- Radim Polášek (e-mailem) --- 18. 2. 2005
Re: pridavani neoplozenych matek
Problémem včelařství je taky to, že 99 % včelařů jsou samouci. Proto existuje spousta věcí, na které různí včelaři pohlížejí různě, takže pokud včelař popisuje nějakou svou úspěšnou metodu, často vynechá věci pro něho samozřejmé, které ale pro jiného včelaře samozřejmé nejsou. To je podle mně jeden z hlavních důvodů, proč i zkušení včelaři občas ztroskotají, když zkoušejí podle nějakého článku metodu jiného včelaře. Pro začátečníka to platí ještě více. Nejvíc to je vidět právě při chovu a přidávání matek, protože to jsou často docela složité operace.
Takže nejlepší pro začátečníka - to je nejspolehlivější, je koupě oplozené matky a její přidání metodou umělého roje. Ale odchovu matek se stejně nedá uniknout, v nejhorším případě jen kvůli získání zkušeností. Kupovat pokaždé nové matky do včelstva je asi zbytečné. Pro začátečníka je asi vhodné chovat matky z velkých oddělků, neboli na místo budoucího včelstva se vloží v květnu až červnu plod a včely o velikosti cca 1 nastavku (třeba 3-5 rámků plodu se včelami 39x24 ), po pár dnech se vyřežou nejstarší matečníky a ze zbylých si včely vyberou nejlepší matku. Do srpna včely zesílí na plnohodnotné včelstvo. Nebo je možné po rozkladení matku vychytit a použít pro výměnu do jiného včelstva.Výhoda této metody je v tom, že se nářadí navíc a žádná zvláštní dovednost nepotřebuje. Časem se získáním zkušeností je možné přejít na složitější metody třeba přelarvování a odchovu matek v oplodnáčcích. Do těchto oddělků se taky docela dobře přidává nezavíčkovaný matečník, pokud v nich není nadbytek vlastních matečníků. Dovedu si představit chov třeba 4-8 včelstev na stanovišti, kdy se jednou třeba za 4 roky kupuje jedna kvalitní matka a mezitím se matky chovají. Ty oddělky se taky dají brát jako dobrý test úživnosti stanoviště. Na málo vhodném stanovišti oddělky prostě nedonesou dostatek zásob a nezesílí.
Co se týká hromadného odchovu matek, je asi chyba nahradit ve většině včelstev matky novými matkami - sestrami, odchovanými najednou ve stejnou dobu, občas se stane, že taková včelstva mají podobnou vůni a potom jsou problémy se zalétáváním včel a loupeží.
Ztráty matek při oplozování souvisí hodné s rozmístěním úlů. Pokud jsou tři a více ulů na stojanu vedle sebe, budou ztráty matek větší. Kvůli ztrátám matek a taky trochu zalétávání včel je nejlepší mít jen dva úly na jednou stojanu a nestavět hodně stojanů do jedné řady bez orientačních bodů. Musím ale uvést, že na rozdíl od většiny včelařů já preferuji odchov a oplozování matek v těch úlech, kde jsou i produkční včelstva, ve kterých ty matky budou, nechci žádné speciální oplodňáčky a další speciální věci jen pro odchov matek. K zalétávání matek uvedu ještě tento poznatek. Svého času jsem choval včely v kočovném včelíně, kde byla na každé straně baterie 10 úlů, 5 úlů vedle sebe a dvě řady nad sebou. Ztráta matek při oplozování tam byla ze začátku běžně 60 - 80 %. Stačilo totiž, když trochu zafoukal vítr a vracející matka sedla o cca 20 cm vedle a už byla na česně vedlejšího včelstva a to ji zabilo. Když jsem zavedl obnovovací nátěry česen cca týden (ty barvy rychle blednou) před oplozovacímy výlety matek, klesly ztráty matek při oplozování na cca 20 %. U nastavků stačí ty stojany po dvou úlech, nátěry být nemusí.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "venouch" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, February 16, 2005 7:00 PM Subject: pridavani neoplozenych matek
> jsem vcelar zacatecnik > > zajmalo by me, jestli je pridavani neoplozene matky v necem zvlastni(pro > vcelare) nebo jestli probiha jako u oplozene matky > > mam v planu si objednat matky a nevim jake mam zvolit > > diky za odpoved
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8748
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |