78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazení
- fskalsky --- 31. 1. 2005
Na obhajobu stropniho cesna
Tyka se doby zimni pasivity včel,kdy vcelstvo ovlada jen sve seskupeni chumač hnizda.
Teplo vychazejici z chumače odchazi ve spodni prudušne casti a po vnějši casti stoupa ke vzhuru ke stropu.
V tomto prostredi utepleneho stropu ma teply vlhkosti nasyceny vzduch dve moznosti:odchylit se k predni nebo zadni stene ulu.
Pri ochlazovani tohoto tepleho odpadniho vzduchu stykem s chladnym povrchem castmy ulu,dochazi k stalemu oroseni jejich povrchu
Vytvorenim moznosti odchodu tohoto vzduchu z ulu v urovni stropu,jsou pro vcelaře jakekoliv pocty kolik zustalo v ulu vody ze spotrebovanych zasob zbytecne.Je navic možnost spolehnout se i na to,že pripadne dodani zasob behem zimovani v roztoku-odvetraji v obsednurem stropnim cesnu.
Vcelstvo z timto zimnim usporadanim -stropnim cesnem- v prevazne časti zimy obseda a ovlada.Cesno je soucasti hnizda.
Muj verejny dotaz na spravce konference.
Na části konference /files byla naposledy obnova v srpnu.To nikdo nic neposlal ?
Koncem teto zimy,bych rad do teto /files poslal obrazky z meho zimovani, Za ozřejmění Děkuji.
franta
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8466
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Baudis Jan --- 31. 1. 2005
Re: Na obhajobu stropniho cesna
> Muj verejny dotaz na spravce konference. > Na části konference /files byla naposledy obnova v srpnu.To nikdo nic > neposlal ?
:-))) Ano, skutečně nikdo v době od poslední aktualizace nic neposlal (nebo alespoň ke mně nic nedorazilo. Doufám jen, že jsem žádnou zásilku nepřehlédl...)
Až dnes přišla tabulka, kterou jsem tam hned vložil.
> Koncem teto zimy,bych rad do teto /files poslal obrazky z meho zimovani,
Těšíme se na všechny příspěvky!
J. P. Baudiš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8469
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek --- 1. 2. 2005
Re: Na obhajobu stropniho cesna
Stropní česno asi musí být uděláno velice citlivě. Jinak totiž právě odvádí z okolí zimního chunáče teplý vzduch a nahrazuje ho venkovním studeným. Pokud je někde na internetu nákres stropního česna, rád se podívám.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "fskalsky" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, January 31, 2005 10:43 AM Subject: Na obhajobu stropniho cesna
> Tyka se doby zimni pasivity včel,kdy vcelstvo ovlada jen sve seskupeni > chumač hnizda. > Teplo vychazejici z chumače odchazi ve spodni prudušne casti a po vnějši > casti stoupa ke vzhuru ke stropu. > V tomto prostredi utepleneho stropu ma teply vlhkosti nasyceny vzduch dve > moznosti:odchylit se k predni nebo zadni stene ulu. > Pri ochlazovani tohoto tepleho odpadniho vzduchu stykem s chladnym > povrchem castmy ulu,dochazi k stalemu oroseni jejich povrchu > > Vytvorenim moznosti odchodu tohoto vzduchu z ulu v urovni stropu,jsou pro > vcelaře jakekoliv pocty kolik zustalo v ulu vody ze spotrebovanych zasob > zbytecne.Je navic možnost spolehnout se i na to,že pripadne dodani zasob > behem zimovani v roztoku-odvetraji v obsednurem stropnim cesnu. > Vcelstvo z timto zimnim usporadanim -stropnim cesnem- v prevazne časti zimy > obseda a ovlada.Cesno je soucasti hnizda. > > Muj verejny dotaz na spravce konference. > Na části konference /files byla naposledy obnova v srpnu.To nikdo nic > neposlal ? > Koncem teto zimy,bych rad do teto /files poslal obrazky z meho zimovani, > Za ozřejmění Děkuji. > > franta
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8482
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - G.Pazderka --- 1. 2. 2005
Re: Na obhajobu stropniho cesna
Příteli Franto.
K hornímu česnu. Dlouho jsem o této problematice přemýšlel a četl, a vždy mě vyšla jedna vzpomínka ze obecné (základní) školy. Ve fyzice pan učitel vzal zkumavku a nahřál ji u vrchu. Spodek zkumavky byl zákonitě studený, protože teplo stoupá vzhůru. Na spodním česně, zase podle mě bych to přirovnal k radiátoru ústřednímu topení pod oknem, koluje vzduch mnohem aktivněji. Výchozí bod bych při této úvaze zvolil střední česno, které je při obsednutí ze spodu bez průvanu a vrch je větrán. Tak v původních prostorách včel (v dávných minulostí) se přirozeně zvětšoval pomalu prostor který vyhníváním a vynášením pod česnem se zvětšoval. Dnes máme ovšem nástavky se svými možnostmi umístění česna (očka).
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8484
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu