a vydoluje nejvíc
> peněz. Potom je bezhlavé rušení slabších včelstev skutečně logické.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51547


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač (e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: Re: Re: v?m?na matky (51531) (51538) (51543) (51544)

Pepane, beru hodnocení včelstva jeho majitelem pro jeho dané podmínky. Pro mě by v tuto dobu bylo slabé včelstvo pod 3NN, protože bych z něj neměl žádný užitek. Koncem května u nás končí snůška....
Radek

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Re: v?m?na matky
> Datum: 05.4.2011 12:42:57
> ----------------------------------------
> je také rozdíl co kdo chápe pod pojmem slabé včelstvo.
>
> pepan
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Radek Hubač <drh/=/seznam.cz>
> > Předmět: Re: Re: v?m?na matky
> > Datum: 05.4.2011 12:33:18
> > ----------------------------------------
> > Tuto diskuzi nechápu. Jediný správný postup je slabé včelstvo nyní připojit k
> > silnému, stejně žádný užitek nepřinese a za 3-4 týdny začít dělat oddělky ze
> > kterých si nějaký pěkný vybereš na doplnění stavu. Chovat matku nyní ve
> slabém
> > včelstvu je barbarství (i když se použije dobré plemenivo). Pokud neumíte
> dělat
> > oddělky, je třeba se to naučit nebo přestat včelařit!
> > Radek
> >
> >
> > > ------------ Původní zpráva ------------
> > > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> > > Předmět: Re: v?m?na matky
> > > Datum: 05.4.2011 11:31:56
> > > ----------------------------------------
> > > "Mám po zimě jedno slabé včelstvo, ve kterém bych chtěl vyměnit matku. Je
> > > vhodné ji vychovat v tomto včelstvu naočkováním larev z včelstva
> > > kvalitního, nebo je lepší ji vychovat přímo v kvalitním včelstvu a pak
> > > přidat?"
> > >
> > > Záleží, co je pro tebe jednodušší. Pokud máš zavedený chov matek v oddělku
> > > nebo oplodňáčku, je jednodušší vychovanou matku přidat.
> > > Pokud ne, je vhodnější a je při tom méně ztrát přidat do úlu vhodný plod a
> > > nechat včely, aby odchovaly matku samy přímo v úlu. Akorát potom bude
> > > přestávka v plodování, než novou matku vychovají a než začně oplodněná
> > > klást.
> > > Nejjednodušší je matku zaklíckovat na dostatečnou dobu, aby ve včelstvu
> > > nebyl vlastní plod vhodný pro výchovu matky a potom matku odebrat a přidat
> > > správný plod.
> > > Nebo matku po tuto dobu nechat klást na 1 - 2 - 3 plásty v izolátoru nebo
> > > třeba i jednom nástavku odděleném mřížkou, potom tu starou matku a plásty
> s
> > > mladým plodem odebrat a zase přidat nový plod.
> > > Z odebraných plástů se starou matkou se dá potom vytvořit oddělek, ten se
> > > dá po zesílení využít k produkci plodových plástů, kterými se dá před
> > > letní snůškou posilovat včelstva, a před krmením na zimu zlikvidovat.
> > >
> > >
> > >
> >
> >
> > Je
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51546


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: Re: v?m?na matky (51531) (51538) (51543)

"Tuto diskuzi nechápu. Jediný správný postup je slabé včelstvo nyní připojit k silnému, stejně žádný užitek nepřinese a za 3-4 týdny začít dělat oddělky ze kterých si nějaký pěkný vybereš na doplnění stavu. Chovat matku nyní ve slabém včelstvu je barbarství (i když se použije dobré plemenivo). Pokud neumíte dělat oddělky, je třeba se to naučit nebo přestat včelařit!"

Pokud byla matka a včelstvo nějak znevýhodněna v podletí nebo na podzim a tím včelstvo přežilo zimu slabé, dostane ještě nějaký týden na nápravu.
Potom taky platí, že silné včelstvo plus slabé včelstvo vyprodukuje dohromady dohromady do května víc včel než jenom o něco silnější včelstvo posílené tím slabým. Je tedy lepší slabé včelstvo nechat a potom v květnu případně použít na oddělky.
Takzvaný "správný" postup by byl správný jen tehdy, pokud by včelstvo bylo slabé tak, že by ještě v dubnu uhynulo nebo kvůli nedostatku včel při ještě poměrně nízkých dubnových teplotách kvůli nedostatku včel výrazně oslabilo.
V jiném případě to je nesmysl. Ospravedlnitelný jedině tehdy, pokud včelař má včelstev velice moc, takže si nemůže dovolit trochu času navíc věnovat tomu slabšímu včelstvu.
Jinak přirozeně, pokud se včelaří pro peníze, je nejvýhodnější mít všechna včelstva zhrube stejně silná a to hodně silná. A mít jich co nejvíc. Jedině tak se na vyprodukované kilo medu spotřebuje nejmíň práce a vydoluje nejvíc peněz. Potom je bezhlavé rušení slabších včelstev skutečně logické.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51545


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: Re: v?m?na matky (51531) (51538) (51543)

je také rozdíl co kdo chápe pod pojmem slabé včelstvo.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radek Hubač <drh/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Re: v?m?na matky
> Datum: 05.4.2011 12:33:18
> ----------------------------------------
> Tuto diskuzi nechápu. Jediný správný postup je slabé včelstvo nyní připojit k
> silnému, stejně žádný užitek nepřinese a za 3-4 týdny začít dělat oddělky ze
> kterých si nějaký pěkný vybereš na doplnění stavu. Chovat matku nyní ve slabém
> včelstvu je barbarství (i když se použije dobré plemenivo). Pokud neumíte dělat
> oddělky, je třeba se to naučit nebo přestat včelařit!
> Radek
>
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> > Předmět: Re: v?m?na matky
> > Datum: 05.4.2011 11:31:56
> > ----------------------------------------
> > "Mám po zimě jedno slabé včelstvo, ve kterém bych chtěl vyměnit matku. Je
> > vhodné ji vychovat v tomto včelstvu naočkováním larev z včelstva
> > kvalitního, nebo je lepší ji vychovat přímo v kvalitním včelstvu a pak
> > přidat?"
> >
> > Záleží, co je pro tebe jednodušší. Pokud máš zavedený chov matek v oddělku
> > nebo oplodňáčku, je jednodušší vychovanou matku přidat.
> > Pokud ne, je vhodnější a je při tom méně ztrát přidat do úlu vhodný plod a
> > nechat včely, aby odchovaly matku samy přímo v úlu. Akorát potom bude
> > přestávka v plodování, než novou matku vychovají a než začně oplodněná
> > klást.
> > Nejjednodušší je matku zaklíckovat na dostatečnou dobu, aby ve včelstvu
> > nebyl vlastní plod vhodný pro výchovu matky a potom matku odebrat a přidat
> > správný plod.
> > Nebo matku po tuto dobu nechat klást na 1 - 2 - 3 plásty v izolátoru nebo
> > třeba i jednom nástavku odděleném mřížkou, potom tu starou matku a plásty s
> > mladým plodem odebrat a zase přidat nový plod.
> > Z odebraných plástů se starou matkou se dá potom vytvořit oddělek, ten se
> > dá po zesílení využít k produkci plodových plástů, kterými se dá před
> > letní snůškou posilovat včelstva, a před krmením na zimu zlikvidovat.
> >
> >
> >
>
>
> Je

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51544


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač (e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: Re: v?m?na matky (51531) (51538)

Tuto diskuzi nechápu. Jediný správný postup je slabé včelstvo nyní připojit k silnému, stejně žádný užitek nepřinese a za 3-4 týdny začít dělat oddělky ze kterých si nějaký pěkný vybereš na doplnění stavu. Chovat matku nyní ve slabém včelstvu je barbarství (i když se použije dobré plemenivo). Pokud neumíte dělat oddělky, je třeba se to naučit nebo přestat včelařit!
Radek


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?m?na matky
> Datum: 05.4.2011 11:31:56
> ----------------------------------------
> "Mám po zimě jedno slabé včelstvo, ve kterém bych chtěl vyměnit matku. Je
> vhodné ji vychovat v tomto včelstvu naočkováním larev z včelstva
> kvalitního, nebo je lepší ji vychovat přímo v kvalitním včelstvu a pak
> přidat?"
>
> Záleží, co je pro tebe jednodušší. Pokud máš zavedený chov matek v oddělku
> nebo oplodňáčku, je jednodušší vychovanou matku přidat.
> Pokud ne, je vhodnější a je při tom méně ztrát přidat do úlu vhodný plod a
> nechat včely, aby odchovaly matku samy přímo v úlu. Akorát potom bude
> přestávka v plodování, než novou matku vychovají a než začně oplodněná
> klást.
> Nejjednodušší je matku zaklíckovat na dostatečnou dobu, aby ve včelstvu
> nebyl vlastní plod vhodný pro výchovu matky a potom matku odebrat a přidat
> správný plod.
> Nebo matku po tuto dobu nechat klást na 1 - 2 - 3 plásty v izolátoru nebo
> třeba i jednom nástavku odděleném mřížkou, potom tu starou matku a plásty s
> mladým plodem odebrat a zase přidat nový plod.
> Z odebraných plástů se starou matkou se dá potom vytvořit oddělek, ten se
> dá po zesílení využít k produkci plodových plástů, kterými se dá před
> letní snůškou posilovat včelstva, a před krmením na zimu zlikvidovat.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51543


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: v?m?na matky (51531) (51538) (51541)

"Z mých praktických skušeností je ještě brzy tohle řešit. Začátek května to ukáže Obvykle však je lepší květnový oddělek nebo roj."

To je pravda.Je začátek dubna. Podprůměrné včelstvo se ještě může chytit a do května zesílit a stát se průměrným až mírně nadprůměrným. A přestat být kandidátem na výměnu matky.
Jinak optimálně by mělo být přes včelařský rok včelstva pomnožit na 120 - 140 % stavu a před krmením na zimu vybrakovat a krmit tak zase jen 100 % stavu. Vybrakovat produkční včelstva, co byly v sezóne nejhorší plus možná nějaké nejslabší oddělky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51542


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: v?m?na matky (51531) (51538)

Z mých praktických skušeností je ještě brzy tohle řešit. Začátek května to ukáže Obvykle však je lepší květnový oddělek nebo roj.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?m?na matky
> Datum: 05.4.2011 11:31:56
> ----------------------------------------
> "Mám po zimě jedno slabé včelstvo, ve kterém bych chtěl vyměnit matku. Je
> vhodné ji vychovat v tomto včelstvu naočkováním larev z včelstva
> kvalitního, nebo je lepší ji vychovat přímo v kvalitním včelstvu a pak
> přidat?"
>
> Záleží, co je pro tebe jednodušší. Pokud máš zavedený chov matek v oddělku
> nebo oplodňáčku, je jednodušší vychovanou matku přidat.
> Pokud ne, je vhodnější a je při tom méně ztrát přidat do úlu vhodný plod a
> nechat včely, aby odchovaly matku samy přímo v úlu. Akorát potom bude
> přestávka v plodování, než novou matku vychovají a než začně oplodněná
> klást.
> Nejjednodušší je matku zaklíckovat na dostatečnou dobu, aby ve včelstvu
> nebyl vlastní plod vhodný pro výchovu matky a potom matku odebrat a přidat
> správný plod.
> Nebo matku po tuto dobu nechat klást na 1 - 2 - 3 plásty v izolátoru nebo
> třeba i jednom nástavku odděleném mřížkou, potom tu starou matku a plásty s
> mladým plodem odebrat a zase přidat nový plod.
> Z odebraných plástů se starou matkou se dá potom vytvořit oddělek, ten se
> dá po zesílení využít k produkci plodových plástů, kterými se dá před
> letní snůškou posilovat včelstva, a před krmením na zimu zlikvidovat.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51541


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51523) (51526) (51530) (51535) (51536)

To jsem také netvrdil.

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 05.4.2011 11:21:17
> ----------------------------------------
> jo, a svépomocný fond podle Zákona o pojišťovnictví pojištěním skutečně
> není. Ve smyslu dozoru ČNB a dalších podmínek, které musí komerční
> pojišťovny plnit.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51540


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51523) (51526) (51530) (51535)

Tak nakonec můžete mít pravdu ty škody byly hrazeny z pojistek dětí a ty již dospěly. A jiné než pojištění jsem pak neuzavíral po roce 2004 ani nečerpal

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 05.4.2011 11:18:44
> ----------------------------------------
> "Já to ani nemíchá i když se to tak jeví. Ale u hmotných pojištění se skoda
> nikdy nehradí ze 100% a jeli těch pojistek víc tak to vyjde i na celou
> škodu. Nejde o to vyděla,t ale netratit."
>
> http://www.pojisteni.cz/zakony/zakon_37_2004.pdf o pojistné smlouvě
> Hlava II Škodové a obnosové pojištění
> paragraf 31 Vícenásobné pojištění.
> Paragraf 40 přepojištění
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51539


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: výměna matky (51531)

"Mám po zimě jedno slabé včelstvo, ve kterém bych chtěl vyměnit matku. Je vhodné ji vychovat v tomto včelstvu naočkováním larev z včelstva kvalitního, nebo je lepší ji vychovat přímo v kvalitním včelstvu a pak přidat?"

Záleží, co je pro tebe jednodušší. Pokud máš zavedený chov matek v oddělku nebo oplodňáčku, je jednodušší vychovanou matku přidat.
Pokud ne, je vhodnější a je při tom méně ztrát přidat do úlu vhodný plod a nechat včely, aby odchovaly matku samy přímo v úlu. Akorát potom bude přestávka v plodování, než novou matku vychovají a než začně oplodněná klást.
Nejjednodušší je matku zaklíckovat na dostatečnou dobu, aby ve včelstvu nebyl vlastní plod vhodný pro výchovu matky a potom matku odebrat a přidat správný plod.
Nebo matku po tuto dobu nechat klást na 1 - 2 - 3 plásty v izolátoru nebo třeba i jednom nástavku odděleném mřížkou, potom tu starou matku a plásty s mladým plodem odebrat a zase přidat nový plod.
Z odebraných plástů se starou matkou se dá potom vytvořit oddělek, ten se dá po zesílení využít k produkci plodových plástů, kterými se dá před letní snůškou posilovat včelstva, a před krmením na zimu zlikvidovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51538


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51523) (51526) (51530) (51533)

Ty moje nesmysly vždy vycházejí z praktické zkušenosti. Nikdy neteorizuji. Pokud něco nevím tak mlčím nebo uvádím zdroj odkud čerpám.

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: zdenek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 05.4.2011 11:07:28
> ----------------------------------------
> Jak je u tebe obvyklé, píšeš naprosté nasmysly.
> Vysvětli třeba, co to jsou "hmotná pojištění".
> zdenek
>
> Já to ani nemíchá i když se to tak jeví. Ale u hmotných pojištění se skoda
> nikdy nehradí ze 100% a jeli těch pojistek víc tak to vyjde i na celou
> škodu. Nejde o to vyděla,t ale netratit.
>
> Pepan
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51537


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51523) (51526) (51530) (51535)

jo, a svépomocný fond podle Zákona o pojišťovnictví pojištěním skutečně není. Ve smyslu dozoru ČNB a dalších podmínek, které musí komerční pojišťovny plnit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51536


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51523) (51526) (51530)

"Já to ani nemíchá i když se to tak jeví. Ale u hmotných pojištění se skoda nikdy nehradí ze 100% a jeli těch pojistek víc tak to vyjde i na celou škodu. Nejde o to vyděla,t ale netratit."

http://www.pojisteni.cz/zakony/zakon_37_2004.pdf o pojistné smlouvě
Hlava II Škodové a obnosové pojištění
paragraf 31 Vícenásobné pojištění.
Paragraf 40 přepojištění

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51535


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51523) (51526) (51530) (51533)

Třebas pojištění bytu.

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: zdenek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 05.4.2011 11:07:28
> ----------------------------------------
> Jak je u tebe obvyklé, píšeš naprosté nasmysly.
> Vysvětli třeba, co to jsou "hmotná pojištění".
> zdenek
>
> Já to ani nemíchá i když se to tak jeví. Ale u hmotných pojištění se skoda
> nikdy nehradí ze 100% a jeli těch pojistek víc tak to vyjde i na celou
> škodu. Nejde o to vyděla,t ale netratit.
>
> Pepan
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51534


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (188.120.222.13) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51523) (51526) (51530)

Jak je u tebe obvyklé, píšeš naprosté nasmysly.
Vysvětli třeba, co to jsou "hmotná pojištění".
zdenek

Já to ani nemíchá i když se to tak jeví. Ale u hmotných pojištění se skoda nikdy nehradí ze 100% a jeli těch pojistek víc tak to vyjde i na celou škodu. Nejde o to vyděla,t ale netratit.

Pepan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51533


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: v?m?na matky (51531)

Je to jedno geneticky bude pořád stejná

pepan
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: PetrO <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: v?m?na matky
> Datum: 05.4.2011 10:53:58
> ----------------------------------------
> Mám po zimě jedno slabé včelstvo, ve kterém bych chtěl vyměnit matku. Je
> vhodné ji vychovat v tomto včelstvu naočkováním larev z včelstva
> kvalitního, nebo je lepší ji vychovat přímo v kvalitním včelstvu a pak
> přidat?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51532


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PetrO (193.86.67.4) --- 5. 4. 2011
výměna matky

Mám po zimě jedno slabé včelstvo, ve kterém bych chtěl vyměnit matku. Je vhodné ji vychovat v tomto včelstvu naočkováním larev z včelstva kvalitního, nebo je lepší ji vychovat přímo v kvalitním včelstvu a pak přidat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51531


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51523) (51526)

Já to ani nemíchá i když se to tak jeví. Ale u hmotných pojištění se skoda nikdy nehradí ze 100% a jeli těch pojistek víc tak to vyjde i na celou škodu. Nejde o to vyděla,t ale netratit.

Pepan

,> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 05.4.2011 09:37:38
> ----------------------------------------
> "Co je hlavní Do žádosti o výplatu škody uvést pak raději o pojisku víc jak
> míň Tehdy šlo o škodu způsobenou mými 3 dětmi. Po druhé o můj pracovní
> úraz."
>
> Pojištění úrazu je pojištění obnosové. Dá se, například ten úraz, pojistit
> na libovolné množství pojistek, pojišťovny o sobě nemusí nijak vědět a v
> případě úrazu potom legálně lze na všechny uzavřené pojistky vyinkasovat
> plné nezkrácené pojistné plnění.
> Nemíchat s pojištěním škodovým, jsou to jabka a hrušky.
> Už by to chtělo konečně začít učit tyhlety základní jednoduchá pravidla v
> nějakém ročníku základní školy....
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51530


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51519) (51522) (51525)

Tady jde jde o to že žádné pojištění nekryje škody na 100% jeli pak těch pojištění víc tak je škoda plně pokryta. O TO SNAD JDE! Není ůčelem na tom vydělet ale netratit.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 05.4.2011 09:30:39
> ----------------------------------------
> "Nejsem odborník na pojišťovnictví, ale domnívám se, že Svépomocný
> včelařský fond není pojištěním v pravém slova smyslu..."
>
> Taky nejsem odborník na pojištění, ale Svépomocný včelařský fond všechny
> základní znaky pojištění má. Jsou tam pravidelné platby coby pojistné, je
> tam písemný Statut svépomocného fondu coby Pojistné podmínky tohoto
> pojištění a je tam v případě pojistné události výplata peněz, která aspoň
> částečně pokryje škodu.A je tam, pokud se vezme dobrovolnost vstupu do
> Svazu, tak i dobrovolnost zvolit nebo nezvolit služby SF. Dokonce je možné
> navolit výši platby pojistného rozdílnou platbou za úly venku a za úly ve
> včelíně.
>
> Každopádně i když by SF nebylo pojištění, pokud někomu shoří třeba ten
> včelín nebo pracovna na zahradě, a je vedle SF ještě komerčně pojištěna,
> minimálně se musí od výše škody kryté tím komerčním pojištěním odečíst
> plnění Včelařského svépomocného fondu. Jak už jsem výše uvedl, u škodového
> pojištění, pokud výše součtu výplat je vyšší než utrpěná škoda, jedná se
> podle našich zákonů jednoznačně o pojistný podvod.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51529


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jíra (178.23.218.51) --- 5. 4. 2011
cukr


Hlavní strana > Zahraničí > Evropa
Když EU reguluje
Poláci skupují v Německu cukr. EU jim to "osladila"
Nejen Česko to umí EU osladit. Funguje to i obráceně.

05.04.2011 07:47

Německo-polské pohraničí bylo v minulých letech zvyklé na to, že za levnějšími nákupy (hlavně pohonných hmot) a službami jezdili k sousedům hlavně Němci. V některých komoditách se už ale karta obrací. Východ Německa zažívá čerstvě nájezdy Poláků nakupujících hromadně cukr.

V Polsku totiž stojí toto sladilo minimálně dvakrát tolik co ve Spolkové republice. Německé obchody v pohraniční oblasti už musely přistoupit k tomu, že prodávají jen několik kilogramů cukru na osobu - pokud jim ještě vůbec nějaký zůstal na skladě.

List Die Welt popisuje ve svém článku "spanilou jízdu" pětadvacetiletého Konrada Podolského za cukrem: vyrazil za nákupy do Německa a jeho kořist za den činila 800 sáčků. První z nich koupil až v Seelowě, asi dvacet kilometrů od hranic; ve všech obchodech, u nichž zastavil se svým červeným kombíkem značky Opel předtím, byl už cukr vyprodaný.

V supermarketu v Seelowě si do nákupního košíku naskládal 107 kilogramových balení cukru, jeden za 65 centů. Doma v Polsku by zaplatil 1,25 až 1,70 eur. Když odečte náklady, vydělá prý za jednu cestu až 300 eur. Prodává hlavně pekařům. "Teď dělám do cukru," konstatuje Podolski.

Kdysi bývalo i v Česku dost řepy. pak ale přišla EU...V obchodních řetězcích jako Rewe, Penny, Real nebo Edeka to v regálech nebo na paletách, kde obvykle bývá cukr, vypadá, jako kdyby byla válka. Cukr prostě není - anebo ho zbývá jen pár balení.

"Mohu prodat maximálně pět kilo na osobu," svěřuje se pokladní ve Spritzkrug Multi Center ve Frankfurtu nad Odrou. Jiné supermarkety omezují kvůli cukerným křečkům z Polska nákup na nejvýše dva nebo tři kilogramy na osobu.

Německo-polské informační centrum pro spotřebitele ve Frankfurtu nad Odrou uvádí, že cena cukru začala východně od hranic explodovat loni v prosinci. Důvodů je prý několik. Prvním je všeobecný růst cen v Polsku v uplynulém roce, což se nadprůměrně projevilo u potravin. Zadruhé, cena cukru na mezinárodních burzách je nyní zhruba o 100 eur na tunu vyšší, než kolik dostanou producenti na přísně regulovaném trhu EU.

Třetím důvodem, proč je v Polsku cukr dražší, jsou zásahy Bruselu do tamního trhu, píše Die Welt. Příslušná unijní nařízení omezila produkci cukrové řepy. Tím ale vznikají problémy nejen Polákům. Němečtí odborníci z průmyslového svazu BDSI nedávno uvedli, že podle jejich údajů produkuje unie pouze 80 procent objemu cukru, který ve skutečnosti spotřebuje.

Někdy nebezpečný úřední šiml. Unijní kvóty způsobily, že v Polsku je nedostatek cukru. "V důsledku reformy se Polsko stalo z vývozce cukru jeho dovozcem," říká Katarzyna Guzendová z frankfurtského Německo-polského informační centra pro spotřebitele. Potřeba cukru v Polsku přesahuje kvótu 1,6 milionu tun zhruba o 200 tisíc tun.

Důsledek? Cukr, jehož cena se mezitím na světovém trhu oproti EU zvýšila, je nutné dovážet na starý kontinent ze třetích zemí, vysvětluje Guzendová.

Svým způsobem paradoxní situace. Poláci, a nejenom oni, by dokázali vyprodukovat cukru dostatek. Kvůli strategiím úředníků v Bruselu ho ale najednou mají nedostatek a musejí na něj draze připlácet.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51528


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51524)

"Ovšem nechápu proč pojičtění proti moru V případě nákazy a spálení 50% škody zapltí SVS nebo kdo, a druhoupolovinu své pomocný fond ČSV."

Neproplácí se, pokud je mi známo, zisk z ušlé produkce medu a dalších včelařských produktů. Tam to bude ale poměrně malá částka, kterou se pro nějakou desítku včelstev ani moc nevyplatí pojišťovat. Jedině že by včelař uplatnil průměrný výnos na včelstvo kolem 100 kilo medu a realizovanou cenu výhradně prodejem ze dvora za takových 150 za kilo.

Potom myslím, to ale si nejsem jistý, pomocné výdaje. Třeba dopravu navíc na stanoviště, náklady na čištění pracovního oděvu a podobně.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51527


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51523)

"Co je hlavní Do žádosti o výplatu škody uvést pak raději o pojisku víc jak míň Tehdy šlo o škodu způsobenou mými 3 dětmi. Po druhé o můj pracovní úraz."

Pojištění úrazu je pojištění obnosové. Dá se, například ten úraz, pojistit na libovolné množství pojistek, pojišťovny o sobě nemusí nijak vědět a v případě úrazu potom legálně lze na všechny uzavřené pojistky vyinkasovat plné nezkrácené pojistné plnění.
Nemíchat s pojištěním škodovým, jsou to jabka a hrušky.
Už by to chtělo konečně začít učit tyhlety základní jednoduchá pravidla v nějakém ročníku základní školy....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51526


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51519) (51522)

"Nejsem odborník na pojišťovnictví, ale domnívám se, že Svépomocný
včelařský fond není pojištěním v pravém slova smyslu..."

Taky nejsem odborník na pojištění, ale Svépomocný včelařský fond všechny základní znaky pojištění má. Jsou tam pravidelné platby coby pojistné, je tam písemný Statut svépomocného fondu coby Pojistné podmínky tohoto pojištění a je tam v případě pojistné události výplata peněz, která aspoň částečně pokryje škodu.A je tam, pokud se vezme dobrovolnost vstupu do Svazu, tak i dobrovolnost zvolit nebo nezvolit služby SF. Dokonce je možné navolit výši platby pojistného rozdílnou platbou za úly venku a za úly ve včelíně.

Každopádně i když by SF nebylo pojištění, pokud někomu shoří třeba ten včelín nebo pracovna na zahradě, a je vedle SF ještě komerčně pojištěna, minimálně se musí od výše škody kryté tím komerčním pojištěním odečíst plnění Včelařského svépomocného fondu. Jak už jsem výše uvedl, u škodového pojištění, pokud výše součtu výplat je vyšší než utrpěná škoda, jedná se podle našich zákonů jednoznačně o pojistný podvod.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51525


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518)

Ovšem nechápu proč pojičtění proti moru V případě nákazy a spálení 50% škody zapltí SVS nebo kdo, a druhoupolovinu své pomocný fond ČSV.

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: NitraM <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 04.4.2011 23:22:05
> ----------------------------------------
> Pepan: "Pokud platím pčt pojistek na jednu událost musím dostat zaplaceno s
> každé. Alespoňjsem tak byl vyplacen já."
>
> _________________________________
>
> A jestli se mohu konkrétněji zeptat, jak se to komerční pojištění jmenuje a
> kolik platíte? (jestli to není tajné :o) ... Abych si mohl utvořit lepší
> představu. Díky.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51524


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518)

Podstatou věci je že jde o různé pojistky jejich obsah pojištění se prolíná a musíte si přesně prostudovat na co se ta která pojistka vztahuje. Co je hlavní Do žádosti o výplatu škody uvést pak raději o pojisku víc jak míň Tehdy šlo o škodu způsobenou mými 3 dětmi. Po druhé o můj pracovní úraz. Hlavně se nebát přdložít jim všechny pojistky.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: NitraM <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 04.4.2011 23:22:05
> ----------------------------------------
> Pepan: "Pokud platím pčt pojistek na jednu událost musím dostat zaplaceno s
> každé. Alespoňjsem tak byl vyplacen já."
>
> _________________________________
>
> A jestli se mohu konkrétněji zeptat, jak se to komerční pojištění jmenuje a
> kolik platíte? (jestli to není tajné :o) ... Abych si mohl utvořit lepší
> představu. Díky.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51523


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 5. 4. 2011
Re: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518) (51519)

Dne 20:59, R. Poláek napsal(a):
> ...Například pokud někdo má v rámci komerčního pojištění nemovitostí pojištěn
> třeba včelín na zahradě nebo včelařskou pracovnu, které má jinak
> automaticky pojištěn Svépomocným včelařským fondem, tak toto už dvojí
> pojištění je. Nejpozději při likvidaci škody, pokud včelař ohlásí pojistnou
> událost u obojího pojištění, by tyto pojišťovny měly o sobě vědět a o
> vyplácenou částku se podělit.
Nejsem odborník na pojišťovnictví, ale domnívám se, že Svépomocný
včelařský fond není pojištěním v pravém slova smyslu...
S pozdravem Petr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51522


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš Molčík (93.153.38.91) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51514) (51520)

Která pojišťovna je ochotna pojistit včely? Co já mám informace od obch. zástupců různých pojišťoven, tak do takových akcí nejdou. Snad jedině Generali pojistí úraz koně, ale nemoci to by mě zajímalo, která pojišťovna do toho jde?
Přenos moru z obalů od dovozového medu, no možnost tu asi je, ale nemyslím si, že by to mělo nějaký významný podíl. S těmi obaly, by to mohlo být podobné jako s ptačí chřipkou. Když budou mít zem. podniky v povinnosti,aby se do skladů s krmivem a stelivem nemohly dostat volně žijící ptáci, dát pletivo do větracích oken, tak i přenos nemoci je snížen na minimum. A stejné je to i s obaly, nařídit skladování obalů s medem a od medu pouze ve včelotěsných skladech.
Další věcí je uvědomit si, že co chci po druhém musím, být ochoten dělat také. Já chci celoplošné vyšetření na mor a aby si to každý platil sám. Tak to mám tak, že to dělám, od doby co jsem pálil, si tohle vyšetření zajišťuji ikdyž teprve až letos jsem se rozhodl, že budu i kočovat za snůškou. Tady problémem nejsou komerční včelaři, který jsou někdy označováni za zlatokopy apod., ale problémem jsou malí včelaři, kteří nemají lab.vyšetřena včelstva a neznají prakticky zdravotní stav. A myslet si můžou o Svých včelkách co chtějí jak jsou zdravé a odolné. Kdyby nějaká významná odolnost byla, tak příroda by ji už dávno vyselektovala sama.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51521


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51514)

"Nechci zasahovat do diskuse, jen jsem se chtěl zeptat zkušenějších, jestli pojišťovny nabízejí možnosti pojištění proti riziku nákaz typu MVP aj. Při zvážení konkrétní situace včelaře by to mohl dobudoucna být vhodný komplement k povinnému pojištění člena ČSV. Pokud toto komerční pojištění někdo využívá, jak jsou nastaveny podmínky? Díky."

Nevím, jestli by se pojišťovnám vyplatilo shánět nějaké pojistné analytiky, co znají problematiku včelaření a včelích nemocí a umí tak spočítat výši pojistky pro průměrného včelaře s 10 - 30 včelstvy a taky likvidátory pojistných událostí. Musel by vyjít na světlo třeba rozpor mezi oficiálními statistikami produkce medu a dalších včelích produktů na včelstvo od Svazu a třeba tady v diskuzi uváděných průměrných výnosů a potom realizované ceny při prodeji. Taky pravděpodobně by se projevila snaha pojišťovny pokrýt škodu a potom hledat viníka ohniska třeba toho moru a tu škodu potom na něm vymáhat soudně. Jak už to komerční pojišťovny dělají. Což by mohlo být pro viníka včelaře docela drsné.
U velkého profi provozu od nějakých 100 včelstev výše by asi šlo uzavřít korporátní pojištění, to se počítá speciálně na míru přímo konkrétní firmě a konkrétnímu podnikání. Takže tam bývá vcelku jedno, jestli se jedná o včely nebo krávy nebo autodopravu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51520


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 5. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517) (51518)

"Pepan: "Pokud platím pčt pojistek na jednu událost musím dostat zaplaceno s každé. Alespoňjsem tak byl vyplacen já."

_________________________________

A jestli se mohu konkrétněji zeptat, jak se to komerční pojištění jmenuje a kolik platíte? (jestli to není tajné :o) ... Abych si mohl utvořit lepší představu. Díky."

Tohleto je takzvané pojištění škodové neboli pojištění, kde lze přesně a exaktně vyčíslit škodu.
Zákon o pojišťovnictví připouští možnost uzavřit více pojistek na jednu věc, ale nařizuje, že pojišťovny musí o sobě vědět. Vyplacená pojistná částka potom nesmí být větší než je utrpěná škoda, jinak to je podle tohoto zákona pojistný podvod.

Například pokud někdo má v rámci komerčního pojištění nemovitostí pojištěn třeba včelín na zahradě nebo včelařskou pracovnu, které má jinak automaticky pojištěn Svépomocným včelařským fondem, tak toto už dvojí pojištění je. Nejpozději při likvidaci škody, pokud včelař ohlásí pojistnou událost u obojího pojištění, by tyto pojišťovny měly o sobě vědět a o vyplácenou částku se podělit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51519


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

NitraM (62.24.90.200) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516) (51517)

Pepan: "Pokud platím pčt pojistek na jednu událost musím dostat zaplaceno s každé. Alespoňjsem tak byl vyplacen já."

_________________________________

A jestli se mohu konkrétněji zeptat, jak se to komerční pojištění jmenuje a kolik platíte? (jestli to není tajné :o) ... Abych si mohl utvořit lepší představu. Díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51518


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513) (51516)

>>>Za A, jedna hmotná škoda nemůže odškodněna ze dvou zdrojů, třeba dvou
pojistek atd. <<<
Proč by nemohla Platit jich ale mohu.. Pokud platím pčt pojistek na jednu událost musím dostat zaplaceno s každé. Alespoňjsem tak byl vyplacen já. Jen si musíš dát sakramentský pozor z jakých pojistek tě vyplácí. Taky na mně zkusili vypacení jen z jedné. Stačilo se jen zeptat jakto že je výplata jen z jednoho čísla pojistky. a hned bylo velké divení jakto, že jich mám víc. V pojištovnách jsou velcí FIŠTÓNI!

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 04.4.2011 21:20:27
> ----------------------------------------
> NitraM
> Nechci zasahovat do diskuse, jen jsem se chtěl zeptat zkušenějších, jestli
> pojišťovny nabízejí možnosti pojištění proti riziku nákaz typu MVP aj.
>
> --------------
> To přesně nevím, ale vím na co by to narazilo.
> Za A, jedna hmotná škoda nemůže odškodněna ze dvou zdrojů, třeba dvou
> pojistek atd. Takžepokudhmotný inveář platí staát, tak by se dalo mluvit
> jen o pojištění proti ušlému zisku - to by šlo docela komicky - včelařství
> je prý ztrátové, takže by stím byla pojišťovna brzy hotova.
> Za B - Pojišťovny používají pojistnou matematiku.
> No a z logiky věci by to bylo kur.... drahé, když je téměř jisté, že někde
> událost pravděpodobně nastane skoro jako povodeň v deltě Nilu.
>
> To je to samé jako se SF. Z doby své konce čleství před pěti lety si
> pamatuji na kalkulaci pojistného do SF, kterou tehdy někdo podvratně a
> rozvratně navrhoval ke sjezdu. Z ní vyplývalo, že by stačilo př&#239;
> tehdejším průměrném pojistném plenění (a to se tehdy ze SF platilo i pálení
> moru) asi necelá pětikoruna na včelstvo a ve fondu by peníze stále
> přibývaly. Z toho vyplývá, že to pojištění je rentabilní asi jako u
> pojišťoven, za předpokladu, že by si polovinu předepsaného pojistného
> nechávaly pro sebe. A to nedělají ani ty "nejhorší".
>
> Nejlepší pojištění je víc stanovišť a hodně laciné úly.
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51517


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (85.70.20.53) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513)

NitraM
Nechci zasahovat do diskuse, jen jsem se chtěl zeptat zkušenějších, jestli pojišťovny nabízejí možnosti pojištění proti riziku nákaz typu MVP aj.

--------------
To přesně nevím, ale vím na co by to narazilo.
Za A, jedna hmotná škoda nemůže odškodněna ze dvou zdrojů, třeba dvou pojistek atd. Takžepokudhmotný inveář platí staát, tak by se dalo mluvit jen o pojištění proti ušlému zisku - to by šlo docela komicky - včelařství je prý ztrátové, takže by stím byla pojišťovna brzy hotova.
Za B - Pojišťovny používají pojistnou matematiku.
No a z logiky věci by to bylo kur.... drahé, když je téměř jisté, že někde událost pravděpodobně nastane skoro jako povodeň v deltě Nilu.

To je to samé jako se SF. Z doby své konce čleství před pěti lety si pamatuji na kalkulaci pojistného do SF, kterou tehdy někdo podvratně a rozvratně navrhoval ke sjezdu. Z ní vyplývalo, že by stačilo přï tehdejším průměrném pojistném plenění (a to se tehdy ze SF platilo i pálení moru) asi necelá pětikoruna na včelstvo a ve fondu by peníze stále přibývaly. Z toho vyplývá, že to pojištění je rentabilní asi jako u pojišťoven, za předpokladu, že by si polovinu předepsaného pojistného nechávaly pro sebe. A to nedělají ani ty "nejhorší".

Nejlepší pojištění je víc stanovišť a hodně laciné úly.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51516


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gp (93.92.52.23) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512)

Ano, byla doba, kdy projevy moru nebyly, ale byl také perfektní centralizovaný výkup. Po pádu tohoto systému je tu malé, ale myslím si že významné pojítko. Toho "jakéhosi medu" se každý včelař už tak lehce nezbaví a komu ho tedy nabídne? Svým včelstvům._gp_
...........
R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511)
Co se týká šíření moru plodu dovozovým medem, já myslím, že tady kladně zapracuje homogenizece a filtrace medu. Vlastní spóry moru budou sice velmi malé, ale odhaduji, že většina spor bude navázána na příměsi v medu, pyl a podobné nečistoty. Takže zahřátím a filtrací se z normálního medu většina spór moru odstraní. A koncentrace zbytků se ještě zmenší mícháním tohoto medu s jinými.
Spíš budou nebezpečnější zbytky z úpravny medu, filtry , z mytí nádob a strojů a podobně. Případně pokud někdo ty sladké zbytky využije třeba na výrobu medoviny, spory moru nejspíš kvašení v nádobách i předchozí povaření "medové" vody přežijí úplně hladce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51515


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gp (93.92.52.23) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512) (51513)

Ano každý včelař má dáse říci pojistku a to garantovanou státem ve formě Sbírky zákonů ČR. Takže asi tak. Více ve Sbírce a na MZe._gp_
.............
NitraM (62.24.90.200) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512)
Nechci zasahovat do diskuse, jen jsem se chtěl zeptat zkušenějších, jestli pojišťovny nabízejí možnosti pojištění proti riziku nákaz typu MVP aj. Při zvážení konkrétní situace včelaře by to mohl dobudoucna být vhodný komplement k povinnému pojištění člena ČSV. Pokud toto komerční pojištění někdo využívá, jak jsou nastaveny podmínky? Díky.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51514


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

NitraM (62.24.90.200) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511) (51512)

Nechci zasahovat do diskuse, jen jsem se chtěl zeptat zkušenějších, jestli pojišťovny nabízejí možnosti pojištění proti riziku nákaz typu MVP aj. Při zvážení konkrétní situace včelaře by to mohl dobudoucna být vhodný komplement k povinnému pojištění člena ČSV. Pokud toto komerční pojištění někdo využívá, jak jsou nastaveny podmínky? Díky.

Ohledně plošného vyšetření moru na Vysočině, což byla ostatně původní myšlenka tohoto vlákna, jsem se chtěl zeptat, jestli se již ví něco konkrétního (termín, metoda, atd.), protože dosud jsem se přesné informace nedozvěděl, a to ani na členské schůzi v březnu, ani zde. Přitom první informace v této konferenci byly zveřejněny snad někdy v listopadu s tím, že je třeba počkat do konce týdne... a bude prý jasno.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51513


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509) (51511)

Co se týká šíření moru plodu dovozovým medem, já myslím, že tady kladně zapracuje homogenizece a filtrace medu. Vlastní spóry moru budou sice velmi malé, ale odhaduji, že většina spor bude navázána na příměsi v medu, pyl a podobné nečistoty. Takže zahřátím a filtrací se z normálního medu většina spór moru odstraní. A koncentrace zbytků se ještě zmenší mícháním tohoto medu s jinými.
Spíš budou nebezpečnější zbytky z úpravny medu, filtry , z mytí nádob a strojů a podobně. Případně pokud někdo ty sladké zbytky využije třeba na výrobu medoviny, spory moru nejspíš kvašení v nádobách i předchozí povaření "medové" vody přežijí úplně hladce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51512


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508) (51509)

Já mě to měl na mysli jako všeobecný jev. Tak se sem zavlekli španělští slimáci se zeleninou varoáza se zaváděním včely medonosné do Orientu, Mor včelího plodu na americký kontinent, Pavouk tygrovaný do Evropy s ovocem, Bolševník unikl z botanických zahrad. Atd. Na to má receptt Austrálie i když nevím jak úspěšn.ý Všechno zboží musí přes desinfekci.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 04.4.2011 11:52:46
> ----------------------------------------
> H S tou lakotou to máš pravdu. Ta je hlavní příčinou zavlékakání chorob a
> škůdců do nových prostředí a umožňuje to právě levná a rychlá doprava Než
> se k nám nějaké zboží dostane tak objede 3 x svět.
> ----------------
> Že by se dovozovým medem dovezl do včel mor?
>
> Jaksi ideově to chápu - pryč s dovozovým medem.
>
> Ale prakticky?
> A že by dovozový med jedli pořád ve stejných lokalitách.
> A jinde měli v supermarketech jen zdravý med?
>
> Jaksi mi tento argument rozum nebere.
>
> Mohl by některý zastánce této teorie popsat jak by to mohlo probíhat? A
> porovnat s realitou?
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51511


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 4. 2011
Re: včelí mor a Vysočina + povinné vyšetření na MVP (51507)

No, já kapátko odřezávám, pokud se k tomu dostanu, ostrým nožem. Ale podle mých zkušeností kapátko kape, i když je zkráceno na polovinu. Velikost kapky je vždy stejná, je dána pouze vlastnostmi té kapaliny, viskozitou, povrchovým napětím, a potom teplotou. Pokud se jedná o volné kapání a ne o utírání "polokapky" do knotu.
Uštípávání kapátka kleštěmi je podle mně taky možné, když se uštípnuté místo ještě jednou kleštěmi opatrně zmáčkne "na štorc" Dírka v kapátku se tak vrátí na zhruba původní velikost a kapátko je funkční. Problém vidím jedině v tom, že štípací kleště nejsou čisté, vnesou do řezu třeba rez, olej nebo jiný materiál, kterým jsou kleště znečištěny. Ten materiál se dostane v stopovém množství dovnitř lahvičky do léčiva. Pokud by si chtěl někdo takhle otevřenou lahvičku schovávat cca měsíce do dalšího léčení nebo dokonce půl roku nebo rok , může dojít v takto kontaminovaném léčivu k rychlejšímu rozkladu než v otevřené lahvičce s čistým léčivem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51510


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (212.77.163.102) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507) (51508)

H S tou lakotou to máš pravdu. Ta je hlavní příčinou zavlékakání chorob a škůdců do nových prostředí a umožňuje to právě levná a rychlá doprava Než se k nám nějaké zboží dostane tak objede 3 x svět.
----------------
Že by se dovozovým medem dovezl do včel mor?

Jaksi ideově to chápu - pryč s dovozovým medem.

Ale prakticky?
A že by dovozový med jedli pořád ve stejných lokalitách.
A jinde měli v supermarketech jen zdravý med?

Jaksi mi tento argument rozum nebere.

Mohl by některý zastánce této teorie popsat jak by to mohlo probíhat? A porovnat s realitou?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51509


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 4. 4. 2011
Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP (51507)

H S tou lakotou to máš pravdu. Ta je hlavní příčinou zavlékakání chorob a škůdců do nových prostředí a umožňuje to právě levná a rychlá doprava Než se k nám nějaké zboží dostane tak objede 3 x svět.


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ji?? Pala <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina + povinn? vyet?en? na MVP
> Datum: 04.4.2011 08:48:36
> ----------------------------------------
> Je zde těžké diskutovat, když se různé pojmy vysvětlují různě. Když je něco
> v karanténě, je to totéž co v ochranném pásmu - akorát z toho nezavání
> Francie. Jak chcemen dělat něco pořádně, když neumíme ani připravit
> lahvičku Varidolu k použití. Viděl jsem naučné video, kde kapátko bylo
> zkráceno na poloviční délku. Viděl jsem lahvičku, kde kapátko bylo otevřeno
> štípacími kleštěmi. Že to z takto upravených kapátek nekape ani nemusím
> psát. Na co vydává výzkumák obrázkové pokyny, když je nikdo nerespektuje. A
> když je někdo upozorněn na špatnou věc, tak kope okolo jako splašená
> kobyla. Přikláním se k názoru, že zdroj nákazy je třeba vymýtit. Ale je
> tady ALE. Udělali všichni, nejenom včelaři(když se jich budu zastávat),
> všechno pro to aby se nákaza MVP nešířila. Např.: jakým způsobem jso
> likvidovány obaly z dovozních medů, dovezených z oblastí promořených MVP,
> které používají ve své výrobě různé potravinářské firmy. SVS nám nařídí
> osívat vzorky na sítu s určitou velikostí ok, za účelem zjištění výskytu
> malého úlového brouka. Ale co ta všemocná SVS udělala, pro to, aby se
> tento parazit nedostal na naše území. Je to stejné jako s ČOI. Když
> nechtějí, nebo nemůžou zveřejnit pajcovače pohonných hmot, tak jsou jen
> vysavačem peněz ze st. rozpočtu. Tímto na dlouhou dobu se loučím s touto
> dikusí. Novodobí Koniášové a Bobligové nadělají jen spoustu škody a ničeho
> nedosáhnou a nic nezlepší. Holt lakota, závist       a nenasytnost způsobily ve
> světě spoustu problémů a připravily miliony lidí o život.Jinak přeji všem
> včelaření bez roztočů a MVP a kvalitními pomůckami a prostředky.
>
> J.P.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51508


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří Pala (193.179.175.210) --- 4. 4. 2011
Re: včelí mor a Vysočina + povinné vyšetření na MVP

Je zde těžké diskutovat, když se různé pojmy vysvětlují různě. Když je něco v karanténě, je to totéž co v ochranném pásmu - akorát z toho nezavání Francie. Jak chcemen dělat něco pořádně, když neumíme ani připravit lahvičku Varidolu k použití. Viděl jsem naučné video, kde kapátko bylo zkráceno na poloviční délku. Viděl jsem lahvičku, kde kapátko bylo otevřeno štípacími kleštěmi. Že to z takto upravených kapátek nekape ani nemusím psát. Na co vydává výzkumák obrázkové pokyny, když je nikdo nerespektuje. A když je někdo upozorněn na špatnou věc, tak kope okolo jako splašená kobyla. Přikláním se k názoru, že zdroj nákazy je třeba vymýtit. Ale je tady ALE. Udělali všichni, nejenom včelaři(když se jich budu zastávat), všechno pro to aby se nákaza MVP nešířila. Např.: jakým způsobem jsou likvidovány obaly z dovozních medů, dovezených z oblastí promořených MVP, které používají ve své výrobě různé potravinářské firmy. SVS nám nařídí osívat vzorky na sítu s určitou velikostí ok, za účelem zjištění výskytu malého úlového brouka. Ale co ta všemocná SVS udělala, pro to, aby se tento parazit nedostal na naše území. Je to stejné jako s ČOI. Když nechtějí, nebo nemůžou zveřejnit pajcovače pohonných hmot, tak jsou jen vysavačem peněz ze st. rozpočtu. Tímto na dlouhou dobu se loučím s touto dikusí. Novodobí Koniášové a Bobligové nadělají jen spoustu škody a ničeho nedosáhnou a nic nezlepší. Holt lakota, závist a nenasytnost způsobily ve světě spoustu problémů a připravily miliony lidí o život.Jinak přeji všem včelaření bez roztočů a MVP a kvalitními pomůckami a prostředky.

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51507


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 4. 2011
Re: Re:Povinne vysetreni na MVP (51500) (51503) (51504)

"Castecne je to pravda.No zakazme vcelam brat zasoby tam,kde se spatne hlida.Ujet nebylo kam,uz jsme byly v OP.Tehdy platilo,ze se palilo cele stanoviste az s vice nez 50% klinikou.Tak se mor drzel zbytecne ve zbytku vcelstev o pul roku dele,tenhle postup vysel danove poplatniky na nejakych 200 000 za utracena vcelstva v okoli a material."

Přesně tak. Jestli něco způsobuje na podzim loupežení, tak to jsou otevřená a ještě velkoprostorová česna ve dnu dnešních nástavkových úlů. Včely jsou poloviční nebo ještě slabší proti srpnové síle, kdy včely obsedaly spodek rámků a ovládaly tak česno ve dnu. Zlodějky tak mají spodním česnem volný vstup do úlu a včely tak musí proti loupeži hlídat přímo na plástech po celém vodorovném průřezu úlu a to obvykle nezvládají. Pokud jsou včelstva stejně silná, jako že dneska obvykle jsou, dochází k vzájemné tiché loupeži a tím k promoření všech úlů na stanovišti až k promoření všech nástavkových úlů v doletu.
Staré úly tím zasaženy nebývají, protože ty mají malá česna, a tradiční včelaře, kteří navíc ještě poslušni tradice česna na podzim zužují. V chladnějším podzimním období tak včely z ostatních úlů tyto starší úly vůbec nezaznamenají jako možný cíl k loupení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51506


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 4. 4. 2011
Re: Re:Povinne vysetreni na MVP (51500) (51503)

" K tomu jednu poznámku .
Včelstva připravovaná na zimu v malém prostoru ( pro někoho slaboši), Nemají již kam ukládat zásoby a proto nemají potřebu ještě na podzim něco naloupit. Tak zvané super včelstva si pak toho samozřejmě donesou domu víc a o to rychleji padnou.
Nic se prostě nesmí přehánět."

Mě by zajímalo, jestli někdo ty slabochy, co mají zásob tolik , že už neloupí, viděl.
To dá přece rozum, že jestli někdo zazimuje slabší včelstva na méně rámcích, tak jim dá i méně zásob, takže procentuální poměr buněk zaplněných zásobami a buněk prázdných je zhruba stejný. Jediné úly možná přeplněné zásobami tolik, že by včely na podzimuž neměly chuť si přiloupit, co si pamatuji, byly excesy před takovými 40 lety, kdy oficiální technologie byla v srpnu zůžit včelstva na 6 - 8 plástů 39x24. A kdy někteří včelaři chtěli dobře využít první snůšky a mysleli si, že čím víc zásob do tak malého omezeného prostoru naperou, tím silnější včelstvo bude na jaře. Ovšem každého to přešlo po takových 2 letech, kdy museli na jaře něco dělat s množstvím nezpotřebovaných zimních zásob.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51505


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Prochazka (217.77.165.46) --- 4. 4. 2011
Re: Re:Povinne vysetreni na MVP (51500) (51503)

Castecne je to pravda.No zakazme vcelam brat zasoby tam,kde se spatne hlida.Ujet nebylo kam,uz jsme byly v OP.Tehdy platilo,ze se palilo cele stanoviste az s vice nez 50% klinikou.Tak se mor drzel zbytecne ve zbytku vcelstev o pul roku dele,tenhle postup vysel danove poplatniky na nejakych 200 000 za utracena vcelstva v okoli a material.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 4. 2011
Re: Re:Povinne vysetreni na MVP (51500)

K tomu jednu poznámku .
Včelstva připravovaná na zimu v malém prostoru ( pro někoho slaboši), Nemají již kam ukládat zásoby a proto nemají potřebu ještě na podzim něco naloupit. Tak zvané super včelstva si pak toho samozřejmě donesou domu víc a o to rychleji padnou.
Nic se prostě nesmí přehánět.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Josef Prochazka <JozaProchazka/=/seznam.cz>
> Předmět: Re:Povinne vysetreni na MVP
> Datum: 03.4.2011 20:47:23
> ----------------------------------------
> Jeste pro M.Vaclavka: domnivam se,ze 100% obmnena dila kazdy rok se da
> nazvat uz intenzivni a byla naprosto k NICEMU.Zimni uhyn na MVP? Opravdu
> tezko! Klinicky pozitivni vcelstva se zimy nedoziji,pri slideni v podleti
> jsou vybrana a zasoby putuji do loupicich vcelstev.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51503


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 4. 2011
Re: Povinne vysetreni na MVP (51490) (51496) (51501)

Sledování spadu je důležité jen pro pár biovčelařů Ti co léčí klasickými přípravky je jim na nic Léčiva se totiž objednávají v květnu a nasadit se mohou až po posledním medobraní. To pak znamená podle snůškového období od začátku července až do konce srpna. Pak vidím nejlepší řešení pomocí Kys. Mr. Rozdělit kleštíkovi cykly množení na dvě části, nejlépe před začátkem snůšky. K těmto postupům pak vůbec nepotřebuji znát stav přir, spadu. Kleštíka tak přiblížím jeho přirozenému cyklu v původní domovině a menší škodlivosti.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: ales molcik <alesmolcik/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Povinne vysetreni na MVP
> Datum: 03.4.2011 21:34:07
> ----------------------------------------
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan>
> > Předmět: Re: Povinne vysetreni na MVP
> > Datum: 03.4.2011 14:54:57
> > ----------------------------------------
>
> > Varroáza a nachlazení? :-)
> >
> > Varroáza je naprosto bezkonkurenčně nejzávaznější včelí onemocnění ze
> > všech! Neznám jinou nemoc, která by způsobila takové hospodářské škody,
> > jako varroáza. Nejde jen o uhynulá včelstva, jde i o enormní částky a úsilí
> > každoročně investované do jejího tlumení.
> -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
> Varroáza je nemoc z nedbalosti. Včelař nedělá základní věc, sledování spadu
> roztočů.
>
>
> -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
> > Je vyzkoušeno, že při nízkém zamoření (do cca druhého řádu) lze se moru
> > přemetáním na mezistěny zcela zbavit (samozřejmě, že se přitom zlikviduje
> > veškeré dosavadní dílo a včelstva se umístí do vydesinfikovaných nebo
> > nových úlů). Neznám přesná čísla, ale troufám si tvrdit, že se toto může
> > týkat valné většiny případů. Proto by se mělo umožnit očista a pálení
> > nechat až na případ, kdy očista nestačí. Při dnešních cenách oddělků a
> > jejich velmi komplikované dostupnosti se to rozhodně vyplatí.
> >
> > MV
>
> ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
>
> Při dnešních cenách oddělků a zvážení všeho co přemetání obnáší, čas na
> přemetání, čas na přípravu rámků, ceny a cenu zvýšeného množství krmiva, bych to
> nedělal víc než jednou. Dělat to víckrát to je lepší oheň a nechat si to
> proplatit. Když se zamyslím nad účinnou dezifekcí úlů. Tak prakticky nevím, jak
> bych dezifikoval zateplený nástavek. Tady vedou tenkostěnné nástavky buď parafín
> a nebo lněný olej. Nevím přesně bod varu u parafínu, ale lněný olej je na 250 C.
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51502


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ales molcik (e-mailem) --- 3. 4. 2011
Re: Povinne vysetreni na MVP (51490) (51496)


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Povinne vysetreni na MVP
> Datum: 03.4.2011 14:54:57
> ----------------------------------------

> Varroáza a nachlazení? :-)
>
> Varroáza je naprosto bezkonkurenčně nejzávaznější včelí onemocnění ze
> všech! Neznám jinou nemoc, která by způsobila takové hospodářské škody,
> jako varroáza. Nejde jen o uhynulá včelstva, jde i o enormní částky a úsilí
> každoročně investované do jejího tlumení.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Varroáza je nemoc z nedbalosti. Včelař nedělá základní věc, sledování spadu roztočů.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
> Je vyzkoušeno, že při nízkém zamoření (do cca druhého řádu) lze se moru
> přemetáním na mezistěny zcela zbavit (samozřejmě, že se přitom zlikviduje
> veškeré dosavadní dílo a včelstva se umístí do vydesinfikovaných nebo
> nových úlů). Neznám přesná čísla, ale troufám si tvrdit, že se toto může
> týkat valné většiny případů. Proto by se mělo umožnit očista a pálení
> nechat až na případ, kdy očista nestačí. Při dnešních cenách oddělků a
> jejich velmi komplikované dostupnosti se to rozhodně vyplatí.
>
> MV

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Při dnešních cenách oddělků a zvážení všeho co přemetání obnáší, čas na přemetání, čas na přípravu rámků, ceny a cenu zvýšeného množství krmiva, bych to nedělal víc než jednou. Dělat to víckrát to je lepší oheň a nechat si to proplatit. Když se zamyslím nad účinnou dezifekcí úlů. Tak prakticky nevím, jak bych dezifikoval zateplený nástavek. Tady vedou tenkostěnné nástavky buď parafín a nebo lněný olej. Nevím přesně bod varu u parafínu, ale lněný olej je na 250 C.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51501


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 76762 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 51501 do č. 51561)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu