78371

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



kozlík (217.77.161.25) --- 30. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182) (46186)

No a pak , že včelaři nemají zbytečné prsty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46202


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 30. 7. 2010
Re: umístění starších plástů (46198)

Pokud jsou ty nízké plásty už dost zaplodované a tmavší, mělo by stačit je umístit úplně nahoru, pod ně zaplodované vysoké plásty a plásty s pylem a nakonec nástavky s nezaplodovanými plásty, třeba jen vytočené k vyčištění. Očka nahoře v nízkých nástavcích otevřít, ve vysokých pod nimi zavřít a česno ve dnu utěsnit. Včelky s plodem přejdou ke vzduchu, takže k očkům v nízkých nástavcích, plod ve vysokých plástech akorát nechají vyběhnout. Vysoké nástavky dole v přiměřeném množství potom v podletí a na zimu budou zvětšovat objem úlu, takže včelky vychovají o to silnější zimní generaci. Na jaře nevidím problém v tom ten jeden nástavek vyšších světlejších plástů nechat matce v plodišti pro plod, zatímco budou stavět nízké plásty a ty vyšší potom vyřadit až za rok, až bude nízkých dost.

Pokud jsou ty nové nízké plásty hodně světlé a málo zakladené, je možné jejich počet zvětšit přemetením na mezistěny u takové čtvrtiny nebo třetiny včelstev.
Do včelstev se na cca 3 dny vloží cca 3 mezistěny, aby nasákly vůní včelstva. Za ty tři dny se vsechny plásty vyndají, ty tři původní mezistěny vloží jako jádro doprostřed, zbytek se vyplní dalšími mezistěnami a včely z původních plástů se na mezistěny sklepnou. Nasadí se krmítko, uteplí a intenzívně krmí týden až 14 dní.
Otřepané plásty s plodem a případně pylem se vloží k vyběhnutí do okolních včelstev, proto je možné přemést jen třetinu nebo čtvrtinu včelstev. Ostatní plásty se případně vytočí, pokud je co a uskladní. A za cca 14 dní se potom vrací do včelstva, případně místo mezistěn, které nebyly vystaveny a nebyly zaneseny cukrem, aby se dosáhlo potřebného velkého prostoru v úlu.... Případně se plásty s plodem přidané k vyběhnutí zase vrací do původního úlu.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46201


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 30. 7. 2010
Re: rozíření v srpnu? (46193)

Loni jsem takhle vahal u 39x24 zda je rozsirit na druhy nastavek (plny
mezisten). I Liebig pise ze to nema smysl :-) Smysl to ma, na jare ty
souse jak kdyz najdes...
Je-li prinos vcely makaj a stavej, jeste jsou dva tri tydny....
Je ale pravda, ze v pripade oddelku je rozdil mezi VN a NN, zalezi jak se
NN oddelek tvori... Neni 6plastu jako 6NN plastu to da rozum :-)

T.H.

2010/7/30 Zdenek <e-mail/=/nezadan>

> Dobrý den. Přátelé, chtěl bych Vás poprosit o radu.
> Letos jsem začal včelařit dvěma roji v optimalu . Do současné doby jsem
> včelky dostal na druhý nástavek.
> Ted přemýšlím, mám-li se pokusit ještě přidat třetí s mezistěnami.
> Počasí hlásí na srpen slušné a při neustálém cukru bych to viděl reálně,
> ale přecejen už je pokročilá doba a včelky by si měly upravovat hnízdo před
> zimou.
> Díky všem za radu. Zdenek
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46200


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (217.197.144.226) --- 30. 7. 2010
Re: umístění starších plástů (46198)

Pokud jsem správně pochopil, přecházíte jen na nízké rámky 39x17 z 39x24 a máte málo těch malých.
Letos se pokouším o obdobu - přejít z 39x27.5 na 39x17. A jak zjišťuji, rady, že nejlepší přechod na jinou rámkovou míru je rojem nebo přemetením opravdu nelžou. Zvláště v letošním počasí, kdy celý květen u nás pršelo. Přidané nízké nástavky včely moc nezajímaly (vystavěly tak jeden nástavek), takže jsem se minulý týden naštval, přemetl je na mezistěny a to co dosud vystavěly a z plodových plástů udělal oddělky. Přemetené jsem začal krmit, objednal nové matky (došly mi za 4 dny), ty dám do oddělků (teď to nejde, zase prší!!!) a až si přemetená včelstva vystavějí co mají, spojím je s oddělky, pak přidám mateří mřížku a matku dám už do nového díla, nechám vyběhnout plod z vysokých rámků a prázdné vysoké rámky pak odeberu. Pak budu teprve krmit na zimu. Bude to dost pozdě, ale jinak bych na 39x17 nepřešel. Koupě matek není nutná, ale moje pokusy s chovem matek v letošním počasí byly špatné, takže to beru vše naráz. Mimo přechod na nízké rámky jsem letos včely ještě stěhoval, takže toho mají dost.
Jirka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46199


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

HI (193.179.186.98) --- 30. 7. 2010
umístění starších plástů

Dobrý den vespolek,

prosím zkušenější a mazanější o radu, jak nejlíp na zimu umístit starší plásty, které bych rád už v příštím roce vyřadil. Jasně že v ideálním případě umístit do vařáku, ale silnější důvod je pro mě stále velký nedostatek díla.

Neberte to tak, že jsem prase a chci tam za každou cenu držet staré dílo, ale opravdu mi to připadá jako menší zlo, než je teď v podletí na zimu výrazně zúžit a na jaře hned rozšiřovat jen hromadou mezistěn. Včelstva teď obsedají 1-2 velké (39*24) + 1-2 (max 3) nízké (39*17) nástavky (vč. těch, co mají jít pak pryč). Vypadají, že jsou docela při síle a jsem spíš pro poskytnutí dostatečného prostoru, ale každé má nějaký ten vyšší nástavek staršího díla, a kdybych je teď všechny posbíral, byla by to pro ně dost darda. Vzal bych jim to až zas v období rozvoje, až postaví nové, nebo v nejhorším až s prvním medem (i když mi spíš dělalo radost točit z mladého čisťounkého díla).

Metodě přemetání na mezistěny a rozsáhlejší stavbě ještě teď bych se rád vyhnul, přijde mi to dost drastické, a navíc co s plodem a zásobami pylu, a pak to opotřebení včel a desítky kg cukru,... Navíc nemám ani tolik bedniček a rámků.

Část starších plástů jsem vytočil, v části je plod a pyl. Pořád se plácám v rozšiřování počtu včelstev a přechodu na nižší RM. Staré jsou vysoké, dvojí míra mi vůbec nevyhovuje a už se těším, až se těchhle posledních zbavím, ale té rotaci nástavků jsem ještě pořádně nepřišel na kloub. Takže kam s nimi?

Nahoru a zakrmit do nich, a pak během jarního rozvoje dávat odspodu na ně vyprázdněné nízké a pak je vyřadit, až se přesunou dolů?
Nebo je šoupnout úplně dolů teď a zásobami na zimu stlačovat plod směrem dolů, aby na nich začaly zimovat a první plod začátkem jara už byl v nových, nezatížených? Nevím, jak by to dopadlo, chystám se krmit spíš většími dávkami, tak aby to měly kam dávat a nenosily to pod sebe.
Někdo tu taky mluvil o problémech s přechodem na nové dílo, že se raději drží na tom starém, tak aby nebyl problém i s tímhle.

Díky za každou radu a názor a přeji co nejmíň roztočů,

HI

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46198


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 30. 7. 2010
Re: rozšíření v srpnu? (46193)

"Ted přemýšlím, mám-li se pokusit ještě přidat třetí s mezistěnami. "

Záleží, jak jsou silné, jak rozjeté, kolik mají na stávajících rámcích ošetřovaného plodu. A jak budou dále udržované "rozjeté" buď přirozenou snůškou nebo krmením.
Mezistěny spíš přidej, ale sleduj, jak mezistěny obsazují, staví a jestli přes včelami neobsazené mezistěny a očko či česno neprobíhá vylupování. Zas tak úplně mezistěny postavit a zaklást nemusí, ale když budou mít víc prostoru v úlu, v původních plástech vychovají silnější generaci zimních včel....
Krmítk a strůpek už utepli, jsou už chladné noci a ke stavbě potřebují taky teplo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46197


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr (94.125.216.34) --- 30. 7. 2010
Re: rozšíření v srpnu? (46193)

Přidej,na nic se neohlížej.Lehce přikrmuj,spíš podněcuj a uvidíš v září plný úl včel.Já jsem 22.6. vytvořil oddělky s letošníma matkama do jednoho optimalového nástavku a v současnosti již je mám ve čtyřech NN nástavcích a včely stále staví.Možná také záleží na výkonosti a stáří vyrojených matek.To je pravděpodobně asi dost podstatné.
P.Z.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46196


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 30. 7. 2010

klícky nebrat ,vůbec nechápu proč ,nebo k čemu jsou ...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46195


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 30. 7. 2010
Re: rozšíření v srpnu? (46193)

nech už to tak,nepřidávej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46194


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (89.190.52.88) --- 30. 7. 2010
rozšíření v srpnu?

Dobrý den. Přátelé, chtěl bych Vás poprosit o radu.
Letos jsem začal včelařit dvěma roji v optimalu . Do současné doby jsem včelky dostal na druhý nástavek.
Ted přemýšlím, mám-li se pokusit ještě přidat třetí s mezistěnami.
Počasí hlásí na srpen slušné a při neustálém cukru bych to viděl reálně, ale přecejen už je pokročilá doba a včelky by si měly upravovat hnízdo před zimou.
Díky všem za radu. Zdenek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46193


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (90.179.161.201) --- 30. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182) (46186) (46188) (46189) (46190)

Vidím, že je okurková sezona,když máte čas zabývat se takovými kravinami. Klícka ze stříkačky je jenom varianta trubičkové klícky, kterou někdy před 5 lety doporučoval např Dr.Kamler.Fotka pod tím ale nic moc , tak jsem šel svojí cestou. Mám názor, že když už něco bastlím , tak by to mělo alespoň vypadat. Stříkačku 10 ml. jsem zkrátil píst na minimum, do zbytku tlačítka vyvrtal otvor a tam dodal drátěný kroužek pro snadnou manipulaci. Čudlík pro jehlu se odřízne i se dnem a zbylý váleček se rozdělí na polovinu a do té vzdálenější od pístu se propálí žhavým drátem co nejvíc dírek asi tak 3 mm velkých. V druhé půlce se může matka ukrýt před nepřátelskými včelami, které jí jdou po chodidlech. Příprava je jednoduchá. Píst se vyndá, druhým koncem se vysekne kolečko mezistěny a do něj se udělá teplým hřebíkem dírka. Matka se chytne za flígr/křidélko/ šoupne se do klícky a zavře pístkem. Klícka má drátěné očko a hřebíkem se píchne do plástu.Těsto se nepoužívá a kupodivu výsledky jsou lepší.Upravovat stříkačku na cirkulárce nekomentuji, nepoužíval bych příliš diplomatické výrazy. Mohl bych zde oblbovat o skvělých výsledcích, ale pravdou je to, že já klícky používám jen v těch nejnutnějších případech, tzn. prakticky až na vyjímky vůbec. Považuji je za silně přiblblé pomůcky, bez kterých se dá obejít. Upřednostňuji zavíčkované matečníky. Jarní nápravy včelstev provádím podle Snelgrouweho, tudíž starým způsobem známým téměř 150 let, podzimní brakování chcípáčků a lenochů provádím obsahem plemenáče. Původní matky už ani nehledám, včely si poradí i beze mě. Matečníky vyrábím v ležanech kvůli jednoduchosti rychlosti a bezk. spolehlivosti. Larvím lžičkou s ohebným jazýčkem tzn. buď Čínou, pokud jí najdu, nebo seřízlým stéblem trávy. Jazýček setře i potravu larvy a larvička si s ní vystele dno buňky. Takže i chov matek lze provádět velmi jednoduše s minimem pomůcek. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46192


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 30. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182) (46186) (46188) (46189) (46190)

"Chce-li někdo vymýšlet náhradu přidávací klícky z odpadu,"

Stříkačky se dají nové běžně zakoupit v lékárnách.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46191


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Holub (178.248.56.32) --- 30. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182) (46186) (46188) (46189)

Chce-li někdo vymýšlet náhradu přidávací klícky z odpadu, pak je na to ideální krabička od tic-tac, možná je lepší, než samotné profi přidávací klícky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46190


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 30. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182) (46186) (46188)

Já sice injekční stříkačky na přidávání matek neplánuji používat, ale co jsem měl já tyhlety stříkačky v ruce, tak vždy to byl sice houževnatý, ale jinak poměrně měkký materiál. Aspoň když byly nové. Takže díry do nich se dají dělat spoustou způsobů.
Skalpelem či nějakým malým, hodně ostrým nožíkem, listem pilky s velkým šraňkem a následným začištěním , rozžhaveným drátem, obyčejnou vrtačkou s vrtákem cca 2,5, ideálně ve stojanu. Ta cirkulárka mně připadá hodně humpolácká a pokud tam bude běžný kotouč, který je silný 3 milimetry nebo ještě víc nebo kotouč bude házet, ty díry budou moc velké. Musí to být nějaký speciální hodně tenký kotouč nabo naopak hodně aušusový z tenkého plechu a navíc v dobrém stavu.
A kdybych takhle manipuloval se stříkačkou, tak bych asi vzal aspoň 20 cm dlouhý klacík, který tak akorát pasuje dovnitř stříkačky a ty díry dělal s tím klackem uvnitř jako výztuhou a držákem.
Podstatné asi bude, jestli se dá taková stříkačka s navrtanými dírami desinfikovat 5 - 10 minutami v horké vodě, nezkoušel jsem to, ale mohlo by to jít při mírném zmenšení nebo deformaci stříkačky, která pro přidávání matek není podstatná...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46189


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.Krátký (90.180.212.169) --- 30. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182) (46186)

"Myslím 5-10ml, na cirkulárce či jinak se u nich udělají drážky na větrání.

Karel"

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Zajímavý nápad,ale neumím si představit,že bych nařezával plastovou injekční stříkačku na cirkulárce,nejen že se jedná o poměrně křehký materiál,u kterého vznikají ostré hrany a matky se o ně mohou poškodit,ale přijít k úrazu mohou i moje prsty.
Zkoušel jsem kdysi staré kovové natáčky,ale i přes poměrně malé otvory jsem osobně viděl,jak se jimi protahují včely a dávají přidávané matce pěkně na frak.Lepší je stočená trubička ze včelotěsného pletiva,cenné matky přidávám pomocí velkoplošné drátěné poklopky(podařilo se mi takto přidat matky i do včelstev s trubčicemi),rovněž plastovými zasílacími klíckami je přidávání velice úspěšné a časově nenáročné.

Zdraví Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46188


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. Matl (213.151.87.2) --- 30. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182) (46186)

Vloni, tuším někdy v létě tu jednu velmi dobrou variantu klícky z injekce popsal R. Stonjek. Snad by to archiv vyhodil. Omlouvám se, někde to mám, ale zrovna balím a mizím, takže nestíhám. Pokud nenajdete, dejte vědět, příští týden to dohledám. Fungují, dobrý nápad. Klidné dny. Jiří
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
KaJi (88.103.157.154) --- 29. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182)

JB:
...Jakou velikost stříkačky použít a jak upravit a používat stříkačku na matečníky (místo klícek)při líhnutí a přidávání matečníků nebo matek.

děkuji
J. Bűrgel
-----------
Asi před 14 dny to zde psal Radek Hubač.
Myslím 5-10ml, na cirkulárce či jinak se u nich udělají drážky na větrání.

Osobní zkušenosti nemám.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46187


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 29. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182)

JB:
...Jakou velikost stříkačky použít a jak upravit a používat stříkačku na matečníky (místo klícek)při líhnutí a přidávání matečníků nebo matek.

děkuji
J. Bűrgel
-----------
Asi před 14 dny to zde psal Radek Hubač.
Myslím 5-10ml, na cirkulárce či jinak se u nich udělají drážky na větrání.

Osobní zkušenosti nemám.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46186


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 29. 7. 2010
RE: Re: (46099) (46101) (46103) (46107) (46114)

Název Semínko nemělo souvislost s jeho milenkou, ale s tím, že kradl a šmelil s jetelovým semenem a hrozilo jeho dopadení.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Josef Křapka
Sent: Monday, July 26, 2010 6:01 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Re:

>Nové odrůdy jetele červeného byly v minulých letech šlechtěny
>(zločinnými
komunisty) kvůli opylování včelami tak aby měly kratší květní trubky a zvýšil se tak zisk semene pepan<
------------------------------------------------------------
O tom věděl asi nejvíce první tajemník KSČ na ministerstvu národní obrany generál Šejna. Proto asi, v roce 1968, prý z ekonomických důvodů se svou milenkou emigroval k třídnímu nepříteli do Ameriky. Od té doby se mu mezi zasvědcenými říkalo generál semínko. Co vy na to pamětníci?? To jen na odlehčení.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46185


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 29. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182) (46183)

K omylu nedoslo, nekteri chovatele pouzivaji injekcni strikacku pro dodani
kase do misek. Ja si osvojil nazor jako Vy ze je jedno na co larvim, tak to
zatim moc neresim, ono stejne vetsinou trochu kase mam z nouzovych
matecniku, nebo si paratkem sahnu pro nektar do bunek, paratkem i larvim.

K tomu pomeru kase s vodou do strikacky si myslim, ze jde o to, aby to bylo
rychle, takze to musi byt ridke... Myslim take ze se strikacka dostadi a
pritlaci na dno misky a pak se trochu stlaci - ale to jen hadam z toho co
jsem jedenkrat nazivo kratce videl.

O pridavacich klickach z injekcnich strikacek psal tusim Radek, prorezou se
rozbruskou z boku otvory. Zajimave jsou hmozdenky co zminoval Kaji.... Ja
pouzivam natacky ala p. Jindra.

T.H.

Nedošlo k omylu? Tuším, že stříkačku tu někdo používal pouze jako přidávací
> klícku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46184


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 29. 7. 2010
Re: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek (46182)

Nedošlo k omylu? Tuším, že stříkačku tu někdo používal pouze jako přidávací
klícku. K přelarvování: - med vůbec, poměr mateří kašičky a vody není
důležitý (ona stačí i čistá voda) a dává se jen malá kapička třeba jedním
lehkým dotykem namočeného špejlete. Tedy ne stříkačkou. Neslouží totiž ani k
počáteční výživě larvičky, ale jen k jejímu snadnějšímu sesmeknutí z
přelarvovací lžičky. Pokud by vody (nebo směsi s kašičkou) bylo víc, kapka
by se již po obrácení misky dnem vzhůru pro vložení do chovné lišty
neudržela a vytekla by i s červíčkem...
S pozdravem Petr.

--------------------------------------------------
From: "Jan Bűrgel" <janburgel/=/volny.cz>
Sent: Thursday, July 29, 2010 9:20 AM
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Subject: injekní stříkačka pomůcka při chovu matek

> Na této konferenci se někdo z vás zmínil o užívání injekční stříkačky jako
> pomůcky při chovu matek.
> Chtěl bych požádat o podrobnější popis.
> včera jsem pro přelarvování plnil misky mateří kašičkou, respektive směsí
> mateří k. řídkého medu a vody.
> Samozřejmě že při prvním pohybu pístu stříkacky píst poskočil tak že jsem
> měl skoro celý obsah v misce a povedlo se mi to až na podruhé.
>
> Dotaz zní jaký poměr kašičky medu a vody?
>
> Jak to ve střikačce smíchat, musel jsem vytáhnout píst a míchat to stéblem
> ale kašička byla hustá a nechtela se dát rozmíchat?
>
> Jakou velikost stříkačky použít a jak upravit a používat stříkačku na
> matečníky (místo klícek)při líhnutí a přidávání matečníků nebo matek.
>
> děkuji
> J. Bűrgel
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46183


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 29. 7. 2010
injekní stříkačka pomůcka při chovu matek

Na této konferenci se někdo z vás zmínil o užívání injekční stříkačky jako pomůcky při chovu matek.
Chtěl bych požádat o podrobnější popis.
včera jsem pro přelarvování plnil misky mateří kašičkou, respektive směsí mateří k. řídkého medu a vody.
Samozřejmě že při prvním pohybu pístu stříkacky píst poskočil tak že jsem měl skoro celý obsah v misce a povedlo se mi to až na podruhé.

Dotaz zní jaký poměr kašičky medu a vody?

Jak to ve střikačce smíchat, musel jsem vytáhnout píst a míchat to stéblem ale kašička byla hustá a nechtela se dát rozmíchat?

Jakou velikost stříkačky použít a jak upravit a používat stříkačku na matečníky (místo klícek)při líhnutí a přidávání matečníků nebo matek.

děkuji
J. Bűrgel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46182


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 29. 7. 2010
Re: (46177)

"málokdy chce někdo nějakej doklad,kterej bych měl brát vážně,nědělejte si zbytečný boláky

ostatně kolik mám včelstev finančnák nezajmá..."

To je právě ten problém. Člověk si spokojeně žije, přivydělává si včelařením, většinou to je proti jeho skutečnému živobytí pakatel, jaksi se v tom danění a podobných věcech šolíchá podle toho, co mu řeknou podobně znalí kolegové včelaři....
A najednou se dostane pod drobnohled finančního úřadu nebo se na místo šéfa místního úřadu dostane pracovitý hlupák nebo prostě stát nemá peníze, bazíruje na každém slovu v zákonech a vyškrabuje po korunkách kde co....
A najednou je ze člověka neplatič, který x let krátil daně .....

Co se týká současných zákonů, v zákonu o daních z příjmu fyzických osob je v paragrafu 4 jednoznačně uvedeno, že dotace obecně od státu , kraje, Evropské unie, granty atd jsou od daně z příjmu osvobozeny.
Takže co se týká dotace na opylování, muselo by být přímo v nějakém závazném prováděcím předpisu té konkrétní dotace uvedeno, že se zahrnuje do základu daně z příjmu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46181


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 7. 2010
Re: da?ov? v?jimky (46167) (46169) (46171)

§ 10 se týká zájmových činností ( zahrádkářů, filatelistů, včelařů, a různých jiných zběratelů) kteří občas něco prodají nebo smění.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: da?ov? v?jimky
> Datum: 28.7.2010 22:57:17
> ----------------------------------------
> "U zájmových včelařů u kterých není chov včel předmětem podnikání se dotace
> přičtou k ostatním příjmům (§ 10 zákona o daních z příjmů) a pokud celý
> příjem přesáhne stanovený limit (20 000,- Kč) je předmětem daně. Pokud
> nepřesáhne - předmětem daně není a do daňového přiznání se ani neuvádí.
> Zatím !!!"
>
> Pokud je včelař nepracující, třeba důchodce, tak to tak je. Pokud je
> ekonomicky aktivní, má příjem z zaměstnání nebo podnikání atd, tak
> přirozeně ten příjem z toho musí připočíst , je potom vysoko nad těmi 20
> tisíci, takže příjem ze včel a dotací mu zvýší daňový základ a jako takový
> je zdaněn. A pokud by z těch včel získal hodně, potom by ještě myslím
> navyšoval zdravotní a sociální.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46180


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 7. 2010
Re: da?ov? v?jimky (46170)

Jiné dotace než D1 se Zatím nedaní. Platí klauzule o 40 včelstvech a 20 000 Kč, pokud ovšem nejste registrovaný zemědělec. Tomu se do základu započítavají i příjmy třebas z 1 včelstva..

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: PaAu <borovnicka-klims/=/seznam.cz>
> Předmět: da?ov? v?jimky
> Datum: 28.7.2010 22:38:25
> ----------------------------------------
> No vidíte,a když jsem se ptal u nás na ZO při výplatě,zda-li mi vyplácejí
> dotaci zdaněnou,řekli mi,že ano.Což je nesmysl.A právě tohle je věc,kterou
> bych rád věděl-mám dotace dávat do daň.přiznání či nikoli?A jak je to s
> léčením,jehož cena je ponížena také o dotace na léčiva?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46179


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 7. 2010
Re: da?ov? v?jimky (46167)

Dotace D1,nesprávně nazývaná na zimování je příjmem za opylování rostlin a byla zdanitelná vždycky. Samozřejmě podle právě platných předpisů.

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: PaAu <borovnicka-klims/=/seznam.cz>
> Předmět: da?ov? v?jimky
> Datum: 28.7.2010 22:07:12
> ----------------------------------------
> KaJi zmínil pana ministra,který se chce podívat na daˇˇnové výjimky.Četl
> jsem ve Včelařství,že dotace na zazimovaná včelstva by se měly zdanit.Každá
> dotace je totiž hrubým příjmem.Je to tak?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46178


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 29. 7. 2010

moc se v tom babřete, zdaním to co je napapíře! mínus náklady rovná se 1 Kč,co musím zaplatím ....

málokdy chce někdo nějakej doklad,kterej bych měl brát vážně,nědělejte si zbytečný boláky

ostatně kolik mám včelstev finančnák nezajmá...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46177


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 28. 7. 2010
Re: daňové výjimky (46170)

Bylo to poněkud jinak. Zákon definoval (a zatím stále ještě definuje,
protože ať již padají jakékoliv návrhy, změněn ještě nebyl), že za příjem na
jedno včelstvo (pokud jich je do čtyřiceti) se považuje částka 500,- Kč.
Takže bylo bezpředmětné uvažovat například o dotacích nebo o prodejních
cenách medu. Nebyla tedy vyplácena "zdaněná )" dotace, ale byla součástí té
deklarované pětistovky na včelstvo a při čtyřiceti včelstvech se došlo k
částce 20 000,- Kč ostatních příjmů, což byla nezdanitelná položka, pokud
včelař nebyl zemědělským subjektem.
S pozdravem Petr.

--------------------------------------------------
From: "PaAu" <borovnicka-klims/=/seznam.cz>
Sent: Wednesday, July 28, 2010 10:38 PM
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Subject: daňové výjimky

> No vidíte,a když jsem se ptal u nás na ZO při výplatě,zda-li mi vyplácejí
> dotaci zdaněnou,řekli mi,že ano.Což je nesmysl.A právě tohle je věc,kterou
> bych rád věděl-mám dotace dávat do daň.přiznání či nikoli?A jak je to s
> léčením,jehož cena je ponížena také o dotace na léčiva?
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46176


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 7. 2010
Re: daňové výjimky (46167) (46169) (46171) (46172)

"Nevím, jak to bude dál. Zatím ale nevadilo, byl-li včelař pracující"

Pokud by se to danilo, tak by prostě včelař musel dělat daňové přiznání. To je potom otázka, jak moc by to kdo dokázal bezchybně vyplnit.
No a přirozeně stát by si vzal svůj díl....
Uvidíme, co za těch půl roky stihnou za změny.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46175


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 7. 2010
Re: daňové výjimky (46167) (46169) (46171) (46173)

"Dále potom snad úplně veškeré dotace a granty jsou od daně z příjmu osvobozeny. "

To je v paragrafu 4 jsem zapomněl napsat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46174


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 7. 2010
Re: daňové výjimky (46167) (46169) (46171)

"Pokud je ekonomicky aktivní, má příjem z zaměstnání nebo podnikání atd, tak přirozeně ten příjem z toho musí připočíst , je potom vysoko nad těmi 20 tisíci, takže příjem ze včel a dotací mu zvýší daňový základ a jako takový je zdaněn. A pokud by z těch včel získal hodně, potom by ještě myslím navyšoval zdravotní a sociální."

Podíval jsem se do zákona o daních z příjmu fyzických osob a zjistil jsem, že jsem napsal blbost.
V paragrafu 10 je, že pokud zájmový včelař nepřekročí počet 40 včelstev, tak si odečítá z příjmu 20 tisíc a daní až potom jen příjem, který přesahuje těch 20 tisíc.
Dále potom snad úplně veškeré dotace a granty jsou od daně z příjmu osvobozeny.

Pokud byl ten zákon, co jsme se k němu dostal aktuální...
Teda, tři roky nebo kolik jsem ten zákon o dani z příjmu fyzických osob neviděl a za tu dobu se tam objevilo tolik osvobození od daně z příjmu..... I když mám takový pocit, že spousta těch osvobození od daně byly dříve rozfrcány po všelijakých paragrafech a až nyní je soustředili na jedno - dvě místa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46173


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 28. 7. 2010
Re: daňové výjimky (46167) (46169) (46171)

Nevím, jak to bude dál. Zatím ale nevadilo, byl-li včelař pracující (pokud
nebyl zemědělcem).
S pozdravem Petr

--------------------------------------------------
From: "R. Poláek" <e-mail/=/nezadan>
Sent: Wednesday, July 28, 2010 10:57 PM
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Subject: Re: daňové výjimky

> "U zájmových včelařů u kterých není chov včel předmětem podnikání se
> dotace
> přičtou k ostatním příjmům (§ 10 zákona o daních z příjmů) a pokud celý
> příjem přesáhne stanovený limit (20 000,- Kč) je předmětem daně. Pokud
> nepřesáhne - předmětem daně není a do daňového přiznání se ani neuvádí.
> Zatím !!!"
>
> Pokud je včelař nepracující, třeba důchodce, tak to tak je. Pokud je
> ekonomicky aktivní, má příjem z zaměstnání nebo podnikání atd, tak
> přirozeně ten příjem z toho musí připočíst , je potom vysoko nad těmi 20
> tisíci, takže příjem ze včel a dotací mu zvýší daňový základ a jako takový
> je zdaněn. A pokud by z těch včel získal hodně, potom by ještě myslím
> navyšoval zdravotní a sociální.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46172


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 7. 2010
Re: daňové výjimky (46167) (46169)

"U zájmových včelařů u kterých není chov včel předmětem podnikání se dotace přičtou k ostatním příjmům (§ 10 zákona o daních z příjmů) a pokud celý příjem přesáhne stanovený limit (20 000,- Kč) je předmětem daně. Pokud nepřesáhne - předmětem daně není a do daňového přiznání se ani neuvádí. Zatím !!!"

Pokud je včelař nepracující, třeba důchodce, tak to tak je. Pokud je ekonomicky aktivní, má příjem z zaměstnání nebo podnikání atd, tak přirozeně ten příjem z toho musí připočíst , je potom vysoko nad těmi 20 tisíci, takže příjem ze včel a dotací mu zvýší daňový základ a jako takový je zdaněn. A pokud by z těch včel získal hodně, potom by ještě myslím navyšoval zdravotní a sociální.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46171


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PaAu (78.136.145.208) --- 28. 7. 2010
daňové výjimky

No vidíte,a když jsem se ptal u nás na ZO při výplatě,zda-li mi vyplácejí dotaci zdaněnou,řekli mi,že ano.Což je nesmysl.A právě tohle je věc,kterou bych rád věděl-mám dotace dávat do daň.přiznání či nikoli?A jak je to s léčením,jehož cena je ponížena také o dotace na léčiva?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46170


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.233) --- 28. 7. 2010
Re: daňové výjimky (46167)

<KaJi zmínil pana ministra,který se chce podívat na daˇˇnové výjimky.Četl jsem ve Včelařství,že dotace na zazimovaná včelstva by se měly zdanit.Každá dotace je totiž hrubým příjmem.Je to tak?<
------------------------------------------------------------
Je to tak. Dotace se u fyzických osob podnikatelů a u právnických osob (u kterých je včelařství předmětem podnikání) započítá do příjmů a vstupuje do základu daně. U zájmových včelařů u kterých není chov včel předmětem podnikání se dotace přičtou k ostatním příjmům (§ 10 zákona o daních z příjmů) a pokud celý příjem přesáhne stanovený limit (20 000,- Kč) je předmětem daně. Pokud nepřesáhne - předmětem daně není a do daňového přiznání se ani neuvádí. Zatím !!!
Prosím, nemalujte ministra financí na zeď ... JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46169


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 7. 2010
Re: daňové výjimky (46167)

"Četl jsem ve Včelařství,že dotace na zazimovaná včelstva by se měly zdanit.Každá dotace je totiž hrubým příjmem.Je to tak?"

Výše dotace, je to dotace na opylování, myslím není natvrdo určena nějakým předpisem či dokonce zákonem. Takže se nemusí namáhat s nějakým speciálním zdaněním. Když budou chtít dávat včelařům na dotaci méně, prostě jim dají méně.
Jinak mám pocit, že dotace na opylení je hrubým příjmem od nepaměti, ne? Takže od nepaměti by měla být zdaňována...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46168


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PaAu (78.136.145.208) --- 28. 7. 2010
daňové výjimky

KaJi zmínil pana ministra,který se chce podívat na daˇˇnové výjimky.Četl jsem ve Včelařství,že dotace na zazimovaná včelstva by se měly zdanit.Každá dotace je totiž hrubým příjmem.Je to tak?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46167


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 7. 2010
Re: plástečkový med (46161) (46162) (46163) (46164)

"Hlavně však zdanit. :-) Finanční úřady se prý začaly internetovým prodejům věnovat.
Vzhledem k tomu, že jde o digitální data, může jim to jít velmi rychle od ruky. "

Z portálu, na kterém nakupuji já, si vyžádali už před nějakým měsícem údaje o prodejcích, co prodávají pravidelně zejména nové zboží. A že jich tam je a jejich ceny jsou proti běžným obchodům nízké. I internetovým. Údajně hodně z nich nemá živnosťák a neodvádí povinné odvody a nedaní.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46166


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 28. 7. 2010
Re: pl?ste?kov? med (46161) (46162) (46163)

Logicky vzato . Jestli si u mne někdo zakoupí med přímo ze dvora nebude jistě rozhodující kde a jak k informaci o mém produktu přišel. Neřku-li když jej mohu dodávat do obchodů ve svém kraji.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: pl?ste?kov? med
> Datum: 28.7.2010 21:41:19
> ----------------------------------------
> "To zda lze prodej na aukčních portálech považovat za prodej ze dvora by
> ale určitě bylo zajímavé ověřit a jednoznačně uzavřít."
> To by mě taky zajímalo. Už proto, že pokud někdo přes aukční portál prodá,
> uloží se to do databáze a je to tam tak dlouho, jak dlouho portál skladuje
> ty data. Takže jakýkoliv takový prodej neodpovídající zákonu se dá snadno
> odhalit i doložit.....
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46165


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 28. 7. 2010
Re: plástečkový med (46161) (46162) (46163)

Takže jakýkoliv takový prodej neodpovídající zákonu se dá snadno odhalit i doložit
---------------
Hlavně však zdanit. :-) Finanční úřady se prý začaly internetovým prodejům věnovat.
Vzhledem k tomu, že jde o digitální data, může jim to jít velmi rychle od ruky.

A pan ministr se prý chce podívat na všechny daňové vyjímky.

:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46164


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 7. 2010
Re: plástečkový med (46161) (46162)

"To zda lze prodej na aukčních portálech považovat za prodej ze dvora by ale určitě bylo zajímavé ověřit a jednoznačně uzavřít."
To by mě taky zajímalo. Už proto, že pokud někdo přes aukční portál prodá, uloží se to do databáze a je to tam tak dlouho, jak dlouho portál skladuje ty data. Takže jakýkoliv takový prodej neodpovídající zákonu se dá snadno odhalit i doložit.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46163


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(178.248.56.32) --- 28. 7. 2010
Re: plástečkový med (46161)

Myslím si, že pokud inzerujete službu "prodej medu ze dvora" a pak jeho podmínky, nikdo vás za to nemůže popohánět. Je to slovíčkaření ale za inzerci své služby mi nikdo nemůže nic.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46162


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vsusicky (82.117.130.2) --- 28. 7. 2010
plástečkový med

Děkuji všem za příspěvky k tématu. Trochu jsem očekával, že se v diskusi o lisování mezistěn z vosku z víček pro plástečkový med objeví také problematika reziduí z léčení. Vidím to tak, že zůstanu u volné stavby. Pokud se cen týká zkusím pohledat nabídky včelařů na netu. To zda lze prodej na aukčních portálech považovat za prodej ze dvora by ale určitě bylo zajímavé ověřit a jednoznačně uzavřít. Je to dle mého názoru obdoba prodeje přes inzerci. Je prodej prostřednictvím inzerce např. v Annonci nebo i ve včelařství prodej ze dvora?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46161


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pán AG (95.103.119.43) --- 28. 7. 2010
Re: pro pana tomase sedlak v berline (46159)

Administrátor, máte tu marťanskú rozviedku, alebo vírus ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46160


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan Z (85.93.98.179) --- 28. 7. 2010
pro pana tomase sedlak v berline

Akce M: Semena trubcu z ulu B nedrtit, pouze loupat obohacuje pastovany med, udejte prosim presnou polohu pohankove kralovny S.Q., potrebujeme koordinaty pro snadnejsi orientaci v nastavajici akci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46159


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.233) --- 28. 7. 2010
Ilustrované Včelařství

jsem koupil od Löfelmana na stánku na Horním Hradě kde se pořádala slavnost Chvála medu - podílala se na tom i PSNV.
Kniha se mi moc líbí. Je to taková kuchařka která odpoví na každou otázku začátečníkovi a vybere si zde i zkušený včelař. Kniha by, alespoň si myslím, neměla chybět v žádné včelařově knihovně. Na prodeji knihy nejsem nikterak zainteresován. Jenom se mi moc líbí.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46158


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan M (85.93.98.179) --- 28. 7. 2010
Fur Herr Thomas Sedlak in Berlin

Pozor,pozor,vcela medonosna utoci,opakuji,vcela medonosna utoci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46157


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan Q (85.93.98.179) --- 28. 7. 2010
Berlinska vcela

Berlinske vcely - medujte v nastavenem rezimu. Trubci z ulu B pripravuji akci M. Cekame na pohanku kralovny S. Q.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46156


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan O (85.93.98.179) --- 28. 7. 2010
pro pana tomase sedlak v berline

Med - ok STOP cerveny jetel uz nepouzivam STOP pohanka medovati STOP Tome, vydrz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46155


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan B (85.93.98.179) --- 28. 7. 2010
pro pana tomase sedlak v berline

zprava desifrovana - zachrana akce v plnem proudu - myslime na tebe a tvou skvelou praci - drz se - ozveme se

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46154


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Zajicek (213.155.229.110) --- 28. 7. 2010
Re: Mezisteny vlastni vyroba lis (46120) (46122) (46144)

nemam duvod nic prekonavat,

jsem spokojen s tim co mam.

ve vysledku rozdil nevidim.

PZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46153


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 7. 2010
Re: Pohanka (46150) (46151)

Pohanka má k medování potřebovat hodně vody, tak asi dříve byl na tom poli úsušek?
Jinak spíš než nízkou výkupní cenu bude problém v jejím pěstování v malém výnosu. A v drahém ošetřování semen po sklizni, musí se dosušovat. Dnes je vyloupaná pohanka 10 x dražší než zrní, cca 5x dražší než luštěniny nebo obilné vločky nebo rýže. Zatímco dříve za socíku byla pohanka na stejné ceně jako třeba hrách nebo čočka.
Podle všeho je pohanka na rozdíl od třeba pšenice málo šlechtěná plodina s malým výnosem a velkou odolností proti nemocem a škůdcům, pokud se uchytí,zřejmě se bude její výnos dost zvyšovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46152


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Zajicek (88.102.9.94) --- 27. 7. 2010
Re: Pohanka (46150)

Take jsem dnes bylu vcel,

pohanku je citit z ulu uz 3-4 metry od ulu, ale zacala medovat az ted. O vikendu jsem jeste nic necitil. Kvete pritom uz 14 dnu. Potvrzuji- med ma velmi dobrou chut, ale ten zapach je pro otrle. Dokonce mi jej jeden zakaznik prisel vratit.

P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46151


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

B.Tichý (90.183.115.37) --- 27. 7. 2010
Pohanka

Každým rokem mám před včelínem nebo v blízkoostu desítky ha pohanky. Již kvete nejméně 14 dní a dnes jsem se díval a ještě asi dlouho pokvete, ale do zámrazu určitě ne. Neuvědomuji si, kdy ji sklízí. Někdy bývá z ní hodně medu, velmi chutný je smíšený, Letos ani minulé dva roky vůbec nemedovala. Asi k vůli rutinu je med velmi vyhledáván Bývá obyčejmě vyprodán jako první Místní zemědlec si ovšem ztěžuje na velmi nízkou výkupní cenu semene - proto se nedivím, že semeno v prodeji je velmi drahé.Semeno je k dostání v prodejně na setí, ale i na několik způsobů upravované. Loupané semeno jsem rozdrtil a obohacoval pastovaný med. /Dobré je i jako závar do plévky./Domnívám se, že má stejné účinky jako nektarový med a nemá nepříjemné /pro někoho/ aroma. Doporučuji konzumovat přiměřenou dávku / ,někomu může trošku více prokrvocat pokožku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46150


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 27. 7. 2010
Re: Plástečkový med (46120) (46138)

Dne Tuesday 27 of July 2010 17:44:00 Libor napsal(a):
> Zkušenosti sice nemám, ale na německé ebayi stojí 340 gramů plástečkového
> medu mezi 7,5 euro a 17 euro. A nabídka tam není veliká. Pokud já bych se
> zabýval plástečkovým medem, cílového zákazníka bych hledal zde. Jen si
> zatím neumím představit, jaké všechny oficiálnosti (hygiena apod) jsou s
> takovýmto prodejem spřažené. Nemluvím o registraci na ebay, to je formalita
> zdarma, paypal to samé a už se obchoduje.
> A když už je o tom řeč - má někdo zkušenost, jestli se dá "med ze dvora"
> prodat i na ebayi? ((-: Tedy myšleno tak, aniž by člověk musel být nutně


tam bude asi problem s postovnym,
pokud nebydlite u hranic.


S pozdravem

Jan Cervenka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46149


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 27. 7. 2010
Re: (46108) (46125) (46128) (46131) (46132)

no ty časopisy...nepročtu, nežádám o dotace....nefasuju časopis

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46148


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 27. 7. 2010
Re: (46108) (46125) (46128)

to samý sem slyšel já od toho agronoma...do zámrazů...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46147


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 27. 7. 2010

jo a ta pohanka je u nás na třech polích a docela pár hektarů....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46146


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 27. 7. 2010

nepřekonáš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46145


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 27. 7. 2010
Re: Mezisteny vlastni vyroba lis (46120) (46122)

válcované nepřonáš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46144


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 27. 7. 2010
Re: (46108) (46125) (46136)

nepletu mluvil jsem z agronomem toho družstva,protože sem netušil co to je za smrad,oni ju seli na dvakrát,a pánové ,to je masakr medníky plný a včely visí na boudě sotva doletí(500m)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46143


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 7. 2010
Re: Mezisteny vlastni vyroba lis (46120) (46122) (46129) (46134)

"S desinfekci jsem si zatim hlavu nelamal, zpracovaval jsem vlastni vicka a vlastni stavebni ramky. Technicky jsem to provedl tak, ze jsem vosk dal do nerezoveho hrnce s usima, ten jsem ponoril do zavarovaciho pozink. hrnce a usi obou hrncu jsem k sobe svazal dratem, vosk je lehci, takze by hrnec nerez s voskem vyplaval nahoru. Vosk se mi darilo drzet pri teplote kolem 90 st. voda v zavar. hrnci mirne vrela. Nekde jsem videl, ze meli hrnec s voskem primo na nejakem zdroji tepla, tam by slo dosahnout tech 117 st"

Podle mého názoru se spory moru plodu v první řadě vážou na nečistoty ve vosku. Takže když se vosk nechá pořádně pomalu ztuhnot, aby se všechny nečistoty usadily dole, zůstane většina spor v nich a jejich odstraněním se většina spor odstraní. Případně by se horký vosk mohl přefiltrovat přes nějaké husté plásto, které by vychytalo ještě další velké nečistoty a na nich zachycené spory moru. Takže myslím, že pro vlastní použití, pokud by se náhodou do vosku nějaké spory dostaly, tady tímhle přečištěním by se jich většina odstranila. Přirozeně pro výrobu mezistěn z cizího vosku pro kšeft by to stále nestačilo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46142


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78371 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 46142 do č. 46202)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu