78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



KaJi (88.103.157.154) --- 2. 5. 2008
Re: Jak to vidím já... (29204) (29206) (29210) (29213) (29215) (29230) (29233) (29242) (29243) (29245) (29247) (29250)

Eman:
Ta věta byla zřejmě motivována oním masovým diletantismem malovčelařů při zvládání varroázy. Většina velkovčelařů nemá s úhyny problém.
A ČSV se o nic nesnaží, organizovaní malovčelaři se udržují a množí sami ze svého rozumu. Profesionálním včelařům nic nebrání se rozvíjet (kromě ceny medu, která je celosvětová) se všemi současnými dotačními výhodami a možností ušetřit na členském příspěvku.
------- Ještě tady smolím jeden mail v němčině a tak tady trčím. :-)

Aby to vydrželo (tedy ten záměr).
Já bych tu profesionalizaci neviděl v onom limitu EU 150 včelstev, ani v tom, že včelařina představuje hlavní příjem.


Profesionalita je i odbornost, ekonomičnost atd.

Kdysi jsem někde řekl, že pokud budu v nějaké organizaci, tak přínosy ze členství musí vyvážit mé náklady na členství v ní. Moderátor, který asi málokdy hnul pro včely prstem aniž by si alespoň nevyplnil cesták, provedl klasickou demagogii ve stylu:"A co ty soudruhu, co ty jsi vykonal". Od dobrovolného funkcionáře dobrá otázka, od profesionálního demagogie, protože je to nesrovnatelné (i když znám příklady, kdy by to srovnatelné bylo).

Takže si osobně myslím, že organizace budou, ale ty, které budou fungovat efektivně. Pro mě by byla zajímavá ta, která by pro mě šetřila náklady a umožnla by mi se soustředit na včely a ne na věci okolo.
Příklady.
Ve vhodných termínech bych šel do putyky a tam dal dvacku a formulář do Hradištka. Ten co by to posbíral a dal do jedné obálky (a ještě by si mohl zkontrolovat-aktualizovat databázi) by při 52 členech získal po zaplacení jednoho poštovného čistých 1000Kč a my všichni by jsme ušetřili spoustu času. To samé při hlášení stanovišť OÚ v únoru atd. Jednání s agronomy, aby jsme vyšli v dobrém, studium dotací, společné získávání materiálu - ať už plemenného nebo i sklenic, léčiva atd.
Společné využívání provozních zařízení která jsou nákladná a vlastně skoro celý rok leží. V mém případě nějaká linka na vyvařování vosku, vana na parafinování, společný tisk etiket, to všechno by mi zlevnilo a zjednodušilo malovčelaření a ještě by pomohlo financovat činnost společnosti. A ještě by jsme mohli spoečně jezdit na výlety.

Rozhodně bych od ní ale neočekával, že mi bude chodit natírat včely. Samozřemě kompresor a vyvíječ je příklad toho, co je dobré vlastnit nějak společně, ale aby to obsluhovala nějaká menší skupina lidí.
Je na vztazích v organizaci, zda aby se to půjčovalo (asi jen skutečně nerozbitelné věci) nebo by to někdo za nějaký poplatek obsluhoval.

Ale k tomuhle to musí dojít samo, stejně tak jak nikdo před sto lety nenařizoval včelařům, že se mají spolčovat.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29251


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Petr Forejtek - Re: článek
Předchozí:Eman - Re: Jak to vidím já...


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu