78276

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Janíček (88.100.95.205) --- 28. 4. 2008
Jak to vidím já...

Tak jsme se dočkali pátého čísla Včelařství a tentokrát i
podstatně silnějšího a dokonce i s oběžníkem č.1/2008.
Taktéž jsme se dozvěděli,že jsme Český Svaz Včelařů o.s.
Jak to vidím já : vidím,že vítězí byrokrati a s nástupem
ohromné potřeby administrace,nekonečných formulářů a hlášení,žádostí o dotace,a opatření racionaluzace téměř na vše na co se člověk podívá,bude toto mít nedobrý dopad.
Funkcionáři ZO se budou vzdávat svých funkcí,protože to pro ně bude velký problém všemu tomu stačit.Řeknou si,proč
bych to vlastně měl dělat a ještě navíc bych měl jenom
samé nepříjemnosti.
Co se týká členů ZO, těm už to tolik vadit nebude,protože
ponejvíce jsou staršího věku,mnoho toho vyplňovat nebudou
protože jim to nebude stát zato.Těch pár korun dotací které by obdrželi po všech těch peripetiích jim mohou být
ukradeny.Jsou si vědomi toho,že stejně zanedlouho skončí se svým včelařením.Takže zůstane to na těch mladších,kterým
to tolik vadit nebude a snad se dočkají i nového schopnějšího vedení a následně i lepšího ocenění své práce
v oboru včelařství i za předpokladu že se stanou členy cechu profesionálních včelařů při ČSV o.s.
A co Ty Františku tomu říkáš,tak se také vyslov k současné situaci,neuhynulo prý 50% včelstev tak není zapotřebí bít
na poplach. Ale myslím si,že je nejvyšší čas...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29204


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Tomtom (81.30.251.9) --- 28. 4. 2008
Re: Jak to vidím já...

Máte pravdu....být funkcionářem základní organizace ČSV musí být opravdu nezavíděníhodné :-)
To samé mě napadlo, když jsem otevřel časopis včelářství :-)))
Tom.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29205


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pepa (90.176.2.8) --- 28. 4. 2008
Re: Jak to vidím já...

Janíčku ty formuláře nejsou výmyslem ČSV, ale někoho jiného. Dotace jsou z EU a buďme rádí, že ČSV k těmto formulářům zpracoval pomůcku pro b .... .

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29206


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Josef Křapka (77.237.138.69) --- 28. 4. 2008
Re: Jak to vidím já...

"Janíčku ty formuláře nejsou výmyslem ČSV, ale někoho jiného. Dotace jsou z EU a buďme rádí, že ČSV k těmto formulářům zpracoval pomůcku pro b .... ."
---------------------------------------------------------
Já sice nejsem Janíček. Také vím, že ČSV za to nemůže. Dělá za současného stavu opravdu co může. A za tu snahu jí dík. Jenom nevím, zda tuto byrokracii vymyslela EU, nebo což je pravděpodobnější, nějaké České ministerstvo pro věci zbytečně složité. Když jsem před třičtvrtě rokem odcházel z administrativy do důchodu, zcela bláhově jsem si myslel, že všemu byrokratickému blbákovu je konec. Není. Ti odpovědní, kteří by měli z každé ZO o.s., nejraději úřad a já vím že to není ČSV, ti odpovědní si neuvědomují, že funkce na této nejnižší úrovni jsou funkce čestné. Navíc jsou funkcionáři převážně v letech, kdy mnohým věcem ani nemohou a také již nechtějí rozumět. Jsou již unaveni. A opět nové a nové povinnosti. Kdo to má při tom věkovém průměru dělat? Kde vzít mladé a studované funkcionáře. Kde vzít finanční prostředky na stále se rozrůstající úřad? Mohl bych v lamentacích pokračovat. Je to však zbytečné. Nyní vidím jak jsem se mýlil, když jsem si myslel že největší hrozbou pro včelařství je varroáza nebo mor včelího plodu. Není. Největší hrozbou je "dobře míněná" státní byrokracie bez znalosti stavu věci. Ti úředníci si nevidí přes desku svého psacího stolu. Tomu se také říká medvědí služba.
Pepča

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29210


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
JD (62.24.71.204) --- 29. 4. 2008
Re: Jak to vidím já...

::: Pepča :::

Jenom nevím, zda tuto byrokracii vymyslela EU, nebo což je pravděpodobnější, nějaké České ministerstvo pro věci zbytečně složité. ... Ti odpovědní, kteří by měli z každé ZO o.s., nejraději úřad a já vím že to není ČSV, ti odpovědní si neuvědomují, že funkce na této nejnižší úrovni jsou funkce čestné. ... A opět nové a nové povinnosti. ... Největší hrozbou je "dobře míněná" státní byrokracie bez znalosti stavu věci. Ti úředníci si nevidí přes desku svého psacího stolu. Tomu se také říká medvědí služba.

-----------------------

Jenže tak je to obecně všude v neziskovém sektoru, kde jsou dotace...!
Ba ještě hůř - po dobrovolných (neplacených) funkcionářích jsou vyžadovány povinná školení a zkoušky, jinak nejenže nejsou dotace pro danou organizaci, ale mohou být i právní problémy (píši o oblasti volného času dětí a mládeže - tábory apod.). A tito lidé z toho (z dotací i z činnosti samotné) nemají ani korunu - v lepším případě nula z nuly pojde (proplatí se jim náklady).

Včelaři mohou prodat svůj med = vytvořit zisk. Leckdy nemalý. Takže brečet kvůli pár formulářům, které mi umožní získat 50% slevu na vybavení není asi zcela na místě...

Má-li z toho někdo z organizace více práce, nebylo by od věci poskytnout mu odměnu (finanční - ne v medu...). Z peněz těch, pro které "papíry" zpracovává = členů ZO. I na toto je návod ve Včelařství...
Buď si o ni může říct sám anebo mu ji mohou nabídnout Ti, kteří tady nejvíc nadávají...

JD

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29213


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Josef Křapka (77.237.138.60) --- 29. 4. 2008
Re: Jak to vidím já...

"funkce na této nejnižší úrovni jsou funkce čestné. Navíc jsou funkcionáři převážně v letech, kdy mnohým věcem ani nemohou a také již nechtějí rozumět. Jsou již unaveni. A opět nové a nové povinnosti. Kdo to má při tom věkovém průměru dělat? Kde vzít mladé a studované funkcionáře".
-----------------------------------------------------------
Příteli JD,
prosím, vyjádři se ještě k tomuto bodu.
Díky Pepča

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29215


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Stonjek (213.151.87.17) --- 29. 4. 2008
Re: Jak to vidím já...

Nevidím to ani černě ani růžově. Funkce nikdo nechce dělat, v naší ZO cybí obsadit asi 4 a tak to pytlíkujem, jak se dá. S dotací D1 není velký problém, roky se už dělá stejně a dobrým pomocníkem, byť s mnoha nedostatky je program evidence ZO. Včelařů žádajících o jiné dotace kromě ZO není mnoho a administrativu musí zvl. hlavně oni a hlavně musí investovat. Hlavní problém ale bude i nadále zdravotní stav našich včelstev, kdy nadř. orgány si libují ve vydávání prapodivných vyhlášek a neuvědomují si, že problém je trochu jinde. Dal by se charakterizovat tak, že na to co nás čeká,jsme dost mizerně připraveni a žádné stohy popsaného papíru nás neochrání. Nová veterinární vyhláška, která ještě ani ve Včelařství nevyšla zopakovala pouze zásady správného léčení včelstev doplněné pouze o některé drobné změny, nic víc. To by měl znát v podstatě každý včelař a již alespoň část z toho měl aplikovat u svých včelstev. Takže budem muset sehnat nějaké dobrovolníky, kteří se monitoringu ujmou. Už je vidím jak se houfně hlásí a na tu velkou zodpovědnost se těší. Již letos možná pečlivějším monitoringem zjistíme,že je potřeba léčit už v červnu zvl. v teplejších oblastech a na slunných stanovištích. Běžně se poslední med vytáčí kolem 20. 7, někde ještě později, takže na léčení máme pouze Formidol, který spodem funguje nic moc a horem je neskutečně pracný a aplikace u některých úlů značně složitá. Potřebujem tedy léčiva účinná, levná s jednoduchou a rychlou aplikací. Žel máme jenom levná a účinná. O tom ostatním si můžem nechat jen zdát. To samé platí i o fumigaci., která by také šla provádět jinak, rychleji a jednodušeji. Myslím, že výzkumák, kromě dobré modernizace aerosolovacího přistroje docela slušně zaspal. Také ve Včelařství jsme od informací jak se léčí venku hlavně v EU moderně a rychle odstaveni. Takže nebýt MV a OP docela slušná doba temna. Proč mám doma na koleně šmudlat nějaký odpařovač KM s málopracným doplňováním a se mnou spousta dalších včelařů vyvíjet vlastní řešení, proč na zařízení z EU např. vyvíječ Fuerto nemůžu žádat o dotaci atd. atd. Prostě nastanou těžké roky a zřejmě ten loňský byl jen takovou předehrou. Jestli máme jen trochu uspět tak s novými vyhláškami a dalšími funkcionáři to jinak ani nemúže být. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29222


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
JD (62.24.71.204) --- 30. 4. 2008
Re: Jak to vidím já...

:::Pepča:::

Příteli JD,
prosím, vyjádři se ještě k tomuto bodu.
Díky Pepča
----------------------------

Můj zcela osobní názor, který nehodlám nijak prosazovat:

Pokud některý funkcionář (ať tzv. čestný či placený) cituji: "mnohým věcem ani nemůže a také již nechce rozumět", měl již dávno funkci opustit. Bez pardónů.

Kdo to má při tom věkovém průměru dělat?
Ze ZO přesunout maximum agendy na krajské organizace (z důvodu kopírování struktury státní správy a samosprávy) - zde mít jednoho až dva placené pracovníky - profesionály na plný úvazek. Snížit význam, zatížení a případně i počet ZO (sloučení). Co nejvíce jim odebrat administrativu.
(Uvedený systém funguje a je oveřen v "dětských" organizacích - taktéž musely přejít z "okresní" struktury na "krajskou". Placení krajští tajemnící se více než osvědčili (dělají "rutinní" administrativu). To, zda chtějí mít základní článek (obdoba ZO u včelařů) závisí na nadšení - není-li, dochází ke slučování či rušení.)

Kde vzít mladé a studované funkcionáře?
Vypsat regulérní výběrové řízení na jednoho až dva placené pracovníky na kraj - není nezbytné, aby to byli včelař, hlavně musí mít organizační a komunikativní schopnosti, znalost práce s počítačem, ... Znalost oboru se naučí snáz než být důsledný, organizačně schopný a flexibilní. Vybrat z došlých přihlášek. Zkušební doba je 3 měsíce ze zákona, první smlouvu sepsat na rok, prodloužit po osvědčení nebo vypsat nové výběrové řízení. Důsledně kontrolovat výkon práce. Nedat jim moc rozhodovat o jiných, nýbrž pouhou administrativu.


Základem je porozhlédnout se, jak to funguje v jiných obdobných organizacích (celorepublikové, s místními složkami, pracujícími s dobrovolníky, ...). Porovnat různé systémy, vymyslet vhodnou strukturu s přihlédnutím ke včelařským specifikům, tu pak aplikovat. Třeba zkušebně v jednom kraji, posléze celorepublikově.
Nebát se začít lidi platit za práci, kterou dělají pro ostatní. Zvlášť když je víc než zjevné, že na dobrovolné bázi je to dlouhodobě neudržitelné. Umožní to výběr schopných oproti systému, kdy to dělá ten, který se nechá k funkci přemluvit...

Mimochodem - tento proces asi není nezbytné inciovat - spustí se sám poté, co stávající funkcionáři funkce "položí" a v ZO (OV) se nikdo jiný nenajde. Začne to slučováním ZO, postupnou profesionalizací pracovníků a následným "zeštíhlovaním" a zefektivňováním struktury.

Ale jak jsem napsal na začátku - je to jen můj osobní názor. Nehodlám jej nijak prosazovat - myslím si, že k vhodnému (rozuměj efektivnímu a udržitelnému zárověň) řešení se dospěje časem samo - stačí počkat. Výsledek může být i jiný, než předjímám.
Taktéž nemá smysl rouzpoutávat diskuse, není-li vůle vyvodit z nich důsledky.

Werich (či Voskovec) kdysi řekli: "Ještě se nestalo, že by to nějak nedopadlo."
Nechal bych to vytesat do včelařského kamene...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29230


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Josef Křapka (77.237.138.69) --- 1. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

"Můj zcela osobní názor, který nehodlám nijak prosazovat:
Ze ZO přesunout maximum agendy na krajské organizace (z důvodu kopírování struktury státní správy a samosprávy) - zde mít jednoho až dva placené pracovníky - profesionály na plný úvazek. Snížit význam, zatížení a případně i počet ZO (sloučení). Co nejvíce jim odebrat administrativu".
JD
----------------------------------------------------------
Vážený příteli,
Tvůj názor má hlavu i patu. Myslím, že toto je ta správná cesta. Pokusím se v našem kraji získat přívržence.
Pepča

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29233


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 1. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Já myslím, že v dnešní době se nedá nějak zeštíhlit a zefektivnit řízení
základních organizací bez využívání počítače a internetu. Moje zkušenosti se
"staříky" ve vedení jsou totiž zoufalé. Seznamy včelstev k dotacím od jen 70
včelařů by chtěli aspoň 14 dní předem, než je musí odevzdat, protože by je
prý "nestihli" zpracovat. Pro jistotu je sbírají o měsíc dříve. Domlouvat
něco s řadovými včelaři nechtějí, telefon už dávno není zadarmo, jak to bylo
kdysi, když seděli u fabrických telefonů a obvolávali včelaře z nich.
Internet nepoužívají vůbec. Když chtějí něco oznámit řadovým členům, sezvou
důvěrníky na schůzi, rozdají lístečky a důvěrníci objíždějí jednotlivé
včelaře. Jak to dělají s lidmi, kteří často nejsou doma, to nevím. Že to těm
důvěrníkům zabere obrovskou spoustu času, je jasné. Seznamy vyplácených
dotací na schůzi mají pečlivě vytištěny dopředu, když oznámím, že třeba mám
o včelstvo méně a chci o to méně, počítají to ručně, div že ne ještě sčotem
nebo logaritmickým pravítkem a mají při tom řečí, že by to vydalo na jedny
hlavní televizní noviny. Cokoliv zorganizovat, propočítat, vyplatit 70
včelařům je obrovský problém, člověk by řekl, že večer přijdou ze schůze a
následně na tom makají 14 dní vždycky od rána až do večera. Na 70 včelařů je
tak 15 - 25 členů výboru a důvěrníků, z toho 2 / 3 to dělají víceméně z
musu, protože nikdo jiný nechtěl a vědí, že kdyby chtěli skončit, nikdo to
po nich nebude mít zájem dělat. Je to už 10 let, co jsem jako technolog ve
fabrice začal pracovat s databázemi na tehdy ještě PC 286, dělal jsem
pomocné programy k dílenským uzávěrkám, dělal jsem propočty třeba k
optimalizaci externích zakázek na dílnách a další, běžně jsem pracoval s
databázemi, kdy bylo několik tisíc položek, největší databáze tuším
skladových položek měla nějak 70 - 80 tisíc položek a ke každé bylo v
databázi evidovaných 15 - 20 údajů. Proti tomu nějaká agenda pro 70 - 80
včelařů je úplně směšná věc. Můj názor je, že při plném využití internetu a
programů v počítači veškerou agendu základní organizace do 100 členů zvládne
jeden člověk. Znamená to komunikaci po internetu, co se týká zpráv řadovým
členům a jejich odpovědí a sběru dat a znamená to na všechny propočty,
hlášení a takové věci využívat taky příslušné programy v počítači. Přitom to
ani nemusí být v podstatě profesionální programy pro včelařskou evidenci a
ZO, ale úplně stačí univerzální program - zdarma šířený v podstatě jakýkoliv
tabulkový procesor a textový editor. V dnešní době kopírování textů přes CTR
C a CTRL V není vůbec žádný problém, pokud existují vzory, s jakýmkoliv
hlášením a formulářem. Kromě toho jednoho člověka, co by zvládnul agendu se
svazem a komunikaci se včelaři potom může být ve výboru libovolný počet
"stařiků" od jednoho výše, kteří obstarají žvanění na schůzích a ostatní
méně podstatné věci. Organizaci třeba včelařského zájezdu a podobných akcí
potom není problém udělat tak, že místo členů výboru, kteří to mají víceméně
povinné dělat to, co si řadoví členové odhlasují, potom klidně může udělat
řadový člen, který by to chtěl, kterého to napadne a který má třeba
příslušné kontakty na cestovku a vedení ZO by mu k tomu jen poskytlo servis,
co se týká třeba shánění zájemců nebo nějaký právní rámec či nějaká finanční
podpora atd.
Fakt je ale, že poslední nejméně rok jakousi prazvláštní náhodou vedení naší
ZO vždy určí termín včelařské schůze na jeden z 5 - 10 dnů v měsíci, kdy
prostě v ty 2 - 3 hodiny odpoledne být v onom městě nemůžu, protože musím
být někde úplně jinde, během té doby došlo k jakési změně ve vedení a možná,
že tam trochu zavane čerstvý vítr.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29235


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
Tichý (80.188.56.170) --- 6. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Zřídíle-li 1 až 2 nové úředníky na kraji, přibude Vám 6x více administrativy a nejméně 10x větší členské příspěvky.Krajské výbory a kajští úředníci je holý nesmysl.
Jsem také starší, dělám funkci dobrovolně - umím číst a pokud mi dělá čtení potíže, koupím si silněnjší brýle. Ale mnozí funkcináři či včelaři si Oběžník či Včelařství ani z obálky nevydají, jen nadávají. Domnívám se, že ZO tolik administrativy nemá - snad na podzim statistiku a členské příspěvky a to není tak mnoho.
Pokud se týká dotací - tak se domnívám, že to tak složité není a pokud nechcete peníze na ruku, levné léčivo, medomat, přívěs... tak o to nežádejte a nestěžujte si nebo kupte páťákovi z Obecné školy zmrzlinu a on Vám dotazník vyplní / vždyž se jedná jen o adresu, zatrhnout cochcete a podpis - řečeno zjednodušeně/.
Stejně je tomu tak s léčením, stěhováním včelstev, matek.. přečtěte si vždy Přílohu v 7 čísle Včelařství. Nebo chcete rozvážet mor a roztoče?
Ještě k opylování: Přírodě posloužíte nejlépe plošným rozmístěním včelstev,/ nejde jen o řepku, ale i o kytičku někde na "mezi"/ ale i sobě. Z ekonomického hlediska není hromadění včelstev nejlepší řešení, ale užitečné je kočování za snůškou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29336


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
G.Pazderka (80.78.146.248) --- 6. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Tichý:>Z ekonomického hlediska není hromadění včelstev nejlepší řešení, ale užitečné je kočování za snůškou.<
..........

Mám velkou představivost. Můžete více charakterizovat a rozvést Váš názor na hromadění včelstev?

Je to jako bych řekl, že hromadění lidí - včelařů, také není ekonomické, ale je tomu právě naopak! U kočování, které se Vám líbí je tomu také. Skoro to vypadá, že spíše je trnem v oku jsou samotné velké chovy, kde hromadění jsou na určitých výšších.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29338


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
(e-mailem) --- 6. 5. 2008
Re: Jak to vid?m j?...

A dosahuje Vaše představivost tak daleko, že by jste byl ochoten dovést 20 včelstev na objednání nějakého př. OÚ do nejmenované vesničky a za 150 Kč na včelstvo je tam ponechat celou vegetační sezónu jen kvůli opylování a získal by jste jen 10 kg medu ze včelstva? Zvláště když na jiných stanovištích by jste měl 75 Kg

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: G.Pazderka <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Jak to vid?m j?...
> Datum: 06.5.2008 08:10:03
> ----------------------------------------
> Tichý:>Z ekonomického hlediska není hromadění včelstev nejlepší řešení, ale
> užitečné je kočování za snůškou.<
> .........
>
> Mám velkou představivost. Můžete více charakterizovat a rozvést Váš názor
> na hromadění včelstev?
>
> Je to jako bych řekl, že hromadění lidí - včelařů, také není ekonomické,
> ale je tomu právě naopak! U kočování, které se Vám líbí je tomu také. Skoro
> to vypadá, že spíše je trnem v oku jsou samotné velké chovy, kde hromadění
> jsou na určitých výšších.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29345


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
G.Pazderka (80.78.146.248) --- 6. 5. 2008
Re: Jak to vid?m j?...

(emailem):>A dosahuje Vaše představivost tak daleko, že by jste byl ochoten dovést 20 včelstev na objednání nějakého př. OÚ do nejmenované vesničky a za 150 Kč na včelstvo je tam ponechat celou vegetační sezónu jen kvůli opylování a získal by jste jen 10 kg medu ze včelstva? Zvláště když na jiných stanovištích by jste měl 75 Kg<
..........

Neodpověděl jste mi.

Jen píšete nějaké otázky a téze o převčelení a hromadění u jedné ze skupin chovatelů - velkochovů. Hromadění názoru tohoto typu je škodlivé a může přerůst v chrakteristickou škodu, kterou potkalo včelaře, jestli se kolébají ve svých představách např. o VD! Škoda je potom pravidelná, horší a kolektivní a předchází ji vždy takové - řečeno téze o ničem. Já jsem skutečný a převčelení z mého působení nehrozí, protože není ani možné. Domnívám se, že umím plánovat a provádět svůj chov na normální a ne na fantazijní úrovni.

Mám od během měsíce dubna - letos o tři trvalá stanoviště navíc a typněte si, jestli si je někdo objednal. Ne. Všechna stanoviště mám trvalá a musel jsem je osobně vyběhat a pokud by se stala taková nepředpokládaná situace a byla by vznesena objednávka a možnost zřízení dalšího nového stanoviště v mém pásmu (2/3 okresu Břeclav - což je docela dost OÚ a MÚ ) klidně je zřídím jako trvalá. Stanoviště totiž mají sice své nevýhody, ale jestli se standardně osvědčí, je dále udržováno. Tak se stane vždy a jen kvůli opylení hospodářských rostlin a ne zvůle nějkého zastupitelstva s volně rostoucími rostlinami. :-))

Má trvalá stanoviště včelstev zdaleka nemají průměrný výnos 75 kg a ani takový výnos nechci.

Mám sousedy s kočovnými vozy, kteří převáží včelstva a oups, nemají nyní buď včely nebo mají vypálené vozy po opatřeních na mor. To se jim ten výnos pěkně totiž Vážený pane krátí. Kočování je momentálně nevýhodné už nějakou delší dobu. Proto- protože výnosy se počítají u mých trvalých stanovišť dlouhodobě (průřez alespoň 5-ti sezon) a ne nějakých buchlých 75 kg za nějakou sezonu.

Bez hypotéz o objednávkách. Žádný OÚ si včely nikdy neobjedná, leda, že by byl sám pěstitelem hospodářských rostlin!

Takže mi odpovězte, nebo, viděl jste někde velkochovy, kde se hromadí ve velkém včely?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29350


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
(e-mailem) --- 6. 5. 2008
Re: Jak to vid?m j?...

Vážený pane já nikdy nepsal o hrozbě převčelení. Také dobře vím , že jsou stanoviště která jsou pro včely úživná i do konce srpna a 100 včelstev tam není problém a jsou také taková kde koncem června mají včely pravidelně hlad a neuživí se jich tam ani deset Také vím ,že jsou včelaři kteří se tím živí a mají několik pevných stanovišť která obhospodařují a jsou i takoví kteří pokud jim to mor dovolí jedou od řepky k řepce tak jak postupně nakvétá nebo za akátem a jižní Moravu nebo zase na slunečnici maliny a jiné. Já spíš upozorňuji na stav který dnes v některých postižených oblastech nastává a to je nedostatek včel v krajině kde nebudou velkovčelaři jezdit nebo zakládat stanoviště kvůli malé úživnosti Příkladně v loňském roce sady v Bouzově hledali kdo jim přijede opylovat když v okolí byly včely vypáleny na mor. A jak jste před pár dny mohl vidět v televizi jiní to zase řešily dovozem čmeláků ze Slovenska. Právě takovým včelařům kteří zřizují trvalá stanoviště já fandím a jim patří pak velká poklona

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: G.Pazderka <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Jak to vid?m j?...
> Datum: 06.5.2008 12:34:17
> ----------------------------------------
> (emailem):>A dosahuje Vaše představivost tak daleko, že by jste byl ochoten
> dovést 20 včelstev na objednání nějakého př. OÚ do nejmenované vesničky a
> za 150 Kč na včelstvo je tam ponechat celou vegetační sezónu jen kvůli
> opylování a získal by jste jen 10 kg medu ze včelstva? Zvláště když na
> jiných stanovištích by jste měl 75 Kg<
> .........
>
> Neodpověděl jste mi.
>
> Jen píšete nějaké otázky a téze o převčelení a hromadění u jedné ze skupin
> chovatelů - velkochovů. Hromadění názoru tohoto typu je škodlivé a může
> přerůst v chrakteristickou škodu, kterou potkalo včelaře, jestli se
> kolébají ve svých představách např. o VD! Škoda je potom pravidelná, horší
> a kolektivní a předchází ji vždy takové - řečeno téze o ničem. Já jsem
> skutečný a převčelení z mého působení nehrozí, protože není ani možné.
> Domnívám se, že umím plánovat a provádět svůj chov na normální a ne na
> fantazijní úrovni.
>
> Mám od během měsíce dubna - letos o tři trvalá stanoviště navíc a typněte
> si, jestli si je někdo objednal. Ne. Všechna stanoviště mám trvalá a musel
> jsem je osobně vyběhat a pokud by se stala taková nepředpokládaná situace a
> byla by vznesena objednávka a možnost zřízení dalšího nového stanoviště v
> mém pásmu (2/3 okresu Břeclav - což je docela dost OÚ a MÚ ) klidně je
> zřídím jako trvalá. Stanoviště totiž mají sice své nevýhody, ale jestli se
> standardně osvědčí, je dále udržováno. Tak se stane vždy a jen kvůli
> opylení hospodářských rostlin a ne zvůle nějkého zastupitelstva s volně
> rostoucími rostlinami. :-))
>
> Má trvalá stanoviště včelstev zdaleka nemají průměrný výnos 75 kg a ani
> takový výnos nechci.
>
> Mám sousedy s kočovnými vozy, kteří převáží včelstva a oups, nemají nyní
> buď včely nebo mají vypálené vozy po opatřeních na mor. To se jim ten výnos
> pěkně totiž Vážený pane krátí. Kočování je momentálně nevýhodné už nějakou
> delší dobu. Proto- protože výnosy se počítají u mých trvalých stanovišť
> dlouhodobě (průřez alespoň 5-ti sezon) a ne nějakých buchlých 75 kg za
> nějakou sezonu.
>
> Bez hypotéz o objednávkách. Žádný OÚ si včely nikdy neobjedná, leda, že by
> byl sám pěstitelem hospodářských rostlin!
>
> Takže mi odpovězte, nebo, viděl jste někde velkochovy, kde se hromadí ve
> velkém včely?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29356


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 6. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Nekvalifikovaní brigádníci, co umí jen rychle psát na PC, berou 60 - 100 Kč
za hodinu, kdo už umí počítat třeba v Excelu případně v jednoduchých
databázích a pracovat se složitějšímu formuláři , o nějakých 20 - 40 korun
víc. 1 list A4 opsaného textu se na internetu poptává za několik korun. Tím
chci říct, že se hledají problémy tam, kde nejsou. Pochybuji, že na kraji by
bylo více adminisrtace než kolik by zvládl jeden takový pracovník za
polovinu, třetinu měsíčního úvazku, když mu nebo jí nějaký , třeba
dobrovolný funkcionář řekne, co a jak má vyplňovat. Já to vidím tak, že
kdyby se chtělo, tak se k stávajícímu dobrovolnému krajskému funkcionáři
přijme na zkrácenou pracovní dobu nebo na smlouvu o dílo nebo tak nějak za
pár tisíc měsíčně nějaká administrátorská síla. Nějaká mamina na mateřské
nebo studentka atd po takové práci sáhne všemi deseti, zvláště když většinu
může udělat doma na svém počítači.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Tichý" <BTichy/=/email.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 06, 2008 12:17 AM
Subject: Re: Jak to vidím já...


> Zřídíle-li 1 až 2 nové úředníky na kraji, přibude Vám 6x více
> administrativy a nejméně 10x větší členské příspěvky.Krajské výbory a
> kajští úředníci je holý nesmysl.
> Jsem také starší, dělám funkci dobrovolně - umím číst a pokud mi dělá
čtení
> potíže, koupím si silněnjší brýle. Ale mnozí funkcináři či včelaři si
> Oběžník či Včelařství ani z obálky nevydají, jen nadávají. Domnívám se, že
> ZO tolik administrativy nemá - snad na podzim statistiku a členské
> příspěvky a to není tak mnoho.
> Pokud se týká dotací - tak se domnívám, že to tak složité není a pokud
> nechcete peníze na ruku, levné léčivo, medomat, přívěs... tak o to
> nežádejte a nestěžujte si nebo kupte páťákovi z Obecné školy zmrzlinu a on
> Vám dotazník vyplní / vždyž se jedná jen o adresu, zatrhnout cochcete a
> podpis - řečeno zjednodušeně/.
> Stejně je tomu tak s léčením, stěhováním včelstev, matek.. přečtěte si
vždy
> Přílohu v 7 čísle Včelařství. Nebo chcete rozvážet mor a roztoče?
> Ještě k opylování: Přírodě posloužíte nejlépe plošným rozmístěním
> včelstev,/ nejde jen o řepku, ale i o kytičku někde na "mezi"/ ale i sobě.
> Z ekonomického hlediska není hromadění včelstev nejlepší řešení, ale
> užitečné je kočování za snůškou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29341


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
Franti?ek Rousek (e-mailem) --- 6. 5. 2008
RE: Jak to vidím já...


Vazeny priteli Polasku.
Je zrejme, ze si vubec nedovedes predstanit objem prace. Ja jako predstavitel vcelaru pro Kralovehradecky kraj mam na starosti 5 OV a 63 ZO. Vubec si nedovedu predstavit vest sam celou jejich agendu. Pro jednoho cloveka to je zcela nezvladnutelny ukol a to jsme docela maly kraj, jsou i vetsi. Promin, omlouvam se. Opet si sednu pri cteni prispevku na ruce, zde se jedna o jine lobbi.
Hezky den Frantisek.


Nekvalifikovaní brigádníci, co umí jen rychle psát na PC, berou 60 - 100 Kč
za hodinu, kdo už umí počítat třeba v Excelu případně v jednoduchých
databázích a pracovat se složitějšímu formuláři , o nějakých 20 - 40 korun
víc. 1 list A4 opsaného textu se na internetu poptává za několik korun. Tím
chci říct, že se hledají problémy tam, kde nejsou. Pochybuji, že na kraji by
bylo více adminisrtace než kolik by zvládl jeden takový pracovník za
polovinu, třetinu měsíčního úvazku, když mu nebo jí nějaký , třeba
dobrovolný funkcionář řekne, co a jak má vyplňovat. Já to vidím tak, že
kdyby se chtělo, tak se k stávajícímu dobrovolnému krajskému funkcionáři
přijme na zkrácenou pracovní dobu nebo na smlouvu o dílo nebo tak nějak za
pár tisíc měsíčně nějaká administrátorská síla. Nějaká mamina na mateřské
nebo studentka atd po takové práci sáhne všemi deseti, zvláště když většinu
může udělat doma na svém počítači.

R. PolášekOdpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29343


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 6. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

No, doba, kdy jeden úředník dohromady s jednou písařkou na psacím stroji
vyprodukovali za den 5 dopisů a to pracovali opravdu intenzívně, jindy to
byly třebas jen dva dopisy denně je dávno pryč. Dneska těch 5 dopisů musí
vyprodukovat jedna pracovní administrativní síla s počítačem za 20 - 30
minut, jinak prostě není na trhu pracovních sil konkurenceschopná. Zájmová
organizace s podobnou velikostí jako ČSV, pokud jakýmkoliv způsobem
nezredukuje potřebné náklady na organizaci, nebude taky konkurenceschopná.
Je jedno, jak tou dělá, jestli zachová stávající množství administrace a
převede ji třeba na počítače, takže funkcionáři základních organizací budou
veškerou administraci dělat do nějaké síťové aplikace, jejíž centrum bude na
ústředí ČSV, což při počtu cca 60 tisíc včelařů je pro dnešní počítačové
databáze a internet směšná velikost nebo jestli radikálně omezí množství
administrace, aby to pro dobrovolné funcionáře bylo snadno zvládnutelné a
nebylo to pro ně neplacená otročina. Každopádně doba, kdy byli lidi běžně
ochotni hodiny denně pracovat jako neplacení funkcionáři, protože jiná
alternativa byly jen hospody, práce na zahradě nebo jiné zájmové kroužky je
dávno pryč. Pokud někdo má v dnešní době ty hodiny denně kvalitně pracovat,
musí být zaplacen, jinak prostě nebude pracovat kvalitně nebo bude výjimku
za kterou nebude sehnatelná náhrada.
Objem práce na kraji neznám, ale aspoň co se týká agendy, dozajista se dá
oproti době psacích strojů mnohonásobně urychlit, když se na to půjde
správným způsobem.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "František Rousek" <frantisek.rousek/=/b-d.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 06, 2008 10:29 AM
Subject: RE: Jak to vidím já...Vazeny priteli Polasku.
Je zrejme, ze si vubec nedovedes predstanit objem prace. Ja jako
predstavitel vcelaru pro Kralovehradecky kraj mam na starosti 5 OV a 63 ZO.
Vubec si nedovedu predstavit vest sam celou jejich agendu. Pro jednoho
cloveka to je zcela nezvladnutelny ukol a to jsme docela maly kraj, jsou i
vetsi. Promin, omlouvam se. Opet si sednu pri cteni prispevku na ruce, zde
se jedna o jine lobbi.
Hezky den Frantisek.


Nekvalifikovaní brigádníci, co umí jen rychle psát na PC, berou 60 - 100 Kč
za hodinu, kdo už umí počítat třeba v Excelu případně v jednoduchých
databázích a pracovat se složitějšímu formuláři , o nějakých 20 - 40 korun
víc. 1 list A4 opsaného textu se na internetu poptává za několik korun. Tím
chci říct, že se hledají problémy tam, kde nejsou. Pochybuji, že na kraji by
bylo více adminisrtace než kolik by zvládl jeden takový pracovník za
polovinu, třetinu měsíčního úvazku, když mu nebo jí nějaký , třeba
dobrovolný funkcionář řekne, co a jak má vyplňovat. Já to vidím tak, že
kdyby se chtělo, tak se k stávajícímu dobrovolnému krajskému funkcionáři
přijme na zkrácenou pracovní dobu nebo na smlouvu o dílo nebo tak nějak za
pár tisíc měsíčně nějaká administrátorská síla. Nějaká mamina na mateřské
nebo studentka atd po takové práci sáhne všemi deseti, zvláště když většinu
může udělat doma na svém počítači.

R. PolášekOdpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29347


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
Sroll Josef (e-mailem) --- 6. 5. 2008
RE: Jak to vidím já...

Já to zase vidím tak, že ty jsi v životě nikdy nějakou agendu neviděl ani z rychlíku.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Radim Polášek
Sent: Tuesday, May 06, 2008 9:50 AM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Re: Jak to vidím já...

Nekvalifikovaní brigádníci, co umí jen rychle psát na PC, berou 60 - 100 Kč za hodinu, kdo už umí počítat třeba v Excelu případně v jednoduchých databázích a pracovat se složitějšímu formuláři , o nějakých 20 - 40 korun víc. 1 list A4 opsaného textu se na internetu poptává za několik korun. Tím chci říct, že se hledají problémy tam, kde nejsou. Pochybuji, že na kraji by bylo více adminisrtace než kolik by zvládl jeden takový pracovník za polovinu, třetinu měsíčního úvazku, když mu nebo jí nějaký , třeba dobrovolný funkcionář řekne, co a jak má vyplňovat. Já to vidím tak, že kdyby se chtělo, tak se k stávajícímu dobrovolnému krajskému funkcionáři přijme na zkrácenou pracovní dobu nebo na smlouvu o dílo nebo tak nějak za pár tisíc měsíčně nějaká administrátorská síla. Nějaká mamina na mateřské nebo studentka atd po takové práci sáhne všemi deseti, zvláště když většinu může udělat doma na svém počítači.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Tichý" <BTichy/=/email.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 06, 2008 12:17 AM
Subject: Re: Jak to vidím já...


> Zřídíle-li 1 až 2 nové úředníky na kraji, přibude Vám 6x více
> administrativy a nejméně 10x větší členské příspěvky.Krajské výbory a
> kajští úředníci je holý nesmysl.
> Jsem také starší, dělám funkci dobrovolně - umím číst a pokud mi dělá
čtení
> potíže, koupím si silněnjší brýle. Ale mnozí funkcináři či včelaři si
> Oběžník či Včelařství ani z obálky nevydají, jen nadávají. Domnívám
> se, že ZO tolik administrativy nemá - snad na podzim statistiku a
> členské příspěvky a to není tak mnoho.
> Pokud se týká dotací - tak se domnívám, že to tak složité není a pokud
> nechcete peníze na ruku, levné léčivo, medomat, přívěs... tak o to
> nežádejte a nestěžujte si nebo kupte páťákovi z Obecné školy zmrzlinu
> a on Vám dotazník vyplní / vždyž se jedná jen o adresu, zatrhnout
> cochcete a podpis - řečeno zjednodušeně/.
> Stejně je tomu tak s léčením, stěhováním včelstev, matek.. přečtěte si
vždy
> Přílohu v 7 čísle Včelařství. Nebo chcete rozvážet mor a roztoče?
> Ještě k opylování: Přírodě posloužíte nejlépe plošným rozmístěním
> včelstev,/ nejde jen o řepku, ale i o kytičku někde na "mezi"/ ale i sobě.
> Z ekonomického hlediska není hromadění včelstev nejlepší řešení, ale
> užitečné je kočování za snůškou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29346


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Felix Pečenka (83.208.196.187) --- 1. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

To je ale pěkná pitomina. Felix

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29242


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
Pepa (90.176.2.8) --- 1. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Ti kteří máte tu myšlenku zrušit ústředí ČSV a převést to na kraje, skuste počítat náklady :
Na každým kraji by museli být asi dva pracovníci. Tj. mzda, odvody, zdravotní a sociální pojištění. Autobusem by v kraji nejezdili, tedy nákup do každého kraje osobní vozidlo + PHM. To si vynásobte počtem krajů. Musel by být nějaký centrální orgán, který by kraje koordinoval a ten by jednal za včelaře někde např. na Min. zemědělství atd. Není možné, aby každý kraj jednal samostatně. Když to všechno spočítate, klidně si může ústředí navýšit mzdy a i tak budou nižší náklady ČSV od nesmyslného modelu.
Osobně se domnívám, že za pár let nebude co řešit. V okrese zůstaně tak jedna a nebo dvě organizace a zbytek zanikně. Podívejte se klolem sebe kolik máte mladých včelařů a jaký je o ten obr zájem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29243


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Josef Křapka (77.237.138.69) --- 2. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

"Ti kteří máte tu myšlenku zrušit ústředí ČSV a převést to na kraje, skuste počítat náklady"
Pepa
-----------------------------------------------------------
Zrušit ústředí ČSV??? O tom snad řeč nebyla. Nebo Ano???
Já tento návrh pochopil jako centralizaci zdola. Řeč byla pouze o tom, že na úrovni ZO nejsou funkcionáři. Nebo máš jiný názor??
Pepča

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29245


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Já jsem to taky tak pochopil jako centralizaci zdola, podstatné omezení
počtu dobrovolných funkcionářů v ZO ruku v ruce s podstatným zkvalitněním
jejich práce. Ostatně jestli chce ČSV přežít jako organizace sdružující
převážnou většinu včelařů, nic jiného jim nezbude. V té souvislosti je
velice zajímavá věta ministra zemědělství Gandaloviče, že bude podporovat
profesionalizaci včelařů. Já to vidím jako přesně opačný směr než o co se
snaží vedení ČSV a sice zvyšování nebo aspoň udržování počtu malých včelařů,
kteří zajišťují plošné zavčelení.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Josef Křapka" <josef.krapka/=/volny.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, May 02, 2008 7:25 AM
Subject: Re: Jak to vidím já...


> "Ti kteří máte tu myšlenku zrušit ústředí ČSV a převést to na kraje,
skuste
> počítat náklady"
> Pepa
> -----------------------------------------------------------
> Zrušit ústředí ČSV??? O tom snad řeč nebyla. Nebo Ano???
> Já tento návrh pochopil jako centralizaci zdola. Řeč byla pouze o tom, že
> na úrovni ZO nejsou funkcionáři. Nebo máš jiný názor??
> Pepča

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29247


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Eman (194.149.115.131) --- 2. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

>..věta ministra zemědělství Gandaloviče, že bude podporovat
>profesionalizaci včelařů. Já to vidím jako přesně opačný směr než o co se snaží vedení ČSV a sice zvyšování nebo aspoň udržování počtu malých včelařů, kteří zajišťují plošné zavčelení.
_______________________________________________

Ta věta byla zřejmě motivována oním masovým diletantismem malovčelařů při zvládání varroázy. Většina velkovčelařů nemá s úhyny problém.
A ČSV se o nic nesnaží, organizovaní malovčelaři se udržují a množí sami ze svého rozumu. Profesionálním včelařům nic nebrání se rozvíjet (kromě ceny medu, která je celosvětová) se všemi současnými dotačními výhodami a možností ušetřit na členském příspěvku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29250


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
KaJi (88.103.157.154) --- 2. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Eman:
Ta věta byla zřejmě motivována oním masovým diletantismem malovčelařů při zvládání varroázy. Většina velkovčelařů nemá s úhyny problém.
A ČSV se o nic nesnaží, organizovaní malovčelaři se udržují a množí sami ze svého rozumu. Profesionálním včelařům nic nebrání se rozvíjet (kromě ceny medu, která je celosvětová) se všemi současnými dotačními výhodami a možností ušetřit na členském příspěvku.
------- Ještě tady smolím jeden mail v němčině a tak tady trčím. :-)

Aby to vydrželo (tedy ten záměr).
Já bych tu profesionalizaci neviděl v onom limitu EU 150 včelstev, ani v tom, že včelařina představuje hlavní příjem.


Profesionalita je i odbornost, ekonomičnost atd.

Kdysi jsem někde řekl, že pokud budu v nějaké organizaci, tak přínosy ze členství musí vyvážit mé náklady na členství v ní. Moderátor, který asi málokdy hnul pro včely prstem aniž by si alespoň nevyplnil cesták, provedl klasickou demagogii ve stylu:"A co ty soudruhu, co ty jsi vykonal". Od dobrovolného funkcionáře dobrá otázka, od profesionálního demagogie, protože je to nesrovnatelné (i když znám příklady, kdy by to srovnatelné bylo).

Takže si osobně myslím, že organizace budou, ale ty, které budou fungovat efektivně. Pro mě by byla zajímavá ta, která by pro mě šetřila náklady a umožnla by mi se soustředit na včely a ne na věci okolo.
Příklady.
Ve vhodných termínech bych šel do putyky a tam dal dvacku a formulář do Hradištka. Ten co by to posbíral a dal do jedné obálky (a ještě by si mohl zkontrolovat-aktualizovat databázi) by při 52 členech získal po zaplacení jednoho poštovného čistých 1000Kč a my všichni by jsme ušetřili spoustu času. To samé při hlášení stanovišť OÚ v únoru atd. Jednání s agronomy, aby jsme vyšli v dobrém, studium dotací, společné získávání materiálu - ať už plemenného nebo i sklenic, léčiva atd.
Společné využívání provozních zařízení která jsou nákladná a vlastně skoro celý rok leží. V mém případě nějaká linka na vyvařování vosku, vana na parafinování, společný tisk etiket, to všechno by mi zlevnilo a zjednodušilo malovčelaření a ještě by pomohlo financovat činnost společnosti. A ještě by jsme mohli spoečně jezdit na výlety.

Rozhodně bych od ní ale neočekával, že mi bude chodit natírat včely. Samozřemě kompresor a vyvíječ je příklad toho, co je dobré vlastnit nějak společně, ale aby to obsluhovala nějaká menší skupina lidí.
Je na vztazích v organizaci, zda aby se to půjčovalo (asi jen skutečně nerozbitelné věci) nebo by to někdo za nějaký poplatek obsluhoval.

Ale k tomuhle to musí dojít samo, stejně tak jak nikdo před sto lety nenařizoval včelařům, že se mají spolčovat.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29251


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
G.Pazderka (80.78.146.248) --- 2. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Eman:>Ta věta byla zřejmě motivována oním masovým diletantismem malovčelařů při zvládání varroázy. Většina velkovčelařů nemá s úhyny problém.
A ČSV se o nic nesnaží, organizovaní malovčelaři se udržují a množí sami ze svého rozumu. Profesionálním včelařům nic nebrání se rozvíjet (kromě ceny medu, která je celosvětová) se všemi současnými dotačními výhodami a možností ušetřit na členském příspěvku. <

.......

Ano, doba velkých chovů přichází. Ještě musí takový velký chovatel pochopit, že prodávat oddělky a neprodukovat tedy opylení přímo, je ztrátová aa kontraproduktivní činnost.

Jinak nevím jestli je tomu tak, ale vypadá to, že dotace D1 je těmi 25 miliony navýšena. Tz, že ji dostane chovatel, který zazimuje (vyzimuje) svá včelstva. Je tomu tak???

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29255


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Eman (194.149.115.131) --- 2. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

>To je ale pěkná pitomina. Felix

Tuhle větu prý řekl ruský car, když mu vykládali o komunistickém manifestu a Leninovi.
------------------------------------------------
>Pepa:
>Ti kteří máte tu myšlenku zrušit ústředí ČSV a převést to na kraje, skuste počítat náklady :
Na každým kraji by museli být asi dva pracovníci. Tj. mzda, odvody, zdravotní a sociální pojištění. Autobusem by v kraji nejezdili, tedy nákup do každého kraje osobní vozidlo + PHM. To si vynásobte počtem krajů.
_______________________________________________________

Určitě by to vyšlo mnohem levněji, než nás všechny stojí provoz strany zelených a nadělalo by to méně nenapravitelných škod. Ještě si na mě vzpomenete.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29246


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
KaJi (88.103.157.154) --- 2. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

>Pepa:
>Ti kteří máte tu myšlenku zrušit ústředí ČSV a převést to na kraje, skuste počítat náklady :
Na každým kraji by museli být asi dva pracovníci. Tj. mzda, odvody, zdravotní a sociální pojištění. Autobusem by v kraji nejezdili, tedy nákup do každého kraje osobní vozidlo + PHM. To si vynásobte počtem krajů.
----------
Převedení okresních výborů na kraj - protože tam je dnes samospráva, sloučení ZO do větších, když bude málo funkcinonářů (jak tady správně poznamenal Radim, jeden člověk trochu zběhlý v administrativě s počítačem by se stejnou, nebo menší námahou nahradil několik dalších dobrovolných funkcionářů) atd. navrhoval za PSNV P.Texl. V podtstaě se mu dostalo pouze předvolání před koncil moravských funkcionářů a několika přiblblých a servilních komentářů ve Včelařství.

Pokud umím počítat, tak ten návrh nebyl blbý a určitě by nepřinesl zvýšení nákladů.

Zkuste si spočítat, kolik stojí provoz dnešních ZO, vynásobte to jejich počtem, přidejte si OV a jejich provoz.
Kolik dnes stojí provoz takové jedné střední ZO?

Stačí si spočítat makročísla. Jsou teď na stole. Stát narve do včelařství 150 milionů.
Když jsem se o to zajímal takl míval rozpočet centra - tedy jen Křemencové (a snad NASAVRK protože kam mizelo těch 20 milionů z rozpočtu na všeobecně prospěšnou činnost nikdo nikdy nevysvětlil) 50 milionů. Tedy polovinu z toho co šlo do včelařiny přímo (tehdy 80 mil. na D1 a 20mil. přímo do Křemencové = 100Mega). Dalších padesát to skoro nikdo neviděl - mizelo to na nějaké dotace (i léčiva), granty - výzkum velkofarmy a bůhví kam. OBčas asi někdo dostal dotaci, pokud mu to ZO dokázala zadministrovat.

A ze zbytku těch 50 přímých milionů žily i ZO a OV. Vybíralo se to třeba jako polatek za léčení atd. Vždyť kolik musel mít kdo včelstev, aby při vyplácení dotací po stržení všeh příspěvků byl v plusu. Bývalo to asi 6 včelstev, jak kde. To znamená že dotace na prvních 6 (doplňte si číslo podle vašich ZO) dotací u každého včelaře spolka režije "samosprávy" a náklady na léčení. Když nepočítám Gabon, tak vlastní léčení bez dotací asi 6Kč, po dotacích 2Kč.

Takže přátelé, tady nejde o to jak prodražit aparát, ale jak za těch 50 až 100 milionů co to dnes stojí udělat funkční systém.

Berte v úvahu průměrné platy. Přenesením dvou platů z Prahy máte tři platy na kraji. Kolega než vystoupil to počítal a podle něho měla Křemencová průměrný plat asi 35 tisích. Přes 8milionů mzdových nákladů, to je 40 000Kč denně.

Vy si myslíte, že za tuto částku nemůže fungovat celostátní aparát. Přes půl mega na kraj.

Do výpočtu si můžete dosadit aktuální čísla z rozpočtu.
Tenkrát když jsem to počítal to vycházelo dobře. Ale bylo třeba udržet koryta, zabránit vyšetřování Včely atd. a tak to dopadlo jak to dopadlo.

Dneska si můžete počítat co chcete, nic stejně nezměníte.

Jdu se kouknout na včely:-) Ty tady budou i bez nás a tak to u nich člověk uvidí z jiné perspektivy a v klidu.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29248


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
G.Pazderka (80.78.146.248) --- 2. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Karel:>Jdu se kouknout na včely:-) Ty tady budou i bez nás a tak to u nich člověk uvidí z jiné perspektivy a v klidu.
<
..........
Pro "provincii" Česká Republika stačí málo. Pár amatérů, pár profesních včelařů, pár obchodníků a baličů a trochu té péče o zdraví včel. A hlavně propagovat prodej medu.

A to je o číslech 2-5 tis amatérů a 1-2 tisíce profesních včelařů a jeden správní orgán na Křemencovce.

Bohužel prosakují zprávy, že ani ta Křemencovka není jistá, takže zbývá konstatovat, že dobře laxním členům tak. Jdu také něco dělat, v mateřích miskách se začaly objevovat za poslední dva dny vajíčka. Nastává období dělení včelstev.

Štědřenec (můj název - žlutý akát) vykvetl = do 10 dnů kvete akát bílý.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29249


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Eman (77.236.212.66) --- 1. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

JD:
.....Werich (či Voskovec) kdysi řekli: "Ještě se nestalo, že by to nějak nedopadlo."
Nechal bych to vytesat do včelařského kamene...
__________________________________________________________

Asi to Werich řekl, nevím, ale určitě je to v Osudech dobrého vojáka Švejka takto: "Ať si bylo jak si bylo, vždycky jaksi bylo. Ještě nikdy nebylo, aby jaksi nebylo."
A Werich načetl Švejka na desky geniálně a znal ho velmi dobře.

Jinak k obsahu příspěvku JD:
Hodně dlouho jsem nečetl na toto téma něco tak dobrého jako tento text, co by mě zaujalo. Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na Gorbačova a jeho perestrojku. Následoval rozpad říše zla.
A pak ještě jsem si na něco vzpomněl, na citát z Hrabala:
http://cs.wikiquote.org/wiki/Bohumil_Hrabal
"Jsou skvrny které nelze vyčistit bez porušení podstaty látky".

To jen tak na okraj a možná to někoho pobaví.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29236


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Leoš (213.19.51.58) --- 1. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

Příteli JD,
prosím, vyjádři se ještě k tomuto bodu.
Díky Pepča
----------------------------

Můj zcela osobní názor, který nehodlám nijak prosazovat:

Pokud některý funkcionář (ať tzv. čestný či placený) cituji: "mnohým věcem ani nemůže a také již nechce rozumět", měl již dávno funkci opustit. Bez pardónů
............................

Tak jsem po čase zabloudil na tuto konferenci a po prokousání se haldy nudných příspěvků narazím na takové super téma.

Už dlouho jsem se takhle nenasmál. Opravdu dobré téma -)

Ještě pánové navrhněte, jak uvést do života např. krajské stáčírny medu - třeba by to šlo taky prostřednictvím netu-)

Ať žije HMYZUTOPIE.

Leoš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29241


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Franti?ek Rousek (e-mailem) --- 29. 4. 2008
RE: Jak to vidím já...Vazeny priteli, sice nevim ktereho Frantiska oslovujes, ale vzhledem k tomu, ze jsem Frantisek vyslovuji s tvym prispevkem plny souhlas. Administrace kolem vcel narusta do takovych rozmeru, ze funkcionari ZO,OV, ale i samotni vcelari zacinaji byt natolik otraveni, ze to v brzke dobe nemusi dopadnout dobre. Oni jsou administrace nepovinne na ktere se muzeme ....., ale pak jsou jeste povinne, registrace vcel statni, obecni urady, leceni aj. a tam se te administrative nevyhne nikdo. Tak Frantiskove vyslovte vsichni svuj nazor a hlavne navrhnete opatreni. Treba si to precte nekdo kdo ma vliv ta opatreni prosadit, pokud budou ovsem rozumna.
Frantisek


Tak jsme se dočkali pátého čísla Včelařství a tentokrát i
podstatně silnějšího a dokonce i s oběžníkem č.1/2008.
Taktéž jsme se dozvěděli,že jsme Český Svaz Včelařů o.s.
Jak to vidím já : vidím,že vítězí byrokrati a s nástupem
ohromné potřeby administrace,nekonečných formulářů a hlášení,žádostí o
dotace,a opatření racionaluzace téměř na vše na co se člověk podívá,bude
toto mít nedobrý dopad.
Funkcionáři ZO se budou vzdávat svých funkcí,protože to pro ně bude velký
problém všemu tomu stačit.Řeknou si,proč
bych to vlastně měl dělat a ještě navíc bych měl jenom
samé nepříjemnosti.
Co se týká členů ZO, těm už to tolik vadit nebude,protože
ponejvíce jsou staršího věku,mnoho toho vyplňovat nebudou
protože jim to nebude stát zato.Těch pár korun dotací které by obdrželi po
všech těch peripetiích jim mohou být
ukradeny.Jsou si vědomi toho,že stejně zanedlouho skončí se svým
včelařením.Takže zůstane to na těch mladších,kterým
to tolik vadit nebude a snad se dočkají i nového schopnějšího vedení a
následně i lepšího ocenění své práce
v oboru včelařství i za předpokladu že se stanou členy cechu
profesionálních včelařů při ČSV o.s.
A co Ty Františku tomu říkáš,tak se také vyslov k současné
situaci,neuhynulo prý 50% včelstev tak není zapotřebí bít
na poplach. Ale myslím si,že je nejvyšší čas...
Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29212


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Zdenek (79.127.160.5) --- 6. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...

>Taktéž jsme se dozvěděli,že jsme Český Svaz Včelařů o.s.
Jak to vidím já : vidím,že vítězí byrokrati a s nástupem
ohromné potřeby administrace,nekonečných formulářů a hlášení,žádostí o dotace,a opatření racionaluzace téměř na vše na co se člověk podívá,bude toto mít nedobrý dopad.

Musim upozornit, ze cesky svaz vcelaru je dobrovolna organizace sdruzujici sve cleny. Neplati ze vcelar = clen svazu. Proto neni treba, abyste zde vylevali vsechno, co se u vas ve svazu semele. Obycejneho vcelare to nezajima. Organizace vznikaji a zanikaji, chovu vcel se to netyka.
Myslim, ze neni obdobna organizace, ktera by se takto navenek prezentovala jako csv. Uz jste slyseli horekovat nekde v mediich svazaky orchidejare nebo svazaky pestitele kraliku?

Jestlize stat kdysi prenesl podavani zadosti o dotace na cesky svaz vcelaru, zajiste s tim svaz souhlasil, ne uz tak kazdy vcelar. Ja osobne s nevoli vidim, kdyz musim kazdorocne podavat zadost o statni dotace pres nejaky svaz, kdyz jsou to dobrovolnici se kterymi nemam nic spolecneho. Jen statni organ je pro mne zavazny partner.
Stejne tak vysetreni meli jde pres svaz.
Odbourejte tyto druzstevnicke nesmysly z minulosti a vcelarskym svazum se podstatne ulevi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29354


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu