78369

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



p.k. (195.39.10.34) --- 4. 5. 2007
Re: medobraní (22510)

u vás už je po řepce,kaštanech,pampeličce,javoru atd.?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22511


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloń (80.78.150.7) --- 4. 5. 2007
medobraní

Konečně pro mne přišel den D a první MED mám v konvách.Včelařím teprve 7 sezonu ale tak brzo a tolik medu jsem skutečně nečekal.Průměr na včelstvo mám asi tak 10kg med je chuťově velmi dobrý odebral jsem ho ráno takže v buňkách nebyl nový nektar.Včelařím 5rokem pouze v polystyrenových úlech(jiné nemám)a musím konstatovat že díky PS úlům mám již vytočeno.Ptal jsem se zdejších včelařů v organizaci a med ještě nikdo nastáčel.Včely mám jiš 9dní na 4 nástavcích a do každého včelstva jsem vložil již 15 mezistěn a budu muset přidat další neboť nemám již souše do 5nástavku.Ani v jednom včelstvu jsem ZATÍM nenašel žádné matečníky snažím se je co nejvíc zaměstnat ikdyž vim že někdy ani to nepomůže.Mé úlové sestavy a způsob včelaření je možno vidět na stránkách:www.včeluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22510


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek (80.45.69.18) --- 4. 5. 2007
Pridavani a vymena matek

Zdravim vsechny vcelare,chtelbych se zeptat, chci letos delat oddelky a vymenovat matky u vcelstev, nikdy jsem to nedelal predtim,mam trochu obavu jak to dopadne.Jen jsem byl na prednasce.Pokud mi nekdo muze poradi,rad to uvitam .Chelbych se vyhnout zbytecnych chyb a ztrat.Dekuji za pomoc a preji hezky den. Marek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22509


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan (e-mailem) --- 4. 5. 2007
Re[2]: (od administratora) (22497) (22498)


> Omylem jsem založil nové téma místo odpovědi. Je nějaká možnost přesunout
> tento přízpěvek tam kam úpatří ?

Bohužel nikoliv.

A navíc: každý podaný příspěvek se ihned rozesílá e-mailem dalším
účastníkům konference.

---------------

Pro všechny: snažte se nezapomínat na to, že je potřeba u každého nově
podávaného příspěvku, kterým se zakládá nové vlákno, vyplňovat rubriku
"téma" resp. "předmět" (subject).

Prosím, pište téma (předmět) vždy bez diakritiky (tj. bez háčků a
čárek).
(Samotný text příspěvku pak pište samozřejmě s diakritikou.)

Díky a přeji hojnou jarní snůšku!


J. P. B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22508


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tomas (141.113.85.22) --- 4. 5. 2007
rozsirovani-rojova nalada

Dobry den
tosku jsem na jednom stanovisti podcenil rozsireni o 3 nastavek mezisten (souse dosly), neni zde v doletu repka tak jsem mel obavu ze nastavek plny mezisten nezvladnou, ale mel jsem to prubnout (nektere jsou uz v nalade :-) ) - na repce to zmakly uplne vklidu. Navic na tomto stanovisti mam problem s uly nebot ne vsechny jsou nastavkove a vnich je to vsechno slozitejsi - pudou pryc :-).
Otazka zni: Nevim zda se mam poustet do rozsireni ted kdyz uz asi skonci snuzka (jen muj laicky odhad, repka uz bude koncit, ovocne stromy take, navic pomrzly, na louku je hrozne sucho - to se mozna ted zlepsi)a zhorsi se pocasi?? Nebo bych spis mel oddelkovat. U jednoho vcelstva jsem objevil matecniky tak jsem udelal oddelek ze 4 plastu plodu a po vcerejsi prohlidce to vypade ze to snad pomohlo.

Jeste bych mel jednu otazku. V literature jsem narazil na zajimavou vetu: Vcelstvo se v dobrem pocasi vyroji po zavickovani prvniho matechniku. Je to pravda? Asi najivne jsem si myslel ze az kdyz se vylihne nova matka.


Diky

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22507


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 4. 5. 2007
Re:Chov matek (22495)

> Dobrý den,
> potřebuji poradit s chovem matek.

Take bych se chtel poradit. Poprve jsem se pokousel chovat matky, tak jsem den po ovoneni misek prelarvil a vlozil do vcelstva nahoru dalsi nastavek na m.mrizku kam jsem umistil 2 ramky zasob ramek plodu a serii. Napoprve mi ji neprijaly, tak jsem to prubnul jeste jednou a vcera uz tam byly matecniky.

1. Co se ale deje ve vcelstvu pod mrizkou? Je to pekne vcelstvo ve 2 nastavkach 39x24 ale mozna by potrebovalo rozsirit (uz je tretina vysokeho podmetu plna) aby nedoslo k rojove nalade. Nebo kdyz to vcelstvo chova matky nad mrizkou tak uz je v podstate v rojove nalade a tudiz se o nejake rozsirovani nemusim starat?

2. Prelarvil jsem na vodu s medem a jelikoz o vikendu dostanu novou matku a delam to poprve tak uz jsem neprelarvoval na materi kasicku. Chci si rozchovat az plod od nove matky. Ocekavam ze bych mohl prelarvit plod nove matky v pondeli ci v utery. Jak dlouho je vcelstvo schopne chovat matky? Budu moci vlozit novou serii do tohoto vcelstva treba i vedle stare serie (tu klidne zrusim) nebo budu muset vybrat jine?

3. Objevil jsem narazene matecniky tak jsem si z nich schoval materi kasicku do mrazaku. Bude pouzitelna, jak dlouho?

Diky




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22506


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vikálek Jan (88.100.95.205) --- 4. 5. 2007
chov matek

Chci také přispět do debaty o chovu matek.
Jak jsem to dělal já po mnoho let a jakou metodu jsem používal.Měl jsem kolem 15 včelstev a jedno včelstvo s matkou inseminovanou,kterou jsem měl v Mor.universálu.To proto,že manipulace je velmi jednoduchá při vybírání vhodného zakladeného plástu k následnému přelarvování.
Tedy po přelarvování do misek z umělé hmoty jsem je vkládal v sezoně po 3 - 4 ks do uliček mezi medníkové plásty do jednotlivých včelstev,kde jsem nepřevěšoval plodové plásty z plodiště,byly čistě mezi mednými plásty.Mnohá včelstva je přijmula,některá třeba jen jeden
a některé ani ten jeden.
Toto nebyl problém zkontrolovat po týdnu a případné nepřijaté vyměnit za nové misky přelarvované.Podruhé se to docela dařilo.Tímto způsobem je možné vyprodukovat silné vitální matky,je však třeba napsat si datum kdy se budou líhnout a zavčasu je zaškolkovat do včelstva k tomu určeného.Po vylíhnutí je pak dát do oplodňáčků či plemenáčů
Tuto metodu doporučuji,vyzkoušejte ji a dáte mi zapravdu že je to jednoduché,základ je však matka inseminovaná a nebo alespoň matka starší,se kterou jste byli nadmíru spokojeni.Podle mne dědí vlastnosti mladé matky z 80% po své matce a jenom kolem 20% po trubcích,kterých je více.
Pokud je obava,že mezi medníkovými plásty hrozí matečníkům zastuzení,toto nehrozí,pokud jsou přijaty,jsou okamžitě obsednuty chovatelkami,které vytvoří potřebné teplo.
A že by se kvůli tomuto chovu dostalo včelstvo do rojové nálady taky jsem nezaznamenal,je to příliš vzdáleno od plodiště.Známe ty příklady,kdy se po převěšení plodových plástů do medníku a následném vynechání po týdnu kontroly
na matečníky - vylíhne mladá matka a po následném otevření medníku vyletí ven a po chvíli se vrací zpět.Myslím,že to mnohý vnívavý včelař již zažil.Přeji úspěšný chov matek.





Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22505


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš (193.85.238.34) --- 4. 5. 2007
Re: Chov matek (22502)

Já jsem 3 roky zkoušel všechny možné metody chovu, až jsem se ustálil na chovu ve směsném oddělku (odborník možná namítne, že to není ideální) dle návodu ve Včelařských novinách - myslím velmi vhodná pro začátečníky.
Při rozšiřování o medník - začátek května - rozkvět řepky (zimuji na 3 nástavkách 39x24 - 2 nástavky matečné včelstvo a 3 nástavek oddělek přidaný koncem října) v jedné operaci provedu základní prohlídku, a do medníku (je to spodní prázdný nástavek - nahradím nástavkem mezistěn) nad mřížku přeložím 1-3 ometané plásty s plodem a 1-3 plásty se zbylými zimními zásobami (umyslně proto krmím tak, aby včelstvo mělo cca 22 - 24 kg cukru) - vzhledem ke horšímu zraku matku najdu pouze v malém oddělku.
Druhý den vytvořím dvounástavkové směsné oddělky - dolní nástavek plásty s plodem a horní plásty smedem - medníky v mateřáku doplním soušemi z loňska - oddělky nechám stát za úly a večer je převezu na kolečku bokem stanoviště cca 30 metrů.
4. a 8. den je prohlídnu a vyřežu nouzové matečníky - získám tak mateří kašičku pro larvení a vložím laťku s cca 10 miskami na ovonění.
Z 20 včelstev tak vytvořím cca 5 směsných oddělků.
9 den nalarvím - plemenivo buď od nejlepšího včelstva, nebo letos mám domluvený plást s larvičkama od inseminované matky.
Po 9 dnech mám z cca 5x10 misek aspoň 30 matečníků a do nástavků - vždy 2 nad sebou s mezidnem otočeným o 180 stupňů udělám cca 30 oddělků - souš, 1-2 bývalých plodových plástů, 1-2 plásty s medem a mezistěmu - vždy celkem cca 5 plástů (jen na místě kde stál původní směsný oddělek doplním celý nástavak mezistěnami - sem se slétne nejvíce včel a pravidelně mi za 14 dní vše prostavěl divočinou) a připíchnu matečník - když jich vyjde více tak vybírán ty největší, nebo do oddělku pro jistotu píchnu dva.
A pak už jen čekám jak to dopadne.
Při prvním medobraní ještě každý oddělek posílím jedním plodovým plástem z matečných včelstev (to ještě nevím zda matka klade - vajíčka nevidím). Kolem 10. června (platí u nás v Českém ráji) již je plod zavíčkován a tak nástavek doplním soušemi a mezistěnami a bezmatečné oddělky zruším (včely jen na místě oklepu, oni se k sousedům vžebrají).
Z celé této akce mám pak cca 20 - 25 oddělku - 5-7 jich nechám přes zimu do rezervy a zbytek v říjnu připojím k matečným včelstvům podle výkonu v medu (od nejslabšího - dostane nejsilnější oddělek).
A to je vše - loni jsem si psal spotřebu času - 28 minut na jeden oddělek je pro mne vyhovující.
Mně tento způsob vyhovuje neboť:
- v mateřáku se hrabu jen jednou (pak už jen přidávám nebo ubírám nástavky při medobraní a zazimování) a pak se vše odehrává mimo
- nedochází k loupežím (s tím jsem míval problémy)
- zásadně rozděluji jen daný směsný oddělek a nemíchám je mezi sebou - včely v oplozovacím oddělku mají vlastní zásoby i vlastní matečník - ještě se mi nestalo, aby ho vykousaly.
Letos tak jedu 4 rokem a výnosy mi tak z roku na rok stouply o cca 40 % (před tím jsem se byl v prsa, když jsem měl průměr 30 kg a loni jsem měl 56 kg - 4 včelstva přes 80 kg. - Ta půlhodina za těch 20 - 25 kg medu stojí - jen se nebát začít - jinde na včelaření tak nevyděláte.
Letos zkouším 2 uly jako dvoumatečné (tedy původně byly 4, ale po měsíci ve dvou již dole nebyly matky) - a to jen proto, že si chci dokázat, že to jde i přes 100 kg - ale je to hrůza - již mají 6 nástavků 2pl+2pl+2med a zítra jdu nasazovat další - a lezu tam po štaflích a čekám kdy mi ten mrakodrap schoukne vítr, nebo až je to přestane bavit a odletí do lesa.
P.S.: příroda je u nás proti minulým letům o cca 2-3 týdny vepředu, ale zdá se mi z pohledu rojení, že včelstva tak ne.
Zatím žádný matečník.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký (82.99.163.242) --- 4. 5. 2007
Re: Chov matek (22495)

Já pro jistotu zabalím matečník do alobalu. Nechám koukat jenom špičku, aby matka mohla vyběhnout. Když vyběhne, už ji přijmou.
Tonda

>potřebuji poradit s chovem matek. Zavíčkované matečníky vkládám do oplozovacích oddělků ihned po jejich vytvoření ze včelstva. cca u 7 z 10 oddělků dojde k vykousání matečníku z boku u zbytku se matka normálně vylíhne (oddělené pouze víčko). Může mi někdo poradit kde je chyba?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22503


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lada Trubac (80.78.146.242) --- 3. 5. 2007
Chov matek

Pro Martina: Nevím, kde děláš chybu ty, ale já když jsem začínal dělat oddělky, tak jsem na tom byl podobně. Problém byl v tom, že jsem do oddělku dal vajíčka, nebo otevřený plod a zavíčkovaný matečník z jiného včelstva - ten včely zlikvidovali, aby upřednostnili vlastní chovný materiál. Nebo jsem do oddělků dával nazralé matečníky a ty jsou velmi citlivé k takové manipulaci a včely je poté zlikvidovaly. Takže dej si pozor, aby jsi dal do oddělku pouze zavíčkovaný plod a zralý matečník, nebo ještě lépe čerstvě vylezlou matku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22502


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaromír Sobotka (e-mailem) --- 3. 5. 2007
Re: letoní jaro (22451) (22472) (22474)

Asi musím změnit metodu.Jaša je úspěšnější než já.
1 kg mezistěn 39 x 24 obsahuje 14 až 17 ks.Podle síly mezistěny.
Zdravím. Sobotka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22501


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 3. 5. 2007
Re: Prohozeni nastavky (kvet ovocnych stromu) (22478)

dej jim nástavek mezistěn na dno.....

rámek můžeš oškrábat jak chceš ,pokud je nezaměstnáš jinde,tak tam budou stavět dál než se zrojí a v ůle zůstane přesně to co vísí přes spodní loučku do dna
,

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22500


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavelka, Jan (C&I Prague) (e-mailem) --- 3. 5. 2007
RE: 2 medníky a výkluz (22482) (22484)

Díky za infromaci, těším se na tvoje výsledky. U nás je celá příroda asi o 2 týdny pozadu oproti Praze a okolí (včelařím v Českém ráji). Chystám se na vytáčení asi z 14 dní.

Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22499


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (85.160.88.63) --- 3. 5. 2007
Re: (22497)

Omylem jsem založil nové téma místo odpovědi. Je nějaká možnost přesunout tento přízpěvek tam kam úpatří ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22498


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (85.160.88.63) --- 3. 5. 2007

Řepka začala kvést a zhruba za 14 dní zaklíckuji matku. Pak přenesu celé včelstvo do nového úlu a dám jim novou matku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22497


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 3. 5. 2007
Re: Květnové povídání (22489)

bude přimíchávat biolíh do benzínu hlavně z řepky. Nevěstí to nic dobrého pro včelaře i když budou mít řepku za humny. Výkup tohoto prvního medu bude mít na starosti Špaček + Špaček
........
Bohužel, biolíh bude zřejmě z obilí, řepka půjde do nafty jako MERO.
Kam půjde med, to je věc každého prodávajícího.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22496


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin (195.250.152.226) --- 3. 5. 2007
Chov matek

Dobrý den,
potřebuji poradit s chovem matek. Zavíčkované matečníky vkládám do oplozovacích oddělků ihned po jejich vytvoření ze včelstva. cca u 7 z 10 oddělků dojde k vykousání matečníku z boku u zbytku se matka normálně vylíhne (oddělené pouze víčko). Může mi někdo poradit kde je chyba?
Díky

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22495


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (80.78.146.242) --- 3. 5. 2007
Re: zadost (7435) (7440) (7445) (7448) (7559) (7563) (7573) (7598) (22490)

Marek:
>Ahoj vcelari,co musim napsat do zadosti na obecni urad ,kdyz chci zalozit nove stanoviste v obci.Je mozne na to take cerpat nejakou dotaci od svazu.Dik za pomoc.Preji pekny den. Marek<

Dotaci přes zvaz od SZIF (197/2005)lze čerpat jen na kočovné stanoviště, resp. na jeho údržbu. Tuším, že jde o 100 Kč/rok. Každobpádně jsou i jiné dotace a hlavní termíny podání žádosti se blíží.

K obecnímu úřadu. Nejde o žádost , ale o hlášení stanoviště jak kočovného (cca 5 dní předem) tak i trvalého (po založení stanoviště toho roku do konce zemědělské sezony - postřiků a na příští rok do konce února). Jde o ZÁKONNOU povinnost a neznalost zákona neomlouvá. Tz. že jestliže včelař dojde o svá včelstva, bude požadovat náhradu, ta nejenže nic nedostane když neoznámí stanoviště, ale také může dostat pokutu.

Vzor žádosti je:
HLÁŠENÍ O TRVALÉM STANOVIŠTI VČELSTEV
podle § 51 odst. 8 zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči
a § 6 odst. 1 vyhlášky č. 327/2004 Sb.
o ochraně včel, zvěře, vodních organizmů a dalších necílových organizmů
při použití přípravků na ochranu rostlin
Já (jméno a příjmení): ………………………………………………………………………………………
Bydliště: ………………………………………………………………………………………………………
Oznamuji, že mám včelstva trvale umístěna na adrese (nebo na č. parc., kat. území):
…………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………
Dne …………………………………………
podpis

příloha: situační nákres - mapka umístění včelstev spadající do Vašeho kú.


S pozdravem G.Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22494


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vikálek Jan (88.100.95.205) --- 3. 5. 2007
Marek 3.5.2007

Žádost na obecní úřad nemusíte dávat,pokud zařizujete
chov včel na svém pozemku.Pokud na cizím,je třeba mít souhlas vlastníka pozemku.Takovéto odpovědi jaké jste dostal na svůj dotaz,neberte v úvahu a zeptejte se nejbližšího včelaře ve Vašem okolí,který Vám poskytne
potřebné informace.Nahlášení včelstev k poslednímu únoru
každého roku je každého věc,pokud tak neučiní,může na to doplatit při následně vzniklé škodě po postřiku kultur.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22493


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 5. 2007
Re:zadost (7435) (7440) (7445) (7448) (7559) (7563) (7573) (7598) (22490)

Ty nežádáš ale oznamuješ, žádat musíš majitele pozemku o svolení o umístění včelnice, ale o výstavbu včelínu zřejmě stavební úřad .Tam byly ale teď nějaké změny

Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Marek <marek.dostal2222/=/seznam.cz>
> Předmět: zadost
> Datum: 03.5.2007 09:25:14
> ----------------------------------------
> Ahoj vcelari,co musim napsat do zadosti na obecni urad ,kdyz chci zalozit
> nove stanoviste v obci.Je mozne na to take cerpat nejakou dotaci od
> svazu.Dik za pomoc.Preji pekny den. Marek
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22492


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 5. 2007
Re:zadost (7435) (7440) (7445) (7448) (7559) (7563) (7573) (7598) (22490)

Oznamovací povinnost o stanovišti včelstev v katastru obce je povinná a každoroční vždy do konce února a pro kočovníky od přistavení včelstev

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Marek <marek.dostal2222/=/seznam.cz>
> Předmět: zadost
> Datum: 03.5.2007 09:25:14
> ----------------------------------------
> Ahoj vcelari,co musim napsat do zadosti na obecni urad ,kdyz chci zalozit
> nove stanoviste v obci.Je mozne na to take cerpat nejakou dotaci od
> svazu.Dik za pomoc.Preji pekny den. Marek
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22491


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek (80.45.69.18) --- 3. 5. 2007
zadost (7435) (7440) (7445) (7448) (7559) (7563) (7573) (7598)

Ahoj vcelari,co musim napsat do zadosti na obecni urad ,kdyz chci zalozit nove stanoviste v obci.Je mozne na to take cerpat nejakou dotaci od svazu.Dik za pomoc.Preji pekny den. Marek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22490


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Novotný Milan (88.100.95.205) --- 3. 5. 2007
Květnové povídání

A tak nám na jihozápadní Moravě pomrzly ořechy a víno.
Úroda je vniveč.Možná v některých lokalitách to může být lepší. Podle poslední zprávy z rozhlasu a televize se už
ke konci letošního roku bude přimíchávat biolíh do benzínu hlavně z řepky. Nevěstí to nic dobrého pro včelaře i když budou mít řepku za humny. Výkup tohoto prvního medu bude mít na starosti Špaček + Špaček a jakou cenu nasadí,bude jejich věc a budou se snažit vydělat.Možná v budoucnu Ti větší včelaři se stanou menšími a nebo najdou způsob,jak
svoji práci lépe zhodnotit.To vše ukáže čas.Těžko odhadnout
jak se k tomu postaví ČSV,nemá vůbec jednoduchou situaci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22489


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin HromĂĄdko (e-mailem) --- 2. 5. 2007
Re: hrĂĄch

Mam dojem že hrách nemeduje pokud na nem nejsou nahodou msice. Navic je
samosprasny. Vcely se do kvetu hrachu nedostanou. Jeste jsem se nesetkal s
tim ze by k nemu nekdo kocoval.
Martin


----- Original Message -----
From: "Radim Polá?ek" <polasek/=/e-dnes.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, May 02, 2007 9:47 PM
Subject: Re: hrách


> Podle literatury málo, 50 - 100 kg z hektaru. Praktické zkušenosti nemám.
> Měl by být dobrým zdrojem pylu.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "Jirka" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Wednesday, May 02, 2007 9:19 PM
> Subject: hrách
>
>
>> Včelaři, máte někdo zkušenost jak meduje hrách? Náhodou jsem narazil na
>> pole, kde je nasetý. Je to asi 20km od stanoviště, tak jestli má cenu
>> zkusit tam kočovat.
>
>
> __________ Informace od NOD32 2233 (20070501) __________
>
> Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
> http://www.nod32.cz
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22488


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 5. 2007
Re: hrách (22486)

Podle literatury málo, 50 - 100 kg z hektaru. Praktické zkušenosti nemám.
Měl by být dobrým zdrojem pylu.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Jirka" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, May 02, 2007 9:19 PM
Subject: hrách


> Včelaři, máte někdo zkušenost jak meduje hrách? Náhodou jsem narazil na
> pole, kde je nasetý. Je to asi 20km od stanoviště, tak jestli má cenu
> zkusit tam kočovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22487


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (88.83.175.167) --- 2. 5. 2007
hrách

Včelaři, máte někdo zkušenost jak meduje hrách? Náhodou jsem narazil na pole, kde je nasetý. Je to asi 20km od stanoviště, tak jestli má cenu zkusit tam kočovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22486


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miloš H (213.195.230.1) --- 2. 5. 2007
Re: 2 medníky a výkluz (22482)

Dobrá otázka, taky by mě zajímala odpověď. Jak odkvete řepka (u nác cca 10 dní), poprvé výkluzy vyzkouším. Protože některé včelstva mají tri medníky 39*17, budu tě informovat, jak to dopadlo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22485


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miloš H (213.195.230.1) --- 2. 5. 2007
Re: 2 medníky a výkluz (22482)

Dobrá otázka, taky by mě zajímala odpověď. Jak odkvete řepka (u nác cca 10 dní), poprvé výkluzy vyzkouším. Protože některé včelstva mají tri medníky 39*17, budu tě informovat, jak to dopadlo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22484


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš (81.30.251.9) --- 2. 5. 2007
Re: Prohozeni nastavky (kvet ovocnych stromu) (22478)

V současné době bych plodiště ( spodní nástavek )nechal tam kde je...vložil bych nástavek mezi medník a plodiště..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22483


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavelka, Jan (C&I Prague) (e-mailem) --- 2. 5. 2007
2 medníky a výkluz

Dobrý den,

včelařím druhým rokem na nástavkových úlech 39x24 na 11 rámků. Loni se mi velmi osvědčily menší dvoucestné výkluzy, medníky byly prakticky bez včel. Letos bych je chtěl opět použít, ale asi u 2 silných včelstev jsem uvažoval o nasazení druhého medníkového nástavku. Jak potom použiji výkluz? Stihnou včely z obou nástavků sestoupit do plodiště? A nebude jich tam potom mnoho?
Nebo si výkluzem pomůžu u jednoho nástavku a po vytočení do něj ometu včely z toho druhého? To mi ale zase neušetří moc práce.
Jak to děláte vy?

Díky
Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22482


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cvanha (212.111.31.254) --- 2. 5. 2007
Re: Úhyny včelstev (22480)

http://www.osel.cz/index.php?clanek=2612

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22481


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kouba Josef (e-mailem) --- 2. 5. 2007
Úhyny včelstev

Zajímavý článek v Respektu č. 18:
Amerikou se šíří podivná epidemie, nikdo nezná příčinu

Kalifornský včelař David Bradshaw dostal v životě nesčetně žihadel. Největší šok své kariéry však utrpěl počátkem letošního roku, když otevřel své úly a zjistil, že polovina z jeho 100 milionů včel někam beze stopy zmizela.

nebo na adrese: http://stalo-se.respekt.cz/Vceli-apokalypsa.html



S přáním hezkého dne Josef Kouba

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22480


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (82.208.45.222) --- 1. 5. 2007
Re: letoní jaro (22451) (22472) (22474)

Myslím, že by Vám odpověděl MUDr.Radek Hubač, který zkoušel a snad i používá parní vyvíječ a klasický plastový sud. Já sám používám parní vyvíječ a nádobu jako malou popelnici. Nelíbí se mi způsob uložení rámků. Boční loučkou směrem dolů, která je potom špinavá od vosku i košilek. Výhodnější by bylo uložení jaké bylo popisováno v některých překladech / ne moc starých max. 4 roky/ , kde byla z vodovzdorné překližky vytvořena bedna, tak aby se rámky naskládaly naplacato na sebe a veškerý humus propadnul mezi loučkami dolů, kde je natažena např. pytlovina /Řempo/. Zespodu odtéká vosk s vodou. Vosk je vynikající kvality i ze starých plástů.

S pozdravem Jirka Langer

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22479


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lubos (217.77.165.35) --- 1. 5. 2007
Prohozeni nastavky (kvet ovocnych stromu)

Pratele, jakou technikou, elegantne a hladce, odstranujete srdicka (cely podmet je zastaveny) z podmetu? Jsou zle a nastavky tezke. Vazeni pratele ano, je pozde a nastavky jsou tezke a ja vcelarim prvnim rokem. Pred tydnem se mi zdala slaba.

Dat si nastavek na bok a dlouhym nozem seriznout? Bohuzel se mi to nedari, ramky vyjizdeji a rozlobenych obrancu valem pribyva.

Dekuji.

PS. Snad mi Sv. Ambroz odpusti ten dnesni masakr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22478


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Madra (e-mailem) --- 1. 5. 2007
Re: letoní jaro (22451) (22452) (22453) (22457) (22462) (22466) (22470)

Celkem mi ta nádoba připominá takovy ty malý popelnice tušim 60 litrový???
jen udělat otvor na vosk a na přívod páry a je to.... jo a zaizolovat....
----- Original Message -----
From: "Karel" <karel.jirus/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 01, 2007 2:29 PM
Subject: Re: letoní jaro


> Děkuji Tomáši a Karle za odpověď na to téma tavení vosku.
> Pro upřesnění uvádím,že mne nezajímají jiné metody tavení na př.v
> odšťavňovači,odstředivce či jiných zařízeních předělaných na tento
> proces.Mne zajímá,jestli nádoba cca o
> 100litrech by mohla být z plastu
> ....
> Diskutoval jsem k jinému příspěvku vlákna. O stejném jsem taky přemýšlel.
> Ale to je spíše otázka pro někoho, kdo pracoval s tímto:
> http://www.vcelarstvisedlacek.cz/novinky.php?nove=vyvijec
>
> Osobně bych začal malou dírou, jde zvětšit a nad tím nějaký nerez, nebo AL
> plech s dírama, nebo rovnou síto, pokud se sežene.
> Karel
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22477


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tonda (83.69.33.1) --- 1. 5. 2007
letosni jaro-tezba vosku

To tedy cumim .Rozvarit 150ramku ,nalepit 90 mezisten,otevrit a zavrit 90 vcelstev, prelarvovat do 10chovnych vcelstev ,pripadam si jako blbec. Zdravim vcelare.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22476


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Madra (e-mailem) --- 1. 5. 2007
Re: roj veel na zahrade (22428) (22429) (22432)

mno sam bych to bez ochrany nedelal a pak menší info na Liboci je MOR a to
neni zas tak daleko......
----- Original Message -----
From: "čárlí" <karel.stajer/=/tiscali.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, April 28, 2007 8:38 PM
Subject: Re: roj veel na zahrade


> Ty jsi pěkný pitomec a to říkám moc slušně.
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22475


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 1. 5. 2007
Re: letoní jaro (22451) (22472)

Výtěžnost - 18 rámků 39 x 24 cm jsem získal 1,5 kg vosku. Čas 2 x
30 min. 3 l vody, příkon 1 800 W.
.......
Díky za vyčerpávající informace. Jen dotaz, kolik je mezistěn na 39x24 do kilogramu? Používám jiné míry.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22474


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 1. 5. 2007
Trenink na zdobeni perniku

Objevili jsme pěknou hru - malování perníků.
http://www.theoworlds.com/christmas/index.asp?CardID=291947

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22473


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaromír Sobotka (e-mailem) --- 1. 5. 2007
Re: letoní jaro (22451)

Protože se rozšířilo drátkování rámků nerez.drátkem, koupili jsme pro
vyvařování souší soupravu od přítele Sedláčka. Ta pracuje na principu jaký
naznačujete Vy. Do plastové nádoby se vloží souše, uzavře se víkem a
hadičkou zasunutou do otvoru v boku nádoby se přivádí pára z vyvíječe. Asi 3
cm od dna nádoby se vloží hrubší síto / -může to být stará mřížka zastřižená
podle průměru dna nádoby- / které zadrží nečistoty a zbytky souše. Otvorem
ve dnu nádoby / 5 x 2 cm / odtéká samovolně vosk do přistavené nádobky. Vosk
se musí jěště jednou rozvařit ,upravit do nějakého tvaru a zbavit drobných
nečistot. Výtěžnost - 18 rámků 39 x 24 cm jsem získal 1,5 kg vosku. Čas 2 x
30 min. 3 l vody, příkon 1 800 W.
Exploze bych se nebál, tekutý vosk a nečistoty tak silnou zátku nevytvoří.

Viděl jsem odstředivku na vosk zhotovenou z automatické pračky. Smaltovaná
nádoba s nerezovým bubnem a motorem se položí na vhodnou konstrukci - na
záda - odpruženě . Do nádoby se přivádí pára. Do bubnu se vloží řidší jutový
pytel s rozvařeným voštím. Motor má levý a pravý chod. Vosk vytéká z otvoru
ze dna nádoby.
Zdravím.Sobotka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22472


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bohuslav xxxx (e-mailem) --- 1. 5. 2007
Re: letoní jaro (22451) (22452) (22453) (22457) (22462) (22466)

Sedláček tvrdí, že pokud je drátkováno, tak to zůstane v rámcích. Vyteče čistý vosk, nádoba může být plastová. Ovšem ten plast musí vydržet teplotu 100°C.

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Novotn? Milan <novymil/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: letoní jaro
> Datum: 01.5.2007 10:03:22
> ----------------------------------------
> Děkuji Tomáši a Karle za odpověď na to téma tavení vosku.
> Pro upřesnění uvádím,že mne nezajímají jiné metody tavení na př.v
> odšťavňovači,odstředivce či jiných zařízeních předělaných na tento
> proces.Mne zajímá,jestli nádoba cca o
> 100litrech by mohla být z plastu /sudy s uzaviratelným víkem/do které bych
> přiváděl páru z jakéhokoliv zdroje a kde by byly narovnány staré tmavé
> souše,samozřejmě i s pylem, košilkami a vším tím marastem co zůstává na
> spodku
> slunečního tavidla. Jak to nejlépe udělat,aby se tato nádoba tímto
> neucpala,když výtok dole bude malého průměru.
> Pokud výtok by byl většího průměru,zase by utíkala pára zbytečně ven s
> menším účinkem.Jedná se mi o to,co udělat na spodu tohoto sudu,aby tyto
> zbytky se tam usazovaly a já je potom mohl jednoduchým způsobem
> vyjmout.Jednoduše asi nějaké síto by nepomohlo,nejspíše nějaké jakoby druhé
> dno,které by se dalo vyjmout.To síto bych viděl asi jako nejlepší pod tímto
> dnem.Jaký máte na to názor? Díky...
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22471


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 1. 5. 2007
Re: letošní jaro (22451) (22452) (22453) (22457) (22462) (22466)

Děkuji Tomáši a Karle za odpověď na to téma tavení vosku.
Pro upřesnění uvádím,že mne nezajímají jiné metody tavení na př.v odšťavňovači,odstředivce či jiných zařízeních předělaných na tento proces.Mne zajímá,jestli nádoba cca o
100litrech by mohla být z plastu
.....
Diskutoval jsem k jinému příspěvku vlákna. O stejném jsem taky přemýšlel. Ale to je spíše otázka pro někoho, kdo pracoval s tímto:
http://www.vcelarstvisedlacek.cz/novinky.php?nove=vyvijec

Osobně bych začal malou dírou, jde zvětšit a nad tím nějaký nerez, nebo AL plech s dírama, nebo rovnou síto, pokud se sežene.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22470


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 1. 5. 2007
Re: letošní jaro (22451) (22452) (22453) (22457) (22462) (22466)

co se týká vosku už jsem to tu psal....


zkusil sem kde co,ale skončil sem u tavení v kotli ,jsou dvě možnosti ,první samotnou horkou vodou ,ale vosk je ze spodu plný všeho a druhá s párou na sítě

potřeba je kotel samozřejmě neoprýskaný apod. obsah 60 l a víc,topím rámky vytavenými rámky,naliješ 20 litrů vody uvedeš do varu,nachystáš si síto,nebo síta záleží kolik toho chceš dělat,síta vyhazuju,jsou ze dřeva a umělé silonové sítě do oken -to zachytí většinu pevných částic,dá se použít i hrubé plátno, ale to trochu dýl trvá, ale vosk je téměř čistý

síto si nainstaluj deset až patnáct cm pod hladinu vody,mě se to podaří dobře vzpříčit,no uvedu to do varu a šest až osm rámků se pod dekl vleze,pár tahy pak oškrábu tu trošku jemných nečistot a je to ...nebo to rozlámu a dám do slunečního tavidla přečistit....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22469


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 1. 5. 2007
Re: Nákup medometu (22447)

takže dotace bude?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22468


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (195.39.10.34) --- 1. 5. 2007
Re: Stroj na mezisteny nebo Australii pro torzo CSV? (22404) (22415)

.....použít sprej..........to je geniálně jednoduché....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22467


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Novotný Milan (88.100.95.205) --- 1. 5. 2007
Re: letošní jaro (22451) (22452) (22453) (22457) (22462)

Děkuji Tomáši a Karle za odpověď na to téma tavení vosku.
Pro upřesnění uvádím,že mne nezajímají jiné metody tavení na př.v odšťavňovači,odstředivce či jiných zařízeních předělaných na tento proces.Mne zajímá,jestli nádoba cca o
100litrech by mohla být z plastu /sudy s uzaviratelným víkem/do které bych přiváděl páru z jakéhokoliv zdroje a kde by byly narovnány staré tmavé souše,samozřejmě i s pylem, košilkami a vším tím marastem co zůstává na spodku
slunečního tavidla. Jak to nejlépe udělat,aby se tato nádoba tímto neucpala,když výtok dole bude malého průměru.
Pokud výtok by byl většího průměru,zase by utíkala pára zbytečně ven s menším účinkem.Jedná se mi o to,co udělat na spodu tohoto sudu,aby tyto zbytky se tam usazovaly a já je potom mohl jednoduchým způsobem vyjmout.Jednoduše asi nějaké síto by nepomohlo,nejspíše nějaké jakoby druhé dno,které by se dalo vyjmout.To síto bych viděl asi jako nejlepší pod tímto dnem.Jaký máte na to názor? Díky...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22466


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (80.78.146.242) --- 1. 5. 2007
Re: Jak to pojmenovat (22434) (22464)

Jestli znate nejake velkovcelare, urcite p. Jaso vite, ze u takovych vcelaru se predpokladaji i znalosti o mistnich pomerech a hlavne uzemni vyber a moznosti v umisteni vcelstev. V tomto pripade nejsem nejak obzvlaste spjat z pochopitelnych duvodu lednickym uzemim. Znam ovsem lednicko podrobne, stejne jako asi 1/2 okresu, protoze po nem najedu vice jak 30 000 km /rok kvuli vcelareni.

Jestli jste studoval na "zahradnicke" a nevite kde je hlohovecka Baumanova oplozovacka (byval tam registrovany rozmnozovaci chov)tak jste bud nemel obor vcelarstvi, nebo jste nedaval pozor pri vyuce. Je to ta ucebnicova Lednicka stanice, ktera byla vedle rozmnozovaciho chovu i ukazkou velkochovneho zpusobu kocovani paletovym zpusobem na vuz Avia. (natahovaci kojtenerovy system) Nejsem si jisty, ale bylo i neco kolom takoveho systemu publikovano. Je to take jak jsem rekl ucebnicove tema.

Nejake info na webu nebo primo B. Pravdy, kolega zesnuleho p. Andrleho:
http://www.vcelar.com/view.php?cisloclanku=2006040004

Pokud chce nekdo blizsi informace tak preci mate svaz jeho vedeni a jeho nabidku kj prodeji a nebo urcite i sefy VU, kteri jsou velmi spjati s Lednici a toho casu i racionalizacni komise ktera umela par schopnych lidi "pekne zamest pod pohovku".

Historie Lednice je ve velkem povedomi a informace tohoto druhu jako pameti existuji a jsou kupodivu stale zive.

Prekvapuje me to, protoze PUV CSV a jeji kazdorocni zprava o penezich zahrnuje to, ze kazdorocne jako majitele se platilo a plati FU dan z nemovitosti 5000,- Kc. (to je prekvapujici suma za takovy drobny nemovity majetek) Je to schovane jako polozka pod objekt Lednice. (priloha Vcelarstvi a finance CSV)

S pozdravem G.Pazderka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22465


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 30. 4. 2007
Re: Jak to pojmenovat (22434)

2.Jak nazvat jednani, z ktereho nevyplynulo nic jineho, nez prodat okamzite po vyneseni rozsudku vč. zazizeni v Lednici na Morave ... a to je zamerem takovych samych lidi na PUV CSV,co se ani neobtezovalo udelat prednostni PISEMNOU jakousi nabidku nejake ZO, OV nebo pobliz je take Mendlova univerzita v Lednici ci vcelarskemu krouzku kteremu se udeluji verejne medaile za znalosti .... treba za kupni cenu 1 Kč ?
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Když jste tak znalý poměrů v Lednici. Mohl by jste mi prozradit o který objekt jde. V Lednici jsem tři roky studoval, tak se snad podle popisu chytím. Již delší dobu mě toto téma zajímá a ještě jsem nenašel nikoho, kdo by měl přehled.
Děkuji Tomáš Jaša

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22464


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 30. 4. 2007
Re: letošní jaro (22451) (22452) (22453) (22457) (22462)

Dobrá inspirace k lisu na ovoce je na stránkách z exkurze včelařů Dvůr Králové. Ale musí se to najít.
....
Povedlo se mi to:-)
http://home.tiscali.cz:8080/csvdk1/akce04.htm

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22463


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 30. 4. 2007
Re: letošní jaro (22451) (22452) (22453) (22457)

To s tou odstředivkou mě zajímá,,,,
...........
Odstředivka je stará samostatná. Obdobná bývala i v kombinaci s vířivou pračkou. To by byla asi optimální kombinace, někde z půdy ji vytáhnout.:-)
Pořídil jsem si nerez vanu a pod ní hořák na propan-butan s tím, že bych začal v rámci prevence parafínovat nástavky. Dřív jsem dával vyřezané voští na zpracování. Protože už pár let mám Langstrothy s nerez drátem a drátkování jsem zařadil mezi operace které by mě limitovaly, kdybych chtěl zvyšovat stav, tak jsem to musel nějak začít řešit.
Takže jsem to odzkoušel. Vanu 50*60cm napuštěnou asi 30cm vody mi hořák Meva Zeus ohřál poměrně rychle. Odhaduji asi 1/2hodiny. Budu muset dořešit tepelnou izolaci a ochranu před větrem.
Voští v rámcích jsem rozvařoval. Světlejší do barvy chleba jde bezva, "zděděné" černé dělalo problém. První rámky jsou čisté, další z husté lázně jsou fujtajblové. Buď to bude chtít je vyvařit ještě v čisté vodě před příští várkou, nebo je oškrábat.

Se ždímačkou jsem to zkoušel dvěma způsoby.
Používal jsem sáček, co se prodával do vařáků.
Prvně jsem přes něj cedil, a když se naplnil, tak jsem jej narval do odtředivky a odstřeďoval.
Pak jsem jej již naplňoval v odtředivce, po naplnění ji roztočil.
Ten sáček má nevyhovující rozměr, ale myslím, že po úpravě a nějaké fixaci, aby zůstal na hrdle trvale otevřený by to byl použitelný způsob.

Vyhřívání horkovzdušnou pistolí jsem nevyzkoušel, neboť jsem jí honem nemohl najít :-).

Slabé místo - otvory pro vodu z prádla nejsou dimenzovány na košilky co se dostanou mimo síto. To spraví vrtačka.

Vyvíječ mě zajímá z toho důvodu, že chovám naději, že by se
proudem páry daly rámečky víc očistit. Ale možná zůstanu u původní sestavy + plus horkovzdušná pistole.

To co vyjde ze ždímačky obsahuje ještě dost vosku - odhadem. Pokud by vosk byl dražší, chtělo by to třetí stupeň. Ale vosk je dnes stejně drahý jak med, takže to beru filozoficky. Včelám taky neberu všechen med a šlo by to:-)

Dobrá inspirace k lisu na ovoce je na stránkách z exkurze včelařů Dvůr Králové. Ale musí se to najít.Taky se tam používala horkovzdušná pistole.

Po přečtení příspěvku Tomáše Jaši vidím ještě jednu možnost - omotat ždímačku topným kabelem.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22462


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 30. 4. 2007
Re: letošní jaro - těžba vosku (22451) (22452) (22453) (22457)


Zajímavé téma. Tak se taky podělím o zkušenosti.
V prvním kole jsem zkoušel vypučený vařák od ZO, nerez na elektřinu v kombinaci s kotlem s vanou také z nerezu o objemu cca 120 l. Pěkné, ale nenadchlo mě to.
Druhá varianta byla odstředivka vyrobená nejspíš z nějaké laboratorní. 3 fázový motor elektrické vyhřívání vnějšího pláště. Výsledky dobré, rychlý kontinuální provoz. Poměrně čistý vosk i solidní výtěžnost. Na jeden cyklus zhruba 3-4 l kaše z košilek. Po vychladnutí se krásně drobili (nezůstával vosk který by je držel pohromadě). Bohužel izolace odporového drátu k vyhřívání byla z keramiky a vibracemi se rozsypala – začalo to probíjet.
Poměrně dost zkušeností (cca 120 kg vosku) mám i s lisem který byl vystavován na podzim v Letňanech vedle stánku VÚVč. Lis rakouské výroby v originálu na ovoce. Výkon motorku cca 0,5 kW, převod ozubenými koly, šnek i sítko z bronzu nebo mosazi (?). Mě osobně se na této variantě získávání vosku nelíbí dvě zásadní věci. Za prvé, pokud se do lisu dostane plast – např. plastový matečník (mezerníky mají uvnitř hřebíček a neplavou), tak se lis ucpe a musí se rozebrat. A to při provozní teplotě (vyšší 65 st. C) není nic moc. Druhý a možná ještě větší problém je v tom, že pokud se cpe tak dělá kaši i z košilek. Ale i za normálního chodu drtí košilky ve kterých je uložen pyl (na rozdíl od předešlých metod). Nikdo mi netvrďte. Že ve vyvařovaných plástech nemáte zbytky pylu. Shrnutí, výkon vynikající, výtěžnost taky, ale to následné škrabání a odsekávání nánosu pod vrstvou vosku opravdu nic moc.
Poslední varianta která u mě vede je rozváření bez porušení nerez drátku a následné cezení, napařování a lisování v klasickém malém vařáku do kterého jsem přidal novou elektrickou topnou spirálu určenou do pračky s příkonem 2000 W. Jedna várka zhruba 30 ks rozvařených rámků 39x24 – výsledkem jeden 10ti litrový kýbl vody s voskem. Výtěžnost solidní, rychlost trochu nižší než u dvou předešlých. Ale následné úpravy vosku jsou v pohodě.
Zrovna dnes jsem vyprodukoval takovýchto kyblíčků pět a poté nalepil 200 mezistěn které jsem rozdělil mezi 90 zkontrolovaných včelstev, samozřejmě plus nějaké ty drobnost jako přelarvování do deseti chovných včelstev. Tolik jen pro časovou náročnost těžby vosku.

Tomáš Jaša

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22461


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fero (84.245.81.177) --- 30. 4. 2007
Chovné včelstvo

Prosím o radu. Tohto roku idú včely osobitne do sily a tým aj veľmi skoro začína rojová nálada. Jedným zo spôsobov ako zabrániť rojovej nálade je tvorba oddielkov, čiže odsávanie zavičkovaného plodu zo včelstva. Moja otázka znie, koľko percent zavíčkovanej plástovej plochy možno včelstvu naraz odobrať bez toho, aby stratilo kondíciu a ako často počas sezóny?
Druhá otázka znie, ako vytvoriť chovné včelstvo? Možno ho vytvoriť aj pomocou oddielkov? Ak áno, koľko rámikov musí takéto včelstvo mať aby v ňom vznikla adekvátna chovná nálada?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22460


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka (85.160.30.236) --- 30. 4. 2007
Re: pohon medometu- zatavov�¼n�­ mezist�n (22387) (22398) (22399) (22400) (22448)

Moc děkuji za Vaši ochotu.Nyní mohu v klidu čekat na den D,kdy to vypukne(vytáčení). Dnes jsem přidával včelstvům další medníky a vypadá to velice slibně. Ještě jednou děkuji.
Zdraví Jirka Sam

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22459


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 30. 4. 2007
Re: letošní jaro (22451) (22452) (22453) (22457)

Jo zapoměl jsem! Výtěžnost jsem zkoušel vyvářením pod sítem které navzdory odborným článkům považuji za výtěžnější než vařák. Když jsem přejel ještě jednou odpad asi ze 100 plástů na povrchu vychladla vrstva asi 1/2 cm vosku, průměr 60 cm. Z vařáku vyšlo pouze pár deka, která by napodruhé vyšla stejně. Takže až budu vědět víc, ozvu se. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22458


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 30. 4. 2007
Re: letošní jaro (22451) (22452) (22453)

To s tou odstředivkou mě zajímá, nemusel jsi být tak stručný. Ve Včelařství nahřívání již někdo vyřešil teplovzdušnou pistolí. Kontinuální lis je v podstatě odšťavovač na ovoce, získal jsem návod z Včelařství r.2003/tuším/. Sehnal jsem i stroj našich babiček zn. Tuti fruti. Oproti návodu ve Včelařství, kde autor řešil pohon velkou a malou řemenicí já chci použít napřímo motor s převodovkou. Mám dojem, že to bude šetrnější k bezložiskové konstrukci. Autor sám uvádí, že to funguje dobře, ale kvůli výkonu radši ždímá. Jaké máš u odstředivky otáčky a jaký průměr bubnu? jak jsi vyřešil pozink a poškozování vosku? Já jsem vyzkoušel úplně běžnou ždímačku, poměrně malou, docela to šlo, ale pak se vše ucpalo a bylo to přesně jak jsi říkal. Co se týče páry vyzkoušel jsem pouze originál, o větším provedení nic nevím. Řekl bych, žeto chce dát nad dno cca 10cm přiléhající síto a páru zavést pod.
Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22457


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 30. 4. 2007
Re: letoní jaro (22451)

Já už roky tavím voští v parním odšťavovači ovoce vyrobeném z hliníku kdysi
v SSSR. Výhoda je ta, že díky tomu, že voští přichází do styku jen s
zkondenzovanou vodní párou a hliníkem je vosk s vodou, co steče do sběrné
nádoby čistý a není emulgovaný. Když ho naleju do plastové krabice a nechám
vychladnout, je pod 5 a více centimetry vosku tak milimetr, dva nečistot.
Není třeba žádné další převařování a tavení, nečistoty se oškrábou a vosk se
může rovnou poslat na výměnu. Nevýhoda je ta, že v plechu odšťavovače jsou
jen malé otvory dost daleko od sebe, takže ve zbytku zůstává tak čtvrtina,
třetina vosku, který se musí dobýt třeba ve vařáku. S tkaninou by to mělo
být lepší.
Plasty na roztavený vosk by se měly používat s rozmyslem. Roztavený vosk v
plastové nádobě může provést něco podobného, co prováděl líh v plastech
výrobcům falešných lihovin - z plastu se do lihu vymyly změkčovadla. Nevím,
co by včely provedly, kdyby se ve vosku v mezistěnách objevily třeba ftaláty
nebo jiná změkčovadla, určitě by jim to ale neprospělo. Doufám, že ta moje
krabice moc změkčovadel nemá.

R. Polášek


----- Original Message -----
From: "Novotný Milan" <novymil/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, April 30, 2007 10:32 AM
Subject: letoní jaro


> Prosil bych pokročilé včelaře o radu,jak vytavit staré plásty pomocí
> páry.Mám zařízení,které by mi mohlo tu potřebnou páru vyrobit. Pomocí
> hadice tu páru dovést do nádoby,kde by ty rámky byly.
> 1. Může být ta nádoba plastová,na př. 100lit.sud s víkem,
> které jde zajistit třeba objímkou ?
> 2. Stačí udělat nějaký malý otvor dole ve dnu odkud by vytékal vytavený
> vosk ?
> 3. Aby se tento otvor třeba neucpal těmi zbytky,které jsou součástí
všech
> starých plástů a tato nádoba následně neexplodovala.
> 4. Snad na poslední výstavě v Praze bylo takovéto zařízení
> instalováno,nikde jsem ale ve Včelařství nenašel
> podrobný popis,jak má tato nádoba vypadat,jestli je tam nějaké další
> dno,aby ty zbytky na něm zůstaly jako na př.ve slunečním tavidle na plechu
> a nebo je to možno i bez toho a ty zbytky klesnou na dno aniž by ucpaly
> výtok.Pokud ano,jak je potom odstranit,nahřátím ve vařící vodě ?
> Děkuji všem,kteří mají podobné zkušenosti a mohli mi poradit s touto
> problematikou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22456


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Farkas (e-mailem) --- 30. 4. 2007
znaska

Zdravim Vas

cez vikend som kontroloval vcelstva a pridaval stavebne ramiky, medzistienky
atd.
u silnejsich vcelstiev som zistil silnu znasku ( beleli sa plasty a
vykvapkaval nektar pri jemnom pootoceni plasta )
miesto: Bratislava - Devin, ale nic nekvitne co by vydatne medovalo. neviem
na to prist co by to mohlo byt.
repka tam nie je, iba mozno pagastan konsky, ale ten tusim nemeduje.

nic vas nenapada co by po odkvitnuti ovocnych stromov mohlo kvitnut?

PS: susedovy sa uz aj rojili vcielky.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22455


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Novotný Milan (88.100.95.205) --- 30. 4. 2007
Re: letošní jaro (22451) (22452)

Vážený příteli,děkuji za odpověď ,asi jste mi neporozuměl
dostatečně,nehodlám si pořizovat toto zařízení od firmy.
Chtěl bych si to vytvořit sám.Mě zajímá nádoba asi o 100 litrech obsahu,kam se dají ty staré souše a posléze se tam napouští pára.Jestli musí mít tato nádoba ve vzdálenosti ode dna 5-10 cm ještě druhé třeba menší dno asi takovýto plech jako je ve slunečním tavidle,aby tam ty nežádoucí zbytky se mohly usadit,aby mi neucpaly výtok vosku.
Prosím o bližší vysvětlení jak jste to řešil pomocí té
mateřské mříšky,z umělé hmoty či z klasické drátové,děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22454


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 30. 4. 2007
Re: letošní jaro (22451) (22452)

Já budu letos na vosk zkoušet kontinuální lis,neosvědčí li se, budu pokračovat odstředivkou a nenadchne li mně ani ta, koupím 2 tyto zařízení a budu mít do konce svého včelaření vystaráno. Zdraví R. Stonjek
......
Odstředivku jsem právě vyzkoušel na rozvařené voští. Šlo to, byl to první experiment. Jen musím zvětšit výtokové otvory v původním plášti, aby se neucpávaly. Ale je třeba k tomu asi ještě zdroj energie - pára. Pokud by to tam z nějakého důvodu zatuhlo, aby se mohlo pokračovat. Takže než se pustím do vyvíječe páry, tak by mě zajímalo něco víc o kontinuálním lisu - to je lis na ovoce, nebo něco jiného? A taky jak vypadá to zařízení od Sedláčka. Tedy spíše jak funguje. To se na to v té nádobě jen pouští pára a vosk přes síto vyteče? Jaká je výtěžnost. Na kolik procent mezistěn to dá? Předpokládám, že víc jak 100%.
Díky za informace.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22453


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 30. 4. 2007
Re: letošní jaro (22451)

Podobné zařízení se prodává, má ho např. Sedláček ve nabídce. Já jsem si ho půjčil v originále a vyzkoušel. Nevýhodou je pro mě malý obsah/ cca 10 plástů 39 x 35 a asi 4 pl. 39 x 17 a ještě je možno dát úlomky víčka a jiné kolem, dále se každý plást po vytavení musí drobet očistit. Příjemná je doba vytavení, cca 1/2 hod, překvapivě vysoká výtěžnost a nádherně čistý vosk. Cena je asi kolem 6 000, což je oproti 14 000 za anticoro vařák také příznivé. Automatické vypínání fungovalo naprosto spolehlivě. Ucpávání výtoku jsem vylepšil ostříhanou starou mřížkou na špalíkách. Já budu letos na vosk zkoušet kontinuální lis,neosvědčí li se, budu pokračovat odstředivkou a nenadchne li mně ani ta, koupím 2 tyto zařízení a budu mít do konce svého včelaření vystaráno. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22452


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Novotný Milan (88.100.95.205) --- 30. 4. 2007
letošní jaro

Prosil bych pokročilé včelaře o radu,jak vytavit staré plásty pomocí páry.Mám zařízení,které by mi mohlo tu potřebnou páru vyrobit. Pomocí hadice tu páru dovést do nádoby,kde by ty rámky byly.
1. Může být ta nádoba plastová,na př. 100lit.sud s víkem,
které jde zajistit třeba objímkou ?
2. Stačí udělat nějaký malý otvor dole ve dnu odkud by vytékal vytavený vosk ?
3. Aby se tento otvor třeba neucpal těmi zbytky,které jsou součástí všech starých plástů a tato nádoba následně neexplodovala.
4. Snad na poslední výstavě v Praze bylo takovéto zařízení instalováno,nikde jsem ale ve Včelařství nenašel
podrobný popis,jak má tato nádoba vypadat,jestli je tam nějaké další dno,aby ty zbytky na něm zůstaly jako na př.ve slunečním tavidle na plechu a nebo je to možno i bez toho a ty zbytky klesnou na dno aniž by ucpaly výtok.Pokud ano,jak je potom odstranit,nahřátím ve vařící vodě ?
Děkuji všem,kteří mají podobné zkušenosti a mohli mi poradit s touto problematikou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22451


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78369 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 22451 do č. 22511)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu