78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 20. 7. 2010
Re: Zdroj z PC jako zdroj pro medomet (46012) (46016) (46023)

"Co myslíte tím "Pak je tam pár omezení, se kterými je nutno počítat" ?"

No, třeba to, že je to impulzní zdroj, takže pokud se na něho před zapnutím nepřipojí něco, co odebírá aspoň pár procent výkonu, nerozběhne se. U většiny na to stačí ventilátor uvnitř zdroje.
Nebo to, že má elektronické pojistky, takže pokud motor bude odebírat při rozběhu příliš velký proud nebo pokud je komutátor motoru v špatném stavu a mžikově napájení zkratuje, tak se zdroj prostě vypne. Zatímco baterie nebo nabíječka to ustojí vcelku v pohodě.
Potom to, že zdroj sice dává několik napětí, ale všechny jdou jen z několika vinutí z jednoho trafa, takže se vzájemně ovlivňují. A to trafo je regulováno jednou zpětnou vazbou. A přitom to je zdroj pro počítač, kde se ty napětí nesmí za žádnou cenu překročit víc než o nějakých 10 - 20 %. To jde zajistit jen tak, že se vezme zhruba poměr odebíraných proudů počítačem ze všech napětí a na ten podle jejich důležitosti a rozmezí běžných odebíraných proudů se regulace napasuje. Když se odebírá stále větší proud jen z napětí + 12 voltů, regulace zdroje drží napětí stále + 12 voltů, ale na ostatních výstupech, kde se nic neodebírá , napětí roste. Jak na těch výstupech dosáhne napětí hranice, která se u počítače nesmí překročit, zareaguje regulace zdroje a sníží napětí na výstupu +12 volt. Takže když se z PC zdroje odebírá proud jen z napětí +12 volt, mnohem dříve, než se dosáhne proudu uvedeného v tabulce, napětí klesne z 12 voltů na nepopužitelné napětí. To je ono provázání hlavně s napětím + 5 volt, které je silné hlavně u starších zdrojů, kdy bylo napětí + 5 voltů v počítači více důležité a napětí + 12 volt méně důležité než dnes. Má li se tedy z PC zdroje odebírat + 12 volt a maximální proud, jaký z tohoto výstupu dá, musí se současně odebírat nějaký proud z výstupu + 5 volt. U těch starších z výstupu +5 voltů i třeba třetinu, polovinu maximálního proudu, i nějakých 10 - 15 ampér, to je při 5 voltech 50 - 75 watt odběru navíc. To se musí vyzkoušet a proměřit, kolik se z +5 volt musí odebírat, aby zdroj na výstupu +12 držel stále těch "svých" 12 voltů až do maxima odebíraného proudu. Ostatní napětí, -5volt a -12volt mají jen minimální vliv, +3,3 volt mívá vlastní regulaci a nemá tak vliv vůbec.
Potom to,že jako impulzní zdroj pro počítače není úplně stoprocentně odrušený, na stejnosměrné výstupy se má dostávat až několik desetinek voltů střídavého rušivého napětí. Takže pokud se PC zdroj použije jako zdroj pro nějakou další polovodičovou regulaci, může ji to ovlivnit všelijakým způsobem. Stejna tak opačně, nevhodně navržená polovodičová regulace může ovlivnit regulaci PC zdroje.
No a nakonec zapínání zdroje. Pouze hodně staré zdroje typu AT se zapínají přímo vypínačem 220 volt. Současné ATX zdroje mají uvnitř trvale zapnutý pomocný malý zdroj pomocného napětí +5 volt a zapínají se připojením toho pomocného napětí na startovací káblík zdroje.

Takže když se tohleto respektuje, je PC zdroj levná a spolehlivá možnost.
Lepší už je pak jen na základě PC zdroje, z jeho dílů vyrobený impulzní zdroj přímo na míru...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46028


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Potu?ník Václav - Re: Zdroj z PC jako zdroj pro medomet
Předchozí:Gustimilián Pazderka - Re: Lék Gabon - MIMO TÉMA - howgh


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu