78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Radim Polášek (e-mailem) --- 25. 3. 2005
Re: bytove jadro
Formalínu bych se nebál, je to těkavá látka a za ty roky určitě co mohlo vyprchat, tak už je pryč. Obavy bych měl trochu z látek typu fenolu. Ty staré umakarty se mohly dělat z všeličeho a technologie při výrobě taky nemusela být dodržena, takže by tam mohlo být dost nezpolymerovaných látek, které by se mohly i po tak dlouhé době uvolňovat. Rozhodně na 99,9 % by takový materiál nezpůsobil přímo nějakou otravu včel. Mohly by se z něho uvolňovat látky, které by se třeba nelíbily včelám. Ty by pak byly v těchto úlech o něco divočejší než v jiných úlech. Nejpravděpodobněji se ale z umakartu stejně jako z hodně jiných plastů bude něco uvolňovat, co se bude hromadit v vosku a propolisu, ale bude to zjistitelné pouze v laboratořích. Běžný včelař nebude mít šanci to poznat. Na umakart bych doporučil test čichem. Kousek umakartu zbrousit do hloubky pilníkem, tím se dostanou k povrchu příslušné těkavé látky a obroušené místo posoudit čichem, jak moc smrdí a rozhodnout se, jestli takovou hmotu pustit do včelstva.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Pavel Prchal" <> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, March 24, 2005 1:14 PM Subject: Re: bytove jadro
> Zdravim. > > No nevim, jestli je na miste takove nadseni, je znamo, ze tyto hmoty > jsou bud fenolformaldehyd nebo mocovinoformaldehydove pryskyrice a ten > formalin z toho porad leze ven. Pred nekolika lety se to dost probiralo > v ruznych mediich, kolik formaldehydu vyleza z drevotriskoveho nabytku. > Pak to utichlo. > > Zdravi PP.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 9435
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu