78400
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 22. 4. 2008
Re: (29075)
Trochu vlhka bude vždy, pokud to jsou jen boční stěny a stopy vlhka a plísně jen na krajních plástech, ještě se to dá. Nabízí se potom pozdě na podzim krajní kvalitní plásty se zásobami nahradit starými prázdnými plásty, které teď na jaře půjdou k vytavení. V závislosti na konkrétním provedení úlů je třeba vlhkost regulovat zasítovaným dnem, větráním otevřenými očky a pro vlhkost prodyšným víkem.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Petr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, April 21, 2008 9:59 PM
> http://www.denik.cz/ekonomika/vcelari20080421.html - přidávám něco ke > čtení. Jinak mezistěnu jsem už přidal, zatim jen po jedné. Jakžtakž staví. > Zkusil jsem některé zimovat ve třech "bednách" - nahoře folie, prkýnka, > noviny. Taky dost vlhko. Docela bych zkusil síťové dno. Má někdo zkušenost, > jestli to na vlhkost pomůže? Na rojení bych docela vyzkoušel postup ze > včelařství z loňského roku - stavební rámek mezi plod. Už to někdo zkusil? > Na medníky se chystám koncem týdne - tedy u těch, které jsem nechal ve dvou > "bednách". Patřím mezi začínající, takže docela "beru" rady a zkušenosti > jiných. Trochu blbý, když tu nastávaj polemiky o "blbinách". Asi by to > chtělo , aby se k příspěvkům odhodlalo víc "jenom čtenářů".
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29083
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 22. 4. 2008
Re: Jak zabránit rojení-trubčí plásty. (28873) (28884) (28888) (28901) (28912) (28914) (29073)
Moje zkušenosti jsou takové, že toho starého vosku musí být na drátkách doslova kapky, aby potom včely novou mezistěnu kolem drátu vykousaly. Stačí trochu za tepla hadr a vosk z drátu utřít.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Josef Křapka" <josef.krapka/=/volny.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, April 21, 2008 9:45 PM Subject: Re: Jak zabránit rojení-trubčí plásty.
> "O výsledku přijetí mezistěn budu samozřejmě informovat. To zda včely tyto > mezistěny budou s výhradami nebo bez výhrad přijímat, budu vědět již cca za > dva až tři týdny". > Pepča > ----------------------------------------------------------- > Netrvalo to dva až tři týdny. 15.4.08 byl u nás krásný den a tak jsem > vkládal mezistěny natavené na již použitých drátkách-antikoro. Dnes, tj. > 21.4.08 jsem ze zvědavosti nahlédl,včelstva na mezistěnách staví bez > problému a nic nevykusují. Opětné použití výpletu po vytavení voští je tedy > možné. > Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29082
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- fskalsky (195.113.155.3) --- 22. 4. 2008
Ryba smrdi od hlavy-organisace od ocasu-setkani vcelaru v Brne 6.4.
Pachnouci otazky k rozvoji ceskeho vcelarstvi a jeho prekazek.
At se zabyvam jakoukoliv cinnosti,bez informaci se neobejdu. Ing.Peroutka CSc.
6.1.2007 UKRK 2007/3/79/
Pripomimky(nespokojenost):Informace o inventurach provedenych Dobiskem v prodejne,na ekonomickem useku a...dal dalsich inventur na sekretariatu UV.Zverejnovat zpravy z jednani komise....
pr.Dobisek projedna v predsednictvu UVCSV navrh UKRK na zrizeni komise financni.Pavlicek poveren se i nadale zabyvat konkurzrm Vcwly Predboj.
24.3.2007 UKRK 2007/9/informace2/
Predseda UKRK Dobisek poverem,predlozenim navrhu UVCSV,aby pri UV zrizena financni komise,ktera bude metodicky spolupracovat s ekonomickym oddelenim sekretariatu UVCSV pri tvorbe rozpoctu a efektivite cerpani prostredku CSV...
UKRK upozornena na nedostatky v organisaci prace sekretariatu UV..Ulozeno Pavlickovi a Dobiskovi provest setreni na miste a podat zpravu na pristim zasedani UKRK*.
Podnet OV Karlovy Vary s vyzvou,aby pr.Dobisek odstoupil z funkce predsedy.Pritel Dobisek vznesena obvineni odmitl,presto nabidl svou funkci,UKRK demisi neprijala.
Zadost tajemnika Peroutky o ucast UKRK v komisi pro kontrolu hospodareni svazu projednana a ulozeno predsedovi,aby na veskere kontrolni akce byli vzdy delegovani 2delegati.
18.8.2007 UVCSV,neni jedina zprava zUKRK 2007/10/257/
Rezignace JUDr.Havlana z funkce clena komise SF ze zdravotnich důvodu.(hlavni autor stanov,jako blesk z cisteho nebe ze zdravotnich duvodu rezignoval i J.Mandik)
Schvaleno zrizeni financni komise UVCSV.
PoverujeIng.Dvorskeho podat v souvislosti se vznikem financni komise navrh naplne jeji cinnosti.
18.11.2007 Zasedani UVCSV 2008/1/3/
UV bere na vedomi zpravu od Sciskaly o cinnosti UKRK a cinnosti sekretariatu*toto je odpoved na stiznost ze 24.3. na nedostatky prace v organisaci prace sekretariatu UVCSV
Vcelarstvi 2008/2/30/
OMLOUVAME SE ctenarum,kteri se tesi,ze v tomto cisle Vcelarstvi najdou zpravodajstvi z vetsich akci...S ohledem na zavaznost situace jsme dali prednost materialum tykajici se ztrat vcelstev.(redakce)
UKRK dostala novou napln sve cinnosti.Misto revize a kontroly chuvu pred zodpovednosti tajemnikovi CSV.
clen CSV franta
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29081
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Kozlík (193.86.121.153) --- 22. 4. 2008
Re: použití generátoru k pohonu medometu (29059)
Teď o výkendu jsem vyzkoušel svůj nový generátor Einhell STE 2500/1NG. Nalil jsem cca 0,6l oleje dolů do motoru, asi litr benzínu do nádrže a testoval jsem. Tak naskočí na první potáhnutí. Na sytič trochu více čadí , ale na RUN je to již v pohodě. Ani hluk není tak velký , jak jsem očekával. Jeho nevýhodou je vysoká váha - cca 45 kg. Zkoušel jsem ho k pohonu kompresoru Silverstone - 750 W, vrtačky 500 W a rozbrusky 750W. kompresor utáhne v pohodě i při rozběhu natlakovaného. Zkoušel jsem i současný běh vrtačky a rozbrusky - zatížené a gen. se ani "nezakuckal".
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29080
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 22. 4. 2008
Re: (29075)
Docela bych zkusil síťové dno. Má někdo zkušenost, jestli to na vlhkost pomůže?
_____________________________________________________________
Pomůže, ale aby se u vícenástavkových úlech plně docílil žádaný efekt, je třeba nechat horní očko ( očka ) otevřené(á) ( zasíťované(á) ) nebo mít prodyšný strop. Docílí se tím vytvoření pomalého proudění vzduchu ( od drátěného dna směrem vzhůru ), při němž se odvádí přebytečná vlhkost, která by mohla způsobit plíseň.
Vzdušné zimování je velmi vhodné, protože omezuje nežádoucí podzimní a zimní plodování. V průběhu předjaří ( od rozkvětu lísek po rozkvět třešně či srstky ( angreštu ) ) je vhodné zadělat horní očka ( prodyšný strop nahradit neprodyšným ). Včely budou využívat kondenzovanou vodu ke tvorbě krmných kašiček pro plod, proto riziko plísní není v přejaří tak vysoké jako v zimně.
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29077
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr (88.146.180.26) --- 21. 4. 2008
http://www.denik.cz/ekonomika/vcelari20080421.html - přidávám něco ke čtení. Jinak mezistěnu jsem už přidal, zatim jen po jedné. Jakžtakž staví. Zkusil jsem některé zimovat ve třech "bednách" - nahoře folie, prkýnka, noviny. Taky dost vlhko. Docela bych zkusil síťové dno. Má někdo zkušenost, jestli to na vlhkost pomůže? Na rojení bych docela vyzkoušel postup ze včelařství z loňského roku - stavební rámek mezi plod. Už to někdo zkusil? Na medníky se chystám koncem týdne - tedy u těch, které jsem nechal ve dvou "bednách". Patřím mezi začínající, takže docela "beru" rady a zkušenosti jiných. Trochu blbý, když tu nastávaj polemiky o "blbinách". Asi by to chtělo , aby se k příspěvkům odhodlalo víc "jenom čtenářů".
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29075
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 21. 4. 2008
Re: mednik (29065) (29066) (29068) (29069)
V neděli jsem rozšiřoval ( o dva NN spodem a jeden NN nad mřížku vrchem ).
Docela mě překvapila situace v onom slabším včelstvu ( loňském darovaném roji ), v němž přes zimu byla trubcokladná matka, proto jsem ho v příhodném dni v únoru spojil s oddělkem. Pro urychlení rozvoje ( letos potřebuji více plodu na oddělky než obvykle...chci založit nová včeltva ) jsem se 9. března rozhodl toto včelstvo vnitřně uteplit, i když uteplování u takto silných včeltev ( přes 30 000 včel ) normálně nedělám, protože to nepovažuji za produktivní ( zvýšená pracnost v porovnání se zvýšeným výnosem ).
Stav včelstva před rozšířením 20. dubna:
Včelstvo mělo k dispozici 6 nízkých nástavků Optimal. 1.NN - mezistěny, 2.NN - souše, zakladený stavebním rámkem, 3.-5.NN - plod a zásoby, 6.NN - medná komora ( 5 rámků ze spodku se zavíčkovanou trubčinou ). 3.-6.NN vnitřně uteplený ( v nástavku ponecháno 7 středových rámků, z boku vloženy uteplující přepážky ). Očka byla otevřena v 1.-3. nástavku. Plíseň zásluhou drátěného dna žádná. V průběhu předjaří jsem včelstvu stropem podával vodu ( lahví prosakovacím způsobem ).
Zajímavé je, že včelstvo ( zřejmě hlavně zásluhou vnitřního uteplení ) ploduje přes 5 nástavků ( výška plodového tělesa přes 60 cm, délka +/- 30 cm, šířka v 4. a 5. nástavku přes 5-7 rámků ( méně než 25 cm )...tedy v žádném případě se nejedná o kouli ). Bylo vidět, že mezinástavková mezera nečinila plodovému tělesu žádnou významnou přepážku. Očekávám silný růst síly. Matka se blíží vrcholu kladení a spousta plodu je už zavíčkovaná.
Za dva týdny, pokud bude příznivé počasí, hodlám začít s chovem matek. Toto včelstvo mi zajisté poslouží jako zdroj plodu na oddělky. Snad se počasí vyvede, ale předpověď počasí zatím nevěští nic extra.
Přeji hodně úspěchů!
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29074
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.69) --- 21. 4. 2008
Re: Jak zabránit rojení-trubčí plásty. (28873) (28884) (28888) (28901) (28912) (28914)
"Toto je trochu idealistiscký pohľad na znovupoužitie starých ale nových rámikov vo včelstvách. Roky som robil odstraňovanie včelieho diela vo vodnom, či v parnom kúpeli, ani jeden spôsob neočistí výplet tak dokonale, aby sa znovu bez problémov mohol použiť na zatavenie nových medzistien".
Anton
--------------------------------------------------------
"O výsledku přijetí mezistěn budu samozřejmě informovat. To zda včely tyto mezistěny budou s výhradami nebo bez výhrad přijímat, budu vědět již cca za dva až tři týdny".
Pepča
-----------------------------------------------------------
Netrvalo to dva až tři týdny. 15.4.08 byl u nás krásný den a tak jsem vkládal mezistěny natavené na již použitých drátkách-antikoro. Dnes, tj. 21.4.08 jsem ze zvědavosti nahlédl,včelstva na mezistěnách staví bez problému a nic nevykusují. Opětné použití výpletu po vytavení voští je tedy možné.
Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29073
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- MK23 (195.113.126.110) --- 21. 4. 2008
KaJi: Je pravda ze dneska tu docela pekne fouka. To pocasi je vazne k nicemu. Kvete kde co, ale zima a vitr. Vcely moc nelitaj. Co se zasob tyce, tak sem asi pred 3 tydny nasel vcelstvo uplne bez zasob, zasah prisel za pet dvanact. Dal sem plasty z vedlejsich ulu a drobek prikrmil, ale jen asi po pulitru cukreneho roztoku. Ted uz to vypada nadejne. Ani nosemu sem v tomto vcelstvu nezaznamenal. Plodu mam v ulech dost a docela i stavej, jen to pocasi. Doufam ze o vikendu bude pekne a mozna bych jeden mednik taky nahodil.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29070
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (194.138.39.60) --- 21. 4. 2008
Re: mednik (29065) (29066) (29068)
Hm, a já koukal v pátek u Jičína a oni skoro bez zásob.
A siatuace nevypadá nejlépe ani tady nahoře. Moc si toho zatím moc nenanosili.
A meterorologové to vidí černě:
Českou republiku čeká třicet dní, ve kterých jen postupně bude přicházet ta oblíbenější část jara - tedy dny, kdy teploty vystoupají nad dvacet stupňů.
Z nové dlouhodobé předpovědi počasí, kterou v neděli vydal Český hydromoteorologický ústav, vyplývá, že nejtepleji v dalším měsíci bude v polovině května. Tehdy se teploměry vyšplhají na 25 stupňů.
Meteorologové upozorňují, že v následujících dnech budou často přicházet bouřky.
-------------------------
Docela by mě zajímalo, jak jsou na tom ti co krmí v izolovaných úlech na oněch 10kg. Já si myslím, že letos tak 20 kilo bylo akorát.
Alespoň u mě.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29069
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 21. 4. 2008
RE: mednik (29065) (29066)
U nas na Sazave jsem zrovna vcera u jednech vcel ve starem ulu koukl za okynko a on plnej ul :-))
jinak uz stavej, zkusil jsem u nejsilnejsich mezistenu minuly vikend.
Skoda toho pocasi ale snad se to od stredy zlepsi, a pak uz to na mednik u silnejsich jenoprostorovych bude.
Konecne poznavam prvni vyhody zimovani ve vice nastavkach - clovek nemusi temer nic moc delat :-)
Mam ale problem u uteplenych nastavku - sololit, 3cm polyst., palubka - maj tam hrozny vlhko kdyz je horsi pocasi, da s rict ze tam kape voda :-(
Je to bezne - chybi mi zkusenost ?? Ploduji o sto sest. Mam v nich jen dvoje vcely na zkousku ...
U drevenych nastavku to neznam
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29068
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 21. 4. 2008
Re: Podloky na monitoring varroa destructor (29040) (29041)
> Takže kdo se chce zapojit, může si připravovat dna. Pomůže sobě i dalším. I > další pomoc bude vítána. Především organizační v době rozjezdu projektu, > tedy za pár týdnů. > >Karel
Dna jsou pripravena, a u casti vcel uz i vymenena takze to ted sleduji pravidelne, a roztoci padaji :-(
Potrebne informace o zminovanem webu a dalsi budou tedy v MV??
Diky
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29064
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G.Pazderka (80.78.146.248) --- 21. 4. 2008
Re: Podle MZe je úhyn něco nad 10%, prachy nebudou. Škoda:-( (29062)
Karel:>Podle MZe je úhyn něco nad 10%, prachy nebudou. Škoda:-( <
.......
A co má navýšení z MZe o cca 15 miliony nad 141 miliónů Kč co společného s rozhodnutím vlády?
Jestli dobře srovnávám, tak v roce 2003 bylo minulých 80 mil. z PF mimo vše a projednáválo se to až v listopadu.
Takže ukvapené závěry nad podporou úhynů jsou zatím asi předčasné.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29063
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 20. 4. 2008
Podle MZe je úhyn něco nad 10%, prachy nebudou. Škoda:-(
http://www.mze.cz/Index.aspx?ch=270&typ=1&val=40539&ids=0
lze předpokládat, že došlo k úhynu minimálně 60 tisíc včelstev.
MZe podpoří včelaře dalšími patnácti miliony
Podporou v celkové výši 15 milionů korun, které odpovídají více než desetiprocentnímu navýšení roční podpory sektoru včelařství, chce ministerstvo zemědělství pomoci českým včelařům kompenzovat ztráty způsobené úhynem včelstvech. Uvedl to ministr Petr Gandalovič.
V rámci podpory českého včelařství byla z rozpočtu MZe pro rok 2008 původně vymezena částka přesahující 141 milionů korun. Dalších 15 milionů korun podle ministra doplní zmíněnou sedmdesátimilionovou dotaci na zazimované včelstvo, peníze budou uvolněny z rozpočtových rezerv MZe, o jejichž uvolnění požádá ministr vládu. Odborníci ministerstva v současné době pracují na finální fázi dokumentu, do konce měsíce má být předložen k podpisu ministrovi.
„Do budoucna je nutné klást větší důraz na prevenci, aplikovat léčebné kroky. K úhynu včelstev v letošním roce v České republice došlo i přes to, že finanční podpory směřující do včelařství jsou vysoké, včetně 70 milionů korun, které jsou určeny na kvalitní zazimování včelstev,“ upozornil ministr.
Podpůrná opatření pro rok 2008 z prostředků ČR pro ČSV
· Dotace na činnost NNO ze SR na rok 2008 - 19 mil. Kč.
· Dotace na zazimované včelstvo - 70 mil. Kč.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29062
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pepík (81.0.194.126) --- 20. 4. 2008
Re: použití generátoru k pohonu medometu (29059)
Mám generátor Heron 230V 2300W asi dva roky.Používám ho v lese na el.řetězovou pilu,parní vyvíječ na tavení plástů,horní frézu,malou okružní pilku,vysokotlakou myčku,kompresor a další.Je to výborná věc,leč 1KW je jistě dražší než doma.Dnes jsem právě viděl nabídku Penny generátor Primex 230V 2300W za 5500Kč.Myslím,že je to i dobrá cena.Já mam dobré zkušenosti mohu doporučit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29061
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 20. 4. 2008
Re: aerosol (29022) (29024) (29037) (29038) (29058)
To je důležitá věc. Jenže to mělo být jasné už z návodu, že tam ten manostat je a přetlakový ventil proto je pojistný pro případ nadměrného zvýšení tlaku ve vzdušníku a ne pracovní.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "M. Holy" <holy/=/fme.vutbr.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 20, 2008 8:18 PM Subject: Re: aerosol
> To je určitě závada ma manostatu. Každý kompresor se vzdušníkem musí mít > manostat, pojišťovací ventil je jen bezpečnostní pojistka pro případ > selhání manostatu a rozhodně neslouží k regulaci. Kompresor Gude > Silverstone má manostat sdružený s vypínačem. Pokud nefunguje, doporučuji > dále neužívat a hned v záruce reklamovat. M. Holý
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29060
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Holy (147.229.132.16) --- 20. 4. 2008
Re: aerosol (29022) (29024) (29037) (29038)
To je určitě závada ma manostatu. Každý kompresor se vzdušníkem musí mít manostat, pojišťovací ventil je jen bezpečnostní pojistka pro případ selhání manostatu a rozhodně neslouží k regulaci. Kompresor Gude Silverstone má manostat sdružený s vypínačem. Pokud nefunguje, doporučuji dále neužívat a hned v záruce reklamovat. M. Holý
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29058
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Miro (217.119.115.229) --- 20. 4. 2008
Re: Náter úľa (29042) (29043) (29045) (29046) (29050) (29054)
Ja som rád, že ste vy ochotný odpovedať. Preto ďakujem všetkým včelárom ktorí sú ochotný poradiť a podeliť sa so svojimi skúsenosťami a vedomosťami. K problematike toho náteru. Myslím si, že to nie je nutné použiť, takže ďaľšie dná natriem len s lakom. Ak by som v budúcnosti spozorval problém s tými už natretými, určite dám vedieť. Tie dná si označím a skúsim aspoň malý pokus s odolnosťou klieštika v daných úľoch.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29057
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 20. 4. 2008
Re: Náter úža (29042) (29043) (29045) (29046) (29050) (29054)
Právě jakékoliv stejné nebo podobné látky s chemickými léčivy na varaózu jsou ve včelstvu nebezpečné. Sice nezabíjejí včely, obvykle nezabijejí ani roztoče, ale bohužel navykají roztoče na působení léčiva, takže o to dříve je třeba při léčení zvyšovat dávky nebo přejít k nějakému jinému léčivu.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "G.Pazderka" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 20, 2008 4:19 PM Subject: Re: Náter úľa
> To první je podle Eurlexu barvivo, to druhé fungicid a to třetí je toxický > pro včely, ale v určité koncentraci je to dokonce používané jako léčivo > proti varoáze. > > > I při přímém styku se včelou by to nemělo nic udělat. To sděluji ale bez > záruky. Kompetentní by měl být k takovým otázkám VÚ. Jenže ne všude mají tu > snahu taková oficiální zjištění dělat pro včelaře v rámci svých kompetencí > a práce z vlastní vůle.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29056
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G.Pazderka (80.78.146.248) --- 20. 4. 2008
Re: Aplikace GABONU dle MN SVS 08-09 (29047) (29048) (29051) (29052)
Karel:>Jinak jsem si tak opět pročetl návod a napadá mě, že tam kde se použije se nemůže zimovat na medu, nebo se ten med nesmí dostat příští rok do medometu, tedy medné komroy, dobrá výživa v podletí (což si myslím že se dost podepsalo na kalamitě) je v určitém protikladu s celostítním nasazováním Gabonů.<
Je to podobné jako stím, kde se nasazuje k jarnímu ošetření antibiotika k preventivnímu přeléčení proti moru včelího plodu. Je nutné, aby se takové kontaminanty nedostaly do medu k přímému konzumu lidmy, a je to stejně řešeno jako u Gabonů povoleným limitním množství léčiva při nahodilých rozborech.
To, co je v návodech na léčivo je potřeba oficiálně napsat do návodu a dodržovat to. Neoficiálně to jde krom toho vepsání do návodu ztěžka.
Proto exituje bioprodukce potravin, kde se taková léčiva buď zlegalizují, nebo se zakážou. Možná by stálo pro srovnání zjistit, jaká "čistá" antiparazitika se vlastně v biochovech používají. (krávy, ovce, kozy, ...)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29055
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G.Pazderka (80.78.146.248) --- 20. 4. 2008
Re: Náter úľa (29042) (29043) (29045) (29046) (29050)
To první je podle Eurlexu barvivo, to druhé fungicid a to třetí je toxický pro včely, ale v určité koncentraci je to dokonce používané jako léčivo proti varoáze.
I při přímém styku se včelou by to nemělo nic udělat. To sděluji ale bez záruky. Kompetentní by měl být k takovým otázkám VÚ. Jenže ne všude mají tu snahu taková oficiální zjištění dělat pro včelaře v rámci svých kompetencí a práce z vlastní vůle.
Miro:>Je to KROVSAN profi. Nebezpečné chemické látky vo výrobku: účinné látky -N-(3-aminopropyl)-N-dodecylpropán-1,3diamínu,(EC 219-145-8) 10g/kg, propiconazole(EC označenie 262-104-4) 4g/kg, cypermetrin(EC 257-842-9)0,4g/kg. Presne takto to je napísané na obale.<
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29054
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (85.71.1.251) --- 20. 4. 2008
Re: Náter úľa (29042) (29043) (29045) (29046) (29050)
Cypermetrin je látka ze skupiny pyrethroidů stejně jako fluvalinát nebo acrinatrin používaný proti varroa. Pokud by se tedy dostal do úlu, může urychlit vznik resistence roztočů na tyto léčiva. Jak je to nebezpečí aktuální, nevím, to musí říct specialista na tyto věci. Jinak jsem trochu pohledal na internetu, cypermetrin je široce používán na ochranu rostlin proti hmyzu i na ochranu zvířat proti blechám, svrabu a podobným parazitům a teď, jak vidět se začíná používat i na ochranu proti dřevokaznému hmyzu. S tím, co teď vím, bych tento prostředek raději nepoužil ani na dno úlu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29053
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 20. 4. 2008
Re: Aplikace GABONU dle MN SVS 08-09 (29047) (29048) (29051)
Gabonem 92 a prodlouženo o 14 dní. 8 až 30 dní platí pro gabon 90 stá
--------
Přátelé, mě se ta čísla pletou. A nejen mě, četl jsem tady o Gabonu 91 atd.
Když už nám bylo pěkně vysvětleno co ta čísla znamenají (letopočet schválení) a důležité je to písmeno
A jako (1,5 mg) acrinathrinu
F jako Fluvalinát (asi na webu dolu už není)
On stačí ten hokej s FUM a AER.
Jinak jsem si tak opět pročetl návod a napadá mě, že tam kde se použije se nemůže zimovat na medu, nebo se ten med nesmí dostat příští rok do medometu, tedy medné komroy, dobrá výživa v podletí (což si myslím že se dost podepsalo na kalamitě) je v určitém protikladu s celostítním nasazováním Gabonů.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29052
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 20. 4. 2008
Re: Aplikace GABONU dle MN SVS 08-09 (29047) (29048)
léčení je nařízeno Gabonem 92 a prodlouženo o 14 dní. 8 až 30 dní platí pro gabon 90 stále Ještě se dotáži vyrábí se vůbec již jsem ho 10 roků neviděl
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: A.Tur??ni <anton.turcani/=/gmail.com> > Předmět: Re: Aplikace GABONU dle MN SVS 08-09 > Datum: 20.4.2008 09:05:24 > ---------------------------------------- > Statní veterinární správa povolila prodloužení doby aplikace gabonu o > dalších 14 dní ( tedy celkem na 42 dní...6 týdnů ). > M.V. > > Je zaujímavé, prečo sa SVS tak rozhodla, majú nové poznanie o neškodnosti > obsahovej látky? Pre ktorý gabon to platí, PF 90 alebo PA 92? > > V rokoch 1994-96 som robil pozorovanie účinnosti Gabonu PA 92 po dobu až 72 > dní, teda 3 celé cykly. Výsledky ma prekvapili. Po prvom 24 dňovom cykle sa > odpad priblížil skoro k nule, následne však znovu odpad VD začal stúpať ( v > menšej miere, asi 1/3 z predošlej vlny), po 24 dňoch sa znovu priblížil > skoro k nule, v treťom cykle znovu nárast a postupne klesal už definitívne > k nule. Následná fumigácia asi 15.10 po predchádzajúcom zaklietkovaní matky > na 21 dní (absolutne bez plodu) potvrdila, že výskyt po treťom cykle bolo > včelstvo naozaj BEZ VD! > > Bolo to uverejnené v časopise Včelár a následne som to oznámil ing. > Veselému, ktorý sa k tomu vyjadril verejne (Včelár). Jeho odpoveď bola: > nedoporučujem zvyšovať počet cyklov, skôr som za vloženie troch dýh do > jednej debničky. > > Ja osobne som ostal pri dvoch, ale hneď na začiatku som Gabon vkladal do > jednej uličky (šírka 14-16 mm), ale ZDORAZŇUJEM vždy v strede plodového > telesa a fungovalo to. > > Je sa len čudujem, že pri toľkej inej roboty pri včelách, sa včelári bránia > izolovať matky na 21 dní v malom izolátore. Je to jediná záruka, že v čase > poslednej fumigácie nebude vo včelstve zaviečkovaný plod. K matke v IZO > musia mať včely voľný prístup!!!. Reinváziu VD do včelstiev po tomto čase > som niekdy nespozoroval a aerosolovanie som ešte nepoužil i keĎ VAT 1 v ZO > máme. > > Teraz robím už 7 rokov len ošetrenie fumigáciou (amitraz) a včelstvá nie sú > ohrozené s premnoženia VD, aj posledná jeseň a zima bola bez jediného úhynu > včelstva. Zásada, posledná fumigácie musí byť bez prítomnosti plodu. > > Anton > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29051
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Petr Forejtek (e-mailem) --- 20. 4. 2008
plastove ramecky
Dovezl jsem si stovku plastových rámků. Pocházejí z německého obchodu Holtermann, kde je mají pod katalogovým číslem 3150. Rozměrově jsou v obou směrech o málo menší než náš rozměr 39x24. Prozatím zamýšlím použít tyto rámečky výhradně do medníků. Prosím, máte-li někdo nějaké zkušenosti s používáním PL, podělte se o informace. Děkuji
pf
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29049
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- A.Turčáni (62.168.124.210) --- 20. 4. 2008
Re: Aplikace GABONU dle MN SVS 08-09 (29047)
Statní veterinární správa povolila prodloužení doby aplikace gabonu o dalších 14 dní ( tedy celkem na 42 dní...6 týdnů ).
M.V.
Je zaujímavé, prečo sa SVS tak rozhodla, majú nové poznanie o neškodnosti obsahovej látky? Pre ktorý gabon to platí, PF 90 alebo PA 92?
V rokoch 1994-96 som robil pozorovanie účinnosti Gabonu PA 92 po dobu až 72 dní, teda 3 celé cykly. Výsledky ma prekvapili. Po prvom 24 dňovom cykle sa odpad priblížil skoro k nule, následne však znovu odpad VD začal stúpať ( v menšej miere, asi 1/3 z predošlej vlny), po 24 dňoch sa znovu priblížil skoro k nule, v treťom cykle znovu nárast a postupne klesal už definitívne k nule. Následná fumigácia asi 15.10 po predchádzajúcom zaklietkovaní matky na 21 dní (absolutne bez plodu) potvrdila, že výskyt po treťom cykle bolo včelstvo naozaj BEZ VD!
Bolo to uverejnené v časopise Včelár a následne som to oznámil ing. Veselému, ktorý sa k tomu vyjadril verejne (Včelár). Jeho odpoveď bola: nedoporučujem zvyšovať počet cyklov, skôr som za vloženie troch dýh do jednej debničky.
Ja osobne som ostal pri dvoch, ale hneď na začiatku som Gabon vkladal do jednej uličky (šírka 14-16 mm), ale ZDORAZŇUJEM vždy v strede plodového telesa a fungovalo to.
Je sa len čudujem, že pri toľkej inej roboty pri včelách, sa včelári bránia izolovať matky na 21 dní v malom izolátore. Je to jediná záruka, že v čase poslednej fumigácie nebude vo včelstve zaviečkovaný plod. K matke v IZO musia mať včely voľný prístup!!!. Reinváziu VD do včelstiev po tomto čase som niekdy nespozoroval a aerosolovanie som ešte nepoužil i keĎ VAT 1 v ZO máme.
Teraz robím už 7 rokov len ošetrenie fumigáciou (amitraz) a včelstvá nie sú ohrozené s premnoženia VD, aj posledná jeseň a zima bola bez jediného úhynu včelstva. Zásada, posledná fumigácie musí byť bez prítomnosti plodu.
Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29048
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Václavek (85.132.169.34) --- 20. 4. 2008
Aplikace GABONU dle MN SVS 08-09
Statní veterinární správa povolila prodloužení doby aplikace gabonu o dalších 14 dní ( tedy celkem na 42 dní...6 týdnů ).
S pozdravem....M. Václavek
_________________________________________________________________
STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA Č e s k é r e p u b l i k y
Slezská 7, 120 56 PRAHA 2 Tel.: +420 227 010 146 Fax.: +420 227 010 195
(...)
Zásady
zvýšení účinnosti systému tlumení varroázy k příloze Metodického návodu SVS ČR
3/2001 pro období léto 2008 až jaro 2009 při zvýšeném riziku přemnožení roztočů
Varroa destructor
(...)
- u gabonů v případě nutnosti dřívější aplikace a neúměrného prodloužení doby od
skončení aplikace Gabonu do první fumigace a jako ochrana proti reinvazi je možné
povolit prodloužení expozice o další plodové období, tj. o 14 dní. Podmínkou ale je
kontrola uvolnění proužků od voskových můstků a převěšení do blízkosti plodu.
(...)
_________________________________________________________________
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29047
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Miro (217.119.115.229) --- 19. 4. 2008
Re: Náter úža (29042) (29043)
Nástavky som natrel bez toho. Kúpil som to na dná. Prvé som s tým vynatieral do bodky, až potom mi napadlo, že by to mohlo robiť zle. Tak to použijem len na spodky a boky. Na nenapadnuté drevo sa to používa zriedené s vodou 1:1. Ak by sa to dostalo do priameho kontaktu so včelami, bol by problém zdravotný, alebo problém kontaminácie medu?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29045
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 19. 4. 2008
Re: Náter úža (29042)
Co se týká nástavků, myslím si, že by se používat neměly. Při šikmém dešti se látka může vyplavit s vodou, případně s kousky odloupnuté barvy na česna a potom do včel. U nastavků si myslím stačí na ochranu před hnilobou a hmyzem pravidelný nátěr lakem nebo barvou. Něco jiného je dno zvenku, hlavně zespoda a potom ještě z boků kromě česna, tam si myslím, že ty látky pod nátěr jsou vhodné. Dno je taky vlhkostí namáháno mnohem více než nastavek. Záleží taky hodně, jaký přípavek to je. Přípravek na už napadené dřevo hmyzem nebo přípravek určený pro ochranu dřeva venku a ve vlhku bude dost toxický. Přípravky určené na ochranu ještě nenapadaného dřeva bývají toxické mnohem méně.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Miro" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Saturday, April 19, 2008 3:28 PM Subject: Náter úľa
> Natieram nové nástavky a dná lazúrovacím lakom. Chcel by som sa spýtať či > je vhodné pod tento lak použiť fungicídny a insekticídny prípravok na > ničenie plesní, húb a drevokazného hmyzu. Ďakujem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29043
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 19. 4. 2008
Re: Podložky na monitoring varroa destructor (29040)
Protože hlavní tvůrce a propagátor myšlenky podložek Petr Texl zde nepřispívá, tak jen v předstihu před aktuálním MV který odchází do tiskárny prozradím:
Podložky byly oceněny v Brně cenou kterou snad předával pan ministr.
Chystá se webová aplikace, ke které se budou dobrovolníci moci připojit a porovnávat si navzájem spady.
Po určitých časových úsecích budou informace vyhodnoceny a zveřejňovány - ale logicky s určitým spožděním.
Takže kdo se chce zapojit, může si připravovat dna. Pomůže sobě i dalším. I další pomoc bude vítána. Především organizační v době rozjezdu projektu, tedy za pár týdnů.
Měl je možné měřit na jakékoli podložce, zakoupení podložky dá autorům pocit ocenění jejich práce.
Pro ty co si myslí, že lidi kolem PSNV na MV a podobných aktivitách rejžují bych pozval, aby viděli v jakých řádech (peněz)se problém řeší.
Pro srovnání, asi jako mzdové náklady za jednotlivé dny jedné masové organizace.
Zase je to na druhou stranu výborný filtr proti těm, co jdou do placených funkcí, protože jsou placené :-)
Myslím že na dolních patrech je dost dobrovolných funkcionářů i dalších nadšenců. kteří uvidí smysl této činnosti.
Já osobně věřím, že projekt umožní spolupracovat těm aktivním, kteří mají zájem o řešení problémů a umožní jim získávat i předávat informace a zkušenosti ze včelaření v nových podmínkách. Protože ty podmínky se změnily a možná budou dál měnit. Jak si mnozí jistě všimli.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29041
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Pepík (81.0.194.126) --- 19. 4. 2008
Podložky na monitoring varroa destructor
V minulém týdnu jsem dostal do ruky podložky vytvořené PSNV CZ.Podle mě je to opravdu zdařilá podložka, pomocník a rádce pro včelaře.Na zadní straně je návod jak s podložkou pracovat a přímo na ni zapisovat hodnoty jak jednoduše si vytvořit graf napadení.To všechno ve třech jazycích.(CZ GB a D) Na tomto místě mě napadá jak je možné,že taková partička lidí něco takového dokáže? Ostatní jako ČSV a VÚVč ?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29040
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 19. 4. 2008
Re: aerosol (29022) (29024) (29037)
Na tomto kompresoru asi hodně ušetřili, když místo tlakového spínače použili obyčejný přetlakový ventil, který stejně kvůli bezpečnosti na nádobě nejspíš být musí. Jestli ten přetlakový ventil má nějakou hysterezi, to znamená, že když začne odfukovat a kompresor se vypne ze zásuvky, odfuk ještě běží nějakou minutu, než se přetlakový ventil uzavře. Tak by na mírné zlepšení stačilo zhruba řečeno čidlo otevření přetlakového ventilu a relé. Jak se ventil otevře, tak relé vypne přívod proudu do motoru a kompresor se zastaví. Jak se ventil uzavře, relé zase sepne a kompresor se rozjede. Byla by velká naděje to udělat bez zásahu do kompresoru, takže by se nepřišlo o záruku. Sice rázy a hluk přetlakového ventilu by zůstaly, ale kompresor by fungoval šetrněji a o to déle by vydržel.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "kozlik" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, April 18, 2008 7:58 PM Subject: Re: aerosol
> No právě , jak jsem koupil ten kompresor Gude - silver , tak dneska jsem ho > zkoušel a motor běží stále a po natlakování nevypne , ale jen odfoukne > přetlakový ventil. Tím ,ale vznikají rázy a zbytečně. Navíc tím, že to běží > stále se hlava kompresoru dost hřeje. Není to závada? Myslel jsem, že po > natlakování se kompresor prostě vypne a po poklesu tlaku zase zapne.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29039
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Karel (90.176.186.153) --- 18. 4. 2008
Re: aerosol (29022) (29024) (29037)
No právě , jak jsem koupil ten kompresor Gude - silver , tak dneska jsem ho zkoušel a motor běží stále a po natlakování nevypne , ale jen odfoukne přetlakový ventil.
---------
Já jsem koupil před lety olejový kompresor se vzdušníkem 24l, takový co bývá v akcích v suprákách za 2 000,- až 3 000 a ten má redukovaný vývod, neredukovaný vývod a tlakový spínač.
Domníval jsme se, že pokud má kompresor nádrž, tak je tlakový spínač standardem.
Těžko soudit, jestli se tam vyplatí něco přidělávat.Zvážil bych dohodu s prodejcem a koupi něčeho profesionálnějšího.
Samotný odfuk, pokud je dobře seřízen by pro krátkodobý provoz nemusel být problémem. Ale pro nějaké dlouhodobé honění sponkovaček atd. nevím.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29038
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- kozlik (81.0.194.126) --- 18. 4. 2008
Re: aerosol (29022) (29024)
No právě , jak jsem koupil ten kompresor Gude - silver , tak dneska jsem ho zkoušel a motor běží stále a po natlakování nevypne , ale jen odfoukne přetlakový ventil. Tím ,ale vznikají rázy a zbytečně. Navíc tím, že to běží stále se hlava kompresoru dost hřeje. Není to závada? Myslel jsem, že po natlakování se kompresor prostě vypne a po poklesu tlaku zase zapne.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29037
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 18. 4. 2008
Re:semeno sv?zelky (29030)
Roste na slunných stráních a kolem polních cest med příliš nevoní Spíš to večer u úlů připomíná žumpu, ale po čase to vyvětrá Já dokonce pozval veterináře jestli tam nemám Mor . Jen to ucítil hned mě řekl odkud to donesly a co to je
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Jan??ek <emca5/=/seznam.cz> > Předmět: semeno sv?zelky > Datum: 18.4.2008 10:21:07 > ---------------------------------------- > Měl by někdo na prodej semeno svízelky? Snad je to velmi medonosná plodina > jak jsem slyšel,za odpověď děkuji.Že by > př.Šána něco o tom věděl? Je jaro,buďme radostni že jsme se ho dožili a > naše včely částečně taky a doufejme,že nám budou přinášet jenom samou > radost... > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29036
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (e-mailem) --- 18. 4. 2008
Re:semeno sv?zelky (29030)
Roste na slunných stráních a kolem polních cest med příliš nevoní Spíš to večer u úlů připomíná žumpu, ale po čase to vyvětrá Já dokonce pozval veterináře jestli tam nemám Mor . Jen to ucítil hned mě řekl odkud to donesly a co to je
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Jan??ek <emca5/=/seznam.cz> > Předmět: semeno sv?zelky > Datum: 18.4.2008 10:21:07 > ---------------------------------------- > Měl by někdo na prodej semeno svízelky? Snad je to velmi medonosná plodina > jak jsem slyšel,za odpověď děkuji.Že by > př.Šána něco o tom věděl? Je jaro,buďme radostni že jsme se ho dožili a > naše včely částečně taky a doufejme,že nám budou přinášet jenom samou > radost... > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29035
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G.Pazderka (80.78.146.248) --- 18. 4. 2008
Re: med pančovaný (29026) (29027) (29032)
Mne to zarazilo, protože p. Texl v pořadu nebyl (alespoň podle titulků a vidu) a proto jsem reagoval a chtěl to odlehčit humorem ze scénáře z pořadu Pod pokličkou. Myslím si, že ta nechtěná, ale vysvětlená chyba je stejná, jako povedený černý humor z textu z animací.
a nástavky také používám. ;-)
Ať se daří p. M. Futero
............
M. Futera:>Současně děkuji i panu Karlovi, který mě nepřímo poznámkou o PSNV na chybu upozornil.
nástavkový včelař M. Futera<
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29034
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- M. Futera (82.202.20.173) --- 18. 4. 2008
Re: med pančovaný (29026) (29027)
V 29027 byl citován můj příspěvek do diskuse na portálu ČT, ve kterém jsem, nevím proč, na začátku textu popletl příjmení. Správně mělo být p.Petr Fořt (nikoliv Texl). Chtěl bych se i zde, na této konferenci, omluvit p. Petru Texlovi za to, jak nakonec můj příspěvek vyzněl!
Současně děkuji i panu Karlovi, který mě nepřímo poznámkou o PSNV na chybu upozornil.
nástavkový včelař M. Futera
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29032
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Josef Křapka (77.237.138.60) --- 18. 4. 2008
Re: aerosol (29022)
Kozlík (193.85.216.6) --- 17. 4. 2008
aerosol
Na Vat 1a je nějaká obrácená rychlospojka. Jak jste to řešili při napojování na normální kompresor? Je na to nějaká redukce?
-----------------------------------------------------------
Skočil jsem do OBI (jsou možné i jiné prodejny) a tam jsem si vybral a přehodil.
Pepča
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29029
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- G.Pazderka (80.78.146.248) --- 18. 4. 2008
Re: med pančovaný (29026) (29027)
Kdosi se jménem Futera:>Pořad jako takový se mi líbil. Škoda, že ho znehodnotil svou neodborností p. Petr Texl.<
.............
-Chlapi, dali by ste si medové perníčky?
Ju! No jeje.
-Těsto mám, akorát by to chtělo sehnat med.
Ale kde?
-Na mezi vedlejšího kmene je dutej strom plnej divokej včel.
A kdo doněj vleze?
-No kdo ... Blb!?
S co když ho ty včely popíchaj?
-S tím se počítá.
A jak ho pak dostaneme ven? ... až nakyne
-No prostě ho necháme tam!? Zabijeme tři mouchy jednou ranou.
Jak to?
-Budeme mít med, zbavíme se blba a ten strom už nebude dutej.
Jo! ...deme nato!
Jejda, vy to snad myslíte vážně. A já celou dobu myslel, že citujete Dänikena šéfe.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29028
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 17. 4. 2008
Re: med pančovaný (29026)
Na množství příspěvků za pslední dny je poznat,že je stále zima, všichni sedí u počítače.
-------
Tak jsem se podíval, kolik lidí tam protestovalo. Zachraňoval to Radim. (A neměl se jim omlouvat, dobře jim tak:-) )
A tenhle příspěvek do diskuze se mi líbil (to PSNV, to tedy leží lidem v žaludku:-) ):
"Pořad jako takový se mi líbil. Škoda, že ho znehodnotil svou neodborností p. Petr Texl. Řepkový med, ale i jarní medy z ovocných stromů začnou krystalizovat do 1 týdne - krystalizace medu je naprosto přirozený jev. A pančování (jak šeredné slovo) medu vodou? Ať si pan odborník na výživu zkusí "napančovat" med vodou a dá ho do pokojové teploty! Pochopí tím principy kvašení a základy výroby medoviny. Jako med to je ovšem nepoužitelné! P. Fořt prokázal poctivým včelařům svými neznalostmi "medvědí" službu....
M. Futera "
Asi působí podvědomí:-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29027
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- KaJi (88.103.157.154) --- 17. 4. 2008
Re: aerosol (29022)
Na Vat 1a je nějaká obrácená rychlospojka. Jak jste to řešili při napojování na normální kompresor? Je na to nějaká redukce?
-----
Nejdřív jsem měl hadici a na ní dva samce, ale dělalo to binec při dalším použití. A při rozpojení pod tlakem došlo taky k expanzi, kondenzaci a zamrznutí kondenzátu.
Přemýšlel jsem co je k tomu vedlo.
Standard je samec na spotřebiči a samice drží tlak v kompresoru. Tohle je snad jediný důvod který mě napadl - ale neznám dolský kopresor - nemusely řešit odfuk při odpojeném vyvíječi.
Na spolkovém vyvíječi udělal jeden šikula "T" a dolů dal ventilek na odfuk, takže kompresor běží a vyvíječ nevyvíjí.
Já jsem si pořídil redukčku a na obě dvě strany našrouboval samce když to používám s elektrickým kompresorem - ten má tlakový spínač.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29024
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- je?ek.obecný (e-mailem) --- 17. 4. 2008
Re: FW: med pančovaný 2 odpoved CT (29018) (29021)
no, kdyby sme tam kazdy tak 2x tydne napsali, bude z poradu pod poklickou pravidelny tydeni serial pouze o medu... a propagace českého medu a včelařství je navždy zajištěna a to zcela zdarma :)
petr j.
KaJi napsal(a): > To je již lepší přístup a chválím ho > > Pepan > ----------------- > > Velmi dobrý boj :-) > > > Karel > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29023
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78400 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 29023 do č. 29083)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu