- Radim Polášek (e-mailem) --- 16. 4. 2005
Re: Tak nev?m?
Zdravím, no já jsem kočoval nějakých deset let taky se zadováky a to v jednoduchém provedení, dokud ještě šlo levně sehnat traktor na převoz. A jedním z mých prvních vzpomínek ze včelařství ještě o hodně dřív jako dítě je právě ona diskuze jestli zimovat v zadovácích na těch sedmi rámcích nebo na plném počtu rámků. Ale v té době ještě měly zadováky před sebou ještě tak asi dvacet let vývoje a hledání optimálních metod včelaření v nich než se přestaly definitivně oficiálně vyrábět a podporovat. Proto mě vždycky strašně "dojme", když někdo uvádí jako jejich nevýhodu právě ono zimování na těch 7 rámcích.
Co se týká velikosti úlů, není rozhodující, jak bude velké plodové těleso nebo celé včelstvo, pokud dostane prakticky neomezený prostor v nastavcích. Rozhodující je, jak se bude chovat v tak velkém prostoru, jako je právě ten úl. Pokud se smíříme s nutností provádět co dva tři týdny v létě protirojová opatření, záleží pouze v jak velkém prostoru v úlu ještě tyto defakto protirojová opatření udrží včely v úlu, aniž by se vyrojily. Protirojová opatření myslím tady vkládání mezistěn, aby měly pořád co stavět, odběr plástů se zásobami, aby měly neustále do čeho nosit a převěšování plodových plástů z plodiště do medníku pro zvětšení plochy plodového tělesa (maximální výška plodového tělesa 2x24 cm) a jako asi nejradikálnejší výchova mladé matky v květnu. Za takovou cenu vyšší pracnosti a dále menšímu využití silné dlouhodobé nárazové snůšky se dají včely úplně v pohodě udržet v zadováku po dvakrát 12 rámcích 39x24. A jedině ta pracnost je nevýhoda zadováků, podobně jako kdyby u nastavků se někdo rozhodl, že pro jedno včelstvo nepoužije více než 2 nastavky 39x24 a jeden polonastavek. A trochu taky nezasíťované dno. Je tedy jasné, že kdo přejde z zadováků na nastavkové úly, stihne za stejnou dobu ošetřit minimálně třikrát více včelstev a tudíž sklidit odpovídající větší množství medu. A to je vlastně jediný důvod, proč přejít z zadováků na nastavky. A zase je to dáno tím malým prostorem. Úl zadovák s patřičně větším prostorem, třeba se čtyřmi, pěti patry pro 12 rámků 39x24 by odstranil nutnost oněch pravidelných protirojových zásahů v létě a tak by se spotřeba času na ošetřování včelstva v takovém úlu podstatně zmenšila i když s ohledem na možnost práce s celými nastavky nevyrovnala nastavkovému úlu.
Takže pokud by se někdo ptal na rozdíl mezi zadováky a nastavky, řeknu mu asi toto.
A aby si to někdo nevykládal špatně, tak pro mně je taky v současné době důležitější spotřebovat méně času a mít více medu.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, April 15, 2005 2:06 PM Subject: Re: Tak nev?m?
> Mě je 53 a budečáky jsem měl a dokonce jsem s nimi i kočoval. Měl jsem je > vylepšené o funkční vysouvací zažízení a považuji je v tomto provedení za > lepší než např. Mor.universál. Rozhodně jsem nemyslel napadat staré > včelaře, kteří v nich včelaří, plně chápu že při dnešních cenách na > modernizaci kašlou. Moje výtky se týkají včelařů výrazně mladších u kterých > se jedná o silný úlet. Dnešní kraňka se do těchto úlů totiž nevejde a > jakmile se začne tísnit tak jsou s ní problémy. V loňském silně rojivém > roce nebylo velkou zvláštností výška plodového tělesa kolem 60 cm a na > tolik včel tam ani v normálním roce není místo. Jinak máte pravdu já se na > rozdíl od jiných musím prodejem medu zčásti živit a tak k silně zastaralému > způsobu včelaření jsem trochu kritičtější. > Zdraví Ruda
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 9733
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |