76646

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 2. 2011
Re: Vcelarske a soucasne energeticke klony vrb (50219) (50776) (50784)

"Pokud jde o to, aby byl z toho i užitek na topení, tak štěpkování bych se vyhnul, samostatný stroj něco stojí a provoz je drahý. Jediný štěpkovač, který by se vaplatil je přívěsný za traktor. Porost je lepší nechat povyrůst a našpalkovat řetězovkou."

No, ono se to mýcení co 3 - 5 let a štěpkování těch prutů nedělá z plezíru. V takovém režimu se u většiny vrb a topolů z té plochy vydoluje nejvíc biomasy. Sekat to co 5 a více let, aby to bylo na sklízení řetězovkou a na polínka znamená mít z té plochy znatelně nižší výnosnost. Čekat na mýcení 15 - 30 let, aby z toho byla polena vhodná do krbu znamená nejspíš mít celkově té biomasy až několikrát méně....Navíc měkké vrbové či topolové dřevo do krbu zas tak moc vhodné není.
Pro samovýrobu doma je asi nejlepší kompromis, sklízet co 5 a více let jen pilou a spokojit se s polínky průměru od minima po maximálně takových 10 - 15 cm v průměru. Pokud ta plocha je klasická plocha na biomasu, případně ještě nějak i dotovaná, je tam častější obmýtí dokonce i předepsáno, nesmí to být méně často než tuším 8 let.

Pravděpodobně myšlení lidí obecně se bude postupně měnit směrem k využítí všelijakých ploch pro výrobu dřeva na topení. Či spíš se bude vracet k normálu před dobou levného dostupného uhlí. Lidi se nebudou rozpakovat zasadit klidně i na svou zahradu k baráku nebo dvorek něco takového, pár let využívat zeleň, stín, tlumení hluku a čištění místního ovzduší od prachu a potom vzít pilu do ruky a udělat si z toho stromu pár večerů u krbu na podzim nebo pár letních večerů u ohně.

Na zahradě už jsou naběhlé jehnědy na včelařské vrbě S021, pkud bude týdenní předpověď platit a jehnědy přežijí v příštích dnech mrazy, které tady na severní Moravě při severovýchovním proudění bývají nejméně o 5 st větší než je maximum v předpovědích, po příští sobotě a neděli by už mohly rozkvést.
Klon S021 se vedle včel hodí vzrůstem i na produkci dřeva...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Re: Ustav v Dole
Předchozí:Lukáš Matela - Re: Ustav v Dole


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu