76001

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Chemco - Miroslav Muller (e-mailem) --- 20. 4. 2007
stanovisko DUBEN vcely a mobily

vcely/=/v.or.cz

http://www.svscr.cz/index.php?art=2119

Pečou" mobily včelám mozková centra?
18.04.2007
Nedávno publikované výsledky vědeckých pozorování úbytku včel v souvislosti s „elektronickým smogem“ nelze úplně zlehčovat. Je známo, že včely jsou citlivým hmyzem, který mohou různá „vlnění“ a „záření“ při cestách za potravou a zpět dezorientovat. Lze konstatovat, že včel opravdu nepřibývá, spíše naopak. Je to ale zřejmě způsobeno přece jen spíše úbytkem včelařů, jde většinou o starší osoby. A včelařů nových úměrně nepřibývá. A určitě lze připočíst i negativní vlivy civilizační, a to včetně většinou neúmyslných, nicméně zbytečných otrav, apod.
Včelařství bylo vždy spíše vnímáno jako zájmová činnost, která přinášela užitek včelaři a jeho rodině i ostatním zájemcům v podobě medu a vosku, popřípadě dalších produktů, jako mateří kašičky, či propolisu, které jsou využívány k farmaceutickým i kosmetickým účelům. Ovšem další efekt chovu včel je ten, že včely jsou důležitým opylovačem ovocného stromoví i mnoha zemědělských plodin. Dnes je včelaření vnímáno sice i jako možnost podnikání za účelem výdělku, ale jde o tak specifické a náročné podnikání, že o nějakém velkovčelaření lze slyšet opravdu málo. A divoké včely se v současné kulturní krajině nemají příležitost příliš uplatnit.

Označit za jednu z příčin ubývání včelstev právě záření z mobilů je zajisté možné. Ale zřejmě si to nelze představit tak, že by včelař, sedě u úlu, řešil po telefonu problémy zdravotního stavu svého včelstva se vzdáleným kolegou tak dlouho, až by mu podrážděné svěřenkyně ulétly do neznáma.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
.......................................................

Dobrý den,
zlehčující ton mě vadí. Jinak se dá souhlasit s velkou nepřízní "společnosti" spíše hejna individualistů vůči všemu živému - tedy i včelařům a včelám.

Zároveň jsem názoru, že velkoplošné aplikace nejrůznějších chemických látek oslabují jak včely, tak lidi i další zvířata i rostliny a účinky se někdy sčítají jindy zeslabují. Oslabeným organismům pak mohou vadit různé fyzikální jevy.

Ovšem například je možné, že armáda používá tak silné radarové prostředky - byť krátkodobě, jak je to uvedeno z případu radoarové lodě z války v někdejší Jugoslávii. Pak poškození včal za pár okamžiků, je poškozením na celý včelí život...

Müller
20.04. 2007

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22309


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Eman - Re: stanovisko DUBEN vcely a mobily
Předchozí: - Re: Mzistěny ze Včelpa


Klikněte sem pro nápovědu